Domowy budżet luty 2019 – kontrolujemy wydatki. Poznaj zalety planowania domowego budżetu.

Do kwestii kontroli naszego domowego budżetu podchodziłam jak pies do jeża. Trudno stwierdzić czego się obawiałam. Dziś już wiem, że warto wiedzieć, na co wydajemy nasze pieniądze. Bo być może przeciekają nam one przez palce i jest szansa, by uszczelnić wydatki, a dzięki temu zatrzymać więcej oszczędności!

 

Dlaczego zarządzanie domowym budżetem może być stresujące?

Kontrola comiesięcznych wpływów i wydatków z domowego budżetu może okazać się stresująca, ponieważ kojarzy się z opłacaniem rachunków. Co, jak wiadomo, nie jest przyjemne, ale konieczne. Większość ludzi nie sprawuje kontroli nad swoimi pieniędzmi z obawy przed tym, że jest to bardzo pracochłonne zajęcie. Z autopsji wiem, że te obawy są bezpodstawne. W tym miesiącu mija pół roku, od kiedy na poważnie zajęłam się dbaniem o nasz domowy budżet. Miesięcznie zajmuje to naprawdę niewiele czasu. A daje jasny obraz naszej sytuacji finansowej.

Jeśli dobrze prowadzisz domowy budżet, to wiesz, kiedy możesz pozwolić sobie na większy wydatek, nawet ten nieplanowany. Ale masz wówczas także możliwość zaplanowania wakacji czy większego wydatku, jakim może być przykładowo remont domu czy zakup samochodu.

A jak to było z naszymi zarobkami w lutym?

Nasze zarobki lutym 2019:

 • 2100 zł wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 2900 zł dodatkowe zarobki męża,
 • 3000 zł moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem = 8000 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu w lutym 2019:

 • 119,20 zł – kilka sprzedanych bibelotów.

Dodatkowe dochody z lutego to 119,20 zł.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe dochody z lutego to 8119,20 zł.

A jak to było z wydatkami w lutym 2019?

Poza tradycyjnymi i stałymi miesięcznymi wydatkami takimi jak czynsz oraz rachunki za gaz, TV i Internet, paliwo do samochodów w lutym w naszym domowym budżecie pojawiło się kilka nieplanowanych wydatków. Na przykład po poprzedniej drobnej naprawie samochodu męża, w tym miesiącu nadszedł czas na trochę większą naprawę!

Na co wydaliśmy pieniądze w lutym 2019?

Opłaty stałe luty 2019:

 • 463,91 zł – opłata za czynsz
 • 95 zł – opłata TV i Internet
 • 88,88 zł – rachunek za gaz
 • 693,45 zł wydaliśmy paliwo do samochodów

Czyli opłaty stałe w lutym 2019 w naszym budżecie wyniosły 1341,24 zł.

Są też i wydatki nieplanowane:

 • 1100 zł – naprawa samochodu męża
 • 70 zł – wpisowe i członkowskie w PTTK
 • 102 zł – podatek od nieruchomości i podatek rolny
 • 120 zł – wizyta u endokrynologa
 • 32,48 zł – książka Becoming. Moja historia Michelle Obama – nie mogłam się powstrzymać. Kupiłam, czytam i wkrótce pojawi się jej recenzja.
 • 600 zł – szkolenie nowości na Facebooku i obsługi social mediów.
 • 740 zł – szkolenie z copywritingu – doskonalę swoje umiejętności.
 • 58 zł – bilety do kina
 • 196 zł – moje badania krwi
 • 26,40 zł – orzechy piorące – jestem ciekawa czy działają! Wkrótce pojawi się ich recenzja.
 • 249, 29 zł – jedzenie na mieście
 • 94, 30 zł – bilety PKP

Razem wyszło 3388,47 zł.

Bieżące wydatki luty 2019:

 • 1628,91 zł – zakup żywności, środków spożywczych, środków czystości, kosmetyków i chemii gospodarczej.

Jak wychodzi bilans zarobków i wydatków za luty 2019?

Po podsumowaniu zarobków i wydatków wyszło mi, że suma zarobków: 8119,20 zł – 6358,62 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 1341,24 zł + zakupy 1628,91 zł + wydatki nieplanowane 3388,47 zł) = 1760,58 zł oszczędności. Czyli kwota, którą przelewam na konto oszczędnościowe.

Nadal troszkę dużą część naszego domowego budżetu pochłaniają nieplanowane wydatki. Chyba muszę popracować nad tą kwestią, choć za kilka dni rozpoczynamy budowę domu i myślę, że w związku z tym ilość wydatków w tej kategorii może się zwiększyć. Może lepiej będzie stworzyć dodatkową kolumnę w domowym budżecie dotyczącą pieniędzy na budowę domu. Bo otrzymaliśmy przecież ramowy kosztorys od firmy budowlanej, zatem nie zaliczymy ich ani do opłat stałych, ani do opłat nieplanowanych. Budowę domu zaplanowaliśmy!

