#GoVegan, czyli korzyści z przejścia na weganizm, które zmienią twoje życie

Weganizm – dla jednych to jedynie chwilowa moda, inni na stałe zmieniają swoje życie. Istnieje wiele dowodów na to, że warto rozważyć wegański styl życia. Dlaczego coraz więcej celebrytów deklaruje, że są weganami? Poznaj korzyści z przejścia na weganizm, które wpłyną na twoje życie.

 

W dniu 1 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wegan. Święto to zainspirowało mnie do rozważań na ten temat. Czy warto przejść na weganizm i jadać jedynie pokarmy roślinne? Są osoby, które przechodzą na weganizm jedynie, by zadbać o swoje zdrowie. Nie bojkotują oni innych ludzi spożywających mięso, ale po prostu dbają o siebie. Przeprowadzono wiele badań naukowych, które potwierdzają, że zdrowa wegańska dieta pozytywnie wpływa na zdrowie, skórę czy samopoczucie.

Dieta roślinna odżywia organizm

Wegański styl życia sprawia, że wzbogacasz swoją dietę mnóstwem składników odżywczych. Zachodnie diety wypełnione mięsem niby są ok, ale często mogą dostarczać zbyt małej ilości mikroelementów takich jak cynk, magnez czy witamina A. Dieta wegańska ułatwia wchłanianie wszystkich dostarczanych substancji odżywczych.

Weganizm uczy kreatywności oraz poszukiwania większej ilości warzyw, owoców, nasion i orzechów. Jak wiadomo, mięso jest źródłem białka, ale znajdziesz je również w roślinach strączkowych, grochu, fasoli i orzechach. Wiele osób ma błędne przekonania, że weganie nie dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podobno tracą oni źródła białka, wapnia, witaminy B12 czy niektórych kwasów tłuszczowych. Ale rozważnie dobierając ich roślinne zamienniki, zyskują mnóstwo korzyści. Na przykład rośliny strączkowe i fasola są świetnym źródłem witaminy B12 i białka. Ciemnozielone warzywa dostarczają wapnia, a orzechy – cynku i kwasów tłuszczowych.

Co to jest weganizm?

Weganizm to styl życia, którego celem jest wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak żywność, ubrania czy inne przedmioty. Dieta wegańska, zwana również dietą roślinną wyklucza spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak mięso i ryby, jajka, mleko, miód czy żelatyna.

Osoby wyznające filozofię wegańską nie noszą ubrań wykonanych z materiałów pochodzenia zwierzęcego, takich jak wełna czy skóra, nie kupują kosmetyków testowanych na zwierzętach i zawierających składniki odzwierzęce (coraz częściej dostępne są w sprzedaży kosmetyki wegańskie) oraz nie korzystają z rozrywek polegających na wykorzystywaniu zwierząt takich jak cyrk.

Gwiazdy, które nie jedzą mięsa

Coraz więcej osób deklaruje weganizm. Piosenkarze, politycy, filozofowie, sportowcy, aktorzy i celebryci, a wśród nich: James Cameron, Natalie Portman, Meghan Markle, Miley Cyrus, Albert Einstein, Justin Timberlake, Sinead O’Connor, Demi Moore, Benjamin Franklin, Ariana Grande, Pamela Anderson, Orlando Bloom, Serena Williams, Pink czy Cameron Diaz.

Znani polscy wegetarianie

Również w Polsce coraz więcej znanych osób decyduje się na zmianę swojego życia i wprowadzenie weganizmu. Należą do nich: Maja Ostaszewska, Robert Biedroń, Kayach, Joanna Krupa czy Magdalena Różczka.

Wegański styl życia – zalety

Mnóstwo przeprowadzonych badań podkreśla zagrożenia dla zdrowia związane ze spożywaniem mięsa i nabiału oraz korzyści związanych z wprowadzeniem diety roślinnej. Dlaczego warto przejść na weganizm?

1. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i dolegliwości

Światowa Organizacja Zdrowia w 2015 roku uznała czerwone mięso za czynnik rakotwórczy. Już niewielkie ilości spożywanego mięsa mogą również przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Istnieją również głosy mówiące, że nabiał jest czynnikiem rakotwórczym.

Mięso zawiera mnóstw tłuszczów nasyconych i trans, które podwyższają poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol może zatykać naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko udaru i chorób serca. Żywność pochodzenia roślinnego nie zawiera cholesterolu, natomiast dieta bogata w dania zawierające tłuszcz i cholesterol może podnosić ciśnienie krwi, a w efekcie zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Zachodnia dieta składa się z wysokoprzetworzonych, często smażonych dań, fast-foodów i zbyt dużej ilości cukru. Taki codzienny jadłospis może zwiększać ryzyko zachorowań na cukrzycę typu II oraz inne choroby cywilizacyjne. Okazuje się, że wegański styl życia może odwrócić te tendencje. Wystarczy zmienić produkty spożywcze, które najczęściej spożywamy.

Z przeprowadzonych badań wynika, że dieta wegańska pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, a w efekcie również naprawia niektóre uszkodzenia spowodowane wcześniejszym wysokim stężeniem cukru. Dieta roślinna sprawia, że ciało staje się bardziej wrażliwe na insulinę, a w efekcie nie potrzebuje wytwarzać jej dodatkowej ilości przy niskim poziomie glukozy. Warto przejść na weganizm, ponieważ wówczas o 50-78% zmniejszmy ryzyko rozwoju cukrzycy w przyszłości.

Osoby na diecie wegańskiej opierają swoją kuchnię na produktach bogatych w błonnik oraz produktach pełnoziarnistych. Są to pokarmy, które utrzymują niski poziom cukru we krwi. Natomiast do minimum ograniczają cukier, słodycze i produkty rafinowane, dzięki czemu po prostu odżywiają się zdrowiej (mimo iż istnieją wegańskie słodycze). Z badań wynika również, że dieta roślinna może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę, a nawet znacznie poprawić stan zdrowia.

2. Poprawia nastrój

Osoby na diecie roślinnej są pozytywnie nastawione oraz mają zdecydowanie mniejszą skłonność do depresji. Dieta wegańska dostarcza organizmowi węglowodanów złożonych, dzięki czemu uwalnia hormon szczęścia.

3. Sprawia, że skóra staje się piękniejsza

Dieta roślinna pomaga skórze zachować zdrowie, młodość i piękny wygląd na dłużej. Istnieje coraz więcej powiązań pomiędzy spożywaniem nabiału a trądzikiem. Mleko i jego przetwory zawierają bowiem hormony wzrostu, które mogą zakłócać pracę ludzkiego układu hormonalnego. Ponadto nabiał może zaburzać poziom insuliny we krwi, przyczyniając się do powstawania trądziku.

4. Nie wykorzystuje materiałów pochodzenia zwierzęcego

Moda wegańska to taka, która nie wykorzystuje ubrań, dekoracji czy dodatków wykonanych z wełny, jedwabiu, czy skóry. Hodowla zwierząt dla skóry i żywności pozostawia ogromny ślad w atmosferze w postaci gazów cieplarnianych. Zamiast wykonanych w wełny ubrań warto wybierać ich alternatywy, czyli: bawełnę organiczną, len czy bambus. Wiele wegańskich marek modowych dba o zrównoważony rozwój. Osoby żyjące zgodnie z filozofią weganizmu wybierają wegańskie ubrania, wegańskie buty i wegańskie dodatki.

5. Zmniejsza emisję gazów cieplarnianych

Hodowla zwierząt niekorzystnie wpływa na klimat, ponieważ emituje ogromną ilość gazów cieplarnianych.

