Formalności związane z przeprowadzką – lista spraw do załatwienia. Gdzie zmienić adres?

Przeprowadzka do nowego domu zbliża się wielkimi krokami. Jakich formalności należy dopełnić? Przygotowałam listę niezbędnych spraw do załatwienia po zmianie adresu na nowy. Zastanawiasz się kogo powiadomić o przeprowadzce? Otóż istnieje długa lista firm i organizacji, które muszą znać twój nowy adres!

 

Za chwilę zaczniemy pakować do pudeł odzież, dodatki, dekoracje oraz wyposażenie naszego mieszkania, a także przedmioty zgromadzone w piwnicy. Następnie podjedzie umówiona wcześniej firma przeprowadzkowa, której zadaniem będzie wyniesienie wszystkich spakowanych przedmiotów, zapakowanie do samochodu oraz wypakowanie w nowym domu.

Przeprowadzka do domu może wydawać się chaotycznym wydarzeniem, w którym można przeoczyć wiele zadań do wykonania. Przygotowałam listę kontrolną, która podpowie Ci, kogo należy powiadomić o przeprowadzce do nowego domu oraz jakich formalności dopełnić.

Formalności związane z przeprowadzką i zmianą adresu – lista kontrolna

Przeprowadzka a o odczyty końcowe liczników

Po wyniesieniu całego dobytku z miejsca wyprowadzki, a jeszcze przed przekazaniem kluczy nowemu właścicielowi należy sporządzić protokół oddania mieszkania, w którym zostaną zapisane odczyty liczników energii i gazu. Następnie z tym protokołem trzeba udać się do dostawców mediów oraz Spółdzielni Mieszkaniowej (my będziemy opuszczać mieszkanie spółdzielcze), aby zakończyć z nimi umowy i podpisać umowy na dostawę mediów do nowego miejsca zamieszkania.

Przeprowadzka a zmiana meldunku i dokumentów

Od 2015 roku nie trzeba wymieniać dowodu osobistego i paszportu z powodu przeprowadzki. Wystarczy zmienić meldunek. Aby to zrobić, należy do Urzędu Miasta zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty,
  • wypełniony formularz zgłoszenia pobytu stałego,
  • akt notarialny potwierdzający własność nieruchomości.

W efekcie otrzymamy dokument potwierdzający zmianę meldunku, a następnie będzie można załatwić kolejne formalności związane ze zmianą adresu.

Przeprowadzka a zmiana prawa jazdy

Od 2019 roku nie trzeba wymieniać prawa jazdy przy zmianie miejsca zamieszkania. Należy jednak udać się do Starostwa Powiatowego, by wypełnić wniosek zawiadamiający o zmianie miejsca zamieszkania.

Przeprowadzka a zmiana dowodu rejestracyjnego

Po zmianie miejsca zamieszkania należy wymienić dowód rejestracyjny samochodu. Jeśli jest to przeprowadzka w obrębie danego miasta bądź powiatu, koszt wymiany dowodu rejestracyjnego w 2020 roku wynosi 81 zł. A formalności tej należy dokonać w ciągu 30 dni.

Przeprowadzka a powiadomienie o zmianie adresu

Zmiana adresu a powiadomienie Urzędu Miasta

O przeprowadzce należy także powiadomić właściwy Urząd Miasta, wypełniając wniosek o zgłoszenie zmiany adresu w celu ustalenia i określenia podatków pobieranych przez organ podatkowy gminy.

Zmiana adresu a powiadomienie Urzędu Skarbowego

O nowym miejscu zamieszkania i zameldowania trzeba także zawiadomić Urząd Skarbowy, składając formularz ZAP-3.

Zmiana adresu w Starostwie Powiatowym

Pamiętam, że już podczas składania projektu z wnioskiem o pozwolenie na budowę domu, ktoś bardzo mocno zabiegał o to, aby po przeprowadzce do nowego domu pamiętać o dokonaniu zmiany adresu do korespondencji w Starostwie Powiatowym. Zatem z pewnością to kolejna niezbędna formalność.

Przeprowadzka a finanse – gdzie powiadomić o zmianie adresu?

