Gerbera doniczkowa — kapryśny kwiat ozdobą mieszkania

Do niedawna znane były jedynie jako kwiaty cięte. Jednak świetnie sprawdzają się jako rośliny doniczkowe. Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym gerbery w doniczce możesz ozdobić swoje mieszkanie jej barwnymi kwiatami nawet przez kilka miesięcy. Jak pielęgnować gerberę w doniczce?

Jest to roślina z rodziny astrowatych. Posiada długie liście w jasnego koloru, z drobnymi włoskami. Kwiaty przypominające stokrotki giganty rosną na długich, prostych łodygach. Najczęściej możemy spotkać kwiaty w kolorze żółtym, czerwonym, białym czy różowym.

Gerber w doniczce doskonale się czuje ustawiony na jasnym parapecie z dużą ilością rozproszonego światła, ale nie bezpośrednio w słońcu. Naturalne środowisko jego występowania jest wilgotne. Dlatego należy regularnie nawilżać glebę. Można też często zraszać gerberę doniczkową.

W okresie bujnego wzrostu warto pamiętać o obfitszym podlewaniu i nawożeniu. Jest wymagającą, ale i niezwykle piękną rośliną doniczkową. Zdecydowanie wymaga więcej uwagi niż większość domowych roślin doniczkowych, lecz pięknie dekoruje wnętrza. Najważniejsze to pamiętać o regularnym podlewaniu, o czym kwiatki same przypominają mi, kiedy opuszczają kwitnące pąki na dół. Chwilę po uzupełnieniu wilgoci znów podnoszą się do góry. I pięknie kwitną już kilka ładnych tygodni.

Uwielbiam otaczać się kwiatami. Bardziej od tych ciętych, lubię kwiaty doniczkowe, bo często kilkakrotnie w ciągu roku dekorują nasze mieszkanie swoim dostojnym wyglądem i barwnymi kwiatami. Pozytywnie wpływają na wzrok, dzięki zielonym liściom. Poza tym oczyszczają i nawilżają powietrze w mieszkaniu, a także poprawiają jego jakość.

Gerbera doniczkowa uprawa

Wspaniałe są zarówno popularne i tradycyjne kwiaty doniczkowe, jak i te bardziej ekstrawaganckie czy tropikalne (które próbuję wyhodować w uprawie amatorskiej z nasionek).

A Ty jakie kwiaty doniczkowe lubisz najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.