Domowy budżet sierpień 2020 i sprawdzone patenty na oszczędzanie

Jak oszczędzać pieniądze? To pytanie coraz częściej pojawia się w mojej głowie, dlatego stworzyłam popularny blog o oszczędzaniu. W ostatnich miesiącach obserwuję coraz wyższe ceny w sklepach, a to sprawia, że sama podobnie jak wiele osób, poszukuję sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Przygotowałam podsumowanie domowego budżetu sierpnia 2020 oraz kilka sprawdzonych podpowiedzi jak oszczędzać pieniądze.

Jak szybko zaoszczędzić pieniądze?

Wiele osób próbuje znaleźć złoty środek, który pozwoli zgromadzić oszczędności w domowym budżecie. Zamiast natychmiastowo radykalnie zmniejszać wydatki, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie, na co w każdym miesiącu wydajecie najwięcej pieniędzy.

Prawda jest taka, że nie musisz jadać w ekskluzywnych restauracjach. Nie musisz stosować drogich kosmetyków czy perfum. A dbanie o swoje pieniądze nie jest powodem do wstydu.

Moje sprawdzone sposoby na oszczędzanie!

Zabieram drugie śniadanie do pracy

Policzyłaś kiedykolwiek, ile wydajesz pieniędzy na zakup drugiego śniadania, kawy bądź obiadu w pracy? Jako że dość długo prowadzę skrzętne zapisy dotyczące naszych comiesięcznych wydatków, już dawno zauważyłam, że przygotowywanie domowych lunch boxów jest zdecydowanie tańszym i zdrowszym rozwiązaniem niż zakup codziennego śniadania w pracy. A więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Dieta pudełkowa, czyli zalety przygotowywania domowych lunch boxów.

Kupuję zamienniki markowych produktów

Wiele podstawowych produktów spożywczych takich jak masło, mleko, śmietana, kasze, ryż, słodycze i przekąski smakuje podobnie jak ich markowe, popularne i często reklamowane alternatywy. To samo tyczy się produktów higienicznych czy środków czystości. Patyczki do uszu, papier toaletowy czy ręcznik papierowy mniej znanej marki będzie bardziej ekonomicznym wyborem, a z pewnością nie wpłynie na jakość w trakcie użytkowania. Zwróć na to uwagę podczas kolejnych zakupów w markecie.

Tworzę tańsze i zdrowsze dania

Staram się zaplanować tygodniowe menu. Dobrym pomysłem jest ograniczenie ilości spożywanego mięsa, które zazwyczaj stanowi dużą kwotę na paragonie. Zamiast tego wypełniaj codzienne menu zdrową pełnoziarnistą kaszą czy ryżami oraz pożywnymi i tanimi zupami.

Korzystam z transportu miejskiego bądź roweru

Dobrym sposobem, by zaoszczędzić na paliwie, jest korzystanie z komunikacji miejskiej roweru bądź hulajnogi.

Robię zakupy online

Moim kolejnym sposobem na oszczędności, szczególnie teraz w momencie, gdy jesteśmy w trakcie urządzania nowego domu, są zakupy przez internet. Szukam tańszych ofert, a dzięki temu nie przepłacam.

Hurtowe zakupy w promocyjnych cenach

Jako że nie lubię jeździć na tradycyjne zakupy, staram się wyszukiwać promocyjne oferty i wiele produktów z dłuższym terminem przydatności do spożycia kupuję w hurtowych ilościach. Są to makarony, kasze, proszki i płyny do prania, ocet czy papier toaletowy. Przed zakupem produktów w promocyjnych cenach przeliczam je na cenę za kg lub litr – to pozwala sprawdzić, czy promocja jest naciągana, czy produkty są rzeczywiście tańsze.

Tańszy pakiet telewizji z internetem

Kup pakiet telewizji z internetem w promocyjnej cenie, co pozwoli wprowadzić oszczędności w comiesięcznych wydatkach rodziny.

Spotkania z przyjaciółmi w domu

Zamiast wyjść do restauracji organizuj domowe spotkania z przyjaciółmi. Każdy może przynieść coś do jedzenia i picia, dzięki czemu będzie to zdecydowanie tańsze rozwiązanie.

Oszczędzam na zabiegach kosmetycznych

Czy naprawdę tak często musisz odwiedzać kosmetyczkę, manicurzystkę i fryzjerkę? Zafunduj sobie domowe spa z przyjaciółkami w zaciszu własnego domu. A o codzienny makijaż i fryzurę zadbaj sama – sprawdź, ile to pozwoli zaoszczędzić pieniędzy w domowym budżecie w skali miesiąca.

Nie marnuję! Naprawiam i wykorzystuję ponownie!

Jednym z problemów naszych czasów jest łatwy dostęp do wszystkiego. Ten dobrobyt sprawia, że zamiast przyszyć guzik do bluzki, wolimy kupić nową. Zamiast wykorzystać ugotowane ziemniaki z dzisiejszego obiadu, wyrzucamy je do kosza. A to duży błąd, który wpływa na domowy budżet. Warto nauczyć się szanować jedzenie i przedmioty, które już posiadamy i naprawiać je w razie potrzeby. A z ziemniaków pozostałych po obiedzie można zrobić pyszne kluseczki na kolejny obiad bądź kolację. Do tego sos i surówka i domowy obiad gotowy.