Banki. Wszelkie instytucje finansowe, w tym również banki, w których posiadasz konta osobiste i firmowe oraz kredyty trzeba jak najszybciej powiadomić o zmianie adresu.

Ubezpieczyciel – poinformuj o zmianie adresu do korespondencji agencje ubezpieczeniowe, w których masz wykupione ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie zdrowotne, polisę ubezpieczeniową na dom czy polisę ubezpieczeniową na samochód.

Indywidualne Konto Emerytalne – skontaktuj się z agentem i zmień dane adresowe.

Przeprowadzka a praca – gdzie powiadomić o zmianie adresu?

Zakład pracy – nawet jeśli wynagrodzenie otrzymujesz na konto bądź bezpośrednio „do ręki: koniecznie należy powiadomić pracodawcę o zmianie miejsca zamieszkania.

Przeprowadzka a opieka zdrowotna – gdzie powiadomić o zmianie adresu?

O swoim nowym adresie trzeba powiadomić również Klinikę Stomatologiczną, Lekarza Medycyny Rodzinnej oraz Prywatne Kliniki Medyczne i Przychodnie, z których usług ostatnio korzystała twoja rodzina. Wszystko po to, aby korespondencja trafiała na odpowiedni adres.

Przeprowadzka a usługi dla gospodarstwa domowego

Telewizja i Internet

W nowym miejscu zamieszkania zamierzamy podpisać umowę z nowym usługodawcą na telewizję i internet, gdyż nowi klienci zawsze otrzymują lepsze warunki. Poza tym przeprowadzamy się na drugi koniec miasta, gdzie nasz aktualny usługodawca jeszcze nie oferuje swoich usług.

Telefon

Jako że nie mamy telefonu stacjonarnego, zmieniamy jedynie adres do wysyłki faktur za abonament u naszego operatora komórkowego, aby docierały one na właściwy adres.

Energia elektryczna

Umowę na dostawę energii elektrycznej w nowym domu mamy podpisaną już kilka miesięcy. Warto jednak zaktualizować adres do korespondencji po przeprowadzce.

Gaz

Umowa z dostawcą gazu również jest podpisana już od kilku miesięcy. Otrzymaliśmy już nawet pierwsze faktury prognozowe do ich zapłaty. Jednak po przeprowadzce należy zmienić adres, pod który powinny trafić kolejne faktury.

Woda i kanalizacja

Podobnie jak w przypadku dostawcy energii i gazu, również Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w naszym mieście o powinno dowiedzieć się o zmianie adresu do korespondencji.

Usługi dla domu

Jeśli zatrudniasz kogoś do pracy w domu na przykład pomoc domową, opiekunkę do dzieci, czy ogrodnika, należy poinformować ich o zmianie adresu na nowy.

Przeprowadzka a prenumeraty i subskrypcje – gdzie powiadomić o zmianie adresu?

Masz zarejestrowaną prenumeratę czasopism bądź usług subskrypcyjnych? Nie zapomnij zmienić adresu dostawy.

Przeprowadzka a programy lojalnościowe – gdzie powiadomić o zmianie adresu?

Programy i karty lojalnościowe – jeśli bierzesz w nich udział, również warto zmienić adres. Dobrym pomysłem jest zmiana adresu wszystkich posiadanych przez ciebie kart lojalnościowych w sklepach.

Przeprowadzka a Allegro i sklepy internetowe – gdzie powiadomić o zmianie adresu?

Lubisz robić zakupy online? Sama uwielbiam korzystać z tego szalenie wygodnego rozwiązania. Dlatego już sporządziłam listę sklepów internetowych, w których najczęściej robię zakupy, by nie zapomnieć zmienić adresu, aby zamówione przesyłki docierały na nowy już adres.

Przeprowadzka a rodzina i przyjaciele – gdzie powiadomić o zmianie adresu?

Nie zapomnij zaprosić na parapetówkę do nowego domu rodziny i przyjaciół. Dawniej ludzie wysyłali pocztówki ze zmianą adresu. Dziś można powiadomić ich przez portale społecznościowe bądź wiadomość SMS.

