Jak często zmieniasz pościel?

Czy dbasz zachowanie higieny w swoim domu? A jak często zmieniasz pościel? Czasem robimy tak wiele, by usunąć zanieczyszczenia i bakterie z naszego domu. Kilka razy w tygodniu myjemy toaletę, przecieramy klamki w domu czy codziennie zmywamy. A jak to jest ze zmianą pościeli?

W rozmowach ze znajomymi okazuje się, że wiele osób zmienia piżamę i ręczniki raz w miesiącu, a pościel raz na dwa miesiące. Przejrzałam chyba wszystkie poradniki internetowe i znalazłam w nich informację, że piżamę i ręczniki należy zmieniać co 3 dni, natomiast pościel powinniśmy zmieniać maksymalnie co 14 dni. Czy na pewno? Jak zadbać o odpowiednią higienę swoją i swojej rodziny i nie zwariować? Jak nie przesadzić w żadną stronę? Kiedy najlepiej zmieniać pościel?

Jak często zmieniać pościel?

Myślę, że optymalnie jest zmieniać pościel raz na 3 tygodnie.

 

Zmiana pościeli – dlaczego to tak bardzo ważne?

Długo niezmieniana pościel jest siedliskiem grzybów i bakterii, które mogą przyczynić się do występowania alergii, chorób skórnych oraz różnorodnych dolegliwości. Nasz pot, pozostałości martwego naskórka. Aby pozbyć się wszystkich mikroorganizmów z pościeli warto po wypraniu jej w minimum 60 stopniach, a następnie wyprasować pościel.

Niewątpliwie świeża i pięknie pachnąca pościel sprawia, że zdecydowanie przyjemniejsze jest zasypianie oraz poranne pobudki.

Dbanie o higienę to ważna sprawa. Zarówno życie w zbyt sterylnych warunkach, jak i wówczas gdy jesteśmy narażeni na zbyt wiele wirusów i bakterii, może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm. W jaki sposób? Od pogorszenia kondycji skóry po wystąpienie liszajów, atopowego zapalenia, swędzenia czy zaczerwienień. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z prostego faktu, że takie proste czynności jak zmiana pościeli, również wpływają na naszą higienę.

Mam nadzieję, że zainteresują Cię również artykuły:

 

A Ty jak często zmieniasz swoją pościel?

2 odpowiedzi do “Jak często zmieniasz pościel?”

  1. Ja zmieniam raz na 3 tygodnie i nie widzę potrzeby częstszej zmiany. Wiadomo, że pościel jest siedliskiem bakterii itp. ale nie zapominajmy, że żyjemy w czasach, które oferują ciekawsze zajęcia niż pranie i prasowanie pościeli. Poza tym zbyt sterylne środowisko też nie jest najzdrowsze.

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.