Formalności przed rozpoczęciem budowy domu

Budowa naszego domu potrwa prawie dwa lata. Jednak jeszcze przed jej rozpoczęciem należało dopełnić mnóstwo formalności. Co trzeba zrobić przed budową domu. Na moim blogu zamierzam opisywać budowę naszego wymarzonego domu. O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy wymarzonego domu? I jak się przygotować do takiej inwestycji?

 

Budowa domu, który będzie bezpieczną ostoją, składa się z kilku etapów. Warto o tym pamiętać, bo najczęściej pośpiech nie jest tutaj najlepszym doradcą. Dlatego wszelkie decyzje najlepiej przemyśleć na spokojnie. Jak krok po kroku przygotować się do budowy domu?

Wybór działki pod budowę domu

Początkowo chcieliśmy pójść na łatwiznę i kupić wybudowany już dom. Jednak kilka miesięcy nieudanych poszukiwań, obejrzane zbyt duże i za małe domy, które nie były zaprojektowane według naszych potrzeb, doprowadziły do tego, że zaczęliśmy zastanawiać się nad budową własnego domu. Po kilku miesiącach poszukiwań udało znaleźć się działkę budowlaną – idealne miejsce pod budowę domu! Ciche i spokojne. W mieście, a jednak na uboczu. I co ważne, w pobliżu lasu – co miało dla mnie ogromne znaczenie. Poza tym jedna strona naszej działki graniczy z terenem zielonym. Czyli miejscem, które w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego, zostało określone tym właśnie terminem. A to oznacza, że z jednej strony nie będzie sąsiadów. I wcale nie chodzi o to, że nie lubię ludzi, ale wizja podglądania sarenek biegających po pobliskich polach, również jest kusząca! Idealna działka budowlana wybrana, dokumenty dotyczące sprzedaży podpisane u notariusza, działka budowlana już kupiona! Być może zainteresują Cię także poniższe artykuły:

Wybór firmy budowlanej

Jeszcze przed skompletowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów do rozpoczęcia budowy domu skontaktowaliśmy się z kilkoma firmami budowlanymi. Wybraliśmy jedną, która wcześniej przygotowała dla nas kosztorys. Wyliczyła w nim, że wybudowanie zaprojektowanego przez nas domu będzie kosztować około 530 tys. zł. Chcemy, aby ta firma wykończyła nasz dom pod klucz. W umowie zaplanowano zakończenie budowy domu na 31 grudnia 2020 (czyli już całkiem niedługo, prawda?)

Choć bardzo ciekawi mnie każdy etap budowy, nie mogę doczekać się momentu przeprowadzki! Jeśli poszukujesz firmy budowlanej, która ma wybudować Twój dom, warto wcześniej przygotować się do rozmowy z nią. Zachęcam do lektury artykułu pt. Casting na ekipę budowlaną – gotowy zestaw pytań przed budową domu!

Projekt domu

Przed rozpoczęciem spraw urzędowych związanych z rozpoczęciem budowy domu wspólnie z panią projektant zaplanowaliśmy nasz wymarzony dom według naszych potrzeb i preferencji. Oczywiście nie obyło się bez wątpliwości, przesuwania ścian i kominka, wielu pomiarów i biegania z miarą po domach znajomych, by zobaczyć, ile miejsca będzie miało dane pomieszczenie w naszym domu. Etap projektowania domu opisałam w dwóch poniższych artykułach:

Przyłącza mediów do działki budowlanej

Jeszcze na długo przed rozpoczęciem budowy domu warto zastanowić się nad kanalizacją. Ponieważ informacja na ten temat zostanie zapisana w projekcie domu. Idealne miejsce na nasz wymarzony dom znajduje się 35 metrów od ulicy gminnej. I nie ma zrobionych przyłączy żadnych mediów. Zatem kilka miesięcy temu zgłębiliśmy tematykę przyłączy do działki budowlanej. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułów:

Pozwolenie na budowę

W celu jego uzyskania należy wypisać wniosek o pozwolenie na budowę oraz dołączyć do niego plan zagospodarowania przestrzennego, oświadczenia dotyczące warunków technicznych dostawy mediów oraz projekt domu. Tak skompletowany wniosek składamy w Wydziale Architektury w miejscowym Starostwie Powiatowym, które ma 3 miesiące na jego weryfikację. Dodatkowo w Starostwie Powiatowym złożyłam także wniosek w sprawie wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej.

Wybór kierownika budowy

Kolejna trudna decyzja, którą trzeba podjąć przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dobry kierownik budowy to skarb. Bo jeśli będzie opierał się na przepisach prawa budowlanego oraz swojej wiedzy i doświadczeniu to może uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami, ale również nie pozwoli na fuszerkę. Wybraliśmy bardzo dokładnego kierownika budowy, bo zależało nam na tym, aby pilnował firmy budowlanej, tak, by dobrze wybudowała nam bezpieczny dom. Kierownik budowy to taki łącznik między nami a firmą budowlaną, który chętnie odpowiada nam na nasze pytania i rozwiewa wątpliwości.

Formalności przed rozpoczęciem budowy domu

Wybór geodety

Okazuje się, że kolejną ważną osobą podczas budowy domu jest wykwalifikowany geodeta. Podczas całej budowy domu będziemy go potrzebować przynajmniej kilka razy. Pierwszy raz by wytyczył granice działki. Kolejny raz by wytyczył fundamenty domu. Geodeta będzie również niezbędny, by zaktualizować mapy w Starostwie Powiatowym po przyłączeniu mediów do działki budowlanej. Warto wysłać go, aby zrobił własne pomiary podczas podłączania prądu, wody, kanalizacji czy gazu do działki budowlanej i przeniósł je na mapę. I jeszcze będzie on niezbędny gdzieś pod koniec procesu budowy domu, ale o tym z pewnością napiszę.

Dziennik budowy

Podczas budowy domu należy wypełniać dziennik budowy. Wpisywanie do niego przebiegu prac oraz wszelkich zdarzeń występujących podczas budowy domu jest bardzo istotne, ponieważ należy go dołączyć do wypełnionego o zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz do wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. Nasz dziennik budowy prowadzi kierownik budowy.

Zgłoszenie rozpoczęcia prac budowlanych

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych kierownik budowy przygotował wniosek ze zgłoszeniem rozpoczęcia prac budowlanych. Dołączył do niego oświadczenie o rozpoczęciu prac budowlanych, opis etapów prac budowlanych oraz informację o wykonawcy i planowanym terminie zakończenia robót budowlanych. Podpisane przez nas dokumenty złożył w miejscowym Starostwie Powiatowym.

Formalności przed rozpoczęciem budowy domu

Szczerze powiedziawszy, wcześniej nie domyślałam się, że budowa domu to tak ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Mnóstwo formalności należy dopełnić. To właśnie tych spraw urzędowych obawialiśmy się najbardziej. Póki co nie było tak źle, ogarnięcie wszystkiego zajęło nam około 5-6 miesięcy, wszystko po to, by w marcu tego roku odbyły się pierwsze prace budowlane. W kolejnym artykule napiszę o tym, jak należy przygotować działkę budowlaną do rozpoczęcia budowy.

Z pewnością zainteresują Cię również te artykuły:

2 odpowiedzi do “Formalności przed rozpoczęciem budowy domu”

  1. Jak dokonywać tych formalności w dobie pandemii. Wszystko nam się odsuwa w czasie i co gorsze drożeje ;(

    1. Niestety nie mam w tym doświadczenia, bo formalności załatwialiśmy dawno temu 🙂 Pozdrawiam i życzę powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.