Finanse i oszczędności to coraz ważniejsze aspekty naszego życia. Przeprowadziłam wśród znajomych i czytelników ankietę, z której wynika, że w najbliższych miesiącach ponad połowa (54%) z nich chce zaoszczędzić więcej pieniędzy, aż 39% chce spłacić zadłużenia, a około 49% w najbliższym roku kalendarzowym zamierza zacisnąć pasa i prowadzić skrupulatnie domowy budżet. Poznaj patenty Mistrzów Oszczędzania, które pomogą zmienić nawyki związane z finansami, nauczą oszczędzać na przyszłość i spektakularnie odmienią Twoją sytuację finansową.
Spis treści
Oblicz swoją wartość netto
Początek roku to idealny czas na to, by obliczyć swoją wartość netto. To podstawowy krok do oceny kondycji finansowej oraz osiągnięcia celów finansowych. Przyjrzenie się swojej sytuacji finansowej, aktywom i pasywom, pozwoli stworzyć jasny obraz priorytetów. Pokaże, jak traktujesz kwestię wydatków i oszczędności. Podpowie, w których kwestiach będzie trzeba wprowadzić zmiany w nawykach związanych z pieniędzmi. To tylko z pozoru wydaje się skomplikowane.
Zrób listę wszystkich aktywów (tego, co posiadasz):
- mieszkanie lub dom
- samochód
- wartościowe przedmioty lub biżuteria
- konto oszczędnościowe
- lokaty
- inwestycje na giełdzie
Zrób listę wszystkich zobowiązań:
- długi,
- kredyty,
- pożyczki,
- zadłużenie na karcie kredytowej.
Zsumuj kwoty aktywów i zobowiązań, a następnie odejmij kwotę zobowiązań od aktywów. W ten sposób określisz swoją wartość netto.
Nie panikuj, jeśli nie jest ona na takim poziomie, jak chcesz. Na popularnym blogu finansowym SposobyNaZycie.pl znajdziesz mnóstwo cennych porad, które pomogą Ci poprawić swoją wartość netto.
Dobrym pomysłem jest przeliczanie wartości netto po zakończeniu roku kalendarzowego. Taki sposób działania pomoże Ci śledzić postępy w osiąganiu celów finansowych oraz korygować błędy w odpowiednim momencie. Ważne, aby Twoja wartość netto wzrastała z roku na rok.
Zarządzaj finansami tak jak milionerzy
No właśnie nikt nas tego nie uczył. Zarządzam własnymi finansami od około 15 roku życia, czyli czasu, gdy znajdowałam pierwsze prace dodatkowe. Ani w szkole, ani w dorosłym życiu nikt mnie tego nie uczył. Dotąd myślałam, że dobrym rozwiązaniem jest po prostu odkładanie jak największej ilości zarobionych pieniędzy. Tak też czyniłam od wielu lat, przelewając kwotę, którą udało nam się zaoszczędzić w danym miesiącu kalendarzowym na konto oszczędnościowe. Okazuje się jednak, że milionerzy w zupełnie inny sposób zarządzają swoimi finansami.
Od 2023 roku postanowiłam się nimi zainspirować i robić to w podobnie. Otóż w książce pt.: „Jak to robią bogaci. 30 bezcennych nawyków” Tom Corley pisze: „Ludzie sukcesu — na długo przed tym, zanim się dorobią majątku — wyrabiają sobie nawyk oszczędzania co najmniej 10 procent swojego dochodu (środki te rozważnie inwestują). Traktują oszczędności jako najważniejszy ze swoich rachunków. Zanim uiszczą jakiekolwiek inne opłaty, odkładają przynajmniej 10 procent i przeznaczają te środki na oszczędności, inwestycje lub zabezpieczenie emerytalne.”
Natomiast T. Harv Eker w książce pt.: „Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie” podkreśla: „Bogaci nie są wcale bardziej inteligentni niż biedni; mają jedynie inne, lepsze nawyki związane z pieniędzmi. (…) Aby zapanować nad pieniędzmi, musisz nimi zarządzać.” Jego zdaniem sprowadza się to do jednej z zasad bogactwa, która mówi: „Dopóki nie pokażesz, że radzisz sobie z tym, co masz, nie dostaniesz nic więcej!”. Następnie zdradza on następujący system zarządzania pieniędzmi. Radzi otworzyć 6 kont oszczędnościowych i wpłacać na nie część swojego wynagrodzenia według schematu:
- 50% zarobków netto na Konto Potrzeb Życiowych — znajdujące się na nim pieniądze mają służyć na niezbędne wydatki — utrzymanie, wyżywienie, ubranie. Nie musisz wydawać wszystkiego. To, co zostanie, możesz przeznaczyć na oszczędności na różową godzinę.
- 10% zarobków netto na Konto Wolności Finansowej — pieniądze na inwestycje lub stworzenie źródeł biernego dochodu.
- 10% zarobków netto na Konto Długoterminowych Oszczędności Na Przyszłe Wydatki – zamiast kupować cokolwiek na raty lub kredyt, gromadź fundusze na tym koncie, by następnie kupić je za gotówkę.
