Też zauważasz ten problem? Aby nie marnować żywności, część z niej chowam w zamrażarce. Niestety później moją głowę zajmują inne sprawy i szybko zapominam jaką żywność aktualnie przechowuję w zamrażalce. Czy jest sposób, aby to zmienić?
Mrożenie jest świetnym sposobem przechowywania żywności. A ja nauczyłam się, że lubię jednorazowo zrobić więcej zupy, bigosu, fasolki po bretońsku, oszukanych gołąbków, mielonych kotletów lub mięsa zawijanego. I nadwyżki zawsze przechowuję w zamrażarce. Staram się mieć także zamrożony świeży chleb, mięso mielone czy kiełbasę. Często jest ona wypełniona po brzegi możliwości. A ja, zamiast korzystać z jej zasobów, kupuję nowe produkty i z nich przygotowuję kolejne obiady. Tak nie może być! Postanowiłam w tym tygodniu rozprawić się z zawartością mojej zamrażarki!
Jak przechowywać żywność w zamrażarce?
Z obawy przed tym, że przechowywane produkty spożywcze w zamrażarce przejdą zapachem innych produktów, sama pakuję żywność, którą zamierzam zamrozić do plastikowych pojemników. Wiem, że zajmują one więcej miejsca, niż gdybym mroziła wszystko w specjalnych woreczkach do mrożenia, wówczas mogłabym zamrozić zdecydowanie więcej żywności. Ale teraz do rzeczy. Kiedy już zamrażarka wypełniona po granice możliwości prawie pęka w szwach, wówczas warto zrobić jej przegląd!
Sprawdź zawartość zamrażarki!
Wówczas biorę kartkę i długopis. Przeglądam po kolei każde pudełko, które znajduję w zamrażarce i zapisuję na liście. W ten sposób mogę zapanować nad zawartością mojej zamrażarki. Sporządzoną w ten sposób listę żywności znajdującą się w zamrażarce wieszam na lodówce. I mam jasną informację, że śmiało mogę przygotować posiłki (szczególnie dania obiadowe) z dostępnych na niej produktów spożywczych.
Lista zapasów żywności w zamrażarce
Okazuje się na przykład, że na początku listopada 2018 mam w swojej zamrażarce:
- smażoną kapustę – 2 opakowania
- siekany koperek
- babkę bananową – 1 opakowanie
- kotleciki z kalafiora i ziemniaków 2 szt.
- kiełbasa 5 szt.
- kotlet mielony 3 szt.
- zupa meksykańska z mięsem mielonym 1 opakowanie
- bigos 7 opakowań
- resztka frytek
- podsmażone mięso mielone
- zawijane kotlety schabowe 5 szt.
- lody waniliowe
- 1/4 bochenka chleba
- mięso mielone
I taka oto prosta i zwykła lista produktów znajdujących się w lodówce może zostać wykorzystana do przygotowania posiłków w kolejnych dniach.
Szczerze przyznam, że jeśli o mnie chodzi to zamrażanie, idealnie sprawdza się jako sposób przechowywania żywności. Lubię mieć zawsze zamrożone kotlety mielone czy oszukane gołąbki. Jednak dużą część moich zapasów w zamrażarce stanowią pozostałości po obiadach, czyli mówiąc wprost resztki żywności, która normalnie trafiłaby do kosza (a wraz z nią wyrzucilibyśmy również i nasze pieniądze). Zamiast tego te pozostałości żywności wykorzystuję do przygotowania nowych dań.
Mnóstwo dobroci możemy schować w zamrażarce prawda? A każdy z nas może dzięki temu cudownemu wynalazkowi przechowywać w niej ulubioną żywność. Ja lubię mieć zawsze w zapasie dania i mięsa, które mogą stanowić danie obiadowe w dniu, kiedy nie mam czasu na gotowanie obiadu.
Wydaje mi się, że świetnym pomysłem jest powieszenie takiej listy produktów spożywczych, które trzymamy w zamrażarce na drzwiach lodówki. Wówczas zawsze na bieżąco mamy wgląd do jej zawartości bez konieczności fizycznego zaglądania do środka. A Ty dbasz o to, aby sukcesywnie zjadać zapasy zgromadzone w Twojej zamrażarce?
No dobra rada, ale jeśli ktoś nie ma zamrażalnik, tylko lodówkę, Pudełka zajmują dużo miejsca, a woreczki otoczy biały szron i nie widać co napisane na karteczce na woreczku. Pozdrawiam.
To polecam zakupić zamrażarkę, choćby małą 🙂