Jak dbać o siebie w ciąży?

Ciąża to niezwykły czas w życiu przyszłej mamy. Choć wiąże się z mnóstwem zmian, na które należy się przygotować, jest to cudowny moment w życiu każdej kobiety. Poznaj kilka podpowiedzi, w jaki sposób zadbać o siebie oraz maleństwo w trakcie ciąży. Dowiedz się, dlaczego to tak istotne!

 

Buzujące hormony sprawiają, że w jednej chwili masz mnóstwo energii, a z moment czujesz się całkowicie wyczerpana. Choć mówi się, że ciąża to nie choroba, to odpoczynek, relaks czy sen nie powinny być luksusem dla przyszłej mamy.

 

Oto kilka wskazówek jak dbać o siebie oraz o swój skarb w ciąży

Odpoczynek w ciąży

Staraj się często odpoczywać, gdyż jest to bardzo ważne dla twojego organizmu. Szczególnie w trakcie pierwszego i trzeciego trymestru możesz odczuwać wzmożone zmęczenie. Znajdź więcej czasu na sen i ucinaj sobie drzemki w ciągu dnia. Nawet 10 minut relaksu może być niezbędne i pomóc w naładowaniu baterii. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów i noszenia ciężkich zakupów. O tym, w jaki sposób sen wpływa na matkę i dziecko w ciąży, przeczytasz w artykule pt. Jak ważny jest sen dla kobiety w ciąży?

Nic dziwnego, że czujesz się zmęczona w ciąży, ponieważ twój organizm ciężko pracuje, aby dać maluszkowi, którego nosisz pod swoim sercem to, co niezbędne.

Aktywność fizyczna dla kobiet w ciąży

Wiele kobiet w ciąży zapomina o regularnej aktywności fizycznej, która jest bardzo istotna. Wcale nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia. Kobietom w ciąży rekomenduje się spacery, jogę, pływanie czy specjalne zajęci fitness. A wszystko to, aby wzmocnić mięśnie, łagodzić bóle nóg i pleców, wzmocnić mięśnie brzucha, poprawić krążenie oraz przygotowywać ciało do porodu. Regularna aktywność fizyczna wpływa na ciebie oraz twoje dziecko. Przyspiesza trawienie, poprawia nastrój, pomaga utrzymać prawidłową wagę oraz ułatwia radzenie sobie ze zmianami postawy i obciążeniami stawów w ciąży. Ćwiczenia o niskiej intensywności są doskonałe nie tylko dla ciała, ale również dla umysłu. Ułatwiają zasypianie, obniżają poziom stresu, dodają energii oraz dotleniają.

Dbaj o siebie w trakcie ciąży

Jest to szczególnie trudne dla wielu kobiet, które często zajmują się pracą i domem, dlatego nie potrafią się przestawić na to, że w ciągu tych 9-miesięcy to one powinny być dla siebie najważniejsze. Dbanie o siebie to nawyk, który każda przyszła mama powinna rozpocząć podczas ciąży. Chodzi po prostu o robienie rzeczy, które lubimy, rozwijanie własnych hobby oraz spędzanie czasu w sposób, który sprawia nam przyjemność.

Dieta kobiety w ciąży

Stworzenie małego cudownego człowieka wymaga od kobiecego organizmu mnóstwo pracy i wysiłku, dlatego tak bardzo ważna jest zrównoważona dieta w ciąży. Choć przychodzi pokusa, by jadać niezdrowe fast-foody, żywność przetworzoną, słodycze czy słone przekąski to nie można jej się całkowicie poddawać. Dziecko, które nosisz pod sercem, potrzebuje składników odżywczych do wzrostu, a pobiera je z pożywienia matki. Dlatego w ciąży należy zwiększyć ilość białka, żelaza, kwasu foliowego czy wapnia. Białko bierze udział w budowie nowych tkanek, żelazo i kwas foliowy są niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek, a wapń jest potrzebny do budowy mocnych kości i zębów!

Pułapką, w którą wpada wiele kobiet w ciąży, jest „jedzenie za dwoje”. Wcale nie musisz spożywać podwójnej porcji posiłku, szczególnie że jedno z was jest maleńkie i nie potrzebuje dużych ilości jedzenia, tylko mnóstwa składników odżywczych. A więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Niezbędne składniki pokarmowe w ciąży.

Dobrym rozwiązaniem jest maksymalne wypełnienie diety kobiety w ciąży warzywami, owocami, pieczywem pełnoziarnistym oraz nabiałem. Pamiętaj, że nieodpowiednia dieta od pierwszych dni ciąży spowoduje zbyt duże przybieranie na wadze i może przyczynić się do rozwoju cukrzycy ciążowej oraz innych dolegliwości.

Radzenie sobie ze stresem w ciąży

Choć każdy człowiek musi sobie radzić ze stresem, to jest to szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż nadmierny stres może wpływać nie tylko na psychikę, ale również fizjologię. Stres zwiększa ciśnienie krwi i może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Poza tym może wpływać na poziom cukru we krwi, dlatego tak istotna jest umiejętność odprężenia i odstresowania. A więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Stres w ciąży – jak wpływa na dziecko i jak go ograniczyć.

Bądź pozytywnie nastawiona

Szukaj pozytywnych informacji o ciąży i o porodzie. Unikaj horrorów i strasznych opowieści z porodówki. Twoje ciało wie, jak urodzić dziecko. Nie pozwól nikomu, aby cię straszył. A jeśli ktoś chce Ci opowiedzieć o swoich przeżyciach z tym związanych, niech to zrobi po twoim porodzie.

Wybierz położną środowiskową

Nawet jeśli uważasz, że nie jest to konieczne, bo masz dobrego ginekologa, to zadaniem położnej środowiskowej jest regularne odwiedzanie kobiety ciężarnej przed porodem i po porodzie. Podczas tych spotkań dowiesz się o odżywianiu, dbaniu o siebie w ciąży, urządzeniu kącika dla noworodka, niezbędnej wyprawki i kosmetyków dla noworodka czy listy rzeczy, które trzeba spakować do szpitala. A o tym, jak wybrać idealną położną środowiskową i dlaczego warto to zrobić, napiszę niebawem osobny artykuł.

Spędzaj czas z ukochanym

Staraj się znaleźć czas na spacer po lesie lub parku, romantyczną kolację czy wieczór filmowy z przyszłym tatą. Cieszcie się ostatnimi chwilami we dwoje jeszcze zanim powitacie maluszka w na świecie – owoc waszej miłości.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Zaakceptuj pomoc

Pozwól innym zadbać o porządki domowe czy ugotować obiad, gdy jesteś w ciąży. To świetny sposób, by przyzwyczaić się do pomocy, której będziesz potrzebować po urodzeniu dziecka. Pomoc najbliższych będzie wówczas bezcenna i sprawi, że poczujesz się mniej przytłoczona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.