Higiena jamy ustnej w ciąży – dlaczego jest tak istotna?

Przyszła mama powinna zwrócić szczególną uwagę na kondycję zębów i dziąseł w trakcie ciąży. Zmiany hormonalne zwiększają ryzyko chorób dziąseł, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie rozwijającego się w łonie matki dziecka. W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej w ciąży? Poznaj proste wskazówki, które pomogą Ci utrzymać zdrowie zębów i jamy ustnej przed, w trakcie i po ciąży.

 

Zanim zajdziesz w ciążę

O uzębienie powinnaś zadbać jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Najlepiej wybrać się na wizytę kontrolną do dentysty, by zadbać o zęby, dokładnie zbadać dziąsła oraz wyleczyć wszelkie problemy jamy ustnej.

Zdrowie zębów przed ciążą

Odpowiednie nawyki związane z higieną jamy ustnej przed ciążą zmniejszają ryzyko problemów w trakcie ciąży, dlatego warto:

 • myć zęby co najmniej dwa razy dziennie,
 • stosować irygator lub nici dentystyczne,
 • regularnie odwiedzać dentystę.

Ciąża i zęby

Ciąża może przyczyniać się do powstawania problemów dentystycznych u niektórych kobiet, w tym również chorób dziąseł i zwiększonego ryzyka powstawania się próchnicy. Buzujące hormony ciążowe oraz zmiany w obrębie flory bakteryjnej mają najczęściej negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Rozwiązaniem jest odpowiednia higiena i profesjonalna pomoc dentysty lub higienistki stomatologicznej. Systematyczna pielęgnacja pomoże zadbać o zdrowie zębów i higienę jamy ustnej przez całą ciążę.

Choroby zębów mogą wpływać na dziecko rozwijające się w łonie matki

Badania potwierdzają, że istnieje związek pomiędzy chorobą przyzębia u kobiet w ciąży a przedwczesnym porodem oraz niską masą urodzeniową. Dzieci urodzone przedwcześnie mogą mieć różne problemy zdrowotne, również ze wzrokiem i słuchem. Szacuje się, że aż 18 na 100 przedwczesnych porodów może być spowodowanych chorobą przyzębia, którą jest przewlekłym zapaleniem dziąsła oraz tkanek znajdujących się wokół części korzeniowej zęba (https://zdrowie.pap.pl/fakty-i-mity/byc-zdrowym/kobiety-sa-bardziej-narazone-na-problemy-z-zebami). Rozwiązaniem jest leczenie dentystyczne przyszłej matki, które może zmniejszać ryzyko przedwczesnego porodu.

Przyczyny problemów z zębami w ciąży

Wśród typowych przyczyn problemów z zębami u kobiet w ciąży wylicza się:

 • problemy z dziąsłami
 • wymioty, także podczas mycia zębów
 • nadmierna chęć na spożywanie słodyczy

Problemy z dziąsłami w ciąży

Hormony ciążowe mogą powodować powstawanie problemów z dziąsłami takich jak:

 • Zapalenie dziąseł – dolegliwość ta najczęściej występuje w drugim trymestrze ciąży. Jej typowymi objawami są obrzęk i krwawienie dziąseł, szczególnie podczas szczotkowania i nitkowania zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do rozwoju choroby przyzębia, która niesie ze sobą poważne, nieodwracalne skutki w postaci zniszczenia kości.
 • Nierozpoznana i nieleczona choroba przyzębia – w trakcie ciąży może ulec nasileniu i może prowadzić do utraty zębów.

 

Niezbędnym elementem profilaktyki zdrowych zębów w ciąży są:

 • wizyty u dentysty;
 • stosowanie miękkiej szczoteczki;
 • regularne szczotkowanie zębów – co najmniej 2 razy dziennie;
 • używane pasty zawierającej fluor, by wzmocnić zęby i zapewnić im ochronę przed próchnicą;
 • stosowanie irygatora.

Jeśli zauważasz problemy z dziąsłami w ciąży, wybierz się na wizytę do dentysty.

