Fitonia – roślina z tropików o barwnych liściach

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Wystarczyło jedno spojrzenie. Jej wyjątkowe, barwne liście z często wyróżniającymi się żyłkami. Doskonale się prezentuje w różnych kompozycjach oraz jako zamknięta w słoiku. Z jednej roślinki zrobiła się całkiem spora kolekcja. A jak dbać o fitonię w uprawie domowej?

W swoim naturalnym środowisku fitonia jest pnączem, które rośnie w tropikalnych lasach deszczowych. Ta wiecznie zielona bylina dorasta do 15 cm wysokości. Moją uwagę przyciągnęły barwne, różnokolorowe liście z kontrastowo zabarwionymi nerwami, które wyglądają zjawiskowo. Są one zielone, żółte, białe, czerwone, pomarańczowe czy różowe.

Fitonia w domowej uprawie

Choć w wielu miejscach znalazłam informacje, że fitonia lubi być często podlewana, to moje egzemplarze dobrze znoszą rzadkie podlewanie. Bo, prawdę mówiąc, robię to, dopiero kiedy są lekko zwiędnięte, czyli raz na dwa tygodnie. Aktualnie posiadam 7 odmian tej roślinki. Dwie zamknięte zostały w kompozycjach typu las w słoiku, a pozostałe znajdują się w jednej donicy, tworząc niezwykłą, elegancką i barwną ozdobę. Ustawiłam je w miejscu jasnym, ale zacienionym.

Fitonia dobrze czuje się w małych doniczkach. Moje egzemplarze świetnie rosną pozostawione w sklepowych doniczkach już prawie rok. Roślina ta ma płytki system korzeniowy. Potrzebuje kilka centymetrów ziemi z warstwą kamyków. Jeśli fitonie będą miały zbyt ciemne stanowisko, ich liście i nerwy nie będą się tak pięknie wybarwiać. A wówczas staną się mniej atrakcyjne. Pamiętaj, by nie stawiać ich w miejscu narażonym na bezpośredni wpływ promieni słonecznych.

Fitonia podlewanie

Wystarczy pamiętać, by podlewać fitonię, gdy ziemia zacznie przysychać. Choć mnie o potrzebie podlania informują same rośliny. Kiedy delikatnie zwiędną, wówczas przypominam sobie, że czas na podlewanie. Po 10 minutach rośliny dochodzą o siebie. Podobno fitonie, tak jak inne rośliny tropikalne uwielbiają regularne spryskiwanie. Ja tego nie robię, bo nie mam na to czasu, a kwiatki pięknie rosną. Pamiętaj o tym, aby korzenie tej rośliny nie stały w wodzie, bo roślina zacznie gnić.

Fitonia nawożenie

Roślina ta nie ma wymagań, jeśli chodzi o nawożenie. Mimo to ja zasilam ją raz w miesiącu odżywką do roślin zielonych.

Fitonia kwitnienie

Podobno fitonia czasami zakwita. Na jej łodygach pojawiają się wówczas żółte i białe kwiaty. Można z nich zbierać nasiona. Osobiście jeszcze nie doczekałam tej pięknej chwili. Ale fitonia łatwo rozmnaża się z sadzonek. Roślina ta doskonale znosi przycinanie, a niektóre odmiany po takim zabiegu lepiej się rozkrzewiają i na dłużej zachowują odpowiedni pokrój. A przycięte listki roślin można ukorzenić (nawet w wodzie).

Fitonia – roślina z tropików o barwnych liściach

Jest wiele odmian fitonii. Ich pięknie wybarwione liście sprawiają, że są atrakcyjną ozdobą każdego wnętrza. W kwiaciarniach możemy znaleźć interesujące odmiany fitonii: „Diamond”, „Mont Blanc”, „White Star”, „Mosaic Pink”, „White Anne”, „Mosaic Skeleton”, „Snow Angel”, „Red Angel”.

2 odpowiedzi do “Fitonia – roślina z tropików o barwnych liściach”

  1. Też zakochałam się w fitoniach od pierwszego wejrzenia. Wstyd się przyznać, ale początkowo nie odróżniałam ich od niedpośpianów 😉 A w ogóle to cieszę się, że trafiłam na tego bloga, bo widzę tu sporo interesujących dla mnie tematów, więc na pewno zostanę tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.