Dziecko, podróż a samochód. O czym powinien pamiętać odpowiedzialny rodzic?

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, to pewnie wiesz, że podróż z maluchem wymaga szczególnej uwagi i troski. Nie tylko musisz zapewnić bezpieczeństwo dziecku, ale także zadbać o jego komfort. Rozsądny rodzic zna nie tylko przepisy dotyczące przewożenia dzieci, ale jest także przygotowany na nietypowe zdarzenia. Poznaj zagadnienia, które są bliskie odpowiedzialnym rodzicom wożącym swoje dzieci samochodami osobowymi.

 

Przepis na bezpieczeństwo to znajomość prawa

Wielu osobom wydaje się, że znajomość Prawa o ruchu drogowym nie jest istotna. Liczy się dla nich doświadczenie za kierownicą i znajomość tras, którymi na co dzień się poruszają. Takie podejście stwarza zagrożenie dla nich i innych uczestników ruchu. Narażają się także na mandaty i punkty karne. A co, jeśli tacy kierowcy są rodzicami? Jakie przepisy powinni koniecznie znać, by bezpiecznie wozić swoje pociechy?

Odpowiedzialni rodzice przestrzegają podstawowych zasad podróżowania z dziećmi. Wiedzą, że maluch, który ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożony w foteliku bezpieczeństwa. Jeśli szukasz dodatkowej wiedzy na ten temat, to zajrzyj na stronę https://mubi.pl/poradniki/przewozenie-dzieci-w-samochodzie-przepisy-2020/, gdzie znajdziesz szczegółowy opis wyjątków od powyższej reguły. Pamiętaj, że przewożenie dziecka niezgodnie z prawem jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Udane wakacje za granicą

Wyjazd samochodem za granicę ma kilka niewątpliwych plusów. Niewątpliwą wygodą jest możliwość zapakowania wszystkiego, czego co będzie potrzebne, po swobodę w wybieraniu miejsc podróży. Jednak odpowiedzialny rodzic powinien poznać także przepisy ruchu drogowego obowiązujące w kraju, do którego się wybiera z dzieckiem. Mimo że kraje Unii Europejskiej konsekwentnie ujednolicają swoje przepisy, to istnieje szereg różnic, które mogą zaskoczyć nawet najlepiej przygotowanego rodzica. Wyraźne rozbieżności widać na przykład w przepisach dotyczących przewożenia dzieci na przednim siedzeniu samochodu.

Wiele krajów wprowadziło minimalny wiek, od którego dziecko może podróżować na przednim siedzeniu. Surowe przepisy obowiązują na Białorusi, w Bułgarii, Czarnogórze, Chorwacji, Grecji i Słowenii, gdzie dziecko może podróżować z przodu po ukończeniu 12 roku życia. Nieco łagodniejsze przepisy są we Francji – tam minimalny wiek pozwalający na podróż dziecka z przodu to 10 lat.

W niektórych krajach wprowadzono dodatkowe restrykcje. I tak w Hiszpanii oraz na Litwie dziecko wprawdzie może siedzieć na przednim fotelu, ale tylko w specjalnym urządzeniu zabezpieczającym (np. fotelik). W Holandii dziecko do 3. roku życia musi podróżować z tyłu. Z kolei w Wielkiej Brytanii maluch może jechać z przodu tylko w specjalnym foteliku (do 3. roku) lub w odpowiednim urządzeniu zabezpieczającym (od 3 do 11 lat).

Fotelikowe co i jak

Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów fotelików. Jak wybrać ten najlepszy, by dziecko było w nim w pełni bezpieczne? Odpowiedzialny rodzic w takiej sytuacji bierze pod uwagę kilka aspektów przy wyborze fotelika dla dziecka:

  • dobiera go, ze względu na wagę dziecka;
  • sprawdza, czy ma certyfikaty;
  • pamięta o systemie Isofix.

Wszystkie trzy punkty są równie ważne! Warto więc przyjrzeć się im bardziej szczegółowo, by nie popełnić błędu, który może kosztować zdrowie dziecka.

  1. Jak wybrać odpowiedni fotelik do swojego dziecka? Z pomocą przychodzi EKG/ONZ, czyli Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych, która w regulaminie nr 44 wyróżniła 5 podstawowych grup fotelików samochodowych ze względu na wagę dziecka. Najmniejszym, a więc i zazwyczaj najlżejszym dzieciom (mniej niż 10 kg), dedykowane są foteliki z grupy 0. Nieco cięższym dzieciom (mniej niż 13 kg) zaleca się foteliki z grupy 0+. Do grupy I przypisane są foteliki dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg. Dzieci całkiem duże, ważące od 15 kg do 25 kg powinny podróżować w fotelikach z grupy II. Natomiast grupa III przeznaczona jest dla pociech o wadze od 22 do 36 kg.
  2. Fotelik, który ma zapewnić bezpieczeństwo dziecku, powinien mieć certyfikaty. Dlaczego? Ponieważ wskazują one, jakie testy zderzeniowe przeszedł fotelik. A to jest absolutna podstawa! Odpowiedzialny rodzic zwraca więc uwagę, czy urządzenie ma certyfikat ECE R 44-03 lub ECE R44-04. To minimum minimorum bezpieczeństwa Twojego dziecka podczas podróży samochodem.
  3. Dlaczego system Isofix jest tak ważny? Dzięki niemu mocowanie fotelika do siedzenia samochodu staje się bardzo proste – szansa na popełnienie błędu znacząco maleje. Odpowiedzialny rodzic wie, że nawet najlepszy fotelik, który ma wszelkie certyfikaty, gdy jest źle przymocowany, to nie zapewnia właściwej ochrony dziecku. Montaż fotelika ułatwiają specjalne wkładki. Dodatkowo sztywne zaczepy na foteliku i w szczelinie między siedziskiem a oparciem łączą się przy montażu, wydając charakterystyczne kliknięcie. Jednocześnie system Isofix lepiej chroni dziecko na wypadek uderzeń bocznych.

Komfort i bezpieczeństwo

Podróż samochodem z dzieckiem wymaga jeszcze zwrócenia uwagi na jedną sprawę. Odpowiedzialny rodzic dba nie tylko o ochronę swojej pociechy, ale także pragnie zapewnić jej wygodną podróż pełną uśmiechu. Współczesne badania zdarzeń drogowych mówią, że najbezpieczniej jest przewozić pociechę na tylnym siedzeniu w foteliku i to jeszcze tyłem do kierunku jazdy.

bezpieczna jazda samochodem z dzieckiem blog parentingowy sposobynazycie

Od razu w głowie rodziców rodzi się pytanie – jak mam prowadzić spokojnie, gdy nie widzę, co robi moje dziecko? Istnieje prosta odpowiedź – lusterko montowane na oparciu tylnego fotela, tak, by rodzic mógł nawiązać kontakt wzrokowy z dzieckiem i widzieć, co ono robi. Jest to ważne również dla malucha, który będzie czuł się spokojniej, nie tylko słysząc, ale także widząc twarz rodzica.

 

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi.

2 odpowiedzi do “Dziecko, podróż a samochód. O czym powinien pamiętać odpowiedzialny rodzic?”

  1. Tutaj przyznam rację, porządny fotelik to podstawy by gdziekolwiek zabierać dziecko. Dobry fachowy artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.