Domowy budżet październik 2019 – kontrolujemy wydatki

Domowy budżet jest bardzo ważny, mimo iż wiele osób go zaniedbuje. Przeprowadzone badania pokazują, że znaczna część społeczeństwa nie ma pojęcia, ile zarabia i ile wydaje w każdym miesiącu. Moim zdaniem brak wiedzy na temat domowych finansów może przyczyniać się do poważnych problemów, a comiesięczna kontrola domowego budżetu wcale nie jest tak trudna, jak początkowo myślałam.

Dlaczego domowy budżet naszej rodziny jest ważny?

Domowy budżet rodziny ma ogromny wpływ na nasze życie finansowe. Jego brak może powodować różnego rodzaju trudności finansowe. Uważam, że budżet gospodarstwa domowego jest szalenie istotny szczególnie w erze konsumpcyjnej, w której żyjemy, ponieważ uczy nas szacunku do pieniędzy.

Zalety prowadzenia budżetu domowego

Comiesięczna kontrola domowych finansów pomaga określić obszary, w których wydajesz pieniądze oraz podjąć kroki w celu ich ograniczenia i wyeliminować niezbędne i niepotrzebne wydatki. Z doświadczenia wiem, że domowe wydatki wymykają się spod kontroli, jeśli nie mamy pojęcia, jakie są całkowite koszty generowane przez naszą rodzinę. Kontrola domowego budżetu pozwala zapanować nad finansami naszej rodziny. Może być również doskonałą lekcją jak przestać marnować fundusze na niepotrzebne rzeczy. I wcale nie chodzi tu o to, aby być sknerą. Dla mnie ważniejsze jest, aby dokonywać przemyślanych decyzji zakupowych. A w dzisiejszym świecie, gdzie za rogiem czai się kolejna promocja lub wyprzedaż, jest to szalenie trudne. I później wracamy do domu z torbami zakupowymi wypełnionymi bibelotami, ubraniami i przedmiotami, które nie są nam potrzebne i niezbędne. Rzucamy je w kąt lub odkładamy do tzw. pokoju graciarni i zapominamy o nim. A szkoda, bo nad takimi – często impulsywnymi i nieprzemyślanymi – zakupami można zapanować. Zaś zgromadzone oszczędności pozwalają spełniać swoje zachcianki zakupowe – kupując to, co naprawdę sprawia nam radość i nabywać wysokiej jakości produkty, również te luksusowe.

Oszczędności w domowym budżecie

Niewątpliwą zaletą prowadzenia domowego budżetu jest fakt, że możesz i powinnaś przygotować się na różne sytuacje awaryjne. Właśnie dlatego – moim osobistym zdaniem – niezbędne są comiesięczne oszczędności w domowym budżecie. Dzięki kontroli domowych finansów zyskujesz jasny obraz pieniędzy, które każdego wpływają do budżetu domowego. Domowy budżet jest dobrym nawykiem, który pozwala spełniać marzenia całej rodziny i oszczędzać na przyszłość.

A jak to było z naszymi zarobkami w październiku 2019?

Nasze zarobki w październiku 2019:

 • 2100 zł – wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 5000 zł – dodatkowe zarobki męża,
 • 2300 zł – moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem 9400 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu w październiku 2019:

 • 165 zł – sprzedane książki i bibeloty
 • 49,95 zł – miesięczny zarobek na lokacie oszczędnościowej

Dodatkowe dochody z października to 214,95 zł.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe dochody z października to 9614,95 zł. A jak to było z wydatkami w październiku 2019?

Na co wydaliśmy pieniądze w październiku 2019?

Opłaty stałe październik 2019:

 • 476,67 zł – opłata za czynsz
 • 100 zł – rachunek za TV i Internet
 • 53,56 zł – abonament za telefony
 • 41,05 zł – rachunek za gaz
 • 114,12 zł – rachunek za prąd
 • 425,89 zł – paliwo do samochodów

Czyli opłaty stałe w październiku 2019 w naszym budżecie wyniosły 1211,29 zł.

Są też nieplanowane, ale potrzebne (lub czasem konieczne) wydatki:

 • 98 zł – przegląd samochodu
 • 258,74 zł – patelnia i akcesoria kuchenne
 • 334,97 zł – dekoracje i kwiaty
 • 276,80 zł – jedzenie na mieście
 • 16,40 zł – opłaty bankowe
 • 131,98 zł – zakup kosmetyków i środków czystości
 • 205 zł – zakup odzieży

Razem wyszło 1321,27 zł.

Wydatki na zdrowie w październiku 2019:

 • 497 zł – zakup lekarstw i suplementów diety

Razem wyszło 497 zł.

