Historia kwiatów piwonii

Piwonia to piękny kwiat ogrodowy, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Dostojna, elegancka i oszałamiająco pachnąca roślina ozdobna zachwyca dekoracyjnymi kwiatami w trakcie kwitnienia. Początkowo uprawiana była ze względu na właściwości lecznicze. Piwonia znana jest od wieków w Chinach i Europie, od zarania dziejów inspiruje poetów i artystów.

 

Piwonia to roślina kwitnąca, która pochodzi z Ameryki Południowej, Europy i Azji. Istnieje około 40 unikalnych gatunków. Niesamowicie dekoracyjny kwiat zachwyca przepięknym zapachem. Jest to niewysoki krzew o białych, liliowych, żółtych, różowych lub purpurowych kwiatach. Wymaga żyznej gleby i słonecznego stanowiska.

Skąd się wzięła ta niezwykła roślina? Poznaj historię piwonii

W mitach greckich znajdują się dwie opowieści, które opisują znaczenie piwonii, co wskazuje, że kwiat ten otrzymał swoją nazwę w mitologii greckiej. Pierwsza z nich mówi, że lekarz bogów, którym był Paean, wyleczył Plutona płynem z piwonii, czym doprowadził swojego nauczyciela do szału. A jego nauczycielem był Asklepios, bóg uzdrawiania. Kiedy Zeus poznał plan Asklepiosa, który chciał zabić Paeana, zmienił Asklepiosa w kwiat, który nazwał piwonią.

Drugi mit grecki opisuje oszałamiająco piękną nimfę o imieniu Paean, która wzbudziła zainteresowanie Apolla, syna Zeusa. Zazdrosna Afrodyta – bogini piękna, zmieniła nimfę w kwiat piwonii.

W innej części świata pojawia się inna historia o piwonii i jej nieprzewidywalnym charakterze. Akcja rozgrywa się w czasach dynastii Tang w starożytnych Chinach.

W cesarskich ogrodach kwiatowych Xiyuan cesarzowa Wu przygotowuje herbatę z księżniczką Tai Ping. W mroźny zimowy dzień w powietrzu unosi się wyraźny, słodki zapach jaśminu. Królową nagle ogarnia melancholia. Szuka oznak wczesnej wiosny, ale znajduje tylko kwiaty jaśminu, wszystkie inne kwiaty są nadal ukryte pod warstwą śniegu. Cesarzowa Wu postanawia napisać wiersz dla Bogini Kwiatów. Rymuje w nim: „Niech jutro będzie wiosna, nie czekaj kolejnego dnia. Niech każdy kwiat zakwitnie tej nocy, jakby był już maj!” Bogini Kwiatów sprawia, że ​​następnego dnia kwitną wszystkie kwiaty oprócz jednego: upartej piwonii. Cesarzowa Wu jest wściekła i wyrzuca kwiat do Luoyang. Gdy piwonia przybywa do miasta Luoyang, zaskakuje każdego swoim pięknem.

Ciekawostki o kwiatach piwonii

Nazwa rośliny przywołuje na myśl różne znaczenia kulturowe. Poniżej wymieniam kilka z nich.

Piwonia jest oficjalnym symbolem Chin, a w języku chińskim oznacza „najpiękniejszy kwiat”.

Dynastia Qing w 1900 roku uczyniła z piwonii narodowy kwiat. Ponadto wykorzystywała go w swojej sztuce, dekoracjach i innych eksponatach. Majestatyczna natura rośliny sprawia, że ​​kwiat ten jest popularny w tym kraju od wieków.

Luoyang w Chinach zostało nazwane Miastem Piwonii, gdyż słynie z Narodowego Ogrodu Piwonii, który prezentuje dziesiątki odmian tej rośliny, a także dostarcza je na coroczny festiwal piwonii.

Średniowieczni Chrześcijanie okrzyknęli piwonię symbolem piękna, zdrowia i bogactwa. Używali nasion, korzeni i suszu z piwonii w lecznictwie – do leczenia mnóstwa dolegliwości.

W epoce wiktoriańskiej w Ameryce Północnej uważano, że wykopanie i przyniesienie piwonii do domu sprowadzi do domu wróżki, które rzucą na niego klątwę.

W krajach Europy Wschodniej piwonia jest symbolem skromności i nieśmiałości. W XIX wieku europejscy malarze impresjonistyczni używali kwiatu piwonii jako tematu w setkach obrazów. Renoir, Delacroix i Manet to tylko niektórzy ze znanych artystów, ceniących ten kwiat.

Piwonia jest popularnym motywem w kulturze i sztuce na całym świecie.

Piwonia istnieje od ponad 4000 lat. Do Azji przybyła około 700 roku naszej ery i szybko została doceniona nie tylko za swoje piękno, ale również za walory lecznicze. Znalazła zastosowanie w leczeniu pęcherza, żołądka i wielu innych dolegliwości. W tradycyjnej medycynie chińskiej korzenie piwonii były używane do leczenia stanów zapalnych. Chińczycy do dziś dodają płatki kwiatów piwonii do swoich napojów i potraw, aby nadać im niepowtarzalny smak i aromat.

Dziś piwonia jest jedną z niezwykłych roślin ozdobnych spotykanych w ogrodach i kwiaciarniach na całym świecie. Stała się popularnym kwiatem w bukietach ślubnych i dekoracjach weselnych. Podobno ta roślina wieloletnia, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana, może przetrwać 100 lat.

Piwonia powinna być sadzona jesienią. Nie lubi przesadzania, dlatego najlepiej od razu znaleźć dla niej docelowe stanowisko. Lubi żyzną glebę i słońce, ale wymaga ochrony przed silnym wiatrem.

Piwonia w modzie

Wpływ piwonii na branżę mody również miał miejsce w Chinach, a chińska sukienka Qipao jest tradycyjnie zdobiona misternym haftem z kwiatów piwonii, ptaków i bujnych zielonych liści. Piwonia krzewiasta była również słynnym motywem na chińskiej porcelanie.

Nuty piwonii w perfumach

Zapach kwiatu piwonii jest wreszcie doceniany w nowoczesnych kolekcjach perfum. Kompozycja Blanche marki Byredo przywołuje jej klasyczny, minimalistyczny styl, podczas gdy zapach piwonii w perfumach unisex Wonderland Peony marki Floral Street’s jest zrównoważony i wyrafinowany.

Jak dbać o cięte kwiaty piwonii?

Piwonie w bukiecie najlepiej przynosić do domu jeszcze w pączkach, wówczas zaczną się otwierać po kilku dniach. Warto podcinać ich łodygi o 2-3 cm pod kątem, aby wypełniać dom przyjemnym aromatem tych niezwykłych kwiatów. Aby przedłużyć trwałość bukietu z piwonii, dobrym rozwiązaniem jest oberwanie liści z łodyg. Kwiaty najlepiej wstawić do wazonu z letnią wodą i ustawić z daleka od przeciągów, źródła ciepła czy świeżych owoców oraz chronić przed promieniami słońca.

Historia kwiatów piwonii

Dekoracyjne, pachnące i niezwykłe kwiaty piwonii sprawiają, że jest mnóstwo powodów, aby je pokochać. Bogata historia nasiąknięta mitami oraz piękne odmiany kwiatostanów i sprawiły, że piwonia zyskała ogromną popularność na świecie.

A już niebawem przybliżę właściwości zdrowotne i zastosowanie piwonii.

3 odpowiedzi do “Historia kwiatów piwonii”

  1. Wow, aż niewyobrażalne, że można aż tak rozpisać się o piwoniach 🙂 masz genialną wiedzę, tylko pozazdrościć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.