Przeprowadzka a kluby i organizacje – gdzie powiadomić o zmianie adresu?

Należysz do jakiegoś klubu bądź jesteś członkinią jakiejś organizacji? Nie zapomnij powiadomić tej instytucji o zmianie adresu, aby w razie potrzeby można było się z tobą skontaktować.

Umowa na wywóz śmieci

Kolejną niezbędną formalnością, którą należy dopełnić zaraz po przeprowadzce i zmianie adresu, jest podpisanie umowy na wywóz śmieci. Jako że przeprowadzamy się do domu jednorodzinnego, powinien nam wystarczyć czarny kosz na śmieci o pojemności 120 l + worki do segregacji śmieci. Prawdopodobnie zdecydujemy się, na segregację śmieci, gdyż kosztuje ona 18 zł na osobę, zaś za śmieci niesegregowane należy zapłacić 36 zł od osoby.

A podane przeze mnie kwoty za wywóz śmieci w 2020 wzrosną do końca roku kalendarzowego. Losy środowiska naturalnego są nam bliskie, w związku z tym każdego dnia poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam ograniczyć generowanie zbyt dużej ilości śmieci w naszym gospodarstwie domowym, na pewno będziemy mieć przydomowy kompostownik, a do tego nie lubimy przepłacać – nie widzę innej opcji niż segregacja śmieci.

Przeprowadzka a własna firma – gdzie powiadomić o zmianie adresu firmy?

Na moim blogu lifestylowym często piszę o prowadzeniu własnej firmy. Jestem copywriterką freelancerką, Wirtualną Asystentką oraz blogerką i mam niezwykłą możliwość prowadzić własny biznes we własnym domu. W związku z tym poruszę również kwestię zmiany adresu firmy. Kogo należy powiadomić i w jaki sposób to zrobić? Jako że prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zaciszu własnego domu, to przeprowadzka i zmiana miejsca zamieszkania naszej rodziny łączy się ze zmianą miejsca prowadzenia biznesu. A to oznacza, że powinnam dokonać pewnych formalności.

Zmiana adresu firmy w CEIDG

W Urzędzie Miasta, zaraz po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego zmianę meldunku należy wypełnić formularz CEIDG-1. Trzeba tego dokonać 7 dni od daty przeprowadzki.

Zmiana adresu firmy w Urzędzie Skarbowym

W Urzędzie Skarbowym jako podatnik podatku VAT adres firmy zaktualizuję wypełniając wniosek VAT-R, a wniosek ten należy złożyć również w ciągu tygodnia od zaistnienia danej zmiany.

Zmiana adresu firmy a ZUS

Kolejnym urzędem, w którym należy zgłosić zmianę adresu firmy na druku ZUS ZUA/ZZA jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kogo jeszcze należy powiadomić o zmianie adresu firmy?

  • Bank, w którym mam firmowe konto
  • Biuro Księgowe
  • Kontrahentów i firmy współpracujące
  • Nie zapomnij zmienić adresu firmy na nowy w programie, w którym wystawiasz faktury
  • Operator telefoniczny – o zmianie adresu firmy należy koniecznie powiadomić również operatora telefonicznego, aby faktury docierały na właściwy adres.
  • Innych usługodawców firmy – jeśli posiadasz stronę internetową własnej firmy, koniecznie powiadom firmę, u której masz wykupiony serwer i domenę. Nie zapomnij również o innych usługodawców Twojej firmy – firma informatyczna, copywriter, agencja reklamowa i Public Relation czy Wirtualna Asystentka.

Formalności związane z przeprowadzką - lista spraw do załatwienia. Gdzie zmienić adres?

Zamiana danych adresowych i dopełnienie formalności po przeprowadzce może się wydawać skomplikowane. Choć zajmuje odrobinę czasu, warto zająć się tym jak najwcześniej, aby nie dopuścić do zagubienia ważnej korespondencji i przesyłek.

Jedna odpowiedź do “Formalności związane z przeprowadzką – lista spraw do załatwienia. Gdzie zmienić adres?”

  1. Te formalności to już przyjemność. W porównaniu do formalności przed budową, to jest to już przyjemne zwieńczenie całej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.