Wydatki związane z budową domu październik 2019:

 • 25086,82 zł – instalacja wodno-kanalizacyjna (materiały + robocizna)
 • 1110 zł – silniczki do rolet zewnętrznych
 • 1500 zł – montaż rolet zewnętrznych
 • 201,93 zł – prąd budowlany

Razem wydatki związane z budową domu w październiku wyniosły: 27898,75 zł.

Wydatki związane z kredytem hipotecznym na dokończenie budowy domu:

 • 50 zł – wypis z rejestru gruntów z zapisem, że jest przeznaczony do dokonywania wpisów w Księdze Wieczystej
 • 7,6 zł – kopia mapy gruntów i budynków
 • 76 zł – cztery zaświadczenia z Urzędu Skarbowego: o niezaleganiu w opłacaniu podatku oraz o wysokości dochodu osiągniętego w ostatnio rozliczonym roku podatkowym (po jednym zaświadczeniu dla mnie i po jednym dla męża)
 • 168 zł – wizyta rzeczoznawcy na budowie

Razem wydatki związane z kredytem hipotecznym na dokończenie budowy domu wyniosły: 301,60 zł.

Bieżące wydatki październik 2019:

 • 1799,92 zł – bieżące miesięczne zakupy

Jak wychodzi bilans zarobków i wydatków w październiku 2019?

Po podsumowaniu zarobków i wydatków wyliczyłam, że suma dochodów: 9614,95 zł – 33029,83 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 1211,29 zł + zakupy 1799,92 zł + wydatki nieplanowane 1321,27 zł + wydatki zdrowotne 497 zł + wydatki związane z kredytem hipotecznym 301,60 zł + wydatki związane z budową domu 27898,75 zł) = – 23414,88 zł.

Domowy budżet październik 2019 – kontrolujemy wydatki

Niestety oszczędności związane z budową domu troszkę się skurczyły. Gdyby nie nasza wrodzona oszczędność (zarówno moja, jak i męża) to w tym miesiącu bylibyśmy sporo na minusie. Jednak zgromadzone wcześniej oszczędności sprawiają, że 4483,87 zł wpłaciłam na konto oszczędnościowe. Właśnie czekamy na ostateczną informację z banku dotyczącą decyzji o kredycie hipotecznym. I to właśnie pieniądze z kredytu pomogą nam sfinansować resztę budowy domu oraz jego wykończenie.

blog o oszczędzaniu domowe finanse jak oszczędzać i wydawać pieniądze

Wkrótce napiszę osobny artykuł, w którym wyjaśnię, jakie dokumenty należy przygotować dla banku w celu wzięcia kredytu hipotecznego na dokończenie budowy domu. Październik to miesiąc mnóstwa wydatków. Mimo wszystko nie poddaję się i będę szukać kolejnych możliwości na wprowadzenie oszczędności. Niebawem poszukam także sposobów na oszczędzanie pieniędzy jesienią. A może Ty masz sprawdzone patenty na oszczędzanie jesienią?

5 odpowiedzi do “Domowy budżet październik 2019 – kontrolujemy wydatki”

 1. Bardzo przydatny wpis! Spisując wszystkie wydatki z danego miesiąca, łatwiej przychodzi zrozumienie kwestii niepotrzebnych(!) wydatków. Chyba czas tak zrobić! 🙂
  Wszelkie wyprzedaże i promocje, które „wabią” nas z każdej strony powodują, że wydatki zdecydowanie wymykają się spod kontroli…
  Jestem ciekawa Pani sposobów na oszczędzanie pieniędzy jesienią 🙂 Tym bardziej, że w tym okresie startują największe wyprzedaże; Black Friday, Cyber Monday…

  1. Obchodzę Buy Nothing Day 🙂 Wkrótce napiszę artykuł na ten temat 🙂 Poza tym co to za wyprzedaże, jeśli wcześniej ceny zostały zawyżone…

 2. Nie do końca mi się to wszystko spina. Pisałaś, że w 2012 wzięliście kredyt na mieszkanie na 30 lat, ale spłaciliście je po 5, czyli w 2017. Nie bralibyście kredytu na 30 lat gdybyście mieli duże oszczędności, więc wtedy pewnie takich nie było. Mimo wszystko udało Wam się uzbierać na spłatę kredytu w imponującym czasie, bo 25 lat wcześniej. I nagle, rok później, w 2018 macie znowu prawie 600 tysięcy oszczędności na budowę? Piszesz, że to Wasza wrodzona oszczędność, ale kwota jest naprawdę ogromna szczególnie biorąc pod uwagę krótki czas i Wasze zarobki. Jak udało Wam się aż tyle odłożyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.