Domowy budżet marzec 2020 i jak oszczędzać pieniądze w czasach koronawirusa?

Koronawirus uczy nas dokonywania zmian w sposobie wydawania pieniędzy, sposobie myślenia o domowym budżecie, ale również oszczędności. Fakt pozostawania w domu sprawia, że bardziej rozważnie wydajemy pieniądze. Niewątpliwie konieczność zrobienia większych zakupów za jednym razem i stworzenia listy zakupów także wpływa na nasze decyzje zakupowe, a w ostateczności na finanse.

Pandemia a finanse

I kiedy tak bliżej przyjrzymy się wydatkom z poprzednich miesięcy, większość osób dojdzie do wniosku, że jesteśmy mistrzami w marnowaniu pieniędzy.

Lubimy kupować więcej ubrań, mebli, bibelotów, dodatków, dekoracji czy przedmiotów, niż tego potrzebujemy. Nie rozmyślamy nad tym, że trzeba mieć fundusz bezpieczeństwa i oszczędności na przyszłość. Bagatelizujemy konieczność płacenia zobowiązań i rachunków. Chętnie bierzemy „chwilówki” czy korzystamy z kart kredytowych. Lubimy też wyrzucać jeszcze sprawne przedmioty, meble czy ubrania, których nie potrzebujemy i zastępować je innymi. Mimo iż mogłyby posłużyć przez jeszcze wiele lat, to zastępujemy je nowymi – zgodnie z aktualnie obowiązującą modą.

Każdy z nas może kontrolować sposób wydawania pieniędzy, które posiada. I każdy, od najmłodszych lat, powinien uczyć się oszczędzania, zarządzania oszczędnościami oraz planowania domowego budżetu, bez względu na to ile zarabia.

Pandemia koronawirusa i konieczność pozostania w domach daje nam więcej czasu, aby docenić to, co posiadamy (dom, mieszkanie, dekoracje, meble, rośliny, dodatki). Kiedy rozejrzymy się wokół siebie, często dostrzeżemy, że otacza nas mnóstwo przedmiotów, których, prawdę mówiąc, nie potrzebujemy. Zbierają kurz, zagracają przestrzeń, sprawiają, że czujemy się przytłoczeni.

Konieczność pozostania w domach uruchamia w nas nieskończone pokłady kreatywności, które w tej trudnej sytuacji wykorzystujemy, by spędzić czas z najbliższymi w przyjemny i nowy niż dotychczas sposób. Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa uczy również eksperymentowania w kuchni, poszukiwania produktów spożywczych w domowej spiżarni i tworzenia z nich nowych dań i domowych słodkości.

Naucz się planować wydatki i trzymać ustalonego budżetu

I kiedy już wszystko wróci do normy (a mam nadzieję, że stanie się to szybko), warto już teraz rozpocząć naukę zarządzania domowym budżetem, by nie powrócić do starego sposobu myślenia oraz starych nawyków wydawania pieniędzy.

1. Przyjrzyj się swoim wydatkom.
2. Stwórz finansową poduszkę bezpieczeństwa i w każdym miesiącu wpłacaj na nią 10% swoich oszczędności.
3. Załóż konto oszczędnościowe i po zakończeniu miesiąca przelewaj na nie wszystkie fundusze, które udało Ci się zgromadzić.

Konieczność pozostania w domach, dla wielu osób oznacza niższe wynagrodzenie, a w najgorszym wypadku utratę pracy i comiesięcznej wypłaty. Jeśli nie posiadasz poduszki bezpieczeństwa, która powinna zawierać oszczędności na co najmniej pół roku, warto przygotować się na niepewną przyszłość finansową, która teraz stała się rzeczywistością dla wielu osób.

Jak w czasach koronawirusa chronić swoje finanse?

Przyjrzyj się wszystkim swoim wydatkom i ogranicz te niekonieczne i nieistotne. Nawet jeśli nadal pracujesz i zarabiasz pieniądze – odłóż na fundusz ratunkowy. Doskonałym pomysłem jest zgromadzenie pieniędzy, które normalnie wydałabyś na podróże, jedzenie na mieście, koncerty i wydarzenia kulturalne, dojazdy do pracy i szkoły. W przypadku, kiedy posiadasz fundusz kryzysowy, może teraz jest najlepszy moment, aby stworzyć 12-miesięczny plan awaryjny. To świetne rozwiązanie, ponieważ nikt nie wie, jak długo potrwa pandemia Covid-19.

Zachowaj spokój! Zdaję sobie sprawę, że w tak niepewnych czasach, które generują mnóstwo stresu, trudno jest podejmować trafne decyzje. Dlatego staraj się zachować spokój i myśleć pozytywnie.

Korzystaj z programów pomocowych oferowanych przez rząd.

Zaoszczędź na zakupach produktach spożywczych. Nie panikuj i staraj się stworzyć plan posiłków na najbliższe dwa tygodnie. Przygotuj listę produktów, które potrzebujesz i kup jedynie to, co będzie Ci potrzebne. Wybieraj składniki, z których samodzielnie możesz przygotować pyszne, tanie i zdrowe domowe potrawy. Na przykład warzywa konserwowe warto łączyć z makaronami, kaszami i ryżem, albo używać ich jako dodatek do zup i sałatek. Mrożone warzywa to świetny pomysł na szybki posiłek w kilka chwil.

