Jak być najlepszą mamą na świecie? Moje doświadczenia

Nie chcę być idealną matką. Chcę być najlepszą matką na świecie dla mojego dziecka (a może i w przyszłości moich dzieci). Rok temu urodził się nasz ukochany synek i od tamtego momentu na najpopularniejszym blogu lifestylowym SposobyNaZycie.pl naturalnie wprowadziłam tematykę parentingową. Od tamtego momentu każdego dnia od nowa staram się doskonalić w nowej roli. Jak nie krzyczeć, nie obrażać się i nie gniewać na dziecko? Poznaj moje podpowiedzi jak spełniać się w macierzyństwie i być wymarzoną mamą.

Macierzyństwo a przekonania

Zostałam wyposażona w mnóstwo przekonań i oczekiwań dotyczących tego, co to znaczy być dobrą mamą oraz jak odpowiednio wychować dziecko. Przekonania i zachowania, które zdobywamy przez całe życie, kształtują nasze losy. Uczymy się ich, doświadczamy w relacjach z własnymi rodzicami i rodziną czy poprzez obserwacje. Z drugiej strony przekonania czy standardy związane z macierzyństwem są czasem uwarunkowane wpływem rodziny, znajomych czy mediów (dziś również mediów społecznościowych).

NIEIDEALNA mama

I tak oto 29 września 2020 roku o 12:05 pojawił się na świecie ON – Mój Mały Książę. Tak długo wyczekiwany, ukochany i wytęskniony. Trudna nowa rola, w której musieliśmy się odnaleźć jako świeżo upieczeni rodzice, do tego Nowy Człowiek w rodzinie, z którym jeszcze nie umieliśmy się komunikować. Nieprzespane noce, przemęczenie, strach i obawy, że maluszek zrobi sobie krzywdę, sprawiają, że czasem te nasze wspólnie spędzone chwile nie wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Minął cudowny i wyjątkowy rok w moim życiu, gdy spełniam się w macierzyństwie. Choć nieustannie uczę się, co to znaczy być mamą. Tylko nie zawsze, nie w każdej sytuacji, potrafię się zachować odpowiednio – przynajmniej w moim przekonaniu. Zdarza mi się być rozdrażnioną czy krzyczeć na dziecko, co nie jest dla mnie powodem do dumy. Niemniej jednak każdego dnia od nowa podejmuję kroki, by być jeszcze lepszą mamą niż wczoraj. Ale co to znaczy, być dobrą mamą?

Dobra mama, czyli jaka?

Popełniam mnóstwo błędów jako mama. Dla mnie wzorem dobrej matki są cierpliwe kobiety, które zbudowały wyjątkową więź ze swoimi dziećmi. To kobiety, które są przy maluszkach, kiedy one tego najbardziej potrzebują, jednak potrafią dać im przestrzeń do rozwoju, kiedy będą na to gotowe. Marzę o tym, by być cierpliwa dla mojego dziecka. W sumie to do niedawna myślałam, że jestem cierpliwa, ale gdy zostałam matką, moja cierpliwość przeszła jakąś transformację. Chciałabym umieć opanować emocje w trudniejszych chwilach i uspokoić się, zamiast krzyczeć.

Dobra mama – czego potrzebuje dziecko?

Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, aby się rozwijać. Dlatego, zanim zaczniesz słuchać „dobrych rad” innych mam, słuchaj własnej intuicji. Jeśli podpowiada Ci ona 1,5 roku to dobry czas, by wysłać dziecko do żłobka? To tak zrób, nawet jeśli znajomi czy najbliżsi będą innego zdania. Jeśli zostałaś mamą, to znaczy, że Natura dała Ci wszystko, byś zadbała o nie najlepiej, jak potrafisz – i często doskonale wiesz co zrobić.

Poczucie miłości i zaopiekowania jest jedną z najważniejszych potrzeb ludzkich i choć każda mama prawdopodobnie kocha swoje dziecko bezwarunkową miłością, to nie każde dziecko o tym wie! Miłość do dziecka można wyrażać na wiele sposobów, poza mówieniem kocham, poprzez uśmiech, wspólną zabawę, codzienną opiekę, dotyk czy rozmowy. Naucz się języka miłości swojego maluszka, by skutecznie okazywać swoje uczucia i pamiętaj, że to, co ważne dla jednego dziecka, dla innego może być zupełnie nieistotne.

Najlepsza mama nie jest idealna, a perfekcyjne mamy nie istnieją. Prawdziwe mamy się stresują, bywają przemęczone, czasem tracą cierpliwość i tak, czasami mówią lub robią głupie rzeczy. Warto jednak wiedzieć, że dziecko ani nie oczekuje, ani nawet nie pragnie idealnej mamy. Popełniając błędy, uczysz je świata, w którym ludzie mają wady (mama też), jednak zawsze możesz przeprosić maluszka za swoje zachowanie. W jaki sposób? Na przykład mówiąc „Powiedziałam / zrobiłam to, bo bardzo cię kocham i bałam/ martwiłam się. Przepraszam”.

