Historia mojego biznesu: 10 lat prowadzenia własnej firmy!

Wiele osób myśli, że prowadzenie własnej firmy polega na nic nierobieniu i zarabianiu pieniędzy. Niestety prawda wygląda zupełnie inaczej. Krew, pot i łzy, kilkanaście godzin pracy dziennie, nadrabianie zaległości nocami i w weekendy. Oto obraz mojej drogi do sukcesu w jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy warto było założyć firmę i jak to wygląda dziś?

Założyłam własną firmę, bo mnie do tego zmusili!

Tak! Prawda jest taka, że zostałam zmuszona do założenia własnej działalności gospodarczej. A było to 10 lat temu, miesiąc po ślubie. W czasach, gdy pracowałam w jednej z polskich firm marketingu sieciowego, o której dziś nikt już nie pamiętam. Był to moment ogromnego rozwoju osobistego i biznesowego dla mnie. Po kilku miesiącach współpracy z firmą mlm zebrałam na swoim koncie ogromną ilość pieniędzy. Można było je wypłacić jedynie poprzez wystawienie faktury. W związku z tym 18 października 2012 roku poszłam do urzędu miasta ze ściśniętym gardłem, by otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Miałam w głowie mnóstwo obaw. Nie wiedziałam zupełnie nic o prowadzeniu biznesu. Nie miałam wzoru do naśladowania wśród najbliższych. A nawet kilka osób odradzało mi ten pomysł. „Prowadzenie firmy dużo kosztuje”, „prowadzenie firmy wymaga płacenia ZUS i podatków”- mówili ze strachem w oczach.

Jak wyglądały początki mojego biznesu?

Tak naprawdę przez kilka pierwszych miesięcy przyzwyczajałam się do myśli o tym, że mam własną firmę. Ale że jak? Ja, właścicielką biznesu? Następnie zaczęłam planować przyszłość swojej firmy. Uczyłam się u wyjątkowych osób, znanych w Polsce i na świecie. Czytałam mnóstwo książek, słuchałam audiobooków. Nikt niczego nie prowadził za rączkę, na wszystko ciężko zapracowałam. Wszystkiego musiałam nauczyć się samodzielnie, od lat robię to intuicyjnie. Nie śledzę żadnych trendów, po prostu tworzę kolejne projekty i działam zgodnie ze sobą.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – moje doświadczenia

Moja przygoda z własną firmą nie była usłana różami. Popełniłam mnóstwo błędów, straciłam dzięki temu sporo pieniędzy. Nie wszystkie pomysły okazały się strzałem w dziesiątkę. Wylałam wiele łez i wielokrotnie chciałam zamknąć działalność. Mimo to każdego dnia pracuję na sukces mojej firmy.

Większość osób widzi jedynie efekty wielu lat mojej pracy. Konsekwentnej i wytrwałej. Stworzyłam wszystko od zera. Bez żadnego budżetu na start. Bez żadnego dofinansowania. Nikt nie obserwował moich potknięć, popełnianych błędów i upadków, po których wstawałam, poprawiałam koronę na swojej głowie i wytrwale pracowałam niczym mrówka lub pszczółka. Jedynie mój mąż, który zawsze jest obok, wie, z czym wiąże się prowadzenie biznesu. Nie tylko wspiera, ale i pomaga, jak tylko potrafi. Jest również autorem moich trzech stron internetowych oraz wielu materiałów graficznych. Ponadto zajmuje się wszelkimi niezbędnymi sprawami IT, związanymi z serwerem. Jest moim magikiem od spraw informatyczno-graficznych, które pozostają dla mnie wiedzą tajemniczą.

Jest kilka kobiet biznesu, które są dla mnie wzorem do naśladowania. Staram się nie oglądać w przeszłość, a tworzyć wizję przyszłości. Nie słucham „dobrych rad” od osób, które nigdy nie były w miejscu, do którego ja dążę. Każdego dnia spełniam się, pracując w swojej firmie z pasją. Odcinam się od negatywnych wiadomości, by mój mindset skierować na sukces.

