Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w październiku?

Czas Świąt Bożego Narodzenia zbliża się nieubłaganie, a rozpoczynający się właśnie październik to idealny moment, by zadbać o domowe finanse oraz spektakularne oszczędności. Wcale nie musisz rezygnować z udziału w Halloween, ulubionych aktywności czy z dań i napojów, które cię pozytywnie nastrajają. Istnieją jednak sposoby na przetrwanie tego miesiąca bez wyczerpania domowego budżetu. Poznaj moje sprawdzone sposoby na oszczędzanie pieniędzy w październiku.

Harmonogram wydatków na wrzesień w naszym domowym budżecie

Październik to raczej spokojny miesiąc w finansach naszej rodziny. W tym roku trwają jeszcze prace związane z urządzaniem ogrodu, które będą wiązać się z wyższymi wydatkami. Poza tym październik to czas, w którym wspólnie z mężem chcemy wymienić garderobę na stylową, modną i elegancką. W domowym budżecie na październik musimy pamiętać o przygotowaniu funduszy na:

 • ratę kredytu hipotecznego
 • niższą opłatę za żłobek, ponieważ otrzymaliśmy świadczenie żłobkowe
 • obiady z cateringu
 • na zakupy bieżące
 • kolejne zakupy i prace związane z urządzaniem ogrodu
 • wymianę garderoby damskiej i męskiej

Jak oszczędzać pieniądze w październiku?

Poza zmianą garderoby damskiej i męskiej na modne i eleganckie ubrania oraz kolejnymi etapami prac związanymi z urządzaniem ogrodu wokół domu raczej nie przewidujemy większych wydatków w naszym domowym budżecie października. Zastanawiasz się jak oszczędzać pieniądze w październiku? Przygotowałam garść podpowiedzi!

Październik miesiącem oszczędzania

Choć Światowy Dzień Oszczędzania obchodzony jest 31 października, to październik został okrzyknięty miesiącem oszczędzania. Wiele osób zmaga się z trudnościami finansowymi, istnieją jednak proste kroki, które mogą poprawić finanse i wpłynąć na sukces finansowy. Październik to idealny moment, by przyjrzeć się swoim nawykom związanym z pieniędzmi. Wyciągi bankowe, posiadane kredyty czy zdolność kredytowa — wszystko to jest niezbędne, aby popracować nad finansami. Żyjemy w czasach, gdy samo posiadanie konta oszczędnościowego już nie wystarcza. Jest to pierwszy krok do budowania bezpieczeństwa finansowego, jednak warto rozejrzeć się nad innymi możliwościami:

 • Dywersyfikacja dochodów to patent, który doskonale rozumieją ludzie bogaci i milionerzy. Otóż posiadają oni kilka różnych źródeł dochodu. Dzięki temu czerpią korzyści finansowe np. z prowadzenia własnej firmy, wynajmowania nieruchomości czy inwestycji.
 • Dobrym pomysłem jest sprzedaż niepotrzebnych i zagracających przestrzeń bibelotów.
 • Zweryfikuj czy udało Ci się osiągnąć założone na początku roku cele finansowe.
 • Dowiedz się więcej o inwestowaniu pieniędzy, szczególnie jeśli masz już zgromadzone oszczędności na koncie.
 • Rozszerzaj swoje horyzonty finansowe i zdobywaj pożyteczną wiedzę, która pomoże Ci odnosić sukcesy finansowe w przyszłości.
 • Skontaktuj się z doradcą finansowym, który podpowie Ci, w jaki sposób osiągnąć założone cele finansowe i skieruje cię na odpowiednie tory, a także podpowie strategie działania.

Październikowe porady związane z oszczędzaniem pieniędzy: jesienna kawa i napoje

Pyszna jesienna kawa z przyprawami, kawa chai latte lub z ulubionym syropem to świetny sposób na doskonały nastrój i rozgrzanie organizmu. Choć można ją kupić w najlepszej restauracji, warto nauczyć się robić ją w domu, podobnie jak inne popularne jesienne napoje takie jak grzaniec, gorąca czekolada czy rozgrzewająca jesienna herbata.

