Domowy budżet kwiecień 2020 – jak filozofia zero waste wpływa na nasze finanse?

Czy wiesz, że filozofia zero waste wprowadzona w życie pozwala zaoszczędzić pieniądze nawet w przypadku osób, które twierdzą, że nie mają z czego oszczędzać? Styl życia zgodny z zero waste jest mi bardzo bliski, mimo iż nie staram się być perfekcjonistką w tej dziedzinie, to chętnie dzielę się moimi sprawdzonymi wskazówkami. Tym razem przy okazji podsumowania miesięcznego domowego budżetu, urządzania domu i naszych decyzji zakupowych postanowiłam również zgłębić wpływ filozofii zero waste na nasze wydatki i oszczędności.

 

Poza oszczędzaniem cennych i nieodnawialnych zasobów bezodpadowy styl życia znacznie wpływa również na oszczędność pieniędzy w domowym budżecie. Samo zminimalizowanie marnotrawstwa żywności pozwala znacznie obniżyć miesięczne koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Moje sposoby na zmniejszenie codziennych wydatków dzięki stylowi życia zero waste

W jaki sposób marnować mniej żywności? Zacznij planować posiłki i robić zakupy według wcześniej przygotowanej listy, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Naucz się wykorzystywać ponownie resztki z obiadu, by przygotować danie na kolejny dzień. Świetnym sposobem, by ograniczyć marnotrawstwo żywności, jest mrożenie nadmiaru posiłków oraz przygotowywanie własnego drugiego śniadania do szkoły czy pracy i pakowanie ich w szklane lub metalowe lunchboxy.

Kolejnym sposobem, by zaoszczędzić pieniądze, jest kupowanie mniej i dbanie o to, aby przedmioty czy ubrania służyły Ci jak najdłużej. Zmniejsz ilość rzeczy, które kupujesz i konsumujesz. Za każdym razem, gdy rozmyślasz nad zakupem czegoś nowego, bez względu na to, czy jest to odzież, elektronika czy akcesoria domowe, zapytaj siebie, czy naprawdę tego potrzebujesz.

Zmień przedmioty czy środki higieniczne jednorazowego użytku na te wielorazowe. Zdziwisz się, jak wiele pieniędzy możesz w ten sposób zaoszczędzić i jak ograniczyć ilość generowanych śmieci. Jest mnóstwo produktów jednorazowego użytku – kubki, sztućce i talerze, woda w plastikowej butelce, jednorazowe maszynki do golenia, płatki kosmetyczne, podpaski i wkładki kosmetyczne, zwilżane chusteczki dla niemowląt, jednorazowe ręczniki papierowe, jednorazowe chusteczki higieniczne…. ta lista jest dużo dłuższa. Zastanów się, jakich jednorazowych produktów używasz i z których z nich warto zrezygnować, a następnie policz, ile na tym zaoszczędzisz, kiedy zaczniesz stosować ich wielorazowe zamienniki.

Zabieraj ze sobą na zakupy materiałowe torby wielorazowego użytku. Aktualnie jednorazowe reklamówki kosztują już około 1-2 złote. Jeśli robisz duże zakupy podczas jednej wizyty w supermarkecie, wydajesz w ten sposób bez sensu około 10-20 zł.

Wykształć w sobie naturalną umiejętność kreatywnego wykorzystywania przedmiotów, które nie są Ci już potrzebne. Możesz też spróbować je sprzedawać na portalach internetowych, co jest świetnym źródłem dodatkowego dochodu w domowym budżecie (o czym przekonujesz się, czytając moje comiesięczne podsumowania dotyczące finansów naszej rodziny). Staraj się również naprawiać to, co się popsuło, zamiast wydawać pieniądze na zakup nowych przedmiotów.

