Jak oszczędzać pieniądze jesienią?

Każda pora roku jest dobra, by oszczędzać pieniądze! Jesień to szalony czas w roku, kiedy po kosztownych wakacjach wracamy do szkoły i pracy. Mimo że trzeba się odkuć po wakacyjnych wydatkach, to już na horyzoncie pojawiają się Święta Bożego Narodzenia i Sylwester. Poznaj moje sprawdzone wskazówki jak oszczędzać pieniądze jesienią!

Oszacuj domowy budżet

Trudno jest oszczędzać, jeśli nie masz pojęcia, ile pieniędzy każdego miesiąca wpływa do twojego domowego budżetu, a także ile trzeba wydać. O zaletach prowadzenia i kontroli domowych finansów piszę co miesiąc już od roku, a w każdym takim artykule podpowiadam jak mądrze zarządzać pieniędzmi rodziny.

Dlatego warto oszacować domowy budżet, a o tym, jak to zrobić przeczytasz w artykule pt. Domowy budżet — naucz się nim zarządzać oraz Gdzie uciekają Twoje pieniądze? Kontroluj domowe wydatki!

Oszczędzanie nawet niewielkich kwot może mieć wpływ na domowe finanse, a tak naprawdę to proste codzienne przyzwyczajenia uczą systematycznego oszczędzania i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Można na przykład określić sobie cel oszczędnościowy – długoterminowy (w naszym przypadku jest nim budowa i urządzenie wymarzonego domu z pięknym ogrodem) czy krótkoterminowy taki jak zakup prezentów dla najbliższych na Boże Narodzenie.

Warto kontrolować domowy budżet co miesiąc, aby wiedzieć, ile mamy comiesięcznych wydatków oraz czy pozostają nam jakiekolwiek oszczędności (które swoją drogą możemy jeszcze pomnożyć).

Przygotuj swój dom na zimę

Jesień to odpowiedni moment, by przygotować dom na nadejście zimy. A wówczas można zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie. Aby tak było trzeba teraz poświęcić trochę czasu, by sprawdzić szczelność drzwi i okien. Spraw, aby Twój dom był jak najbardziej przytulny. Wyciągnij ciepłe poduszki i koce. Uszykuj również grube swetry i skarpety, które pozwolą czuć się komfortowo we własnym domu bez konieczności zwiększania temperatury ogrzewania. Jest więcej pomysłów na to, aby mieszkanie było przytulne jesienią. Ja uwielbiam o tej porze roku palić świece zapachowe oraz stosować kominek aromaterapeutyczny.

Zmień garderobę na cieplejszą

Zmiana pór roku oznacza również, że trzeba zmienić garderobę z letniej na jesienno-zimową. To także świetnym moment, by pozbyć się odzieży za małej lub tej, której nie nosimy. Ubrania w dobrym stanie można spróbować sprzedać online. Zmiana garderoby na cieplejszą uchroni nas również przed zachorowaniami, które są o tej porze roku częste.

Kupuj jabłka, gruszki i dynie

Jesienią warto kupować sezonowe owoce i warzywa ze względu na atrakcyjną cenę. A następnie wykorzystywać je do przygotowania pysznych domowych posiłków. O tej porze roku dostępne są tańsze dynie, jabłka, gruszki, cukinie czy buraki.

Kontroluj rachunki za prąd i ogrzewanie

Jesień to czas, gdy musimy ogrzewać nasze domy oraz częściej włączamy światło, ze względu na coraz szybciej krótsze dni. Nocą zdecydowanie można zmniejszyć temperaturę w domu, co ułatwia zasypianie. Również, kiedy wszyscy domownicy są poza domem lepiej zmniejszyć lub zupełnie wyłączyć ogrzewanie. Dobrym sposobem jest możliwość ustawienia, by ogrzewanie włączało się na godzinę przed powrotem domowników do domu.

