Ty też zauważyłaś, że zbyt wiele pieniędzy przecieka Ci przez palce? Macie te same dochody, ale jakby do końca miesiąca ciężko związać koniec z końcem? Może warto prześledzić, na co wydajecie wasze, zapewne ciężko zarobione, pieniądze? Czy istnieje sposób, by kontrolować domowy budżet?
Spis treści
Oszczędzanie i kontrolowanie pieniędzy
Zaintrygował mnie temat oszczędzania i rozważnego wydawania pieniędzy. Szczególnie teraz, kiedy mamy zamiar się budować. Szczerze przyznam, że na początku, zaraz po ślubie, prowadziłam taki rejestr zarobków i wydatków, ale później, jakoś o nim zapomniałam. Początkowo miałam przygotowane koperty, które opisałam: opłaty na mieszkanie, oszczędzamy, paliwo, ubezpieczenia, prąd, gaz, na samochody, jedzenie, ubrania. I jak tylko odebraliśmy swoje wynagrodzenia, to rozdzielałam kwoty do odpowiednich kopert. W ten sposób gospodarując domowym budżetem, aby starczyło na najpotrzebniejsze wydatki. Początkowo zbierałam też każdy paragon, bo chciałam kontrolować wydatki, jednak w późniejszym czasie ten mój zwyczaj odszedł w zapomnienie. Jednak teraz, po prawie 6 latach małżeństwa i z planami budowy własnego wymarzonego domu znów zamierzam wprowadzić plan oszczędnościowy.
Dlatego postanowiłam w lipcu tego roku zebrać wszystkie paragony i podsumować nasze zarobki i wydatki. Ale najpierw, trzeba się oczywiście przygotować do takiego podsumowania. W jaki sposób?
Jak zarządzać domowym budżetem krok po kroku
Po pierwsze zsumujmy wszystkie zarobki, czyli:
– Twoje wynagrodzenie
– wynagrodzenie Twojego męża/partnera
– dodatkowe dochody, jeśli takie osiągacie.
A następnie trzeba zebrać wszystkie wydatki. Żeby to uczynić, wcześniej należy przez cały miesiąc kalendarzowy zbierać paragony.
A sprawdźmy, na co w każdym miesiącu wydajemy pieniądze w gospodarstwie domowym?
Lista miesięcznych wydatków w gospodarstwie domowym
Lista miesięcznych rachunków:
- rata kredytu mieszkaniowego
- czynsz za mieszkanie
- rachunek za gaz
- rachunek za prąd
- rachunek za wodę
- rachunek za TV i Internet
- rachunek za telefony
- ubezpieczenie samochodu
- opłata za śmieci
- podatek od nieruchomości
- paliwo do samochodów
Pozostałe konieczne wydatki:
- wydatki na jedzenie
- wydatki na ubrania
- wydatki na środki czystości
- wizyty u lekarzy
- kosmetyki
- wizyty u fryzjerki
- wizyty u kosmetyczki
- leki
- prezenty
- książki
- jedzenie na mieście
- alkohol
- hobby i przyjemności
- wydatki na działce ogrodowej (opłaty, zakupy roślin, gadżetów i sprzętów)
- inne nieplanowane wydatki.
Jestem ciekawa, na co uciekają nasze pieniądze!
Czy wiesz, gdzie uciekają Twoje pieniądze?
Jeśli się dłużej zastanowię, to okazuje się, że nasze pieniądze nie uciekają jedynie na opłaty, jedzenie i zakupy. Jeśli chodzi o oszczędne prowadzenie domowego budżetu, to warto w nim uwzględnić również inne, teoretycznie niezwiązane z wydatkami aspekty. Jakie?
Przeczytałam już wiele artykułów, które miały mi odpowiedzieć na pytania: jak oszczędzać wodę, jak oszczędzać gaz, jak oszczędzać prąd, jak oszczędzać na gotowaniu, jak oszczędzać na jedzeniu, jak oszczędzać na zakupach, jak oszczędzać na prowadzeniu domu itp. itd.
Proste tricki na domowe oszczędności
Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na kilka naprawdę podstawowych spraw. Jakich?
- Czy przykrywasz garnki pokrywkami w czasie gotowania? Otóż pokrywki to takie sprytne sprzęty, które przyspieszają gotowanie. Warto z nich korzystać.
- Pierzesz tylko kilka rzeczy zamiast pełnej pralki? Kolejny błąd! Rób ekonomiczne prania!
- Kupujemy za dużo jedzenia, które się marnuje i ląduje w koszu. Dlatego warto rozsądnie kupować i przechowywać jedzenie.