Bardzo cieszy mnie fakt, że udało mi się sporo ograniczyć wydatki bieżące. W związku z tym, że przyrządzam jedzenie w domu, mam wrażenie, że naprawdę dużo pieniędzy wydajemy na zakup niezbędnych produktów spożywczych. Być może planowanie całotygodniowego menu będzie rozwiązaniem tego problemu. Choć u nas jest to ciężko zaplanować, bo np. spaghetti często zrobię tyle, że jemy je przez 3 dni. Chętnie poznam Twoje patenty na to, jak zaoszczędzić na domowych posiłkach.

Jakie są zalety comiesięcznego kontrolowania domowego budżetu?

Wiesz, na czym stoisz. Jeśli znasz średnią miesięczną sumę zarobków i wydatków to wiesz także, na czym stoisz. Zyskujesz kontrolę nad wpływami i wydatkami. Wiesz, ile każdego miesiąca możecie zaoszczędzić.

Uczysz się odpowiedniego podejścia do oszczędzania i wydawania pieniędzy. Starasz się nie kupować niepotrzebnych rzeczy, a jedynie te konieczne. Wszystko po to, by jak największą kwotę w każdym miesiącu przeznaczyć na oszczędności, które można chować pod poduszką czy do świnki skarbonki. Jednak zdecydowanie lepszym wyjściem jest regularne wpłacanie ich na przykład na lokatę bankową. Bo dzięki temu Twoje oszczędności każdego miesiąca wzrastają.

Oszczędza Ci stresu związanego z nagłą koniecznością niezbędnego wydatku czy braku funduszy. Bo jeśli planujesz i zarządzasz domowym budżetem, to na pewno dbasz, aby w każdym miesiącu zyskać jak najwięcej oszczędności.

Pomaga podjąć decyzje dotyczące krótkoterminowych wydatków, takich jak codzienne kupowanie kawy, w zamian za długoterminowe korzyści takie jak wymarzone wakacje, nowy rower czy telewizor. I to bez kredytu. Bo często okazuje się, że wystarczy zabierać kawę, śniadanie czy wodę z domu do pracy, by zaoszczędzić naprawdę mnóstwo pieniędzy w każdym miesiącu. Rozumiem, że łatwiej i szybciej wyjść z domu bez śniadania i kupić je w drodze do pracy. Ale zdecydowanie zdrowiej i korzystniej dla Twojego portfela jest jeść w domu i przygotowywać domowe posiłki do pracy, szkoły czy na podróż. To właśnie można zaobserwować na podstawie kontroli wydatków.

Odpowiednie planowanie wydatków czasem może okazać się konieczne i ułatwiać dotrwanie do kolejnego miesiąca. Wówczas należy rozplanować miesięczne wydatki i trzymać się ustalonego planu działania.

Rozwija kreatywność. Zauważyłam to u siebie. Od kiedy zaczęłam bacznie przyglądać się temu, na co każdego miesiąca wydajemy nasze pieniądze, znajduję też mnóstwo okazji, by je zaoszczędzić. I tak na przykład, zamiast biec na zakupy do sklepu, bo nie mam się w co ubrać, najpierw robię przegląd ubrań w szafie – zawsze znajduję kilka fajnych ciuchów, o których dawno zapomniałam. Albo zaczęłam się pozbywać niepotrzebnych bibelotów, książek czy ubrań, które zagracają nasze małe mieszkanie w bloku.

Uświadamia co dzieje się z Twoimi (Waszymi pieniędzmi). Dzięki kontrolowaniu domowego budżetu masz jasność, skąd każdego miesiąca pieniądze do niego wchodzą oraz na co je wydajecie. A to zaoszczędza ci rozmyślania pod koniec miesiąca, na co „rozeszły się” zarobki. W ten sposób możesz spłacić szybciej kredyt, zainwestować oszczędności albo nazbierać pieniądze na droższy wydatek, bez konieczności brania kredytu. Wiesz, na co Cię stać oraz czy zbliżasz się do osiągnięcia swoich celów finansowych.

Pomaga organizować wydatki i oszczędzać – dzieląc pieniądze na kategorie wydatków i oszczędności, wiesz, która kategoria wydatków obejmuje jaką część Twoich pieniędzy. W ten sposób możesz łatwo wprowadzać zmiany.

jak kontrolować domowy budżet?

A Ty sprawujesz kontrolę nad domowym budżetem? Może podzielisz się ze mną sprawdzonymi patentami, które działają w Twoim przypadku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.