Uprawiaj sport za darmo. Zamknięcie klubów fitness i siłowni sprawiło, że możesz ćwiczyć w domu lub ogrodzie za darmo.

Zastanów się dwa razy…. Zanim coś kupisz, zastanów się, czy może masz już podobny przedmiot w swoim domu. Zanim coś wyrzucisz, postaraj się naprawić. Takie podejście z pewnością przyczyni się do większych oszczędności w domowym budżecie. Ponownie wykorzystuj darmowe materiały, które już posiadasz. Na przykład słoiki po zjedzonych owocach i warzywach świetnie sprawdzą się do przechowywania produktów, niepotrzebne skrawki papieru mogą posłużyć jako notatnik.

Budżet rodziny w marcu 2020

Nasze zarobki w marzec 2020:

 • 2100 zł – wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 6000 zł – dodatkowe zarobki męża,
 • 6000 zł – moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem 14100 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu w marcu 2020:

 • 108 zł – sprzedane bibeloty
 • 103,73 zł – miesięczny zarobek na lokacie oszczędnościowej

Dodatkowe dochody z marca to 211,73 zł.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe dochody w marcu wyniosły 14311,73 zł.

Wydatki w marcu 2020

Opłaty stałe marze 2020:

 • 488,47 zł – opłata za czynsz
 • 100 zł – rachunek za TV i Internet
 • 275,65 zł – rata kredytu hipotecznego
 • 53,56 zł – abonament za telefony
 • 286 zł – opłata za wypłatę pieniędzy z bankomatu
 • 199,99 zł – paliwo do samochodów

Czyli opłaty stałe w marcu 2020 w naszym budżecie domowym wyniosły 1403,67 zł.

Są też nieplanowane, ale potrzebne (lub czasem konieczne) wydatki:

 • 29,39 zł – jedzenie na mieście
 • 105,92 zł – zakup kosmetyków i środków czystości
 • 31,01 zł – ziemia do kwiatów
 • 99,40 zł – bielizna
  Razem wyszło 265,72 zł.

Wydatki na zdrowie w marcu 2020:

 • 334,44 zł – zakup lekarstw
 • 670 zł – wizyty u lekarzy

Razem wyszło 1004,44 zł.

Wydatki związane z budową domu marzec 2020:

 • 51878,37 zł – ocieplanie poddasza z gipsowaniem, wentylacje itp.
 • 5519 zł – drzwi zewnętrzne
 • 292,16 zł – prąd budowlany
 • 697,88 zł – opłata za skrzynkę od prądu na działce
 • 5400 zł – zaliczka wykonanie kominka

Razem wydatki związane z budową domu w marcu wyniosły: 63787,41 zł.

Bieżące wydatki marzec 2020:

 • 1293,63 zł – bieżące miesięczne zakupy

Bilans zarobków i wydatków w marcu 2020

Po podsumowaniu zarobków i wydatków wyliczyłam, że suma dochodów: 14311,73 zł – 67754,87 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 1403,67 zł + zakupy 1293,63 zł + wydatki nieplanowane 265,72 zł + wydatki zdrowotne 1004,44 zł + wydatki związane z budową domu 63787,41 zł) = -53443,14 zł.

Domowy budżet marzec 2020

Na szczęście, jeśli chodzi o prace budowlane, wszystko działa zgodnie z planem, a nawet odrobinę wyprzedzamy ustalony wcześniej plan prac. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu tak będzie mimo pandemii koronawirusa, która z pewnością wpływa na oszczędności w naszym budżecie, bo siedzenie w domu nie sprzyja robieniu zakupów i wydawaniu pieniędzy. Choć już za chwilkę będę musiała zmienić garderobę, to wybiorę się na zakupy online. Pandemia koronawirusa uświadomiła mi, jak wiele pieniędzy marnuję na zakupy pierdół, bibelotów i niepotrzebnych przedmiotów, dlatego teraz staram się do każdego zakupu podchodzić rozważniej i mądrzej. W poprzednim miesiącu sporo wydaliśmy na budowę, gdyby nie to, że posiłkujemy się kredytem oraz własnymi oszczędnościami, bylibyśmy mocno na minusie. A w ten sposób udało nam się zaoszczędzić w marcu aż 10344,27 zł. Co oczywiście ogromnie cieszy, mimo iż pewnie za chwilę kwotę tę przeznaczymy na urządzanie domu.

Domowy budżet marzec 2020 i jak oszczędzać pieniądze w czasach koronawirusa?

Mam ogromną nadzieję, że ta szalona wirusowa sytuacja, z którą przyszło nam się zmierzyć w 2020 roku, niebawem ulegnie poprawie. Zapomnimy o lęku, strachu i niepokoju, a wszystko wróci do tzw. normy, choćby miała to być inna, nowa rzeczywistość.

Po więcej porad dotyczących kwestii finansowych zaglądaj na blog o finansach i najpopularniejszy blog o oszczędzaniu. A może masz własne porady, przemyślenia lub doświadczenia związane z finansami w czasach koronawirusa i chcesz się nimi podzielić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.