W firmie mlm pracowało się całkiem fajnie. Jednak nigdy nie było pieniędzy szkolenia. Nie miałam też wpływu na decyzje związane z rozwojem firmy. Choć chciałam zrobić wiele, miałam związane ręce, bo zarząd firmy kompletnie nie kumał, jak rozwijać firmę. W efekcie marka dziś została zupełnie zapomniana. Ja natomiast stworzyłam filary własnego biznesu. Na początku były tylko dwa, z czasem powstało ich 5.

5 filarów mojego biznesu

Często życie weryfikuje różne nasze decyzje w życiu osobistym oraz w biznesie. Sama lepiej bym tego nie zaplanowała. Tak się jakoś stało, że dziś, moja firma opiera się na 5 filarach. Poznaj je bliżej.

1 filar mojego biznesu: magazyn kosmetyczny TrustedCosmetics.pl

Kiedy zauważyłam, że firma mlm, z którą współpracowałam, przez brak rozwoju i odważnych decyzji, zaczyna się zwijać, szukałam innych opcji dla siebie. Mnóstwo trudu i pracy włożonej w rozwijanie tego mlm sprawiło, że żadnej innej firmie już nie zaufałam. Chcąc wykorzystać wiedzę o kosmetykach oraz biznesie, a także nawiązane relacje, stworzyłam magazyn kosmetyczny TrustedCosmetics.pl. Powstał on w 2014 roku i działa do dziś.

TrustedCosmetics.pl to opiniotwórczy blog-magazyn kosmetyczno-urodowy, na którym poruszam tematykę kosmetyków, porad urodowych, pielęgnacji, perfum. Piszę o skórze, włosach i paznokciach. Organizuję różnorodne rankingi, Plebiscyt Diamenty Beauty oraz przygotowuję rzetelne recenzje kosmetyków. Poznaj nowości kosmetyczne, polecane zabiegi kosmetyczne i kosmetologiczne. Dowiedz się, jak dobrać perfumy do pory roku czy w jaki sposób zadbać o piękne włosy, skórę, rzęsy czy paznokcie.

2 filar mojego biznesu: usługi copywritingu

Świadczę profesjonalne usługi copywritingu. Pisanie jest moją pasją od zawsze. Możliwość robienia w życiu zawodowym tego, co lubię, sprawia, że doskonale się bawię. Wiele szkoleń i kursów, a także codzienna praca dają mi możliwość szlifowania moich umiejętności. Lata doświadczeń, pasja, wrodzona intuicja i chęć oferowania coraz lepszych treści doprowadziło do tego, że stałam się popularną copywriterką beauty, lifestylową i nie tylko.

3 filar mojego biznesu: blog lifestylowy SposobyNaZycie.pl

W 2018 roku zrodziło się we mnie pragnienie posiadania bloga lifestylowego. Chciałam mieć miejsce, w którym będę pisać na tematy inne niż te związane z branżą beauty. Tak też powstała strona SposobyNaZycie.pl, inspirowana moim życiem i codziennymi doświadczeniami. W tym wyjątkowym miejscu w sieci poruszam ważne dla mnie tematy. Wielotematyczny kobiecy blog lifestylowy łączy tematykę: budowy domu, domowych finansów i oszczędzania pieniędzy, urządzania wnętrz, parentingu, sprzątania i gotowania, podróży, mody, urody, copywritingu, powadzenia własnego biznesu i wielu innych.

4 filar mojego biznesu: usługi Wirtualnej Asystentki

Trochę na prośbę moich klientów zostałam Wirtualną Asystentką. Wiele firm szuka osoby, która kompleksowo zajmie się zleconymi pracami. Stąd też na co dzień zdejmuję z barków moich klientów ciężar nudnych i często powtarzających się czynności do wykonania. Przygotowuję najlepsze treści na strony internetowe, artykuły na firmowe blogi, opisy produktów i kategorii, treści do newslettera czy artykuły do publikacji w mediach. Dbam o kontakt z klientem lub działania Public Relations. Poza copywritingiem zajmuję się także wysyłką newsletterów, prowadzeniem kalendarzy, publikacją artykułów sponsorowanych, współpracą z influencerami, rejestracją pacjentów lub klientów czy obsługą zamówień i skrzynki mailowej.