- Nie masz pomysłu na wykorzystanie żywności, dlatego się ona marnuje? Dowiedz się, w jaki sposób nie marnować jedzenia, a powtórnie je wykorzystać.
- Wyłączaj telewizor, jeśli go nie oglądasz.
- Gaś światło w pomieszczeniach, z których wychodzisz.
- Zakręcaj kran w czasie mycia zębów.
- Chodzisz na siłownię lub zajęcia fitness? Przecież możesz ćwiczyć w domu za darmo albo chodzić na spacery.
- Czy na pewno potrzebujesz drogiej i nowej rzeczy prosto ze sklepu? Może warto poszukać używanej i kilka razy tańszej?
- W jaki sposób opłacasz rachunki? Robiąc to przelewem z własnego konta bankowego sporo oszczędzasz, bo taki przelew jest bezpłatny. Jeśli płacisz rachunki w Urzędzie Pocztowym, to bez sensu wydajesz około 4 zł za na 1 opłacany rachunek. Zobacz, jaka to oszczędność przy 5 rachunkach w miesiącu?
- Ekonomiczna jazda samochodem, bez zbędnego przyspieszania i hamowania oraz wyłączanie silnika także pozwala zaoszczędzić.
- Masz kilka kilometrów do pracy, a jeździsz samochodem? Przesiądź się na rower — dla zdrowia i oszczędności.
- Zamiast wydawać pieniądze na drugie śniadanie i kawę w pracy, zabieraj je z domu.
- Staraj się nie kupować pod wpływem impulsu, a wnikliwie przemyśleć swoje decyzje zakupowe.
- Zmień produkty markowych producentów, poznaj marki własne dyskontów i marketów, które zwykle są kilkukrotnie tańsze.
- Wyłącz urządzenia elektryczne, których nie używasz. One, nawet pozostawione w stanie czuwania, pobierają prąd.
- Kupujesz produkty, których nie używasz? A może macie nietrafione prezenty, zbędne rzeczy, ubrania, których nie nosicie? Pozbądź się zbędnych bibelotów, które zagracają Twoje mieszkanie. Sprzedaj je na portalu aukcyjnym.
- Bierz prysznic zamiast częstych kąpieli w wannie. W ten sposób zaoszczędzisz na rachunkach za wodę.
- Nie wyrzucaj popsutego sprzętu czy ubrań, a spróbuj go naprawić.
- Ogranicz zakupy na kredyt do minimum. Czy wiesz, że kredyt i zakupy na raty generują dodatkowe koszty?
- Przed zakupem sprzętu RTV i AGD porównaj cenę w sklepie stacjonarnym i internetowym. Często te ze sklepu internetowego są sporo tańsze.
- Korzystaj z gazetek promocyjnych, planując zakupy. Szukaj promocji, które pozwolą Ci realnie zaoszczędzić na zakupach.
Jak widać z powyższych przykładów, warto rozsądnie gospodarować domowym budżetem. Wdrożenie oszczędności i wszystkich zasad wymaga czasu, jednak z całą pewnością zauważymy różnicę. Jeśli zaplanujemy te działania, zastosujemy zeszyt wydatków oraz chociażby powyżej zaprezentowane tricki na oszczędzanie, z całą pewnością uda nam się zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy, które można wpłacać na konto oszczędnościowe lub lokatę.
Czasem obawiamy się, że obliczanie miesięcznych wydatków jest bardzo czasochłonne. Jednak to tylko wymówka osób, które nie chcą zapanować nad swoimi wydatkami.
Postanowiłam zabrać się za wprowadzanie domowych oszczędności i zrobić przegląd rachunków. Jednak do takiej analizy trzeba się wcześniej przygotować. W jaki sposób? Postanowiłam, że w lipcu już od pierwszego dnia miesiąca rozpocznę zbieranie paragonów potwierdzających wydatki. Przygotuję sobie także prostą tabelkę w programie Excel, gdzie precyzyjnie wpisywać będę każdy wydatek dokonany w danym miesiącu kalendarzowym. Takie działanie da mi jasny obraz tego, na co wydajemy najwięcej. Dopiero wówczas możemy zapanować nad codziennymi wydatkami i zastanowić się nad wprowadzeniem planu oszczędnościowego. A więcej informacji na ten temat znajdziesz na moim blogu o finansach i najpopularniejszym blogu o oszczędzaniu.
A Ty zwracasz uwagę na to, gdzie uciekają Twoje pieniądze? A może masz własne, sprawdzone patenty na prowadzenie oszczędnego domu?