Formalności po urodzeniu dziecka – przewodnik dla rodziców

Nasze ukochane maleństwo pojawiło się na świecie 29 września 2020 podczas pandemii koronawirusa. Jakich formalności po narodzinach dziecka powinniśmy dopełnić jako świeżo upieczeni rodzice. Co i gdzie należy załatwić? Poznaj listę najważniejszych czynności, które spoczywają na rodzicach noworodka.

 

Nasz ukochane maleństwo przyszło na świat 29 września 2020 roku. Zatem wszelkie niezbędne formalności po urodzeniu dziecka w 2020 roku już za nami. Jakie dokumenty i formalności w urzędach musieliśmy załatwić? O jakie świadczenia zadbać? W tym artykule opisuję wszystko krok po kroku.

Narodziny dziecka to niezwykła radość. Wyjątkowa chwila w życiu rodziców, którą warto celebrować. Jednak istnieje kilka istotnych spraw, o które należy zadbać. Ważne są również kolejność ich załatwiania i terminy. O czym warto pamiętać?

Wybór imienia dla dziecka

Myślę, że większość rodziców co najmniej kilka tygodni przed porodem dokonuje wyboru imienia dla dziecka. Sami przygotowaliśmy kilka propozycji, wśród których były imiona dla chłopca takie jak Piotr czy Krystian. Ostatecznie naszemu maluszkowi zdecydowaliśmy się nadać imię Robert.

Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego

Kilka dni po porodzie w szpitalu była gotowa do odbioru karta urodzenia dziecka. To ona uprawnia do wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu zarejestrowania dziecka i sporządzenia aktu urodzenia. Szpital w ciągu 3 dni od porodu przekazuje kartę narodzin dziecka do USC. A rejestracji należy dokonać 21 dni od jej wystawienia, jeśli tego nie uczynimy, urzędnik wybierze imię dla dziecka.

Rejestracji dziecka można dokonać tradycyjnie, my jednak ze względu na pandemię, zdecydowaliśmy się wypełnić wniosek online. Akt urodzenia dziecka można otrzymać online, jednak taki dokument nie jest respektowany przez żadne urzędy i instytucje. Podczas wypełniania wniosku online zaznaczyliśmy zatem, że wolimy otrzymać ten dokument w wersji tradycyjnej, dzięki czemu przyszedł do nas kilka dni później pocztą polską.

Podczas rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego maluszkowi zostaje nadany numer PESEL. I tak naprawdę z wszelkimi formalnościami polecam zaczekać na otrzymanie tego numeru, bo dopiero wówczas można cokolwiek załatwić.

Wniosek o becikowe

Już kilka dni po wyjściu ze szpitala na jednej z wizyt moja położna środowiskowa przywiozła mi wypełniony wniosek o becikowe. Niezbędny jest na nim podpis lekarza lub położnej i należy go złożyć w urzędzie gminy albo miasta. Aby otrzymać becikowe, należy spełnić dwa wymagania: być pod opieką medyczną co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu oraz mieć dochód na osobę w rodzinie nieprzekraczający 1922 zł netto miesięcznie.

Rejestracja dziecka w przychodni

Kolejna sprawa, którą załatwimy dopiero po otrzymaniu PESELU nowo narodzonego dziecka, to rejestracja w przychodni u lekarza rodzinnego. Wystarczy wypełnić wniosek i gotowe.

Wniosek o 500+

Wniosek o świadczenie 500+ mąż wypełnił przez internet przy użyciu profilu zaufanego. Również tym razem niezbędny był PESEL. Po kilku dniach mąż otrzymał mailową informację, że wszystko przebiegło pomyślnie i otrzymamy świadczenie. Pierwsze pieniążki na konto wpłynęły po ponad 2 miesiącach od narodzin, kolejne już pojawiają się regularnie na koncie.