Jeśli chodzi o mniejsze zużycie energii elektrycznej, to warto wyłączać telewizor, komputer, radio i gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia. Można także spędzać wspólne wieczory w jednym pokoju z całą rodziną i dzięki temu zyskać niewielkie oszczędności. Innym sposobem na oszczędności, jeśli chodzi o ogrzewanie i energię elektryczną, jest montaż paneli słonecznych. Podobno, bo mieszkając w bloku, nie miałam możliwości sprawdzić tego rozwiązania. Ale przymierzamy się do montażu paneli fotowoltaicznych w nowym domu, to znaczy mamy taki plan, aby kiedyś się pojawiły i wsparły domowy budżet.

Oszczędzanie na jedzeniu

Jesienią warto nauczyć się czerpać przyjemność z przygotowywania domowych posiłków. Zamiast kupować w sklepach gotowe, wysokoprzetworzone dania do ekspresowego podgrzania ich w mikrofalówce postaw na pyszne, zdrowe i tanie domowe posiłki. Jesienią doskonale smakują rozgrzewające ciepłe zupy, gulasze czy zapiekanki, a zamiast dostępnych w sklepach słodyczy można samodzielnie przygotować domowy budyń czy pyszne i zdrowe domowe ciasto. Szczególną uwagę warto też zwrócić na to, ile jedzenia marnujemy w naszym domu. Trzeba zdać sobie z tego sprawę, bo jest coraz więcej badań, które mówi, że kupujemy zbyt dużo żywności, której nie jesteśmy w stanie zjeść i wyrzucamy ją do kosza. Poza tym przed wybraniem się na zakupy zawsze przeglądam gazetki reklamowe. Ten prosty trick pozwala mi kupić wiele produktów spożywczych w dużych ilościach po promocyjnej cenie. Ale są to produkty, które można dłużej przechowywać takie jak – kawa, majonez, ketchup, mąka czy cukier. Poza tym do sklepu spożywczego zawsze wybieram się z listą zakupów. We wprowadzeniu oszczędności w kategorii jedzenie pozwoli również zmniejszenie porcji posiłków, co z pewnością wpłynie na zdrowie całej rodziny. Niezwykłą umiejętnością, której ciągle się uczę, jest ponowne wykorzystywanie resztek jedzenia. Tym sposobem stworzyłam przepisy na 2 pyszne dania takie jak: Gulasz z mięsa i warzyw z rosołu czy Ekspresowe i pyszne kotleciki z ziemniaków i tuńczyka.

Mam jeszcze jeden patent na oszczędzanie na jedzeniu. Zauważyłam, że wielu znajomych do obiadu pija lub podaje swoim gościom słodkie gazowane napoje czy soki w kartonach. Sama uwielbiam domowe przetwory, a póki posiadaliśmy własny ogródek działkowy ROD, miałam także dostęp do pysznych owoców. W ten sposób wprowadziłam w naszej rodzinie tradycję pijania domowych kompotów do obiadu. Myślę, że można także serwować swojej rodzinie wodę do obiadu, będzie to zdecydowanie zdrowsze i tańsze rozwiązanie.

Kolejnym moim sprytnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu jest mrożenie posiłków. Przykładowo przygotowuję 30 gołąbków oszukanych albo kotletów mielonych i mrożę je w porcjach. A w dni, kiedy nie mam czasu na gotowanie, jest to doskonałe rozwiązanie na domowy obiad. Rozmrażam mięso, gotuję kaszę, przyrządzam surówkę i obiad gotowy w 15-20 minut.

Zrób przegląd samochodu przed zimą

Możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii samochodu, jeśli poświęcisz trochę czasu, by upewnić się, czy jest on gotowy na nadejście jesieni. Bo wiadomo, że gdy za oknem deszcz, mróz, wiatr i śnieg to zdecydowanie bardziej wolimy wsiąść do samochodu niż wybrać się do pracy na pieszo. Dlatego należy wcześniej przygotować się do nadchodzącego sezonu zimowego i zmienić opony na zimowe, wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, sprawdzić światła, stan akumulatora czy ciśnienie w oponach.

Dbaj o zdrowie

Gdy za oknem ciemno i zimno często rezygnujemy z aktywności fizycznej. Choć treningi slow joggingu czasem trzeba będzie ograniczyć ze względu na zbyt duży poziom smogu w powietrzu, wcale nie oznacza to, że muszę kupić drogi karnet na fitness lub siłownię. Mimo wszystko można przecież ćwiczyć w domu. Pamiętajmy także, aby się wysypiać oraz zadbać o równowagę pomiędzy pracą i odpoczynkiem.