Ponowne używanie przedmiotów, które już posiadasz, sprawi, że będziesz zdziwiona, ile z nich możesz jeszcze użyć, zamiast kupować nowe. Na przykład fusy po kawie są świetną odżywką do kwiatów doniczkowych, maleńkie słoiki po koncentracie pomidorowym wykorzystuję do przechowywania przypraw i ziół, słoiki po kompotach i domowych przetworach używam ponownie do kolejnych przetworów oraz pakowania gościom jedzenia na wynos po imprezie. Słoiki świetnie sprawdzają się również do przechowywania mąki, cukru, bułki tartej, ryżu, kaszy czy makaronu.

Kolejnym sposobem, na oszczędności w domowym budżecie, dzięki zastosowaniu zero waste w życiu, jest recykling. Na przykład w niektórych marketach istnieje możliwość odsprzedaży szklanych butelek od piwa, z czego chętnie sami korzystamy. Być może to niewiele, ale zawsze wpadnie kilkadziesiąt groszy za jedną butelkę. Słyszałam również że jest możliwość sprzedaży makulatury, co byłoby dla nas świetnym rozwiązaniem, niebawem przyjrzę się temu tematowi znacznie bliżej.

Kompostowanie pozwala wprowadzić oszczędności w domowym budżecie. W jaki sposób? Otóż dla osób posiadających przydomowy ogród to świetny sposób na otrzymanie bezpłatnego i naturalnego nawozu do roślin.

Do pracy, na wycieczkę rowerową, na wakacje, do szkoły czy na wypad za miasto – zawsze zabieraj butelkę z wodą wielokrotnego użytku, to pozwoli Ci uniknąć zakupu wody w plastikowej butelce i zaoszczędzić pieniądze!

Gotowanie w domu i przyrządzanie domowych posiłków to kolejny sposób na oszczędności w domowym budżecie. Możesz zaplanować posiłki, wykorzystując tańsze sezonowe warzywa oraz proste i ekonomiczne potrawy dla całej rodziny. Świetnym sposobem na oszczędność czasu i pieniędzy, z którego sama często korzystam, jest gotowanie większych porcji dań na kilka dni lub ich mrożenie i korzystanie z mrożonek w dni, gdy nie masz czasu gotować.

Kupuj w second-handach, na pchlim targu oraz z drugiej ręki. Niejednokrotnie przekonałam się już, że jest to świetny sposób na mnóstwo oszczędności w domowym budżecie. Coraz częściej wybieram się na zakupy do second-handów, bo mogę kupić w nich świetnej jakości odzież za kilka złotych, zamiast wydawać kilkaset złotych na jeden ciuch. Ostatnio kupiłam 2 piękne i eleganckie koszule po cenie 30 zł za kilogram, co wyszło mnie jakieś 5 zł. Polubiłam także zakupy na pchlim targu – można tam znaleźć świetne meble, dekoracje i dodatki do domu w szalenie niskich cenach.

Jak widać na powyższych przykładach, styl życia zero waste pozwala poczynić znaczne oszczędności w domowym budżecie. Choć dopiero wprowadzam w życie te zasady, już zauważyłam, że jest to nie tylko podejście proekologiczne, ale również bardzo ekonomiczne. A to sprawia, że jeśli już naprawdę czegoś potrzebujesz – tak ja w naszym przypadku podczas urządzania domu, możesz pozwolić sobie na zakup wysokiej jakości produktów w wyższej cenie, które posłużą Ci przez kolejne lata. A dodatkowo wykształcasz w sobie umiejętność niewydawania pieniędzy na zbędne zakupy.

Finanse naszej rodziny w kwietniu 2020

Nasze zarobki w kwiecień 2020:

 • 2100 zł – wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 5000 zł – dodatkowe zarobki męża,
 • 8000 zł – moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem 15100 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu w kwietniu 2020:

 • 24,01 zł – sprzedane bibeloty
 • 45,86 zł – miesięczny zarobek na lokacie oszczędnościowej
 • 300 zł – prezent na Zająca

Dodatkowe wpływy z kwietnia to 369,87 zł.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe wpływy w kwietniu wyniosły 15469,87 zł.

