Wymarzona działka znaleziona i zakupiona! Wszystkie formalności załatwione! Projekt domu już powstał, umowa z firmą budowlaną została już podpisana. W jaki sposób należy przygotować działkę do budowy domu? I jakie formalności trzeba jeszcze dopełnić przed rozpoczęciem budowy?
Spis treści
Jak przygotować działkę budowlaną do budowy domu?
Łatwo nie było, ale się udało. Dokładnie rok temu byliśmy bardzo zdołowani faktem, iż tak trudno jest znaleźć działkę budowlaną, która idealnie odpowiadałaby naszym potrzebom i pragnieniom. Perypetie związane z poszukiwaniem działki budowlanej opisałam w artykule pt. Idealna działka budowlana – co trzeba sprawdzić przed zakupem? Jakoś na przełomie czerwca i lipca 2018 roku udało się znaleźć idealną działkę pod budowę naszego wymarzonego domu. Ale i tu nie obyło się bez trudności. Nie było prosto łatwo i przyjemnie, o czym możesz przekonać się, zaglądając do artykułu pt. Właściciel chce Wam sprzedać działkę budowlaną …. oraz Wymarzona działka budowlana — negocjacje z potencjalnym sprzedawcą. W międzyczasie rozmarzyłam się na temat nowego domu oraz całego procesu budowy i tak powstał artykuł pt. Budowa domu — pytania w mojej głowie.
Jeszcze przed oficjalnym dokonaniem zakupu działki należało dopełnić mnóstwo formalności, a następnie udać się do notariusza. Wszystko to przedstawiłam w artykule pt. Zakup działki budowlanej – lista dokumentów do notariusza. I nareszcie trzymaliśmy w ręku Akt notarialny działki budowlanej i co dalej?
Następnie udaliśmy się na jedno z wielu spotkań z Panią architekt, z którą wspólnie zaprojektowaliśmy nasz wymarzony dom. Jak zabrać się za projektowanie domu? O tym przeczytasz w artykule pt. Pierwsza wizyta u architekta — projekt domu. Kolejna sprawa, którą należało odhaczyć na liście zadań do wykonania, to Casting na ekipę budowlaną – gotowy zestaw pytań przed budową domu! W międzyczasie musieliśmy podjąć ważną decyzję dotyczącą ogrzewania w naszym nowym domu. Wiele tygodni rozmów z architektką, mnóstwo mierzenia naszego aktualnego mieszkania oraz wielokrotne bieganie z miarą po domach znajomych, aby mieć wyobrażenie dotyczące wielkości pomieszczeń w naszym nowym domu. Zobacz, co stworzyliśmy w projekcie naszego wymarzonego domu jednorodzinnego. Kolejnym krokiem było podjęcie decyzji dotyczącej kanalizacji deszczowej. Niezwłocznie po zakupie działki i wizycie u notariusza rozpoczęliśmy także formalności związane z uzbrojeniem działki budowlanej. Kiedy do naszego domu została doprowadzona kanalizacja, można było utwardzić drogę dojazdową do działki budowlanej. Zaprzyjaźniona geodetka wytyczyła granice działki i fundamenty domu. Kolejna sprawa to wybór kierownika budowy. Znaleźliśmy konkretnego człowieka z uprawnieniami, który po wydaniu pozwolenia na budowę domu zgłosił w Starostwie Powiatowym zawiadomienie o rozpoczęciu budowy domu. Kierownik budowy będzie także wypełniał najważniejszy dokument podczas budowy domu, czyli dziennik budowy.
1. Wytyczenie fundamentów pod budowę domu
Po dopełnieniu wszystkich powyższych formalności geodetka wymierzyła i zaznaczyła granice działki, granice drogi dojazdowej oraz fundamenty pod budowę domu. Za wytyczenie fundamentów pod budowę domu oraz paliki zapłaciliśmy 1200 zł.
2. Wyrównanie działki pod budowę domu
Po wytyczeniu granicy działki firma budowlana wyrównała teren pod budowę, zdjęła humus oraz wywiozła glinę.
3. Przygotowanie miejsca do składowania materiałów
W związku z tym, że nasza działka budowlana jest sporych rozmiarów, nie będzie problemu ze składowaniem materiałów budowlanych. Firma, która buduje nasz dom, przewiozła kontener budowlany na naszą działkę. Przechowuje w nim sprzęty i materiały budowlane. Jak obserwuję aktualnie na naszej budowie, widzę, że tego miejsca potrzeba sporo. Na naszej działce budowlanej składowane są nie tylko pustaki. Obok betoniarki znajduje się żwir, piasek i cement.
4. Wycięcie drzew i krzewów na terenie budowy
Na szczęście w naszym przypadku mogliśmy pominąć ten punkt, ponieważ wcześniej nasza działka była polem uprawnym.
5. Toaleta i kosz na śmieci na działce budowlanej
Według aktualnych przepisów prawa jako właściciele działki i inwestorzy mamy obowiązek zapewnić WC pracownikom budowlanym. W związku z tym skorzystaliśmy z podpowiedzi naszej firmy budowlanej i zamówiliśmy toaletę przenośną. A raczej zrobiła to firma budowlana na naszą prośbę. Podobno miesięczny koszt wynajmu takiej toalety to koszt ok. 100-200 zł. Póki co żadna faktura za tę konkretną usługę jeszcze do nas nie dotarła. Niezbędny jest także kosz na śmieci.
6. Tablica informacyjna na placu budowy
Według przepisów prawa budowlanego na placu budowy musi znajdować się tablica informacyjna. Powinna być w kolorze żółtym i mieć kształt prostokąta i zawierać informacje dotyczące prowadzonej budowy takie jak:
- opis czego dotyczy budowa
- adres budowy
- numer pozwolenia
- nadzór budowlany
- dane inwestorów
- wykonawca
- kierownik budowy
- kierownik robót
- inspektor nadzoru
- projektanci
- inspektor pracy
Tak oto przygotowani nie mogliśmy się doczekać rozpoczęcia pierwszych prac budowlanych. Firma budowlana planowała rozpocząć prace budowlane w maju, jednak ze względu na ładną pogodę wszystko zaczęło się na początku jeszcze w marcu 2019. Ile kosztowały fundamenty naszego domu? O tym napiszę już niebawem w kolejnym poście.
Z pewnością zainteresują Cię również te artykuły:
- Wymarzona działka budowlana — negocjacje z potencjalnym sprzedawcą
- Właściciel chce Wam sprzedać działkę budowlaną ….
- Idealna działka budowlana – co trzeba sprawdzić przed zakupem?
- Zakup działki budowlanej – lista dokumentów do notariusza
- Akt notarialny działki budowlanej i co dalej?
- Formalności przed rozpoczęciem budowy domu
- Uzbrojenie działki budowlanej, czyli jak załatwić przyłącze prądu, gazu, kanalizacji i wody?
- Utwardzenie drogi dojazdowej do działki budowlanej
- Budowa domu — pytania w mojej głowie
Takich informacji szukałem. Dobrze się czyta.
My planujemy zakup działki i rozpoczęcie budowy po nowym roku. Przydadzą się te wszystkie informacje.
Fantastyczna wiadomość Martyno 🙂 Życzę powodzenia i mnóstwo cierpliwości 🙂
Kompleksowe wytłumaczenie co i jak krok po kroku. Dzięki wielkie! W budowie domu chyba najgorsza jest ta początkowa biurokracja, ogarnianie tylu ważnych procedur. To trochę odstrasza.
Naszym zdaniem najgorsze są ciągle przekładane terminy przez fachowców 🙂