Zacznij przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia

Nie oszukujmy się, Święta Bożego Narodzenia są kosztowne. Świąteczne dekoracje, ozdoby i tekstylia, prezenty pod choinkę oraz wigilijne i świąteczne menu – to mnóstwo wydatków, do których można się przygotować. Myślę, że można także przemyśleć ilość dań i świątecznych deserów i dostosować ją do potrzeb i możliwości danej rodziny. Na przykład dla naszej małej rodziny nie przygotowuję 12 dań na Wigilię, bo nie zjedlibyśmy ich przez dwa tygodnie. A często jest tak, że po świątecznej wizycie u teściowej czy znajomych wracamy z zapakowaną wałówką do domu. Dlatego wzorem lat ubiegłych z pewnością przygotuję mniej jedzenia, aby go niepotrzebnie nie wyrzucać. Poza tym warto też zamrozić dania, które pozostały nam po świętach.

Rozwijaj swoje hobby

Tak, wiem, że można iść jesienią lub zimą do kina, szczególnie że to czas mnóstwa premier kinowych. Mimo wszystko ja chętnie wybieram się z moim mężem do lasu. Lubię tam odpoczywać, wdychając czyste i rześkie powietrze oraz spacerując. Zachwycam się pięknem kolorowych drzew, zbieram liście, szyszki i kasztany. A po takim spacerze pyszna kawa i domowe ciasto w salonie smakuje wyśmienicie.

jak oszczędzać pieniądze jesienią blog SposobyNaZycie.pl

Ale to nie wszystko, bo jesienią można rozwijać swoje pasje. Ja to robię! Jednym z moich hobby jest uprawa tropikalnych roślin z nasion, a jesień to najlepsza pora, bo w bloku rozpoczyna się sezon grzewczy. A ja stawiam mój rozsadnik na kaloryferze, aby nasionka poczuły tropikalny klimat. Choć to tak naprawdę nie jest bezpłatna rozrywka, bo potrzebowałam specjalnych doniczek, ziemi i nasion, ale jest to zdecydowanie tańszy i bardziej satysfakcjonujący sposób na kolekcjonowanie i pozyskiwanie pięknych i egzotycznych roślin do nowego domu niż zakup dużych egzemplarzy.

Może zainteresują cię artykuły pt.: Sezonowe owoce w sierpniu – jak je wykorzystać?, Sierpień w kuchni — wykorzystaj warzywa sezonowe, Kalendarz robienia przetworów — moje podpowiedzi, Czy warto robić domowe przetwory?, Proste i szybkie śniadania z owocami sezonowymi, Owocowy obiad na lato – zupa owocowa czy owocowy chłodnik?, Wrzesień w kuchni — wykorzystaj warzywa i owoce sezonowe, albo Rodzaje domowych przetworów na zimę.

 

A może Ty masz własne patenty na to, jak oszczędzać pieniądze jesienią?

3 odpowiedzi do “Jak oszczędzać pieniądze jesienią?”

  1. Ja rozpocząłem robić oszczędności jakieś 5 lat temu i to sukcesywnie po niskiej sumie 65 złotych co miesiąc sądzę iż każdy może tyle oszczędzić i jak się okazało ostatnio przeglądam konto bankowe i mam aktualnie w przybliżeniu 8 500 PLN oszczędności i dalej odkładam lecz zamierzam w tej chwili odkładać w przybliżeniu 150 złotych i troszkę nadgonić. Zgromadzoną sumę pragnę przeznaczyć na studia moich dzieciaków. Z pozoru malutkie sumy po pewnym czasie dają dużą kwotę.

  2. W moim przypadku oszczędzanie zaczęło się… z przymusu. Tak, po prostu żyłem w skrajnej biedzie, lecz nie poddałem się i wyszedłem na prostą. Nauczyłem się tworzyć strony. Założyłem portal, jednak stare nawyki oszczędzania ze mną zostały 🙂

    Pozdrawiam Ciebie Renato

    Kamil Kondel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.