Jak dbać o wrzos w doniczce?

Zmarnowałam już w życiu wiele wrzosów doniczkowych. Bardzo szybko stają się suche. Długo zastanawiałam się, co robię źle, jeśli chodzi o pielęgnację wrzosu w doniczce. Znalazłam odpowiedź!

Piękne, różnokolorowe wrzosy są świetną jesienną ozdobą mieszkania i biura. Ja je wprost uwielbiam. W jaki sposób dbać o wrzos w doniczce, by cieszyć się jego doskonałym wyglądem przez dłuższy czas?

Wrzos w doniczce — w domu, na balkonie lub tarasie

Wrzosy to rośliny, które lubią kwaśne, żyzne i dobrze przepuszczalne podłoże, na przykład torf z ziemią ogrodową i piaskiem o pH 3,5-5. Czy wiesz, że w razie potrzeby ich glebę można w łatwy i naturalny sposób zakwasić, dodając odrobinę soku z cytryny? Rośliny te najlepiej czują się na parapecie od strony północnej lub wschodniej. Wyśmienicie prezentują się na komodzie czy jako ozdoba stołu.

 

Wrzosy — często podlewaj!

Wrzos to taka wyjątkowa roślina, która słabo pobiera wodę i składniki pokarmowe z podłoża, dlatego trzeba je podlewać i często zraszać. Są niezwykle wrażliwe nawet na bardzo krótkotrwałe przesuszenie. Wrzos w doniczce warto podlewać każdego dnia. Ważne, by nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej rośliny. A czym je podlewać?

Wrzosy doniczkowe — czym je podlewać?

Miękką, odstaną wodą. Należy uważać, by nie zmoczyć kwiatów i liści, ponieważ takie sytuacje mogą powodować choroby tej rośliny (a jest bardzo podatna na choroby). Jeśli zależy nam, aby wrzos dekorował nasze mieszkanie, warto je regularnie wietrzyć, to z pewnością przedłuży trwałość rośliny.

 

A co po przekwitnięciu?

Ustawić w chłodnym, nieogrzewanym pomieszczeniu. Ograniczyć podlewanie, jednak nie dopuścić do przesuszenia. Albo zakopać doniczkę w ogrodzie i okryć ją liśćmi. Wiosną sekatorem ściąć wszystkie pędy z przekwitniętymi kwiatami, bo zabieg ten sprawia, że kwitnienie jest bardziej obfite.

 

 

Różnobarwne wrzosy z drobnymi kwiatami w barwach bieli, różnorodnych odcieni różu, bądź fioletu są niewątpliwie jednym z atrybutów jesieni. Teraz już wiem, jak o nie dbać, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem na dłużej. I, mimo iż kwiatek ten jest trudny w uprawie w donicy, nie zrezygnuję z takiej jesiennej dekoracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.