- 10% zarobków netto na Konto Edukacyjne – to finanse na rozwój osobisty i zawodowy.
- 10% zarobków netto na Konto Pomocy Innym — dziel się tymi pieniędzmi z tymi, którzy potrzebują wsparcia.
- 10% zarobków netto na Konto na Przyjemności — wydawaj te pieniądze na to, co sprawia, że czujesz się bogato. Zabiegi w spa, modne ubrania i dodatki, zabiegi kosmetyczne. Ważne: trzeba je wydawać regularnie co miesiąc!
Oszczędzaj na różową godzinę
Jednym z noworocznych postanowień większości osób na najbliższe miesiące jest zaoszczędzenie większej liczby pieniędzy. Istnieje mnóstwo sposobów, aby osiągnąć ten cel. Dzielę się nimi na blogu o oszczędzaniu SposobyNaZycie.pl. Dobrze jest posiadać oszczędności. Sama planuję w ciągu najbliższych lat stać się Mistrzynią Oszczędzania! Jak pisałam wyżej, kwestie finansów są dla mnie ważne. Aby móc kupić sobie to, czego mi potrzeba lub to, co sprawi mi radość, oszczędzam na różową godzinę. Dzięki temu czuję się bezpieczna finansowo.
Zarządzaj domowym budżetem
Niektórym osobom wydaje się, że mają ograniczony budżet lub pieniądze przeciekają im przez palce. Ledwo dostają wypłatę, a już niemal brakuje pieniędzy. Najlepszym narzędziem w tym przypadku będzie zarządzanie domowym budżetem. Śledzenie wydatków pomoże zrozumieć, na co trafiają pieniądze twojej rodziny. Prowadzenie domowego budżetu motywuje do uproszczenia swojego życia (co często robią także ludzie sukcesu i milionerzy).
Aby stworzyć domowy budżet, wypisz:
- wszystkie przychody (zarobki, 500+ i zasiłki, świadczenie żłobkowe, stypendia itp.);
- wszystkie zobowiązania takie jak: wydatki stałe (czynsz, opłata za żłobek, rata kredytu, rachunek za prąd, rachunek za gaz, rachunek za wodę, faktura za telefony, faktura za telewizję, faktura za internet, korepetycje, bilet miesięczny lub kwota za paliwo), zakupy bieżące (artykuły spożywcze, odzież, chemia gospodarcza, lekarstwa) oraz wydatki cykliczne (np. wizyty u lekarza, podatek od gruntu i nieruchomości czy wydatki na prezenty).
Przejrzyj konto bankowe i sprawdź jakie inne wydatki twojej rodziny powinieneś uwzględnić w swoim budżecie i spisz je wszystkie, a następnie podsumuj np. w Excelu.
Uprość swoje życie
Prowadzenie domowego budżetu przez co najmniej 3 miesiące da Ci jasny obraz wydatków. Pokaże, z których wydatków możesz zrezygnować. Często uproszczenie życia pozwala znaleźć dodatkowe oszczędności. Zacytuję T. Harv Ekera wprost z książki pt.: „Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie”, który pisze: „Czwarty czynnik, który tworzy majątek netto, jest być może czarnym koniem (…), ponieważ niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę odgrywa w procesie tworzenia majątku. Ten czynnik to prostota. Idzie ona w parze z oszczędzaniem pieniędzy i polega na tym, że kreujesz taki styl życia, który wymaga mniej pieniędzy na utrzymanie. Zmniejszając koszty utrzymania, zwiększasz oszczędności i ilość funduszy, które możesz zainwestować”.
Mistrzowie Oszczędzania, czyli jak poprawić swoją sytuację finansową?
Postanowiłam stworzyć program Mistrzowie Oszczędzania, aby podpowiedzieć Ci, że ty również możesz być zamożnym człowiekiem. Na blogu o finansach i blogu o oszczędzaniu SposobyNaZycie.pl nieustannie poszukuję sposobów, by pokazać Ci, że twoje życie finansowe może się zupełnie odmienić. Dzielę się sprawdzonymi sposobami na to, jak więcej zarabiać, spłacić zadłużenie i więcej oszczędzać, by żyć komfortowo i móc zawsze korzystać z wysokiej jakości usług czy spełniać marzenia swoje i najbliższych.
Już niebawem kolejne cenne porady Mistrzów Oszczędzania, mam nadzieję, że pomogą Ci one w spektakularny sposób odmienić sytuację finansową. Czego Ci z całego serca życzę!
W życiu codziennym jak i w prowadzeniu firmy ważne jest oszczędzanie pieniedzy. Szczególnie w obecnych czasach 🙂 Dzieki za ten artykuł. W prowadzeniu firmy pomaga mi ten blog (link usunięto), który prostym językiem przekazuje wiedzę dotyczącą ekonomii, biznesu i rozwoju.
Świetny tekst!!! Sama jestem w trakcie wdrażania pomysłów z dziedziny finansowej 🙂 . Poszukam wspomnianą przez Ciebie książkę, już sam tytuł zachęca do przeczytania!