Macierzyństwo to przewodnictwo i wsparcie, warto zatem zrozumieć, że nie uszczęśliwimy naszych dzieci za wszelką cenę i nie ochronimy ich przed wszystkimi zagrożeniami tego świata. Ważne, aby być obok maluszka, motywować go do działania i wspierać oraz pocieszać w trudniejszych chwilach, a także szanować jego wybory. Pozwól dziecku popełniać błędy, wyciągać z nich wnioski i poszukiwać rozwiązań. Słuchaj swojego dziecka, angażuj się w jego zainteresowania. Sama już teraz zachęcam i motywuję synka do odkrywania świata, w przyszłości zamierzam dopingować go w realizacji jego marzeń. Na przykład gdy wspólnie z mężem zauważyliśmy, że Robercik uwielbia kąpiele w wannie, zapisaliśmy go na zajęcia na basenie dla niemowląt i maluszków.

Dziecko ma być szczęśliwe. Pamiętam, jak kilka lat temu mój starszy brat powiedział takie zdanie, nie kojarzę już okoliczności. Dopiero teraz rozumiem, co to znaczy i robię wszystko, co w mojej mocy, by uszczęśliwiać mojego synka. Wcale nie chodzi tu o zakup najdroższych czy najbardziej innowacyjnych zabawek, ale wspólny taniec, śpiew, dotyk, jazda na rowerze, naśladowanie wypowiedzianych przez niego słów i sylab, zabawa w gonić mamę czy trykanie piłeczkami – czyli wszystko to, co sprawia mu radość i wywołuje uśmiech na jego twarzy. I huśtanie czy kołysanie w rękach, nawet jeśli „doradcy” mówią, że zrobię dziecku krzywdę w ten sposób, a jest to po prostu nasz wspólny język miłości i pieszczoty.

Zatem weź głęboki oddech, wyjmij z kręgosłupa kij od szczotki i przestań być swoim największym krytykiem. Zapomnij o „dobrych radach” wszystkich doradców wokół, dbaj o swoje szczęście i samopoczucie, bo tylko szczęśliwa mama może nauczyć doświadczać swojego maluszka co to jest szczęście. Bądź spontaniczna, zmieniaj zasady i ciesz się magicznymi chwilami z dzieckiem.

Popularny blog parentingowy – fajny blog o macierzyństwie

Istnieje wiele rankingów blogów parentingowych. Nie mam pojęcia czy blog parentingowy lifestylowy SposobyNaZycie.pl znajduje się w którymś z nich. Poruszam na nim tematykę związaną z moim życiem i codziennością, dlatego pisałam o staraniach o dziecko i ciąży. Naturalną koleją rzeczy było zatem wprowadzenie tematyki dotyczącej macierzyństwa i wychowania dziecka. Nie zamierzam lukrować rzeczywistości i pisać, że jest prosto, łatwo i przyjemnie =>> na ten temat przeczytasz w artykule pt. Macierzyństwo – oczekiwania vs. rzeczywistość.

Jak być najlepszą mamą na świecie? Moje doświadczenia najlepszy blog parentingowy SposobyNaZycie.pl

Inspirowany moim życiem i codziennymi wydarzeniami blog lifestylowo-parentingowy jest niejako pamiętnikiem, w którym zapisuję moje obawy, troski czy pytania związane z macierzyństwem i wychowywaniem dziecka. Miejscem, w którym dzielę się moimi przemyśleniami i doświadczeniami. Dlatego niebawem napiszę o tym, czy warto spać z dzieckiem w jednym łóżku oraz o pomysłach związanych z rozszerzaniem diety, czy odkrywaniem świata. Nasłuchałam się też mnóstwo głupot o tym, jak zajmować się moim dzieckiem w związku z czym wkrótce pojawi się artykuł o najgłupszych i najbardziej absurdalnych „dobrych radach” dla młodej mamy. Jako że dziś świętujemy 1 urodziny Roberta, niebawem przygotuję artykuł o tym, jak zorganizować roczek i poszukam dekoracji na tę okazję. Zachęcam do lektury artykułu pt. Prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki – co kupić? Mój ranking! oraz Codzienna rutyna pracującej mamy z 4-miesięcznym dzieckiem.

Przed nami mnóstwo tematów związanymi z dziećmi, macierzyństwem i parentingiem. W styczniu wybieramy się do żłobka i na pewno opiszę nasze doświadczenia z tym związane.

Co sprawia, że jesteś najlepszą mamą na świecie? Może masz dla mnie jakieś sprawdzone porady?

Życzę pięknego dnia każdej mamie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.