Hygge – duński sposób na szczęście

Zainspirował mnie ostatnio ten temat. Zastanawiam się, czy w naszym kraju ideologia „hygge” ma jakiekolwiek racje bytu. Dlaczego? Bo jesteśmy zakompleksieni i nie umiemy cieszyć się z tego, co posiadamy. Czy jest sposób, by wprowadzić hygge do swojego życia?

Czasami spotykam w swoim życiu takie osoby. Nazywam je „ostrymi”, bo czasem mogą nas skaleczyć. To pełne kompleksów, zranione i zlęknione osoby, które zżera zazdrość lub zawiść. Niestety, jeśli będą w sobie pielęgnować te negatywne emocje, mogą one doprowadzić do powstania chorób.

Czy potrafisz celebrować piękno natury?

Pamiętasz ten dziecięcy zachwyt nad wszystkim, co piękne? A w dorosłym życiu już nie potrafimy cieszyć się z pięknego rytmu deszczu stukającego o parapet lub dach domu. Narzekamy, że ciągle trzeba grabić liście, zamiast po prostu zachwycić się pięknem ich kolorowych barw.

Nie przegap w życiu szczęścia!

Bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków. Nie potrafimy odpoczywać. Jednak mamy niezwykłą umiejętność, by bagatelizować to, co dawałoby radość i uczucie spełnienia. Wcale nie trzeba wygrać milionów na loterii, aby osiągnąć w życiu pełnię szczęścia. Jak śpiewa jedna z polskich wokalistek — Sylwia Grzeszczak w swojej piosence śpiewa: „Cieszmy się z małych rzeczy, wzór na szczęście w nich napisany jest!”

Poznaj wzór na szczęście!

Od wielu lat w badaniach nad poczuciem szczęścia Duńczycy zajmują czołowe miejsce. Dlaczego? Ponieważ potrafią celebrować proste, codzienne chwile. Czerpią radość ze zwykłych czynności, a dzięki temu są odprężeni i mają dobre relacje z bliskimi.

Co to znaczy „hygge”

Dla mnie „hygge” oznacza życie w zgodzie z samą sobą. Wtedy, gdy żyję we własnym rytmie i według własnych zasad. A moje wnętrze wypełnia spokój i radość z bycia tu i teraz. Hygge to nie są wielkie słowa, deklaracje czy wydarzenia. Hygge to wspólne celebrowanie wschodu słońca z najbliższymi lub długa ciepła kąpiel, która jest zwieńczeniem kończącego się pięknego dnia.

Jak wyprowadzić „hygge” do swojego życia?

– Kiedy spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi bądź z nimi na 100%. Wyłącz wówczas telefon i telewizor.
– Otaczaj się pięknymi przedmiotami. Ciepły koc i miękkie poduszki na kanapie. Rozpal świece i ustaw kwiaty w wazonie. Z pewnością taki wystrój wnętrza przyniesie relaks i odprężenie.
– Dbaj o relacje z innymi ludźmi.
– Zachwycaj się pięknem chwili.
– Żyj w zgodzie ze sobą i z naturą.

Książki o Hygge

Jako że lubię zgłębiać swoją wiedzę i uwielbiam czytać książki, już zamówiłam dla siebie kilka z nich, aby poznać bliżej tę filozofię, wybrałam dla siebie pozycje:
1. Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie
2. Hygge. Klucz do szczęścia
3. Hygge po polsku

Hyge to najczęściej moment, w którym jesteśmy odprężeni. To czas wolny od obowiązków, w którym żyjemy w zgodzie z własną osobą. Nie musimy się do niego przygotowywać. Z drugiej jednak strony istnieje pogląd, że całe to „hygge” to świetny chwyt marketingowy, który po prostu dobrze się sprzedaje.

A Ty co sądzisz na ten temat?

Jedna odpowiedź do “Hygge – duński sposób na szczęście”

  1. Niestety w naszym kraju wielu jest ludzi wiecznie „naburmuszonych”. Moglibyśmy uczyć się radości i pozytywnego nastawienia od innych 🙂 O hygge jeszcze nie słyszałam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.