Feng shui – co to jest i w czym może pomóc?

Czym jest feng shui? Czy rzeczywiście korzystając z zasad tej chińskiej filozofii, możemy w jakikolwiek sposób wpłynąć na nasze bogactwo, zdrowie, samopoczucie, finanse czy relacje z innymi? Dlaczego warto urządzić dom zgodnie z zasadami feng shui? Czy lekarstwem na szczęśliwe życie jest urządzenie przestrzeni zgodnie z filozofią feng shui? Przekonajmy się o tym!

Czym jest feng shui?

Najprościej mówiąc, feng shui, jest starożytną sztuką życia w harmonii z naturą, która podpowiada, jak czerpać energię chi z otoczenia, by wieść spełnione i szczęśliwe życie. Feng shui tłumaczone z języka chińskiego dosłownie oznacza wiatr i woda.

Ten system wierzeń został sformalizowany ponad 3000 lat temu w Chinach. W chińskiej kulturze wiatr i woda są odzwierciedleniem dobrego zdrowia i szczęścia. Bo dobre feng shui oznacza szczęście. I odwrotnie, złe feng shui oznacza pecha lub nieszczęście. Niektóre elementy praktyk feng shui sięgają co najmniej 6000 lat temu i zawierają elementy astronomii, astrologii, filozofii i fizyki. Wierzenia te są ściśle związane z taoistyczną wizją rozumienia natury, szczególnie z myślą, że ziemia jest żywa i wypełniona energią chi.

Feng shui jest uważane za sztukę urządzania, która ułatwia zrozumienie, w jaki sposób przedmioty znajdujące się w przestrzeni wpływają na nasze życie w różnych obszarach. Jest to złożony zbiór wiedzy, który uczy, jak równoważyć i harmonizować energie danej przestrzeni – domu, biura czy ogrodu. Jej celem jest zapewnienie szczęścia ludziom przebywającym w danej przestrzeni. Niektórzy uznają feng shui za pseudonaukę, mimo to filozofia ta wywarła niesamowity wpływ na estetykę aranżacji wnętrz oraz układ architektoniczny przestrzeni życiowych zarówno w kulturze wschodniej, jak i zachodniej.

To umiejętność kierowania naturalnej energii „chi”, w celu przyniesienia korzyści naszemu zdrowiu, energii i bogactwu. Zadaniem feng shui jest właściwe rozmieszczenie przedmiotów w przestrzeniach życia, aby odbić złe „chi” i nakłonić dobre „chi” do pozytywnego wpływania na nasze życie. Feng shui korzysta z naturalnych elementów takich jak światło słoneczne czy zieleń. Okazuje się, że kolory silnie wpływają na naszą psychikę i fizjologię – to wiedza, którą niedawno potwierdzili naukowcy – a feng shui mówi o tym już od czasów starożytnych. Dziś zasady feng shui wykorzystywane są w wielu aspektach naszego życia.

Wszystko dlatego, że szczęście może objawiać się w wielu formach – w lepszym zdrowiu, udanej karierze lub miłości. Głównymi narzędziami do analizy feng shui w dowolnej przestrzeni są kompas feng shui i siatka bagua.

Podstawowe zasady Feng Shui

Jin i Jang – podstawę feng shui tworzą dwie energie, które są niezbędne do utrzymania dobrego przepływu chi, a w efekcie udanego życia. Mowa oczywiście o yin i yang. Yin jest to pierwiastek żeński – bierny i słaby, oznacza zacienioną stronę wzgórza. Natomiast Yang jest pierwiastkiem męskim – silnym i aktywnym, który odzwierciedla nasłonecznioną stronę wzgórza. Model jin i jang to przeciwieństwa, które są od siebie zależne i powinny zostać utrzymane w równowadze. Służy także do odzwierciedlania zmian zachodzących we wszechświecie.

Zasada pięciu żywiołów

Według dawnych tradycji praktyki feng shui każda rzecz składa się z połączenia w różnym stopniu pięciu elementów takich jak: drzewo, ogień, ziemia, metal, woda. Każdemu z żywiołów przyporządkowano inny kolor i porę roku. Drzewo to kolor zielony i wiosna, ogień to kolor czerwony i lato, ziemia to kolor pomarańczowy i późne lato, metal to kolor popielaty i jesień, a woda to kolor niebieski i zima. Pięć elementów może wchodzić w interakcje na wiele sposobów – zarówno konstruktywnych, jak i niszczących.

Siatka Bagua

Energetyczną mapą feng shui jest siatka bagua. Warto znać siatkę bagua własnego domu i znajdujących się w nim pomieszczeń, by zrozumieć zależności pomiędzy różnymi obszarami naszego życia. Pozwala ocenić, co należy poprawić, aby poszczególne części domu lub biura wpływały na określone obszary życia. Można z niej korzystać przy urządzaniu wnętrz, bo pomaga określić sposób ustawienia przedmiotów w pomieszczeniu, tak aby zyskać maksymalne korzyści.

Drogowskazem do wprowadzenia zasad feng shui w mieszkaniu jest siatka Bagua – to prostokąt podzielony na 9 równych kwadratów, które odpowiadają różnym aspektom naszego życia:
1 – kariera
2 – związki
3 – rodzina
4 – bogactwo i obfitość
5 – zdrowie i harmonia
6 – podróże i przyjaciele
7 – przyszłość, dzieci i kreatywność
8 – wiedza i kontemplacja
9 – sława i reputacja

Mapa bagua pozwala zidentyfikować kluczowe życiowe obszary w przestrzeniach naszego domu. Warto umieścić w nich określone przedmioty, aby wzmocnić energię. Na przykład w obszarze wiedzy warto ułożyć kilka książek, a w obszarze miłości i relacji najlepiej postawić zdjęcie z ukochaną osobą.

Kompas Feng Shui (Luo Pan)

Kompas Luo Pan ułatwia określenie ośmiu stref domu. Zgodnie z chińskimi wierzeniami feng shui czerwony koniec igły kompasu wskazuje południe. Jest to specjalistyczna forma kompasu magnetycznego. Kompas feng shui służy do określenia właściwej orientacji podczas korzystania z mapy energii bagua.

Feng shui - co to jest i w czym może pomóc?

Jak widać feng shui to wiele zasad. Ten starożytny chiński system wierzeń oferuje wiele rozwiązań, które pomogą zrównoważyć energię chi w naszym życiu. Czy warto wykorzystać zasady feng shui podczas urządzania nowego domu? Czy rzeczywiście ustawiając odpowiednio łóżko, lustro oraz stawiając dekoracje i meble, wpłynę na zdrowie, bogactwo, miłość i szczęście domowników? A może feng shui to kompletna bzdura, którą lepiej włożyć między bajki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.