5 filar mojego biznesu: portal dla przedsiębiorców PolecanyBiznes.pl

Pomysł na ten projekt zrodził się całkiem niedawno. Wpadł do mojej głowy podczas lektury książki pt.: „Jak to robią bogaci. 30 bezcennych nawyków” Toma Corley’a. Powstała z potrzeby serca, by wspierać biznesy kobiet i mężczyzn niezależnie od branży czy terytorium działania. Uważam, że nikt nie powinien samodzielnie walczyć o urzeczywistnienie swoich biznesowych marzeń i pomysłów. Stąd też powstała strona dla przedsiębiorców PolecanyBiznes.pl. To przestrzeń do budowania relacji biznesowych, w której zamierzam dzielić się inspirującymi historiami biznesów oraz wskazówkami, jak przekształcić pomysły w firmy odnoszące sukcesy.
Mam takie marzenie, aby zaprezentować na tej stronie biznesy wszystkich moich znajomych. Koleżanek i kolegów z przedszkola, szkoły, ze studiów. Poznanych na oazie, podczas podróży pociągiem. Również i osób, z którymi dotąd miałam przyjemność współpracować. Ludzi, którzy chcą opowiedzieć historię swojego biznesu, podzielić się patentami lub po prostu wesprzeć inne kobiety biznesu i mężczyzn prowadzących własne firmy.

Moje zasady w biznesie

Zasady, którymi kieruję się w biznesie:

1. Gwarancja satysfakcji klienta.
2. Klient ma zawsze racje, chyba że mogę mu podpowiedzieć rozwiązanie, które u mnie działa.
3. Zawsze oferuję klientowi, więcej niż się spodziewa.
4. Wykonuję swoją pracę z pasją i zaangażowaniem.
5. Słucham porad i wskazówek ludzi, którzy są tam, gdzie ja chcę się znaleźć.
6. Stawiam na autentyczność w biznesie.
7. Tworzę własny styl, dzięki czemu wyróżniam się wśród konkurencji.
8. Działam szybko, ale nie emocjonalnie, w momencie, gdy inni się zastanawiają.
9. Stawiam na relacje w biznesie.
10. Każdego dnia doskonale się bawię, wykonując pracę, którą uwielbiam.

Własna firma, czy było warto?

Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że moi „doradcy” mieli mnóstwo racji. Prowadzenie firmy absolutnie nie jest dla każdego. To rozwiązanie tylko dla wytrwałych. Jednak ta wolność, możliwość rozwoju osobistego, kontakt z klientem oraz budowanie świadomości własnej marki, zdecydowanie jest tym, co daje mi ogromną satysfakcję każdego dnia. Do tego własna firma od dwóch lat pozwala mi łączyć biznes z macierzyństwem i zarabiać pieniądze, pracując z zacisza własnego domu. To wyjątkowa podróż, w której jestem swoją szefową, ustalam godziny i harmonogram pracy. Jestem Panią Swojego Czasu i zarabiam więcej niż w pracy na etacie.

Historia mojego biznesu: 10 lat prowadzenia własnej firmy!

Po 10 latach prowadzenia własnej firmy, dziś, śmiało stwierdzam, że decyzja o jej otwarciu była jedną z najlepszych w moim życiu. Budowanie, a następnie umacnianie pozycji własnej marki to nie lada wyzwanie. Dziś, kiedy jestem mamą, nie wyobrażam sobie innego rozwiązania. Powadzenie własnej firmy w domowym zaciszu pozwala mi spełniać się zawodowo, zajmować dziećmi i zarabiać pieniądze. Sprawia, że jestem silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

2 odpowiedzi do “Historia mojego biznesu: 10 lat prowadzenia własnej firmy!”

  1. Gratuluję wytrwałości w biznesie oraz pomysłów, dzięki którym się realizujesz i zarabiasz pieniądze. Wytrwałość to bardzo rzadka cecha, a właściwie tylko dzięki niej można w życiu cokolwiek wartościowego osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.