Elegancki i stylowy koc z wełny jagnięcej – tego nikt Ci nie powie!

Koc wełniany jagnięcy zyskuje popularność dzięki niezwykłej miękkości. Poza tym jest naturalny, ekologiczny i biodegradowalny. A tym, co najbardziej mnie w nim urzekło – poza kolorem – jest fakt, że nie wymaga częstego prania, nie gniecie się, nie trzeba go prasować, a do tego jest elegancką ozdobą każdego wnętrza. Czego nikt nie powiedział Ci o kocu wełnianym?

Koc wełniany jest lekki i zapewnia ciepło, jednak okazuje się, że wybór koca z wełny jagnięcej niesie mnóstwo korzyści. Począwszy od naturalnego i trwałego materiału po fakt, że się nie gniecie, a korzystając z niego, możemy zapomnieć o częstym praniu i prasowaniu.

Bez względu na to czy zamierzasz go używać jako koc, pod którym schowasz się w deszczowy dzień z książką, dekoracyjną narzutę na łóżko, koc, który zapewni ciepło podczas wieczornych spotkań z przyjaciółmi w ogrodzie, poprzez koc, którym otulisz ramiona podczas spaceru w chłodny poranek czy koc, którym okryjesz dziecko w samochodzie – zawsze najlepszym wyborem będzie ten wykonany z wełny. W przeciwieństwie do tanich materiałów syntetycznych, takich jak poliester czy akryl, wełna doskonale zatrzymuje ciepło ciała, zapewniając komfort i wygodę. Poznaj historię wełnianych koców, dowiedz się jak je prawidłowo prać i gdzie kupić piękny koc z wełny jagnięcej.

Historia koców wełnianych

Wełna to włókno z owiec oraz innych zwierząt, które jest pozyskiwane podczas strzyżenia. Następnie wełna jest prana. Choć proces strzyżenia i przygotowywania wełny wydaje się prosty i szybki to przesiąknięty jest wieloletnią tradycją i ewoluował w ostatnim czasie. Pierwsze wełniane tkaniny w Europie pojawiły się około 1500 roku p.n.e. Było to jeszcze zanim wynaleziono nożyce, a to oznacza, że początkowo wełnę pozyskiwano ręcznie. Mimo iż nie wiemy dokładnie, jak powstał pierwszy wełniany koc, to możemy przypuszczać, że wełna jest istotnym materiałem stosowanym do produkcji towarów już od dłuższego czasu.

Elegancki i stylowy koc z wełny jagnięcej – tego nikt Ci nie powie!

Zalety koców wełnianych

Ciepło jest jedną z najbardziej znanych zalet używania wełnianych koców. Ale koc z wełny jagnięcej zaspokoi mnóstwo potrzeb konsumentów w dzisiejszych czasach. Poznaj je wszystkie.

Wełniany koc przepuszcza powietrze

Wykonany z wełny koc oddycha, a to sprawia, że może być wielokrotnie używany – nie tylko w domu i w ogrodzie, ale również podczas spontanicznej wycieczki rowerowej, wakacji, wycieczki po górach czy sytuacji awaryjnej. Co ciekawe, choć wełna jest materiałem oddychającym, to nie pozwala na ucieczkę powietrza, a w efekcie zatrzymuje ciepło, które produkuje nasze ciało.

Koc wełniany rzadko wymaga prania

Jak napisałam powyżej, wełna to oddychająca tkanina, a to oznacza, że nie wymaga zbyt częstego prania. W przeciwieństwie do koców wykonanych z innych tkanin, takich jak jedwab czy włókna syntetyczne, można je łatwo wyczyścić i odświeżyć poprzez rozwieszenie na świeżym powietrzu. Wełniane koce mają również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu dłużej zachowują czystość.

Koc wełniany jest biodegradowalny

Kolejną zaletą posiadania wełnianego koca jest biodegradowalność. Otaczamy się tak wieloma przedmiotami, wiele koców wyprodukowanych z tanich materiałów syntetycznych, takich jak poliester, które trudno się rozkłada. Odpowiednio pielęgnowany koc wełniany wystarczy na całe życie, a dodatkowo szybko się rozkłada i jest całkowicie biodegradowalny.

Koc wełniany jest odporny na roztocza

Roztocza rozwijają się w wilgotnym środowisku. W związku z tym, że wełniany koc odprowadza wilgoć – i jest naturalnie antybakteryjny – to doskonały wybór okrycia dla dzieci oraz alergików.

Jak dbać o koc wełniany?

Twój koc z wełny jagnięcej jest ciepły i przytulny, a ty pragniesz, aby pozostał takim jak najdłużej? Choć istnieje wiele teorii dotyczących pielęgnacji i czyszczenia wełnianych koców ważne, aby poznać sprawdzone sposoby.

Wełna jest materiałem naturalnym, co oznacza, że może wymagać nieco więcej uwagi niż koc z materiałów syntetycznych, który jest wielokrotnie prany i suszony. Ale dodatkowe zabiegi i środki ostrożności sprawią, że będziesz mogła z niego korzystać przez wiele lat.

