Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w sierpniu?

Ogromne podwyżki cen produktów, a wraz z nimi wyższe koszty życia i inflacja przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób poszukuje patentów na oszczędzanie pieniędzy. Zaczynają weryfikować miesięczne wydatki, by wystarczyło funduszy na najpilniejsze potrzeby. Przygotowałam poradnik wypełniony mnóstwem wskazówek. Znajdziesz w nim podpowiedzi: jak opracować domowy budżet na sierpień, jak ograniczyć sierpniowe wydatki czy gdzie szukać oszczędności w sierpniu. W sierpniowym poradniku oszczędzaniu pieniędzy dzielę się wskazówkami, które ułatwią zarządzanie domowym budżetem w sierpniu.

Harmonogram wydatków na sierpień w naszym domowym budżecie

Raczej nie planujemy większych wydatków w sierpniu. W tym roku nie planowaliśmy też wakacji, choć może jesienią wybierzemy się gdzieś z dziećmi na kilka dni. W domowych finansach naszej rodziny na sierpień powinniśmy pamiętać o przygotowaniu funduszy na:

 • ratę kredytu hipotecznego
 • opłatę za żłobek
 • obiady z cateringu
 • bieżące rachunki za prąd, gaz, wodę, wywóz śmieci, internet i telewizję
 • zakupy bieżące
 • ułożenie kostki brukowej przed domem
 • prace przygotowawcze do urządzania ogrodu wraz z systemem nawodnienia

Jak oszczędzać pieniądze w sierpniu?

Lato to świetny czas, by zadbać o swoje finanse. W sierpniu niektórzy już wrócili z wakacji, inni dopiero się na nie wybierają. Sierpień tego roku to również trudny czas dla wielu rodzin, które rozważają, czy ze względów finansowych czasami nie zrezygnować z wakacyjnych wyjazdów.

Sierpniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: jak oszczędzać na wydatkach na wyprawkę szkolną?

Wiele sklepów już reklamuje swoją ofertę sprzedaży plecaków, książek, zeszytów i innych niezbędnych artykułów szkolnych. Warto przyjrzeć się ofercie sklepów internetowych z artykułami papierniczymi i szukać atrakcyjnych promocji. Dzieci w wieku szkolnym dobrze jest zaangażować w poszukiwanie wyprawki szkolnej w niższych cenach. Będzie to dla nich cenna lekcja finansów osobistych.

Rodzice dzieci w wieku szkolnym, czyli od 7 do 20 roku życia mogą starać się o świadczenie „Dobry Start”. To jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną. Powrót do rzeczywistości po wakacjach może wiązać się z wprowadzeniem oszczędności w domowym budżecie. Szczególnie patrząc na ceny plecaków, odzieży dla dzieci, książek i innych elementów szkolnej wyprawki dla uczniów, nawet z tym rządowym dofinansowaniem skompletowanie wszystkich przyborów szkolnych dla wielu rodzin będzie nie lada wyzwaniem.

Sierpniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: aktualizacja celów finansowych

Świadomość finansowa to znacznie więcej niż zrozumienie, na co wydajemy nasze pieniądze. To także umiejętność oceny własnych finansów, oszczędności i inwestycji oraz podjęcie kroków w kierunku bezpieczeństwa finansowego. Opracowałaś cele finansowe na drugą połowę roku? A może coś się zmieniło w kwestii domowego budżetu w ostatnich tygodniach? Być może od kilku lat oszczędzałaś na budowę domu lub planowałaś zakup mieszkania, jednak czasy się zmieniły a wraz z nimi twoje priorytety i potrzeby? Może dawniej chętnie korzystałaś z kredytów, pożyczek i chwilówek, a teraz szukasz sposobów, by zaoszczędzić na przyszłość dla dzieci oraz zgromadzić oszczędności na emeryturę? Upewnij się, że finanse odpowiadają aktualnym celom i stylowi życia twojej rodziny.

Sierpniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: „Czternastka” dla emerytów i rencistów

Według wcześniejszych zapowiedzi rządu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę w sierpniu. To dodatkowe świadczenie pieniężne dla osób, którym na dzień 31 lipca 2022 nie przysługuje zwiększone prawo do świadczenia podstawowego, a wysokość ich emerytury lub renty nie przekracza kwoty 4188,44 zł.

Sierpniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Według przewidywań ekonomistów w związku z inflacją ceny żywności w sierpniu mogą być o 20% wyższe niż w ubiegłym roku. Dlatego dobrym sposobem jest wprowadzenie filozofii zero waste w życiu oraz szanowanie jedzenia, które zbyt często wyrzucamy. Pomyśl, naprawdę musisz wyrzucać jedzenie do kosza, a wraz z nim swoje pieniądze?

