Domowy budżet styczeń 2020 i bezpieczeństwo finansowe rodziny

Bezpieczeństwo finansowe rodziny wpływa na komfort psychiczny i codzienne życie. Dla mnie jest ważne już od momentu, kiedy byłam nastolatką. Obserwowałam wtedy nawyki związane z pieniędzmi u moich rodziców. Z rodzinnych domów, zarówno ja, jak i mój mąż, wynieśliśmy szacunek do pieniędzy oraz umiejętność ich oszczędzania. To jedna z ważniejszych lekcji, jakie odebrałam od swoich rodziców.

 

Dziś już wiem, że edukacja finansowa powinna być szalenie istotnym elementem życia każdego człowieka. Mimo iż uczyłam się tego nieświadomie i poprzez obserwację, jest to wiedza, którą jako kobieta dorosła wykorzystuję w swoim życiu, dbając o nasz domowy budżet.

Aby skutecznie zarządzać domowym budżetem naszej rodziny najpierw:

1. Ustaliliśmy cele, jakie zamierzamy osiągnąć

Już po kilku latach naszego małżeństwa wiedzieliśmy, że będziemy się budować. Fakt ten był szalenie istotny podczas podejmowania wielu decyzji. Często zamiast wypasionych wakacji full inclusive do tej pory wybieraliśmy krótkie wakacje w Polsce, raczej pod gruszą. I choć czasem pozwalamy sobie na wyjątkowe chwile odprężenia w spa, to wiele naszych decyzji finansowych jest bardzo przemyślanych. Jednym z zaplanowanych celów finansowych było zarobienie i zaoszczędzenie jak największej ilości pieniędzy na budowę wymarzonego domu. W tym celu podejmowaliśmy i ciągle podejmujemy różnego rodzaju zlecenia, pracujemy czasami 12 godzin dziennie. I choć nie zdawaliśmy sobie sprawy z faktu, że będzie to aż tak bardzo kosztowna inwestycja, to udało nam się nazbierać sporą sumę pieniędzy na ten cel. Mimo iż niedawno musieliśmy wesprzeć się kredytem hipotecznym na dokończenie budowy i wykończenie domu.

2. Posiadamy finansową poduszkę bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo finansowe jest to dla nas ogromnie ważne. Dlatego mamy na lokacie zgromadzone takie pieniądze, z których będziemy mogli skorzystać w razie potrzeby, np. naprawy samochodu lub konieczności zakupu nowego samochodu, gdy jeden z obecnych się zepsuje. Drugim zabezpieczeniem finansowym, na razie jest mieszkanie własnościowe w bloku, w którym aktualnie mieszkamy (ale w planach mamy jego sprzedaż).

3. Nie korzystamy z karty kredytowej

Mimo iż posiadamy kartę kredytową 8 lat, bo była niezbędna, by obniżyć oprocentowanie pierwszego kredytu hipotecznego, który braliśmy zaraz po ślubie na zakup mieszkania w bloku, to ciągle leży ona zapakowana w kopercie. I już chcieliśmy z niej zrezygnować, bo kosztuje nas ona 30 zł na rok, gdy okazało się, że będzie ona również potrzebna w celu obniżenia oprocentowania dla naszego obecnego kredytu hipotecznego.

4. Nieustannie uczymy się nawyków związanych z wydatkami i oszczędzaniem

Regularna, comiesięczna kontrola domowego budżetu to świetna nauka związana z nawykami wydawania pieniędzy. Pozwala dostrzec obszary, w których wydajemy ich zbyt dużo. Uczy też podejmować świadomych decyzji podczas codziennych zakupów.

A jak mają się nasze finanse w styczniu 2020?

W nowy rok wchodzimy z doskonałym wynikiem finansowym. Mimo kredytu hipotecznego ciągle jesteśmy na plusie. Dodatkowo ilość naszych oszczędności jest zadowalająca.

