Domowy budżet wrzesień 2019 – kontrolujemy wydatki

Jak oszczędzać pieniądze? To myśl, która coraz częściej pojawia się w głowach wielu osób. Rosnące ceny w sklepach sprawiają, że pytamy znajomych o ich sposoby zaoszczędzenia dodatkowych pieniędzy. Niedawno miałam przyjemność obserwować tego typu wątek na jednym z portali społecznościowych. Okazuje się, że wiele osób wcale nie posiada oszczędności! Dlatego na swoim blogu o finansach i oszczędzaniu pokazuję własne sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Jak oszczędzać pieniądze w domowym budżecie?

Dlaczego warto zarządzać domowym budżetem?

Pieniądze. Można zarabiać ich mnóstwo, a i tak wydawać więcej niż posiadamy. Kilka tygodni temu właściciel firmy budowlanej, która buduje dla nas dom, zapytał nas niespodziewanie „jaki mamy stosunek do pieniędzy?”. A ja z sobie oczywistą wnikliwością i ciekawością szukałam swojej odpowiedzi na to pytanie. Choć wiele osób uważa, że pieniądze nie są w życiu ważne, to moim zdaniem trzeba je szanować. A takiego podejścia do pieniędzy nauczył mnie mój tato. Myślę, że to właśnie dzięki niemu prawie zawsze, również jako dziecko czy nastolatka posiadałam własne oszczędności.

Pamiętam, że jako mała dziewczynka zawsze miałam oszczędności w skarbonce. W miarę dorastania pojawiały się kolejne cele, jednym z większych było oszczędzanie pieniędzy na ślub. Po ślubie nie wpadłam na to, że trzeba nauczyć się zarządzać domowym budżetem. Dopiero rok temu ktoś zapytał mnie „ile wydajemy co miesiąc na życie i utrzymanie”. Wówczas nie umiałam odpowiedzieć na to pytanie, a widziałam, że pieniądze zaczynają nam przeciekać przez palce. Nie wiadomo jak i gdzie. I tak zaczęłam poszukiwać różnych sposobów i możliwości na wprowadzenie oszczędności.

Najważniejszą sprawą, którą należy w tym celu zrobić, jest nauka zarządzania domowym budżetem. Czyli zsumowanie (najłatwiej to robić w Excelu, bo samo się liczy) wszystkich miesięcznych wydatków i przychodów w domowym budżecie. Jest to absolutna podstawa, bo jeśli nie wiemy, ile zarabiamy i ile wydajemy, to trudno cokolwiek zaoszczędzić. Bardzo obawiałam się tej kontroli domowych finansów. Myślałam, że to żmudne i nudne zajęcie. A okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy wykształcić w sobie nawyk pamiętania o zabieraniu paragonów podczas zakupów. I raz w miesiącu przepisać wszystkie wydatki i zarobki do programu Excel. Taka analiza podpowiada na co „rozchodzą się” pieniądze, ale także uczy oszczędności i kreatywności w oszczędzaniu.

Jest wiele możliwości, by oszczędzać pieniądze. Jednym z nich jest regularne przelewanie pewnej kwoty na lokatę lub konto oszczędnościową. Można również podzielić comiesięczne wydatki i stosować tzw. metodę kopertową, kupować tańsze, ale nie markowe produkty, rzadziej kupować ubrania i obuwie. Mam swoje pateny, by wprowadzić oszczędności do naszego domowego budżetu. Teraz motywują mnie nie tylko wydatki związane z budową domu, ale także kredyt hipoteczny, który wkrótce zaczniemy spłacać. Do tego przed nami jeszcze urządzanie nowego domu i ogrodu. Czyli mnóstwo wydatków.

Aby nie oszaleć, każdego miesiąca analizuję nasze zarobki i wydatki. Staram się ponownie wykorzystywać jedzenie z obiadu, a często nawet specjalnie gotuję na kilka dni. Poza tym kwotę zaoszczędzonych pieniędzy w każdym miesiącu przelewam na konto oszczędnościowe. Kolejny sprawdzony osób na oszczędzanie to lokata. Mieliśmy ich kilka, ale z czegoś trzeba było rozpocząć budowę domu, dlatego została się już tylko jedna, która jest tzw. poduszką finansową. Mój kolejny patent na oszczędzanie to pozbywanie się książek, ubrań, dekoracji i bibelotów, których nie potrzebuję. Wystawiam je na serwisy sprzedażowe. I gdy uda się je sprzedać, to te dodatkowe pieniądze wrzucam do świnki Skarbonki. Niby to niewielkie kwoty, ale zobaczymy, ile uda się uzbierać po roku.

Jak widać, wcale nie trzeba zaraz kupować książki czy audiobooka o oszczędzaniu pieniędzy. Ani zapisywać się na kurs o tym samym tytule. Myślę, że wystarczy rozsądne gospodarowanie budżetem domowym. A teraz do rzeczy, czyli przyjrzyjmy się naszym domowym finansom we wrześniu 2019.

A jak to było z naszymi zarobkami we wrześniu 2019?

Nasze zarobki we wrześniu 2019:

 • 2100 zł – wynagrodzenie męża z pracy etatowej,
 • 4000 zł – dodatkowe zarobki męża,
 • 5823,68 zł – moje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności.

Nasze dochody razem 11923,69 zł.

Dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu we wrześniu 2019:

 • 62 zł – sprzedane książki i bibeloty
 • 49,71 zł – miesięczny zarobek na lokacie oszczędnościowej

Dodatkowe dochody z września to 111,71 zł.

Zatem regularne miesięczne dochody + dodatkowe dochody z września to 12035,40 zł. A jak to było z wydatkami we wrześniu 2019?

Na co wydaliśmy pieniądze we wrześniu 2019?

Opłaty stałe wrzesień 2019:

 • 476,67 zł – opłata za czynsz
 • 100 zł – rachunek za TV i Internet
 • 53,56 zł – abonament za telefony
 • 298 zł – paliwo do samochodów

Czyli opłaty stałe we wrześniu 2019 w naszym budżecie wyniosły 928,23 zł.

Są też nieplanowane, ale potrzebne (lub czasem konieczne) wydatki:

 • 191,27 zł – tusz do drukarki
 • 87 zł zł – dekoracje i kwiaty
 • 145,95 zł – jedzenie na mieście
 • 16 zł – opłaty bankowe
 • 61,95 zł zakup kosmetyków i środków czystości

Razem wyszło 502,17 zł.

Dużo wyszło w kategorii jedzenie na mieście. Wszystko dlatego, że ostatnio jesteśmy zabiegani. Ciągle coś załatwiamy, a dodatkowo zajęliśmy się tematem, o którym napiszę za kilka miesięcy, a jest to kosztowna sprawa i wiąże się z częstymi podróżami.

Wydatki na zdrowie we wrześniu 2019:

 • 3974 zł – kompleksowe badania krwi
 • 118,27 zł – zakup lekarstw

Razem wyszło 4092 zł.

Wydatki związane z budową domu wrzesień 2019:

 • 59666,50 zł – materiały, robocizna dach i koszt montażu okien dachowych
 • 12414 zł – koszt rolet + montaż okien PCV na parterze i drzwi balkonowych na poddaszu
 • 15550,70 zł – elektryka = instalacja, materiały i robocizna + docieplenie tynku kafery
 • 31106,48 zł – tynki wewnętrzne materiał i robocizna

Razem wydatki związane z budową domu we wrześniu wyniosły: 118737,68 zł.

Bieżące wydatki wrześniu 2019:

 • 1045,39 zł – bieżące miesięczne zakupy

Jak wychodzi bilans zarobków i wydatków we wrześniu 2019?

Po podsumowaniu zarobków i wydatków wyliczyłam, że suma dochodów: 12035,40 zł – 125305,47 zł (suma wszystkich wydatków, czyli opłaty stałe 928,23 zł + zakupy 1045,39 zł + wydatki nieplanowane 502,17 zł + wydatki zdrowotne 4092 zł + wydatki związane z budową domu 118737,68 zł) = – 113270,07 zł.

Domowy budżet wrzesień 2019 – kontrolujemy wydatki

Gdyby nie nasze oszczędności znajdujące się na lokacie oszczędnościowej, bylibyśmy sporo na minusie. Jednak zarówno na budowę, jak i na wydatki związane ze zdrowiem przeznaczyliśmy pieniądze z tzw. poduszki finansowej, które wcześniej udało nam się zaoszczędzić. Dobrze jest mieć takie dodatkowe fundusze, z których można skorzystać w razie potrzeby.

Niestety w związku z budową domu nasze oszczędności zgromadzone na lokatach i koncie oszczędnościowym zmalały, dlatego na początku października załatwiliśmy wszystkie formalności związane z kredytem hipotecznym. I z teczką wypełnioną zaświadczeniami i wypełnionymi drukami z banku udaliśmy się do doradcy kredytowego, który już poinformował nas, że mamy zdolność kredytową. Teraz przed nami wizyta rzeczoznawcy na budowie i 21 dni oczekiwania na ostateczną decyzję ze strony banku, czy otrzymamy kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu. Wkrótce napiszę o tym, jakie dokumenty musieliśmy przedłożyć w banku (bo było ich naprawdę mnóstwo). Poza tym jest jeszcze tajemniczy projekt z kategorii zdrowie, który w najbliższych miesiącach pochłonie troszkę naszych oszczędności, ale damy radę.

Jestem pod wrażeniem, że potrafiłam zmniejszyć kwotę na wydatki bieżące o prawie 500 zł. To naprawdę dużo, czyli okazuje się, że dla chcącego nic trudnego. Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy ceny w sklepach rosną, można zaoszczędzić pieniądze. Warto tylko dobrze się do tego przygotować. Kilka miesięcy systematycznej kontroli domowego budżetu uczy nowych nawyków oszczędzania. Ja wkrótce przetestuję kolejny.

jak oszczędzać pieniądze blog domowy budżet

 

Jeśli chodzi o nasze domowe finanse w październiku 2019 to bez względu na fakt, czy otrzymamy z banku pozytywną odpowiedź, czy nie, pojawi się w nim kategoria wydatki związane z kredytem hipotecznym, bo w celu skompletowania dokumentów trzeba było ponieść pewne koszty. Ale o tym napiszę wkrótce w osobnym artykule oraz w podsumowaniu domowego budżetu za październik, który pojawi się już za miesiąc.

A tymczasem, może Ty masz własne, sprawdzone patenty na to, jak oszczędzać pieniądze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.