Wydatki naszej rodziny w kwietniu 2020

Opłaty stałe w kwietniu 2020:

 • 310,81 zł – opłata za czynsz (nadpłata za wodę 177,66)
 • 100 zł – rachunek za TV i Internet
 • 275,64 zł – rata kredytu hipotecznego
 • 53,56 zł – abonament za telefony
 • 38,67 zł – rachunek za gaz
 • 138,13 zł – rachunek za prąd
 • 214,98 zł – paliwo do samochodów

Czyli opłaty stałe w kwietniu 2020 w naszym budżecie domowym wyniosły 1131,79 zł.

Są też nieplanowane, ale potrzebne (lub czasem konieczne) wydatki:

 • 18 zł – jedzenie na mieście
 • 394,43 zł – zakup kosmetyków i środków czystości
 • 720,91 zł – zakup odzieży
 • 458,91 zł – zakup kamery
 • 129 zł – zakup rękawiczek
 • 90 zł – zakup maseczek

Razem wyszło 1811,25 zł.

Wydatki na zdrowie w kwietniu 2020:

 • 13 zł – zakup lekarstw
 • 120 zł – wizyta u ginekologa
 • 32 zł – badania krwi i moczu

Razem wyszło 165 zł.

Wydatki związane z budową domu w kwietniu 2020:

 • 9057 zł – wentylacja
 • 500 zł – wywóz śmieci z budowy
 • 27000 zł – ocieplanie z zewnątrz + zaliczka na drzwi wewnętrzne
 • 4500 zł – wykończenie balkonów
 • 400 zł – poprawki hydrauliczne
 • 8000 zł – wykonanie i montaż kominka
 • 15100 zł – tynki zewnętrzne
 • 2500 zł – zaliczka panele

Razem wydatki związane z budową domu w kwietniu wyniosły: 67057 zł.

Bieżące wydatki kwiecień 2020:

 • 1680,74 zł – bieżące miesięczne zakupy

Bilans zarobków i wydatków w domowym budżecie w kwietniu 2020

Po podsumowaniu przychodów i wydatków wyliczyłam, że suma dochodów: 15469,87 zł – 71845,78 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 1131,79 zł + zakupy 1680,74 zł + wydatki nieplanowane 1811,25 zł + wydatki zdrowotne 165 zł + wydatki związane z budową domu 67057 zł) = -56375,91 zł.

Domowy budżet kwiecień 2020

Gdyby nie nasze oszczędności i kredyt hipoteczny, bylibyśmy o 56 tysięcy złotych na minusie. A w ten sposób 10681,09 zł z przyjemnością wpłaciłam na konto oszczędnościowe. Przed nami kolejne prace wykończeniowe, zakup drzwi wewnętrznych, płytek, urządzeń sanitarnych do łazienek, urządzeń AGD do kuchni oraz niezbędnych do przeprowadzki mebli, a także elementów wyposażenia wnętrz.

Domowy budżet kwiecień 2020 - jak filozofia zero waste wpływa na nasze finanse?

Domowy budżet kwiecień 2020 i jak styl życia zero waste pozwala wprowadzać oszczędności w domowym budżecie

Prawdę mówiąc, styl życia zero waste nie tylko uczy jak wprowadzać oszczędności w domowym budżecie, ale także ułatwia dokonywanie zakupów i codziennych wyborów, a w efekcie znacznie wpływa na finanse naszej rodziny. Uczy również ponownie wykorzystywać pozostałości z obiadu, kreatywnie naprawiać to, co zostało uszkodzone, ale także ponownie wykorzystywać wiele przedmiotów, dzięki czemu ogranicza konieczność zakupu nowych. A w ten sposób zyskujemy oszczędności, które możemy przeznaczyć na to, co sprawia nam przyjemność! Więcej na temat prowadzenia domowego budżetu przeczytasz na popularnym blogu o domowym budżecie.

Jedna odpowiedź do “Domowy budżet kwiecień 2020 – jak filozofia zero waste wpływa na nasze finanse?”

 1. Lubie czytać kalkulacje i podsumowania, nie wiem czemu ale są satysfakcjonujące 🙂 Nauka oszczędzania jest ważna, a nikt nas tego nie uczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.