Dbanie o domowy budżet w roku 2022 nabrało zupełnie innego znaczenia. Nieustanne podwyżki cen, a także wpływ rosnącej inflacji na finanse rodziny odczuwa już chyba każde gospodarstwo domowe. Dla wielu oznacza to konieczność zadbania o domowy budżet, przyjrzenia się potrzebom rodziny, stawiania na priorytety w kwestiach zakupów czy ograniczenie wydatków. Inflacja sprawia, że wydajemy więcej pieniędzy, mimo iż kupujemy mniej produktów. Poznaj moje sposoby na obniżenie stresu związanego finansami w czasach szalejącej inflacji.
Spis treści
Domowy budżet i inflacja
Budżety wielu rodzin mogą nie być gotowe na nieustannie rosnące ceny. W związku z tym, że inflacja wpływa na wysokość cen wielu produktów, niejako zmusza wiele rodzin do prześledzenia własnych wydatków oraz weryfikacji planów zakupowych na najbliższe miesiące.
Mimo wszystko większość gospodarstw domowych prawdopodobnie odczuje wyższe ceny żywności czy podwyżki cen czynszu, gazu, wody i energii, a także zdecydowanie wyższe raty kredytów hipotecznych. Inflacja wywołuje u wielu osób stres związany z finansami z powodu gwałtownych wzrostów kosztów utrzymania. Inflacja nie wpływa w równym stopniu na wszystkie nasze wydatki. Przyglądając się domowemu budżetowi, priorytetowo należy potraktować podstawowe wydatki na życie — artykuły spożywcze, transport, opłaty za mieszkanie.
Zweryfikuj domowy budżet i swoje potrzeby
Odczuwasz wzrost cen, jednak nie wiesz dokładnie, na co wydajesz najwięcej pieniędzy? Doradcy finansowi i ekonomiści zalecają weryfikację domowego budżetu oraz sposobów zarządzania pieniędzmi. Nadmierne wydatki w najbliższych miesiącach mogą doprowadzić do złych nawyków w przyszłości. Postaraj się ograniczyć swoje potrzeby i choć niektóre wydatki. Być może nie musisz kupować kolejnego elementu garderoby, ponieważ już posiadasz go w swojej szafie? Albo możesz uprościć swoją dietę i w ten sposób zaoszczędzić i zadbać o swoje zdrowie?
Zaplanuj miesięczny budżet
Opracowanie i kontrola domowego budżetu ułatwi zarządzanie zarobkami i wydatkami. Choć osobom, które jeszcze tego nie robią, dbanie o domowy budżet wydaje się zajęciem mozolnym. To w moim przypadku całość zajmuje około 20 minut miesięcznie. Nie dużo, jeśli w perspektywie mamy bezpieczeństwo finansowe, prawda? Dobrym pomysłem jest korygowanie domowych finansów po uwzględnieniu wyższych cen żywności czy transportu.
Przemyśl inwestycje
Dbając o bezpieczeństwo finansowe, warto rozważyć długoterminowe i krótkoterminowe inwestycje. Czy to najlepszy moment dla budżetu twojej rodziny na wakacyjny wyjazd, zakup mieszkania, zakup samochodu, budowę domu czy inwestycję w akcje, obligacje lub nieruchomości? Pamiętaj, że również cele krótkoterminowe związane z finansami są szalenie istotne. Posiadanie funduszu awaryjnego ułatwi zarządzanie finansami rodziny w kryzysowej sytuacji i ograniczy stres.
Spłać kredyt hipoteczny
Trzy lata temu wzięliśmy kredyt hipoteczny na wykończenie i urządzenie nowego domu. Nie zdawaliśmy sobie wówczas sprawy z tego, że tak bardzo wzrośnie jego rata. Fakt ten sprawia, że coraz częściej rozważamy z mężem wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Ekspresowo wzrastające raty (które dziś są o 500 zł wyższe, niż zakładał pierwotny harmonogram spłat), mobilizują nas do wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego, niejako potwierdzając, że będzie to najlepsze rozwiązanie dla budżetu naszej rodzin.
Szukaj możliwości zwiększenia dochodów
Jednym z największych problemów związanych z inflacją i wyższymi cenami jest fakt, że dochody nie rosną tak szybko, jak ceny. Dlatego dobrym pomysłem, by okres rosnącej inflacji był łatwiejszym czasem dla domowego budżetu, jest zwiększenie dochodów. A można to zrobić na wiele sposobów:
- Negocjuj wynagrodzenie z obecnym pracodawcą.
- Zmień pracę na lepiej płatną.
- Sprzedawaj rzeczy, których nie potrzebujesz.
- Znajdź pracę dodatkową.
Oszczędzaj
Wiedząc, w które kategorie wydatków w domowym budżecie inflacja uderza najbardziej, możesz:
– Ograniczyć wydatki na artykuły spożywcze: planuj posiłki; wybieraj produkty mniej popularnych marek; kupuj hurtowo w niższych cenach; najpierw wykorzystaj to, co masz w domowej spiżarni.
– Oszczędzać na transporcie: ogranicz ilość zakupów do 1 dnia w tygodniu, co pozwoli zaoszczędzić na zakupie paliwa. Zmień środek transportu do pracy z samochodu na rower lub komunikację miejską albo dojeżdżaj wspólnie z kolegami z pracy. Dołącz do programów lojalnościowych na stacji paliw.
– Obniżyć rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie: uruchamiaj pralkę i zmywarkę, tylko gdy rzeczywiście są pełne; gaś światło; wyłącz piec na gaz na okres lata lub wakacyjnego wyjazdu. Nie podlewaj ogrodu, jeśli nie jest to konieczne. Wyłącz telewizor, jeśli go nie oglądasz.
– Oszczędzać w kuchni: gotuj posiłki na kilka dni; nie wyrzucaj jedzenia, tylko zamrażaj to, co zostanie z obiadu lub wykorzystaj do przygotowania innego dania. Sięgaj po sezonowe produkty spożywcze, najlepiej od lokalnych rolników.
Uprość styl życia
Prosty styl życia to świetny sposób, by wydawać mniej pieniędzy. Okazuje się, że istnieje psychologiczny związek pomiędzy tym, co posiadasz, a wydatkami. Ograniczenie nadmiaru ułatwia podejmowanie decyzji finansowych.
Inflacja może sprawić, że związanie końca z końcem w domowym budżecie gospodarstwa domowego może być wyzwaniem. Wzrost cen zachęca do przyglądania się wydatkom oraz ich ograniczenia lub wyeliminowania. Takie działanie ogranicza stres i pozwala zwiększyć oszczędności w domowym budżecie. Zaglądaj na popularny blog o finansach, by dowiedzieć się więcej na ten temat.
Dziękuję za mnóstwo cennych podpowiedzi!