Domowy budżet w sierpniu 2020

Nasze zarobki w sierpień 2020:

 • 2100 zł – wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 6000 zł – dodatkowe zarobki męża,
 • 6500 zł – moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem 14600 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu w sierpniu 2020:

 • 600 zł – sprzedane bibeloty
 • 1,17 zł – miesięczny zarobek na lokacie oszczędnościowej (oprocentowanie spada dramatycznie!)

Dodatkowe wpływy z sierpnia to 601,17 zł.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe wpływy w sierpniu wyniosły 15201,17 zł.

Wydatki w domowym budżecie w sierpniu 2020

Opłaty stałe w sierpniu 2020:

 • 288,86 zł – opłata za czynsz (zwrot za energię 197,97 zł)
 • 100 zł – rachunek za TV i Internet
 • 334,19 zł – rata kredytu hipotecznego
 • 53,56 zł – abonament za telefony
 • 400,01 zł – paliwo do samochodów
 • 14,30 zł – opłaty bankowe

Czyli opłaty stałe w sierpniu 2020 w naszym budżecie domowym wyniosły 1190,92 zł.

Są też nieplanowane, ale potrzebne (lub czasem konieczne) wydatki:

 • 434 zł – miesięczny koszt obiadów z cateringu
 • 123,35 zł – jedzenie na mieście
 • 15,6 zł – list polecony
 • 33,98 zł – zakup kosmetyków i środków czystości
 • 664,29 zł – zakup odzieży

Razem wyszło 1271,22 zł.

Wydatki na zdrowie w sierpniu 2020:

 • 102 zł – badania krwi i moczu
 • 37,62 zł – zakup lekarstw i witamin
 • 240 zł – wizyty u ginekologa

Razem wyszło 379,62 zł.

Wydatki związane z wykańczaniem i urządzaniem domu w sierpniu 2020:

 • 1515,98 zł – 2 x miska WC
 • 662,99 zł – 2 x klapa do WC
 • 900 zł – ułożenie płytek kuchnia
 • 555,06 zł – zakupy produktów budowlano-elektrycznych i kanalizacyjnych
 • 92,05 zł – rachunek za prąd na budowie
 • 1550 zł – kładzenie cegiełek na 2 ścianach

Razem wydatki związane z budową i wykańczaniem domu w sierpniu wyniosły: 5276,08 zł.

Bieżące wydatki sierpniu 2020:

 • 1483,50 zł – bieżące miesięczne zakupy

Bilans zarobków i wydatków w domowym budżecie w sierpniu 2020

Po podsumowaniu przychodów i wydatków wyliczyłam, że suma dochodów: 15201,17 zł – 9601,34 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 1190,92 zł + zakupy 1483,50 zł + wydatki nieplanowane 1271,22 zł + wydatki zdrowotne 379,62 zł + wydatki związane z wykończeniem i urządzaniem domu 5276,08 zł) = 5599,83 zł.

Domowy budżet sierpień 2020 i sprawdzone patenty na oszczędzanie

W kwestii urządzania i wykańczania domu w sierpniu nastąpiła mała stagnacja. Troszkę dlatego, że więcej czasu przeznaczam na odpoczynek, a troszkę nie mam w tym momencie głowy, by poszukiwać dodatków, mebli czy elementów wyposażenia. Ale spokojnie taka lista przedmiotów już wybranych powstała. Przed nami jeszcze dość istotny wybór stołu loftowego oraz krzeseł do jadalni, a także dużego i wygodnego narożnika do salonu, który stanie po przeciwnej stronie stylowego kominka.

Mniejsza ilość wydatków związanych z wykańczaniem wnętrz wynika również z faktu, że dopiero na początku sierpnia pojawił się płytkarz, pod koniec sierpnia rozpoczęły się prace związane z wyrównaniem i uporządkowaniem terenu wokół domu oraz ułożeniem kostki na tarasie czy schodach wejściowych. Odezwał się również ślusarz, który robi barierki do naszych balkonów.

Domowy budżet sierpień 2020 i sprawdzone patenty na oszczędzanie

Oszczędzanie pieniędzy stało się dla mnie szalenie ważną częścią zarządzania domowym budżetem jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Uważam, że była to doskonała decyzja, ponieważ uczy świadomego gospodarowania pieniędzmi oraz kreatywnego poszukiwania ekonomicznych rozwiązań, ale nie kosztem jakości kupowanych produktów. Warto uczyć się własnych sposobów na oszczędzanie, ale bez zbędnego umartwiania. Chodzi po prostu o to, aby posiadać zabezpieczenie w formie tzw. poduszki finansowej. W moim przypadku takie bezpieczeństwo finansowe wpływa na codzienne życie, gdyż dzięki temu mogę wybierać droższe, ale lepszej jakości produkty – meble, dodatki, elementy wyposażenia domu, ubrania, kosmetyki, perfumy, żywność i otaczam się tym, co naprawdę sprawia mi przyjemność bez zbędnego zagracania przestrzeni.

Jedna odpowiedź do “Domowy budżet sierpień 2020 i sprawdzone patenty na oszczędzanie”

 1. Wow,, mało ludzi w PL ma tak pokaźne dochody. Dziękuję że dzielisz się z nami swoimi finansami. Ja zrezygnowałam z całkowicie z TV (oszczędzam czas i nerwy i mam lepszy sen). Z mojego zarządzania finansami wiem że najwięcej $$ pochłaniają ubrania i buty. 3 miesiąc na Home Office (brak szaleństwa zakupowego) i mam odłożone pieniądze choćby na wyższy rachunek za prąd i wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.