Kiedy słupek rtęci zapowiadający nadchodzące upały wzrasta, jako młoda mama szukam sposobów, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo mojemu dziecku. Jak chronić jego maleńki organizm przed przegrzaniem, dyskomfortem i udarem cieplnym? Zebrałam garść porad, które pomogą zapewnić dziecku ochłodę w upalne dni.
Zrozum jak wysokie temperatury wpływają dziecko
Temperatury w okolicach 30 stopni Celsjusza sprawiają, że staramy się ograniczać korzystanie z promieni słonecznych. Uważam, że noworodek i niemowlę powinny być chronione przed wpływem słońca, gdyż dziecko znacznie szybciej niż osoba dorosła może się odwodnić czy doznać udaru cieplnego.
Wybierz odpowiednie ubrania
Zakładam dziecku luźną i lekką odzież wykonaną z bawełny, która oddycha, dzięki czemu ułatwia odprowadzanie wilgoci. Jeśli przebywamy w domu, ubieram synka w rampersy z krótkim rękawkiem i krótką nogawką lub szorty i t-shirt. Kiedy wychodzimy na zewnątrz, zakładam mu długie spodnie i długi rękawek w jasnych kolorach oraz koniecznie kapelusz przeciwsłoneczny, który zapewnia ochronę twarzy. Jest to bardzo istotne również w pochmurne dni, gdyż szkodliwe promieniowanie UV przenika przez chmury.
Zadbaj o wentylację
Gruczoły potowe niemowląt nie są jeszcze w pełni wykształcone, a to sprawia, że maleńki organizm może się przegrzać znacznie szybciej niż ciało dorosłej osoby. Dlatego nigdy nie można zostawić małego dziecka w gorącym pokoju lub nagrzanym samochodzie. Nawet kilka minut spędzonych w takich warunkach może powodować nagły skok temperatury ciała, a w skrajnych przypadkach zagrażać życiu. Warto również zadbać o komfort dziecka podczas jazdy samochodem i nie ubierać go zbyt grubo oraz chronić przed promieniami słońca podczas podróży.
Dbaj o nawodnienie dziecka
Nawet jeśli nie widzisz kropel potu spływających z czoła niemowlęca w czasie upału, trzeba koniecznie podawać mu wodę. Zarumienione policzki, ciepła skóra, niepokój i przyspieszony oddech mogą być oznakami odwodnienia. Ważna jest także kontrola ilości mokrych pieluszek.
Mądrze spędzaj czas z dzieckiem na świeżym powietrzu
Najgorszy moment, by latem wybrać się na spacer z dzieckiem czy wykonywać inne aktywności na zewnątrz jest w godzinach 9-17, czyli kiedy promienie słońca świecą najmocniej i wyrządzają najwięcej szkody skórze. Zajęcia na świeżym powietrzu zaplanuj o poranku lub wieczorem. My w ciągu dnia wychodzimy kilka razy na zewnątrz i bawimy się w cieniu. Natomiast latem na dłuższe spacery z synkiem wybieramy się w okolicach godziny 18-21, gdy słońce już zajdzie, a powietrze jest przyjemne, chłodne i komfortowe.
Pół godziny przed wyjściem na świeże powietrze smarujemy odkryte partie skóry dziecka kremem ochronnym dla niemowląt zapewniającym szerokie spektrum ochrony z SPF 50.
Rozpoznaj przegrzanie u dziecka
Uważnie obserwuj swoje dziecko w trakcie upałów pod kątem oznak przegrzana. Wówczas maluszek może się stać marudny, drażliwy, ospały i nie budzić się na jedzenie. Jeśli objawy się nasilają, skóra jest zaczerwieniona i cieplejsza niż zwykle, a dodatkowo pojawiają się wymioty, to dziecko może być zagrożone udarem cieplnym i prawdopodobnie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Spędzaj czas z dzieckiem w cieniu
Na plaży lub podczas aktywności na świeżym powietrzu staraj się przebywać z maluszkiem w cieniu – pod parasolem, baldachimem czy drzewem. Świetnym patentem na zabawę w ogrodzie jest zrobienie namiotu np. z prześcieradeł, by dziecko nie przebywało bezpośrednio na słońcu.
Kosmetyki z filtrem ochronnym dla dzieci i niemowląt
Dziecko do 6 miesiąca życia ma bardzo cienką i delikatną skórę, dlatego trzeba je chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zawiera zbyt mało melaniny, pigmentu, który zapewnia naturalną ochronę przed słońcem. Zdaniem Amerykańskiej Akademii Pediatrii w sytuacji koniecznej można posmarować odsłoniętą skórę dziecka niewielką ilością kremu dla niemowląt z SPF 50.
W przypadku dziecka powyżej 6 miesiąca życia filtry przeciwsłoneczne można stosować obficiej i częściej. Koniecznie trzeba nakładać je co dwie godziny lub za każdym razem, gdy się spoci czy wyjdzie z wody (jeśli spędzacie czas nad morzem lub na basenie).
Nie dopuść do przegrzania organizmu i udaru cieplnego
Objawy udaru cieplnego obejmują:
- wzrost temperatury ciała — temperatura 40 stopni lub wyższa jest często oznaką udaru cieplnego;
- silne pocenie się, które nagle ustaje — jeśli organizm nie jest w stanie wytwarzać więcej potu, a skóra jest sucha, jest to sygnał ostrzegawczy, że uległ przegrzaniu i odwodnieniu;
- zwiększone pragnienie (ale później, gdy dziecko słabnie, może mniej pić);
- blada, wilgotna skóra;
- szybkie bicie serca;
- przyspieszony oddech (hiperwentylacja);
- zapadnięte ciemiączko;
- mniejsze ilości i ciemniejszy kolor moczu;
- suchość w ustach i oczach;
- ból głowy;
- skurcze mięśni;
- zmienność nastrojów;
- senność;
- wymioty.
Niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na przegrzanie i udary, dlatego najlepiej chronić je przed słońcem oraz szukać sposobów na ochłodę:
- Świetną formą zabawy, która pozwoli ochłodzić się maluszkowi w upalny dzień, jest kąpiel w misce lub małym basenie.
- Kąpiel w letniej wodzie ułatwi zasypianie.
- Zadbaj o komfortową atmosferę w sypialni – zasłoń rolety lub zasłony i przewietrz pokój przed snem.
- Ogranicz do minimum bieliznę nocną i pościel.
Podróżowanie z dzieckiem w czasie upałów
Jeśli musisz podróżować z dzieckiem samochodem w czasie upałów, postaraj się wyruszyć w najchłodniejszą część dnia, czyli nocą lub wczesnym rankiem. Upewnij się, że podczas podróży dziecko znajduje się w cieniu w samochodzie i zadbaj o komfortową atmosferę, używając klimatyzacji lub otwierając okna.
Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego w zaparkowanym samochodzie. Nawet przy łagodnej pogodzie samochody mogą bardzo szybko stać się zbyt gorące dla niemowląt.
Nie zakrywaj wózka dziecka
Wielu nieświadomych niebezpieczeństwa rodziców zakrywa przód wózka dziecka, aby chronić je przed słońcem. W ten sposób zmniejszają lub zatrzymują przepływ powietrza wokół dziecka. Wówczas podobnie jak w gorącym samochodzie, temperatura może szybko i dosyć mocno wzrosnąć.
Unikaj przykrywania wózka w celu ochrony przed słońcem — nawet kocykiem wykonanym z oddychających materiałów — ponieważ mogą one stwarzać ryzyko uduszenia, zwiększają ryzyko przegrzania dziecka z powodu słabej cyrkulacji powietrza.