Nasze zarobki w styczniu 2020:

 • 2100 zł – wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 7000 zł – dodatkowe zarobki męża,
 • 6600 zł – moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem 15600 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu w styczniu 2020:

 • 150,01 zł – sprzedane bibeloty
 • 85,23 zł – miesięczny zarobek na lokacie oszczędnościowej

Dodatkowe dochody ze stycznia to 235,24 zł.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe dochody w styczniu wyniosły 15835,24 zł.

A jak to było z wydatkami w styczniu 2020?

Na co wydaliśmy pieniądze w styczniu 2020?

Opłaty stałe styczeń 2020:

 • 341,04 zł – opłata za czynsz (135,63 zł – nadpłata za wodę)
 • 100 zł – rachunek za TV i Internet
 • 355,18 zł – rata kredytu hipotecznego
 • 53,56 zł – abonament za telefony
 • 126,65 zł – rachunek za prąd
 • 30 zł – roczna opłata za kartę kredytową
 • 200,14 zł – paliwo do samochodów

Czyli opłaty stałe w styczniu 2020 w naszym budżecie wyniosły 1206,57 zł.

Są też nieplanowane, ale potrzebne (lub czasem konieczne) wydatki:

 • 50 zł – dekoracje
 • 100,45 zł – jedzenie na mieście
 • 68,48 zł – zakup kosmetyków i środków czystości

Razem wyszło 218,93 zł.

Wydatki na zdrowie w styczniu 2020:

 • 70 zł – badanie krwi
 • 119,97 zł – zakup lekarstw
 • 230 zł zł – wizyty u lekarza

Razem wyszło 419,97 zł.

Wydatki związane z budową domu styczeń 2020:

 • 100,62 zł – faktura za wodę na budowie za 2019 rok

Razem wydatki związane z budową domu w styczniu wyniosły: 100,62 zł.

Bieżące wydatki styczeń 2020:

 • 1347,75 zł – bieżące miesięczne zakupy

Jak wychodzi bilans zarobków i wydatków w styczniu 2020?

Po podsumowaniu zarobków i wydatków wyliczyłam, że suma dochodów: 15835,24 zł – 3293,84 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 1206,57 zł + zakupy 1347,75 zł + wydatki nieplanowane 218,93 zł + wydatki zdrowotne 419,97 zł + wydatki związane z budową domu 100,62 zł) = 12541,40 zł.

Domowy budżet styczeń 2020 i bezpieczeństwo finansowe rodziny

Domowy budżet styczeń 2020

Wydatki związane z budową domu odrobinę przystopowały, co pozwala nam wziąć finansowy oddech. Część kredytu hipotecznego już czeka na naszym koncie drugą połowę lutego i rozpoczęcie prac budowlano-wykończeniowych. Pierwszy miesiąc nowego roku dał możliwość zaoszczędzenia na wydatkach na bieżące zakupy oraz nieplanowanych wydatkach. Być może wpływ na ten stan miało moje gorsze samopoczucie, co widać po wizytach u lekarza i w aptece. Z przyjemnością przelałam zaoszczędzoną kwotę 12541,40 zł na konto oszczędnościowe.

Jedna odpowiedź do “Domowy budżet styczeń 2020 i bezpieczeństwo finansowe rodziny”

 1. Dobrym pomysłem na zabezpieczenie rodziny, oprócz finansowej poduszki bezpieczeństwa, jest też posiadanie fajnego pakietu ubezpieczeń na życie. Ja osobiście nie wyobrażam sobie nie mieć polisy a jednocześnie być zadłużonym (hipoteka). Przy okazji też można uruchomić dobre opcje zabezpieczenia medycznego dla dziecka. Tak czy inaczej oszczędności (choćby i niewielkie na początku) potrafią pomóc w niejednej sytuacji. A dodatkowe wsparcie w postaci polis też daje mi spokojniejszą głowę :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.