Czasem, zamiast poszukiwać kreatywnych sposobów na oszczędzanie czy szukać sposobów jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu warto przemyśleć pewne wybory, nawyki i zachowania. Planuj proste dania z sezonowych produktów spożywczych, do ich przygotowania wybieraj owoce i warzywa z własnego ogrodu (jeśli taki posiadasz) albo kupuj je od lokalnych rolników. Gotuj na kilka dni, a przed zakupami sprawdź, co masz w lodówce, szafkach kuchennych i spiżarni.

Być może zamiast wprowadzania ekstremalnych sposobów na oszczędzanie czy sposobów na tanie życie wystarczy nieco uprościć swój styl życia, dietę i codzienne menu. Dobrym rozwiązaniem jest także planowanie posiłków i przemyślane zakupy z wcześniej przygotowaną listą.

Sierpniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: ubezpieczenie na wakacje

Choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy ubezpieczenie to także sposób ochrony. Sierpień to czas urlopów i letnich podróży. Bez względu na to, czy będziesz wypoczywać w kraju, czy masz zarezerwowane wakacje za granicą, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie na wakacje, jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Popularne przysłowie mówi „przezorny zawsze ubezpieczony”. Choć podczas wakacyjnego wyjazdu pragniemy wypoczywać i zapomnieć o troskach dnia codziennego, to warto przygotować się na różne wydarzenia.

Ubezpieczenie turystyczne na wakacyjny wyjazd najczęściej obejmuje NNW, Assistance i koszty leczenia. Niemniej jednak warto rozważyć także ubezpieczenie bagażu podróżnego, opóźnienia lotu, sprzętu sportowego, odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym czy kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej. Pytanie: czy chcesz zainwestować w najtańsze ubezpieczenie turystyczne, czy najlepsze ubezpieczenie podróżne. Każde z nich może mieć wpływ na przyszłe finanse rodziny.

Sierpniowe porady dotyczące oszczędzania pieniędzy: wyzwanie sierpniowe oszczędzanie

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z regularnym odkładaniem oszczędności, jest udział w Wyzwaniu Sierpniowe Oszczędzanie Pieniędzy. Jego zadaniem jest wykształcenie i rozwinięcie nawyku oszczędzania.

Możesz wziąć udział w tym przedsięwzięciu jedynie przez tydzień lub przez cały miesiąc – zależnie od swoich sił. Niemniej jednak warto rozpocząć od przejrzenia artykułów dotyczących finansów i oszczędzania na najpopularniejszym polskim blogu o oszczędzaniu. Mam nadzieję, że wskazówki i podpowiedzi, które w nich zawarłam, pomogą Ci wygenerować oszczędności w różnych dziedzinach życia i odpowiedzą na pytania:

 • jak oszczędzać w domu;
 • jak oszczędzać w pracy;
 • jak oszczędzać na co dzień;
 • jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu;
 • jak oszczędzać pieniądze na studiach;
 • jak oszczędzać pieniądze na prądzie;
 • jak oszczędzać pieniądze na weselu;
 • jak oszczędzać pieniądze w życiu codziennym;
 • jak oszczędzać pieniądze na zakupach;
 • jak oszczędzać pieniądze na wodzie;
 • jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu;
 • jak oszczędzać pieniądze na rachunkach;
 • jak oszczędzać pieniądze w firmie;
 • jak oszczędzać pieniądze w rodzinie;
 • jak oszczędzać pieniądze w domu;
 • jak oszczędzać pieniądze w życiu codziennym;
 • jak oszczędzać pieniądze w domowym budżecie;
 • jak oszczędzać pieniądze w ogrodzie.

Początkowo to wcale nie muszą być wielkie kwoty. Ważne jest, aby znaleźć motywację i smykałkę do oszczędzania pieniędzy, by móc regularnie przelewać je na konto oszczędnościowe i zarabiać na odsetkach.

Domowy budżet: jak oszczędzać pieniądze w sierpniu? popularny blog o oszczędzaniu SposobyNaZycie.pl

Oszczędzanie pieniędzy w sierpniu — moje porady

Dla mnie kwestia oszczędzania pieniędzy jest szalenie istotna, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo finansowe. Dlatego tak chętne poruszam tematy związane z finansami rodziny na moim blogu i chętnie dzielę się moimi nawykami, wskazówkami i doświadczeniami z nimi związanymi. Umiejętność zarządzania domowym budżetem jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach. Uczy nie tylko nawyków związanych bezpośrednio z finansami i wydawaniem pieniędzy, ale także uczy szanować przedmioty, które posiadamy — dbać o nie i naprawiać, zamiast kupować nowe. To samo tyczy się jedzenia. Prowadzenie domowego budżetu sprawia, że zmieniają się również nawyki związane z przechowywaniem żywności. Sama często mrożę np. kilka kromek chleba tostowego, które nie zostałyby zjedzone czy pozostałości z obiadu, które rozmrażam na obiad innego dnia. A to nie koniec, ponieważ kontrola domowego budżetu uczy odpowiedniego dbania o odzież czy obuwie oraz wpływa na różne aspekty naszego życia. Zaglądaj na najpopularniejszy polski blog finansowy, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.