Zgłoszenie dziecka do ZUS

W zakładzie pracy męża powiadomiliśmy o narodzinach dziecka. Pracodawca męża zgłosił synka do ZUS oraz do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wizyty położnej środowiskowej

W związku z tym, że mój synek miał żółtaczkę, ze szpitala wyszliśmy dopiero w 6 dobie po porodzie. Podczas wypisu ze szpitala położna została powiadomiona, że wychodzimy i już następnego dnia rano odwiedziła nas po raz pierwszy, aby zbadać, zważyć i wykąpać dziecko oraz rozjaśnić wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania. Wizyty położnej odbywały się 2 razy w tygodniu. Choć powinna nas odwiedzać do drugiego miesiąca życia dziecka, to już po miesiącu, widząc, że dobrze radzimy sobie z opieką nad synkiem, stwierdziła, że nie musi nas odwiedzać, ale gdyby coś się działo, to możemy zadzwonić.

Urlop i zasiłek macierzyński

Prowadzę własny biznes już 8 lat, dotąd płaciłam duży ZUS, dlatego przysługuje mi prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. W związku z tym musiałam dostarczyć do ZUS wniosek o urlop macierzyński oraz akt urodzenia dziecka. W 2020 roku otrzymywałam zasiłek macierzyński w wysokości 1802,24 zł miesięcznie. Na złożenie wniosku o urlop macierzyński jest 21 dni od porodu.

Metryczka dla dziecka

Narodziny długo wyczekiwanego maluszka to niezwykły moment w życiu mamy. Dlatego znalazłam ciekawy sposób, aby to uwiecznić. Mam tutaj na myśli spersonalizowaną metryczkę urodzenia. W pięknej białej ramce znajduje się data urodzenia, dzień tygodnia, godzina, wzrost, waga i imię mojego synka. Niezwykła metryczna mojego dziecka zdobi jego pokój.

Pierwsza wizyta u pediatry i szczepienia

Jako świeżo upieczeni rodzice na pierwszą wizytę do pediatry wybraliśmy się z długą listą pytań. Po zmierzeniu, zważeniu maluszka przez pielęgniarkę, udaliśmy się do lekarza, który zbadał dziecko, a następnie wysłuchał naszych pytań i wyjaśnił wątpliwości. Na pierwszej wizycie u pediatry, która odbyła się w 3 tygodniu życia dziecka, dowiedzieliśmy się, że powinniśmy do kolejnej wizyty zdecydować się na szczepienia. Wybraliśmy szczepienie 6w1, aby zadbać o komfort naszego synka.

Data imienin dziecka

Kolejna kwestia, o której powinni zadecydować rodzice dziecka, to wybór dnia imienin. Nasz synek ma na imię Robert, a to oznacza, że może obchodzić imieniny w dniach 17 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 7 czerwca, 18 lipca. Chcielibyśmy, aby dzień imienin nie był jakoś blisko świąt czy dnia urodzin, zatem prawdopodobnie nasz synek będzie obchodził imieniny 18 lipca.

Organizacja chrztu i wybór chrzestnych

Wyzwaniem dla rodziców także wybór chrzestnych oraz organizacja chrztu. Na rodziców chrzestnych naszego ukochanego synka poprosiliśmy moją siostrę i brata mojego męża. Zamiast tak zwyczajnie zapytać, zamówiliśmy dla nich takie interesujące kartki zdrapki, z pytaniem: „czy zostaniesz moją chrzestną/ chrzestnym”. Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi udałam się do naszej nowej (po przeprowadzce) parafii, aby ustalić datę chrztu.

Formalności po urodzeniu dziecka - przewodnik dla rodziców krok po kroku blog parentingowy sposobynazycie.pl

Chrzest powinien odbyć się jak najwcześniej po urodzeniu dziecka. Jednak czas pandemii koronawirusa oraz przeprowadzka do nowego domu i brak stołu, aby ugościć gości, wpłynął na to, że nasz synek został ochrzczony w miniony weekend 16 stycznia 2021, czyli jak miał 3,5 miesiąca. Dlaczego tak późno? Ponieważ czekaliśmy na stół do jadalni, a restauracje są zamknięte, co oznacza, że nie mogliśmy w nich zorganizować imprezy po chrzcinach. A o tym jak zorganizować chrzest w czasach pandemii koronawirusa napiszę niebawem w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.