Jak dbać o niemowlę i dziecko w upalne dni?

Kiedy słupek rtęci zapowiadający nadchodzące upały wzrasta, jako młoda mama szukam sposobów, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo mojemu dziecku. Jak chronić jego maleńki organizm przed przegrzaniem, dyskomfortem i udarem cieplnym? Zebrałam garść porad, które pomogą zapewnić dziecku ochłodę w upalne dni.

 

Zrozum jak wysokie temperatury wpływają dziecko

Temperatury w okolicach 30 stopni Celsjusza sprawiają, że staramy się ograniczać korzystanie z promieni słonecznych. Uważam, że noworodek i niemowlę powinny być chronione przed wpływem słońca, gdyż dziecko znacznie szybciej niż osoba dorosła może się odwodnić czy doznać udaru cieplnego.

Wybierz odpowiednie ubrania

Zakładam dziecku luźną i lekką odzież wykonaną z bawełny, która oddycha, dzięki czemu ułatwia odprowadzanie wilgoci. Jeśli przebywamy w domu, ubieram synka w rampersy z krótkim rękawkiem i krótką nogawką lub szorty i t-shirt. Kiedy wychodzimy na zewnątrz, zakładam mu długie spodnie i długi rękawek w jasnych kolorach oraz koniecznie kapelusz przeciwsłoneczny, który zapewnia ochronę twarzy. Jest to bardzo istotne również w pochmurne dni, gdyż szkodliwe promieniowanie UV przenika przez chmury.

Zadbaj o wentylację

Gruczoły potowe niemowląt nie są jeszcze w pełni wykształcone, a to sprawia, że maleńki organizm może się przegrzać znacznie szybciej niż ciało dorosłej osoby. Dlatego nigdy nie można zostawić małego dziecka w gorącym pokoju lub nagrzanym samochodzie. Nawet kilka minut spędzonych w takich warunkach może powodować nagły skok temperatury ciała, a w skrajnych przypadkach zagrażać życiu. Warto również zadbać o komfort dziecka podczas jazdy samochodem i nie ubierać go zbyt grubo oraz chronić przed promieniami słońca podczas podróży.

Dbaj o nawodnienie dziecka

Nawet jeśli nie widzisz kropel potu spływających z czoła niemowlęca w czasie upału, trzeba koniecznie podawać mu wodę. Zarumienione policzki, ciepła skóra, niepokój i przyspieszony oddech mogą być oznakami odwodnienia. Ważna jest także kontrola ilości mokrych pieluszek.

Mądrze spędzaj czas z dzieckiem na świeżym powietrzu

Najgorszy moment, by latem wybrać się na spacer z dzieckiem czy wykonywać inne aktywności na zewnątrz jest w godzinach 9-17, czyli kiedy promienie słońca świecą najmocniej i wyrządzają najwięcej szkody skórze. Zajęcia na świeżym powietrzu zaplanuj o poranku lub wieczorem. My w ciągu dnia wychodzimy kilka razy na zewnątrz i bawimy się w cieniu. Natomiast latem na dłuższe spacery z synkiem wybieramy się w okolicach godziny 18-21, gdy słońce już zajdzie, a powietrze jest przyjemne, chłodne i komfortowe.

Pół godziny przed wyjściem na świeże powietrze smarujemy odkryte partie skóry dziecka kremem ochronnym dla niemowląt zapewniającym szerokie spektrum ochrony z SPF 50.

Rozpoznaj przegrzanie u dziecka

Uważnie obserwuj swoje dziecko w trakcie upałów pod kątem oznak przegrzana. Wówczas maluszek może się stać marudny, drażliwy, ospały i nie budzić się na jedzenie. Jeśli objawy się nasilają, skóra jest zaczerwieniona i cieplejsza niż zwykle, a dodatkowo pojawiają się wymioty, to dziecko może być zagrożone udarem cieplnym i prawdopodobnie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Spędzaj czas z dzieckiem w cieniu

Na plaży lub podczas aktywności na świeżym powietrzu staraj się przebywać z maluszkiem w cieniu – pod parasolem, baldachimem czy drzewem. Świetnym patentem na zabawę w ogrodzie jest zrobienie namiotu np. z prześcieradeł, by dziecko nie przebywało bezpośrednio na słońcu.

