Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w marcu?

Odrabianie strat po pandemii, inflacja i wzrastające opłaty oraz ceny w sklepach sprawiają, że poszukiwanie oszczędności w domowym budżecie jest koniecznością. Gdzie znaleźć oszczędności w domowym budżecie w marcu? W jaki sposób odłożyć pieniądze dla dzieci, na przyszłość czy na emeryturę? Przygotowałam kompendium wiedzy o oszczędzaniu pieniędzy w marcu.

Wydatki w domowym budżecie w marcu

Jako że wnikliwie prowadzę domowy budżet już od kilku lat, doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jakie wydatki pojawią się w domowym budżecie naszej rodziny w marcu. Choć mamy jeszcze miesiąc do Świąt Wielkanocnych, to z pewnością w marcu pojawią się w sklepach eleganckie i stylowe ozdoby oraz dekoracje wielkanocne. Z mojego harmonogramu wydatków w domowym budżecie marca z poprzednich lat wynika, że w tym miesiącu kalendarzowym powinniśmy przygotować się na dodatkowe wydatki związane z podatkiem od nieruchomości i podatkiem rolnym, a także fakturą za gaz z podsumowaniem do faktur prognozowych, które otrzymaliśmy rok temu.

Wyższa opłata za wywóz śmieci

Otrzymaliśmy już informację od firmy, która zajmuje się wywozem śmieci w naszej gminie, że od marca opłata za wywóz śmieci wzrasta. Dotąd płaciliśmy 29,50 zł za osobę w przypadku segregacji odpadów, natomiast od marca 2022 opłata za wywóz odpadów w przypadku ich selektywnego zbierania wyniesie 36 zł od osoby. Czyli zamiast kwoty 79,50 zł będziemy płacić 108 zł.

Podatek od nieruchomości i podatek rolny

Jako właściciele nieruchomości i gruntów rolnych jesteśmy również zobligowani do płacenia corocznej opłaty od gruntów i budynków. Choć otrzymaliśmy już pismo z Urzędu Miasta ze stawką za podatek rolny i podatek od nieruchomości za 2022 rok z podziałem na kwartały, to jako osoba, która ułatwia sobie życie jak tylko może, zawsze płacę wszystkie należności od razu. Dzięki temu, że kwota jest uregulowana natychmiast, ja mogę zająć się istotnymi sprawami. Myślę, że to kolejny sposób, by ułatwiać sobie życie (o czym z pewnością wiedzą rodzice łączący karierę zawodową z wychowywaniem dzieci).

W tym roku zgodnie ze złożoną deklaracją do zapłaty mamy:
– 363 zł – podatek od nieruchomości;
– 6 zł – podatek rolny;
– 76,50 zł – podatek od nieruchomości (droga prywatna);

czyli razem – podatek od nieruchomości, podatek od gruntów i podatek rolny – 445,50 zł.

Opłata za żłobek

Nadszedł ten długo wyczekiwany moment i od 1 marca nasz ukochany synek chodzi do żłobka! A to oznacza, że musimy przygotować się na wydatki związane ze żłobkiem. Opłata za pobyt dziecka w żłobku, który znajduje się w pobliżu naszego domu, wynosi 470 zł miesięcznie, a do tego należy doliczyć stawkę żywieniową, czyli 6 zł na dzień za śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek.

W związku z tym, że pierwsze 4 dni marca to adaptacja w żłobku (niebawem przygotuję artykuł o tym, jak powinna wyglądać idealna adaptacja dziecka w żłobku), czyli w marcu kwota do zapłaty za żłobek wyniesie 584 zł. W umowie ze żłobkiem istnieje zapis, że w przypadku dłuższej nieobecności dziecka opłata za wyżywienie za pierwsze 2 dni nie podlega zwrotowi. Natomiast za kolejne dni nieobecności, po powiadomieniu żłobka, tę stawkę można odliczyć przy płatności za kolejny miesiąc.

Wydatki na zakup dekoracji wielkanocnych

Uwielbiam dekorować nasz dom pięknymi i eleganckimi dekoracjami na każdą okazję, dlatego jestem przygotowana na to, że w marcu lub kwietniu pojawią się w naszym domowym budżecie wydatki z tym związane. Dekoracje florystyczne na Wielkanoc i różnego rodzaju dekoracje stołu Wielkanocnego to dla mnie absolutny must have. Mam już modne i piękne wielkanocne wianki na drzwi oraz wielkanocny flower box. Z pewnością poszukam jeszcze wielkanocnych dekoracji na kominek, wielkanocnych dekoracji okien, wielkanocnych elementów dekoracyjnych do salonu, sypialni i kuchni, a także wielkanocnych dekoracji ogrodowych, którymi udekoruję wejście przed domem i taras. Pomogą mi one przygotować dom na nadejście Świąt Wielkanocnych.

Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

W dniu 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet, a w dniu 10 marca – Dzień Mężczyzn. I tutaj znów uważam, że Dzień Kobiet stał się świętem bardzo komercyjnym. Sama uwielbiam otrzymywać upominki, dlatego myślę, że można sprawić sobie odrobinę przyjemności w tych dniach. Zachęcam jedynie wszystkie Panie, by nie zapominały o Dniu Mężczyzn. Świetnym pomysłem w czasach, gdy jesteśmy zabiegani i zapracowani, jest zorganizowanie wspólnie spędzonego czasu. Może to być kolacja czy choćby spacer z ukochanym mężem i dziećmi.

Dzień bez mięsa

W dniu 20 marca obchodzimy Dzień Bez Mięsa. Jako że nieustannie poszukuję nowych sposobów oszczędzania w domowym budżecie naszej rodziny, pomyślałam, że to doskonała okazja, by przygotować prosty i tani obiad bez mięsa. Domowe naleśniki, zupa brokułowa, makaron z bazyliowym pesto czy ryż na mleku z cynamonem i jabłkami to tylko kilka propozycji, by celebrować tę okoliczność i przygotować prosty obiad, który pozwala zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu.

Harmonogram wydatków na marzec w naszym domowym budżecie

Przyglądając się wydatkom w marcu zeszłego roku i posiadając informacje o podwyżkach za śmieci czy opłacie za żłobek mogę przewidzieć wysokość stałych wydatków w domowym budżecie naszej rodziny. Zarządzanie domowym budżetem uczy oszczędnego stylu życia i wprowadzania oszczędności w każdej sferze. Stworzyłam zatem harmonogram wydatków w marcu, z którego wynika, że:

  • Rata kredytu hipotecznego w tym miesiącu wyniesie 1152,77 zł.
  • Opłata za wywóz odpadów i śmieci zwiększy się z 79,50 zł do 108 zł.
  • Poza comiesięcznymi opłatami stałymi (faktury za wodę, rachunek za prąd, faktury za abonamenty telefoniczne, rachunki z Internet i TV oraz wydatki na paliwo) muszę przygotować się na to, że otrzymamy podsumowanie prognozowych faktur za gaz.
  • Pojawi się nowy comiesięczny wydatek – opłata za żłobek, która w marcu wyniesie 584 zł.
  • Trzeba zapłacić podatek od gruntów i nieruchomości.
  • Muszę przygotować pieniądze na zakup obiadów z pobliskiej restauracji.
  • Powinnam zarezerwować pieniądze na zakupy spożywcze, zakup środków higienicznych czy wizytę u ginekologa i opłatę za badania krwi.
  • Muszę mieć tzw. poduszkę finansową na nieprzewidziane, a potrzebne wydatki, które mogą pojawić się w domowym budżecie, ale nie muszą.

Jak oszczędzać pieniądze w marcu?

Coraz więcej słońca, które wraz z nadejściem marca pojawia się na niebie, zachęca do robienia wiosennych porządków w szafach oraz uporządkowania nawyków związanych z domowym budżetem i wydawaniem pieniędzy. Dobrym sposobem jest szukanie bezbolesnych sposobów na cięcie wydatków, których sama nieustannie poszukuję.

Jak oszczędzać pieniądze w marcu? Posezonowe wyprzedaże

Prostym rozwiązaniem, by zaoszczędzić na zakupach odzieży, jest korzystanie np. z posezonowych zimowych wyprzedaży, które sklepy wprowadzają przed pojawieniem się kolekcji wiosna 2022.

Jak oszczędzać pieniądze w marcu? Wiosenne porządki w garderobie i w domu

U mnie wiosna zawsze rozpoczyna się od generalnych porządków w domu. Odgracenie strychu, piwnicy oraz usunięcie z szaf wszystkich nienoszonych ubrań i przedmiotów, które zajmują jedynie miejsce, sprawia, że zyskujesz zbędne meble, ubrania, zabawki, kosmetyki czy bibeloty. Warto spróbować je odsprzedać za niewielką kwotę, a w ten sposób zasilić domowy budżet oraz oczyścić życiową przestrzeń. Uzbieraną w ten sposób kwotę możesz przeznaczyć na wakacje lub wpłacić na konto oszczędnościowe.

Jak oszczędzać pieniądze w marcu? Rozpoczęcie sezonu ogrodowego

Początek sezonu prac ogrodowych zawsze zachęca do uzupełnienia zapasów – narzędzi, sadzonek, cebulek, kwiatów i drzewek. Przed nami zakup choinek oraz mebli ogrodowych, które posłużą do wypoczynku i zabawy w ogrodzie. Na targu u zaprzyjaźnionych lokalnych hodowców roślin zakupię piękne roślinki, które już od wczesnej wiosny będą zachwycać niezwykłymi kolorami na tarasie, balkonach, przed domem oraz w ogrodzie. Planujemy także skorzystać z usług architekta zieleni, który podpowie nam, jakie rozwiązania zastosować w naszym ogrodzie i jak go urządzić, tak, aby dawał nam przestrzeń do wypoczynku, miejsce do odprężenia po pracy czy zabawy dla dzieci, a także cieszył oko pięknymi widokami o każdej porze roku.

