Domowy budżet sierpień 2019 – kontrolujemy wydatki

Domowe finanse naszej rodziny… i pomyśleć, że dawniej to była dla mnie czarna magia. Obawiałam się, że kontrola domowego budżetu jest pracochłonna. Tak bardzo się myliłam. Poświęciłam rok, by wnikliwie przyglądać się naszym comiesięcznym zarobkom i wydatkom. Nieustannie poszukuję sposobów na kolejne oszczędności w naszym domowym budżecie.

Domowe finanse blog

Bez dwóch zdań, uważam, że warto analizować domowy budżet. Przez 6 lat naszego małżeństwa nie sprawdzałam, na co wydajemy zarobione przez nas pieniądze. Nie wiedziałam, że tak wiele nieprzemyślanych wydatków sprawia, że wyrzucamy je w przysłowiowe „błoto”. Dopiero rok temu pomyślałam, że nadszedł odpowiedni moment, by sprawdzić, jak można zaoszczędzić więcej pieniędzy. A zmotywował mnie mój szwagier i zbliżająca się wówczas budowa domu (która aktualnie trwa w najlepsze). Budowa domu to obciążająca budżet naszego małżeństwa, życiowa inwestycja, która nieustannie motywuje do poszukiwania kolejnych sposobów na wprowadzenie oszczędności. Dzięki temu sukcesywnie uczę się rozsądnie wydawać pieniądze. I chyba mniej więcej mi to wychodzi!

Domowy budżet naszej rodziny. Okazuje się, że można nauczyć się go kontrolować. Po kilku miesiącach przestaje to być uciążliwe, a staje się jednym z regularnych nawyków. Dobrze jest podejmować ten trud, by wiedzieć, na co wydajemy pieniądze oraz czy jest szansa na jakiekolwiek oszczędności.

Jak wygląda sprawa domowego budżetu naszego małżeństwa, jeśli chodzi o sierpień 2019?

A jak to było z naszymi zarobkami w sierpniu 2019?

Nasze zarobki w sierpniu 2019:

 • 2100 zł – wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 3655 zł – dodatkowe zarobki męża,
 • 2765,89 zł – moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem 8520,89 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu w sierpniu 2019:

 • 8200 zł – sprzedaż działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych
 • 26,57 zł – dodatkowy zarobek wypełnianie ankiet
 • 489 zł – sprzedane książki i bibeloty
 • 129,48 zł – miesięczny zarobek na lokacie oszczędnościowej

Dodatkowe dochody z sierpnia to 8845,05 zł.

Dodam tylko, że wykształciłam taki dodatkowy system oszczędności. Wszystkie pieniądze ze sprzedaży niepotrzebnych ubrań, książek czy bibelotów, których się pozbywamy w ramach odgradzania naszego mieszkania, wrzucam do świnki skarbonki. Szczerze przyznam, że był to świetny pomysł, a zgromadzone tam pieniądze podsumuję pod koniec roku, aby pokazać, że warto jest odkładać nawet niewielkie kwoty. A w ten sposób małymi kroczkami oszczędzać, by odłożyć na konto oszczędnościowe lub wydać na wakacje i przyjemności.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe dochody z sierpnia to 17365,94 zł.

A jak to było z wydatkami w sierpniu 2019?

Poza tradycyjnymi i stałymi miesięcznymi wydatkami takimi jak czynsz oraz rachunek za TV i Internet, paliwo do samochodów w sierpniu w naszym domowym budżecie było umiarkowanie oszczędnie, szczególnie że Spółdzielnia Mieszkaniowa przesłała rozliczenie za energię cieplną, co oznacza zwrot prawie 300 złotych.

Znalazło się także kilka nieplanowanych wydatków, ale to chyba norma. Postanowiliśmy się wybrać sezonowe zakupy, kupiliśmy też prezenty na ślub i 80 urodziny.

Na co wydaliśmy pieniądze w sierpniu 2019?

Opłaty stałe sierpień 2019:

 • 200 zł – opłata za czynsz, bo przyszło rozliczenie energii cieplnej, z którego wynika, że mamy nadpłatę w wysokości 278,09 zł. Doskonale, takie wiadomości zawsze bardzo lubię! Jesteśmy prawie trzy stówki na plusie!
 • 100 zł – opłata TV i Internet, była podwyżka o 5 zł
 • 117,08 zł – rachunek za prąd
 • 41,05 zł – rachunek za gaz
 • 53,56 zł – abonament za telefony
 • 325,05 zł – wydaliśmy na paliwo do samochodów

Czyli opłaty stałe w sierpniu 2019 w naszym budżecie wyniosły 836,74 zł.