Krok pierwszy: wytrzep i wywietrz

Wełniane koce nie wymagają częstego prania i czyszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie jednak jego wytrzepanie i wywietrzenie na świeżym powietrzu od czasu do czasu. Pozwoli to zachować wyjątkowe właściwości oraz usunie wszelkie luźne zanieczyszczenia. Rozwieś go na sznurku do prania albo na krześle i pozostaw na kilka godzin. Unikaj wystawiania wełnianego koca na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, aby zapobiec blaknięciu.

Krok drugi: w razie potrzeby przetrzyj delikatnym środkiem czyszczącym

Jeśli zdarzyło Ci się poplamić koc – mam nadzieję, że nie wylałaś na niego czerwonego wina – to powinnaś delikatnie go oczyścić. Najlepiej wybrać naturalny środek czyszczący, który nie uszkodzi wełny. Ocet usuwa większość plam, jeśli jest na nie szybko nałożony. Gdyby nie pomógł, spróbuj zmyć plamy z koca wełnianego odrobiną wody i detergentu do prania. Staraj się nie wcierać i nie szorować, zamiast tego pozwól roztworowi wsiąknąć, a następnie namocz całkowicie zaplamione miejsce lub cały koc w letniej wodzie, aby usunąć pozostałości zanieczyszczenia.

Krok trzeci: prawidłowe przechowywanie

Najlepszą przestrzenią do przechowywania wełnianego koca jest chłodne i ciemne miejsce, takie jak strych czy piwnica. Jak już wspomniałam wyżej, narażenie na bezpośredni wpływ promieni słonecznych może powodować blaknięcie kolorów. Nie oznacza to, że nie możemy zabrać koca na piknik czy wyjazd rowerowy. Właściwy sposób przechowywania i pielęgnacja sprawią, że posłuży on o wiele dłużej.

W jaki sposób wykorzystać koc z wełny jagnięcej w domu i w życiu?

Oto kilka moich sprawdzonych sposobów na wykorzystanie wełnianego koca.

Wełniany koc do przykrycia

Tradycyjnie używamy wełnianych koców, by okryć się podczas snu. Dobrym pomysłem jest zmiana kołdry na koc z wełny jagnięcej ze względu na jego właściwości do termoregulacji – nie tylko zatrzymuje ciepło ludzkiego ciała, ale również chłodzi i odprowadza wilgoć, a w ten sposób nie odczuwamy spocenia, nawet gdy budzimy się nocą dręczeni koszmarami. Niewątpliwie zapewnia komfort podczas snu. Jednak sama lubię się nim otulić w deszczowy dzień z książką bądź przykrywam się w chłodne wieczory podczas oglądania ulubionego serialu. Czuję się wówczas przytulnie i komfortowo.

Wełniany koc podczas wypoczynku w ogrodzie

Można wykorzystać go, by zrobić piknik w ogrodzie lub okryć się nim wieczorem podczas wypoczynku na tarasie albo w ogrodzie. W trakcie pikniku lub grilla na świeżym powietrzu wełniany koc ze względu na właściwości izolacyjne doskonale chroni przed zimnem i wilgocią podłoża. Chętnie oferuję go również moim gościom, by się okryli, dzięki czemu możemy dłużej wspólnie spędzać przyjemnie czas wieczorami w ogrodzie.

Wełniany koc jako elegancka dekoracja

Przytulny kocyk nie tylko zapewnia ciepło i wygodę, ale również jest świetną dekoracją łóżka w sypialni czy sofy w salonie. Podobnie jak dekoracyjne poduszki, również wełniane koce, dodadzą koloru i stylu na urokliwym tarasie czy balkonie.

Wełniany koc niezbędny dla dziecka

Wełniany kocyk ma wiele zastosowań, gdy posiadamy małe dzieci lub takie nas odwiedzą. A przekonuję się o tym od 6,5 miesiąca, bo sama wówczas zostałam mamą. Wełniany kocyk pozwala przykryć dziecko w foteliku samochodowym, wózku oraz w trakcie snu w domu. Wyjątkowe właściwości koca z wełny jagnięcej sprawiają, że jest przytulny, komfortowy i bardzo bezpieczny dla dziecka.

Elegancki i stylowy koc z wełny jagnięcej – tego nikt Ci nie powie!

Koc w wełny jagnięcia Silkeborg Uldspinderi

Wykonany w 100% z jagnięcej wełny koc w kolorze królewskiego błękitu marki Silkeborg Uldspinderi jest delikatny w dotyku. Wyróżnia go trwała i ciężka tekstura oraz wysoka termoizolacja.

Markę Tartan i Wełna tworzą osoby, które kochają naturalne tkaniny i potrafią docenić ich wyjątkowe właściwości. A przecież wełna niezmiennie od wieków towarzyszy człowiekowi – zapewniając ciepło zimą i chłód latem. Naturalny i ekologiczny materiał zapakowany w ekologiczne opakowanie, odpowiednio pielęgnowany, posłuży przez wiele lat.

Mnóstwo kolorów i wzorów wełnianych koców sprawi, że każdy z pewnością wybierze taki, który będzie idealnie pasował do stylu urządzenia wnętrz oraz stylu życia. Jest miękki i przyjemny dla skóry, a dodatkowo ma mnóstwo zalet.

 

Artykuł promocyjny

2 odpowiedzi do “Elegancki i stylowy koc z wełny jagnięcej – tego nikt Ci nie powie!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.