Jak oszczędzać pieniądze w marcu? Umyj okna, zmniejsz ogrzewanie, podnieś rolety

Dobrym rozwiązaniem po zimie jest umycie okien i wpuszczenie do domu promieni słonecznych. W ten sposób, wpuszczając ciepłe powietrze do środka i odsłaniając zasłony, firany, żaluzje i rolety, możemy również skręcić termostat i zmniejszyć rachunek za ogrzewanie. Jako kobieta pracująca zdalnie z domowego gabinetu, często ubieram ciepły sweter oraz skarpety, i otwieram okno w trakcie pracy, by wpuścić świeże i rześkie powietrze o poranku. Wówczas mam mnóstwo energii do pracy.

Jak oszczędzać pieniądze w marcu? Ogranicz wydatki

Choć ludzie coraz bardziej panikują, wykupując produkty spożywcze i higieniczne ze sklepów, to sama zawsze staram się mieć zapasy na kilka miesięcy i nie popadać w paranoję. Dzięki temu teraz mogę zaoszczędzić na wydatkach, np. wykorzystując zapasy z zamrażarki, szafek kuchennych czy domowej spiżarni.

Jak oszczędzać pieniądze w marcu? Aktywność na świeżym powietrzu zamiast fitness czy siłowni

Ciepłe promienie wiosennego słońca zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy są to spacery, jazda na rowerze czy jogging, to doskonały pomysł, by zadbać o swoje zdrowie bez konieczności dokonywania opłaty za karnet na siłowni i fitness. Czas spędzony na świeżym powietrzu to dodatkowo prosty sposób na regenerację i odprężenie po pracy, a także pomysł na wspólną zabawę z dziećmi.

Jak oszczędzać na wakacjach?

Zaplanuj wakacje dla rodziny poza sezonem wakacyjnym, gdy ceny noclegów i wyżywienia są niższe. Ciekawym rozwiązaniem jest zaplanowanie dłuższego urlopu na przykład na przełomie kwietnia i maja. Warto wiedzieć, że termin wykorzystania bonów turystycznych został przedłużony do końca września 2022. A to dodatkowe 500 zł na wyjazd z dzieckiem, które można wykorzystać na usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne w naszym kraju.

Jak oszczędzać pieniądze w marcu? Najpopularniejszy blog o oszczędzaniu, finansach i domowym budżecie SposobyNaZycie.pl

Uważam, że sytuacja finansowa Twojej rodziny w znacznym stopniu zależy od jej punktu widzenia. Bez względu na aktualne comiesięczne wydatki i zarobki Twojej rodziny, możesz zadbać o dodatkowe źródła dochodów oraz podobnie jak ja – każdego dnia, nieustannie i w różnych dziedzinach życia, szukać oszczędności, które stworzą tzw. poduszkę bezpieczeństwa czy pozwolą zgromadzić pieniądze na emeryturę lub zaoszczędzić na przyszłość dla dzieci. Choć ostatnio, ktoś w rozmowie zarzucił mi, że fajnie to tak sobie zarabiać 14 tysięcy złotych, to przecież nic samo się nie dzieje. Wspólnie z mężem od początku naszego małżeństwa nieustannie robimy wszystko, aby zarabiać więcej. Mąż rozwija swoje projekty, ja buduję i rozwijam swoją firmę – każdego dnia – również wieczorami i nocą – pracujemy. Ponadto staramy się prowadzić oszczędne życie, by jak najwięcej pieniędzy przeznaczyć na przyszłość – naszą i naszych dzieci.

Jak oszczędzać pieniądze w marcu? Najpopularniejszy blog o oszczędzaniu, finansach i domowym budżecie SposobyNaZycie.pl

Misją najpopularniejszego bloga o finansach i domowym budżecie oraz polecanego bloga o oszczędzaniu i oszczędnym życiu jest wyszukiwanie patentów, które można wprowadzić w życie każdej rodziny niezależnie od jej wielkości. A już niebawem zaproszę do lektury artykułu pt.: Domowy budżet: bilans zarobków i wydatków luty 2022, a na początku kolejnego miesiąca kalendarzowego zaprezentuję kolejną porcję propozycji dotyczących oszczędzania pieniędzy w kwietniu. W ten sposób zamierzam stworzyć kompleksowy poradnik o oszczędzaniu na cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.