6. Przyczynia się do ocalania mórz i oceanów

Choć wiele osób stara się ratować morza, rezygnując z plastikowych słomek i butelek, zabierając własne torby na zakupy czy sięgając po produkty pozbawione plastiku, to bardziej przyczynimy się do poprawy kondycji mórz i oceanów wprowadzając dietę roślinną. Naukowcy alarmują, że do 2048 roku w morzach i oceanach zabraknie ryb. Przyczyniają się do tego nawozy stosowane w hodowli zwierząt, które zanieczyszczają cieki wodne.

7. Ratuje pszczoły

Jednym z kolejnych produktów odzwierzęcych, o których często zapominamy, jest miód. Ale wegański styl życia oznacza rezygnację również i z tego składnika, co może wpłynąć na populację pszczół na świecie. Są one uważane za najważniejszy istniejący gatunek, ponieważ dzięki nim rosną warzywa i owoce. Powstaje coraz więcej wegańskich alternatyw dla miodu, np. są firmy, które produkują wegański miód z soku jabłkowego lub z batatów. Ale zamiast miodu można używać również nektaru z agawy lub syropu klonowego.

8. Ułatwia odchudzanie

Warto zmniejszyć liczbę spożywanych produktów zwierzęcych w przypadku nadwagi. Widziałaś kiedyś otyłych wegan? No właśnie, wegańska dieta to niskokaloryczna żywność bez cholesterolu. Duża zawartość witamin, mikroelementów, antyoksydantów i składników odżywczych sprawia, że warto ją stosować u dorosłych i dzieci, bo doskonale wyszczupla i pozwala zrzucić zbędne kilogramy.

9. Poprawia kondycję organizmu

Wiele osób błędnie myśli, że dieta wegańska nie jest dobra dla sportowców. A wynika to z twierdzenia, iż weganie nie dostarczają organizmowi optymalnej ilości białka. Nic jednak mylnego, bo stosowanie zróżnicowanej diety wegańskiej poprawia kondycję organizmu, wzmacnia mięśnie oraz przyspiesza ich regenerację po treningu. Ponadto ich ciało szybciej wraca do formy i jest mniej narażone na kontuzje. A wynika to z faktu, iż nie spożywają pokarmów, które mogą osłabiać ich tkanki i kości. Brak tłuszczów nasyconych i dodatkowych zbędnych substancji w pożywieniu sprawia, że są bardziej elastyczni oraz mają większy poziom wytrzymałości.

 

Weganizm nie jest jedynie modną dietą. Znany jest od czasów starożytnej Grecji i Indii do dziś. Jak zostać weganinem? Tutaj nie ma żadnych zasad. Przejdź na weganizm we własnym tempie. Wprowadzaj zmiany w swojej kuchni, szukaj przepisów na wegańskie dania i słodkości, a wkrótce zarazisz weganizmem również swoich znajomych. Dieta roślinna dostarcza skórze witamin A i E, dzięki czemu zdecydowanie poprawia kondycję skóry.

Wegańskie jedzenie jest nie tylko tanie, ale również smaczne. A wbrew powszechnym opiniom wegańska kuchnia wcale nie jest nudna. Jest wiele wegańskich dań kuchni indyjskiej czy chińskiej. Wegański styl życia to szeroka paleta smaków. Na diecie roślinnej nie musisz rezygnować ze słodyczy, istnieje mnóstwo przepisów na wegańskie ciasta i desery.

zalety weganizm blog

To tyle na dziś, ale w kolejnym artykule zaprezentuję inne kwestie związane z wegańskim stylem życia. Przytoczę cytaty o weganizmie, pokażę różnice pomiędzy weganizmem i wegetarianizmem. Opowiem, czym są wegańskie kosmetyki oraz kosmetyki nietestowane na zwierzętach. Zdradzę mnóstwo ciekawostek o weganizmie. Sprawdzę, jakie są odmiany wegetarianizmu oraz pokażę, jak zacząć swoją przygodę z wegetarianizmem, a także, w jaki sposób krok po kroku przejść na weganizm.

 

A Ty zamierzasz przejść na wegańską stronę mocy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.