Październikowe porady związane z oszczędzaniem pieniędzy: wydatki na Halloween

Kostiumy, słodycze, dekoracje na przyjęcia Halloween mogą słono kosztować. Sprawdź swoje szafki kuchenne i poszukaj w nich słodyczy. Przygotuj pyszne i tanie domowe ciasteczka, którymi poczęstujesz dzieci w ten wyjątkowy wieczór. Bądź kreatywna i poszukaj w swojej garderobie ubrań i dodatków, z których możesz stworzyć stroje na Halloween. Dobrym pomysłem jest także udanie się do sklepu z używaną odzieżą lub zapytanie przyjaciół o stroje na Halloween dla dzieci i dorosłych.

Październikowe porady związane z oszczędzaniem pieniędzy: zaplanuj posiłki na Święta Bożego Narodzenia

Planowanie świątecznych posiłków z wyprzedzeniem tylko z pozoru może się wydawać bez sensu. Jednak posiadając menu na Boże Narodzenie przez cały październik i listopad oraz pierwszą połowę grudnia możesz szukać produktów spożywczych w promocyjnych cenach.

Wcześniejsze zaplanowanie posiłków na Boże Narodzenie oszczędzi Ci stresu. Pozwoli przygotować wiele dań wcześniej i zamrozić, by w Święta móc cieszyć się ich pysznymi smakami bez przepracowywania się. Jeśli planujesz spędzić Święta Bożego Narodzenia wspólnie z rodziną, dobrym pomysłem jest podzielenie się posiłkami do przygotowania. Poza tym można stworzyć proste odpowiedniki wykwintnych dań bożonarodzeniowych, by trzymać się świątecznego budżetu. Świąteczne dania z mniejszą ilością składników pozwolą ograniczyć wydatki związane z Bożym Narodzeniem, natomiast przygotowanie ich w mniejszych porcjach sprawi, że nie będziemy marnować żywności.

Październikowe porady związane z oszczędzaniem pieniędzy: zaplanuj swoje zakupy na cały miesiąc

Ustalenie planu zakupów na cały miesiąc nie powinno stanowić problemu. Znając rytuały rodziny związane z jedzeniem, mamy możliwość stworzyć miesięczny plan zakupów. Narzędzie to pozwoli szukać niezbędnych produktów spożywczych w atrakcyjnych cenach i przygotowywać tanie posiłki dla całej rodziny. Zastanów się, czego potrzebujesz. Październik to czas wyprzedaży roślin doniczkowych, akcesoriów, narzędzi i mebli ogrodowych, odzieży plażowej. Sprzedawcy czyszczą magazyny i przygotowują je na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Po rozpoczęciu roku szkolnego w październiku odzież i artykuły szkolne znajdziemy w promocyjnych cenach. W kategorii produkty spożywcze warto wykorzystywać jesienne zbiory z ogrodu oraz popularne jesienne owoce i warzywa, takie jak cukinia, dynia, śliwki, gruszki, jabłka, winogrona, papryka.

Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w październiku? Kobiecy blog o finansach i oszczędzaniu SposobyNaZycie.pl

Jak oszczędzać pieniądze przez cały rok? Popularny blog o finansach i oszczędzaniu

Moją osobistą misją jest edukacja finansowa kobiet i mężczyzn. Staram się na własnym przykładzie pokazywać, że można budować bezpieczeństwo finansowe. Zawsze podkreślam, że warto to robić. W związku z tym tworzę kompleksowy poradnik o oszczędzaniu pieniędzy dla każdego. Mam nadzieję, że zainspiruje Cię on do zmian w finansach, które wpłyną na poprawę sytuacji finansowej Twojej rodziny.

5 odpowiedzi do “Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w październiku?”

 1. Oszczędzanie pieniędzy jest trudne. Fajnie, że rozbijasz to na poszczególne miesiące, a nie na cały rok 🙂 Łatwiej jest osiągnąć zamierzony cel. Zajrzyj tutaj po więcej inspiracji i porad dotyczących biznesu i finansów (link usunięto)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.