Wymioty mogą uszkodzić zęby

Hormony ciążowe często prowadzą do wymiotów, które mogą uszkodzić szkliwo zębów i zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów, dlatego:

 • Unikaj mycia zębów bezpośrednio po wymiotowaniu, gdyż zęby są wówczas pokryte kwasami żołądkowymi, a energiczne używanie szczoteczki może mechanicznie zetrzeć szkliwo zębów.
 • Dokładnie płucz usta wodą lub płukanką do ust z fluorem.
 • Myj zęby około godzinę po wymiotowaniu.

Mycie zębów może powodować wymioty

Niektóre kobiety w ciąży skarżą się, że szczotkowanie zębów, szczególnie tych trzonowych, wywołuje wymioty. Jeśli nie myjesz ich regularnie, ryzykujesz próchnicą zębów, lub zapaleniem dziąseł tej okolicy dlatego podczas mycia zębów:

 • używaj małej szczoteczki dla dzieci,
 • nie spiesz się,
 • skoncentruj się na oddychaniu,
 • słuchaj muzyki.

Jeśli smak pasty do zębów wywołuje odruch wymiotny, wybierz inną pastę.

Irygator bezprzewodowy AquaCare 4 Oral-B – niezbędny gadżet do higieny jamy ustnej w ciąży – moja opinia

W związku z tym, że na sercu leży mi dobro maluszka, które rozwija się w moim łonie, niezbędnym gadżetem w ciąży stał się dla mnie irygator do zębów AquaCare 4 Oral-B. To nowoczesne urządzenie, które prezentuje się niezwykle elegancko i znacznie ułatwia codzienne zabiegi pielęgnacji zębów. Dokładnie usuwa resztki pokarmów z trudno dostępnych miejsc, a dodatkowo przyjemnie masuje dziąsła. Dzięki technologii Oxyjet oczyszcza jamę ustną również z bakterii beztlenowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia.

Irygator bezprzewodowy AquaCare 4 Oral-B blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Innowacyjny irygator do zębów AquaCare 4 Oral-B generuje dwa rodzaje strumienia, które ułatwiają precyzyjne oczyszczanie przestrzeni zębowych, a co najważniejsze dla kobiety w ciąży – delikatnie czyszczą szczególnie wrażliwe miejsca. Dwa poziomy aktywności sprawiają, że mogę dopasować moc urządzenia do moich potrzeb.

Irygator doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Świetnie czyści trudno dostępne miejsca, dokładnie wypłukuje resztki pokarmów oraz odświeża oddech. Dzięki technologii Oxyjet maleńkie pęcherzyki powietrza zwiększają efektywność czyszczenia jamy ustnej. Dodatkowo mikrobąbelki sprawiają odczucie, że ciśnienie wody jest delikatniejsze dla dziąseł. Poszukujesz absolutnie niezbędnego gadżetu, który pozwoli Ci troskliwie zadbać o higienę jamy ustnej ciąży? Polecam irygator bezprzewodowy AquaCare 4 Oral-B.

Jakie produkty warto spożywać w ciąży?

Niektóre kobiety w ciąży unikają spożywania produktów bogatych w cukry. Zbyt częste spożywanie słodkich przekąsek może zwiększać ryzyko próchnicy, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest spożywanie produktów o niskiej zawartości cukru. Jeśli nic oprócz słodyczy Ci nie smakuje, wybieraj zdrowszą alternatywę, czyli świeże owoce i warzywa.

Wybieraj produkty bogate w wapń podczas ciąży

Kobiety w ciąży powinny zwiększyć dzienną dawkę wapnia w diecie, ponieważ minerał ten chroni zęby i kości oraz zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka. Dobrym źródłem wapnia są mleko, jogurty naturalne i sery.

Irygator bezprzewodowy AquaCare 4 Oral-B blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Zwiększ ilość witaminy D w ciąży

Witamina D bierze udział we wchłanianiu wapnia. Dostarczysz ją organizmowi, spożywając jajka, tłuste ryby czy ser oraz spacerując na świeżym powietrzu.

Jedna odpowiedź do “Higiena jamy ustnej w ciąży – dlaczego jest tak istotna?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.