Są też i wydatki nieplanowane:

 • 1009,20 zł – zakup odzieży
 • 87,02 zł – jedzenie na mieście
 • 700 zł – prezenty na wesele i 80 urodziny
 • 197,12 zł – zamówienie płynów do prania
 • 115 zł – wizyta u fryzjerki (farbowanie z uczesaniem)
 • 60 zł – dwa bukiety kwiatów

Razem wyszło 2168,34 zł.

Wydatki na zdrowie w sierpniu 2019:

 • 120 zł – wizyta u endokrynologa
 • 88,33 zł – zakup lekarstw
 • 45 zł – badania krwi

Razem wyszło 253,33 zł.

Wydatki związane z budową domu sierpień 2019:

 • 350 zł – projekt zamienny architekt

Razem wydatki związane z budową domu w sierpniu wyniosły: 350 zł.

Bieżące wydatki sierpniu 2019:

 • 1541,98 zł – bieżące miesięczne zakupy

Jak wychodzi bilans zarobków i wydatków w sierpniu 2019?

Po podsumowaniu zarobków i wydatków wyliczyłam, że suma dochodów: 17365,94 zł – 5150,39 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 836,74 zł + zakupy 1541,98 zł + wydatki nieplanowane 2168,34 zł + wydatki zdrowotne 253,33 zł + wydatki związane z budową domu 350 zł) = 12215,55 zł.

Domowy budżet sierpień 2019 – kontrolujemy wydatki

Kwota zarobków wygląda tak imponująco dzięki sprawnej sprzedaży działki ROD. Doskonale, że w ekspresowym tempie, bo kilka godzin od wystawienia ogłoszenia online, udało nam się sprzedać działkę ogrodową w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. W ostatnich miesiącach w związku z budową domu mieliśmy coraz mniej czasu na pracę na niej. I to wcale nie ze względu na to, że nie lubimy prac ogrodowych, ale coraz bardziej pochłania nas budowa domu.

Cieszę się, że pozycję wydatków na bieżące miesięczne zakupy udało mi się zmniejszyć o 150 zł względem budżetu z lipca. Niby to niewiele, ale jak widać, powoli wiem, jak wprowadzić oszczędności do domowego budżetu.

W sierpniu wybraliśmy się także na wspólne zakupy z mężem. Niby kwota wydaje się wysoka, ale kupiłam dwie fantastyczne eleganckie sukienki na wesele, a mąż koszulę oraz krawat.

Cieszy mnie każda kwota oszczędności w naszym domowym budżecie, nawet te najmniejsze. Nie ważne ile, ważny jest dla mnie comiesięczny nawyk przelewania zaoszczędzonych pieniędzy na konto oszczędnościowe. Nauczyłam się także wrzucać do świnki skarbonki pieniądze, które otrzymuję za bibeloty, ubrania i książki, których postanowiłam się pozbyć, bo zagracają nasze niewielkie mieszkanie. Pod koniec roku sprawdzę, ile dzięki temu uzbierałam pieniędzy. Myślę, że to bardzo ciekawe i niebolesne źródło dodatkowych funduszy, które można wpłacić na konto oszczędnościowe. Ale pieniądze te mogą stworzyć tzw. fundusz awaryjny lub poduszkę finansową.

domowy budżet blog

Właśnie mija rok, od kiedy postanowiłam przyjrzeć się budżetowi finansowemu naszej rodziny. Chciałam sprawdzić, na co wydajemy zarobione przez nas pieniądze. I prawda jest taka, że z jednej strony namówił mnie na to szwagier, ale z drugiej motywacją była budowa domu, którą rozpoczęliśmy wiosną 2019. Myślałam, że kontrola domowego budżetu jest żmudna, trudna i zajmuje dużo czasu, jednak to nieprawda. Poza tym uważam, że warto widzieć, co się dzieje z pieniędzmi, które zarabiamy. Tylko comiesięczna analiza dochodów, zobowiązań i wydatków pozwala dostrzec, gdzie można szukać oszczędności. I wcale nie chodzi o to, aby żyć skromnie czy biednie. Moim zdaniem warto kontrolować domowe finanse, to pozwala zaplanować wakacje, większe wydatki czy realizację marzeń, ale także zadbać o oszczędności na przyszłość, których według wielu aktualnych badań, większość ludzi nie posiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.