Kosmetyki z filtrem ochronnym dla dzieci i niemowląt

Dziecko do 6 miesiąca życia ma bardzo cienką i delikatną skórę, dlatego trzeba je chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zawiera zbyt mało melaniny, pigmentu, który zapewnia naturalną ochronę przed słońcem. Zdaniem Amerykańskiej Akademii Pediatrii w sytuacji koniecznej można posmarować odsłoniętą skórę dziecka niewielką ilością kremu dla niemowląt z SPF 50.

W przypadku dziecka powyżej 6 miesiąca życia filtry przeciwsłoneczne można stosować obficiej i częściej. Koniecznie trzeba nakładać je co dwie godziny lub za każdym razem, gdy się spoci czy wyjdzie z wody (jeśli spędzacie czas nad morzem lub na basenie).

Nie dopuść do przegrzania organizmu i udaru cieplnego

Objawy udaru cieplnego obejmują:

 • wzrost temperatury ciała — temperatura 40 stopni lub wyższa jest często oznaką udaru cieplnego;
 • silne pocenie się, które nagle ustaje — jeśli organizm nie jest w stanie wytwarzać więcej potu, a skóra jest sucha, jest to sygnał ostrzegawczy, że uległ przegrzaniu i odwodnieniu;
 • zwiększone pragnienie (ale później, gdy dziecko słabnie, może mniej pić);
 • blada, wilgotna skóra;
 • szybkie bicie serca;
 • przyspieszony oddech (hiperwentylacja);
 • zapadnięte ciemiączko;
 • mniejsze ilości i ciemniejszy kolor moczu;
 • suchość w ustach i oczach;
 • ból głowy;
 • skurcze mięśni;
 • zmienność nastrojów;
 • senność;
 • wymioty.

 

Niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na przegrzanie i udary, dlatego najlepiej chronić je przed słońcem oraz szukać sposobów na ochłodę:

 • Świetną formą zabawy, która pozwoli ochłodzić się maluszkowi w upalny dzień, jest kąpiel w misce lub małym basenie.
 • Kąpiel w letniej wodzie ułatwi zasypianie.
 • Zadbaj o komfortową atmosferę w sypialni – zasłoń rolety lub zasłony i przewietrz pokój przed snem.
 • Ogranicz do minimum bieliznę nocną i pościel.

Podróżowanie z dzieckiem w czasie upałów

Jeśli musisz podróżować z dzieckiem samochodem w czasie upałów, postaraj się wyruszyć w najchłodniejszą część dnia, czyli nocą lub wczesnym rankiem. Upewnij się, że podczas podróży dziecko znajduje się w cieniu w samochodzie i zadbaj o komfortową atmosferę, używając klimatyzacji lub otwierając okna.

Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego w zaparkowanym samochodzie. Nawet przy łagodnej pogodzie samochody mogą bardzo szybko stać się zbyt gorące dla niemowląt.

Jak dbać o niemowlę i dziecko w upalne dni?

Nie zakrywaj wózka dziecka

Wielu nieświadomych niebezpieczeństwa rodziców zakrywa przód wózka dziecka, aby chronić je przed słońcem. W ten sposób zmniejszają lub zatrzymują przepływ powietrza wokół dziecka. Wówczas podobnie jak w gorącym samochodzie, temperatura może szybko i dosyć mocno wzrosnąć.

Unikaj przykrywania wózka w celu ochrony przed słońcem — nawet kocykiem wykonanym z oddychających materiałów — ponieważ mogą one stwarzać ryzyko uduszenia, zwiększają ryzyko przegrzania dziecka z powodu słabej cyrkulacji powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.