Jak oszczędzać pieniądze w 2021 roku, zadbać o domowy budżet i poprawić sytuację finansową?

Początek nowego roku to idealny moment, by podjąć odważne decyzje finansowe, porzucić złe nawyki związane z pieniędzmi oraz poszukać sposobów na poprawę kondycji finansowej. Jak to zrobić? Przygotowałam poradnik, w którym zdradzam: jak zaoszczędzić pieniądze, spłacić długi i zobowiązania oraz osiągnąć swoje cele finansowe. Poznaj najlepsze sposoby na poprawę domowego budżetu w 2021 roku.

 

 

Moje sprawdzone sposoby na poprawę domowego budżetu w 2021 roku:

 • Negocjuj swoje wynagrodzenie
 • Najpierw zapłać sobie
 • Prowadź domowy budżet
 • Planuj wydatki z wyprzedzeniem
 • Szukaj promocji, wyprzedaży i atrakcyjnych cen
 • Ogranicz wydatki
 • Pozbądź się „powtarzających się” opłat
 • Podwyżki i premie przelewaj na konto oszczędnościowe
 • Nie czekaj, aż spłacisz kredyt, aby zacząć oszczędzać
 • Oszczędzaj, spędzając czas w domowym zaciszu
 • Staraj się wydawać mniej niż zarabiasz
 • Sprawdź, jak wyglądają twoje oszczędności
 • Znajdź bank, który ma mniejsze opłaty i prowizje
 • Naucz się zarządzać swoimi pieniędzmi
 • Oblicz swoją wartość netto
 • Wydawaj mniej na treningi
 • Zadbaj o fundusz awaryjny
 • Przygotuj plan spłaty długu
 • Skonsoliduj swój dług
 • Kupuj rzeczy używane
 • Sprzedawaj niepotrzebne bibeloty
 • Ogranicz posiłki na mieście
 • Zanim kupisz, wykorzystaj zapasy z domowej spiżarni
 • Znajdź pracę dodatkową lub zbuduj źródło dochodu pasywnego
 • Podejmij wyzwanie i oszczędzaj pieniądze
 • Pozbądź się niepotrzebnych wydatków
 • Określ swoje cele finansowe
 • Nie kupuj niepotrzebnych gadżetów

Negocjuj swoje wynagrodzenie

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, który realnie wpłynie na poprawę budżetu, jest zarobienie większej ilości pieniędzy. W tym celu warto negocjować stawkę miesięcznego wynagrodzenia w obecnej pracy lub rozejrzeć się za lepiej płatnym zajęciem. Dobrym pomysłem będzie także znalezienie pracy dodatkowej lub dodatkowych zleceń.

Najpierw zapłać sobie

Twoja wypłata znika w ekspresowym tempie? Nie zapomnij, że właściciele wielkich firm płacą najpierw sobie. To świetny sposób, by nauczyć się systematycznych oszczędności.

Prowadź domowy budżet

Dopiero comiesięczna kontrola domowego budżetu – zapisywanie w Excelu wszystkich zarobków oraz wydatków podzielonych na różne kategorie, pozwoliło mi dostrzec, gdzie w głównej mierze uciekają nasze zarobki oraz wprowadzić oszczędności. Poza tym prowadzenie domowego budżetu pozwala ustalić limit wydatków oraz ułatwia poprawę kondycji finansowej.

Planuj wydatki z wyprzedzeniem

Posiadanie planu wydatków jest niezbędne do zarządzania domowymi finansami. Ułatwia spłatę zobowiązań oraz oszczędzanie na przyszłość. Wcale nie oznacza konieczności rezygnacji ze wszystkich luksusów. Chodzi po prostu o zrozumienie, ile pieniędzy każdego miesiąca wpływa na konto i wypływa z konta.

Szukaj promocji, wyprzedaży i atrakcyjnych cen

Wiele produktów zarówno tych codziennego użytku, jak i tych bardziej wartościowych można kupić w atrakcyjnych cenach o różnych porach roku. Są to wyprzedaże poświąteczne oraz akcje czyszczenia magazynów, Black Week, Cyber Monday. Warto przeglądać również gazetki promocyjne oraz kupować w sklepach internetowych, gdzie ceny wielu produktów są szalenie atrakcyjne.

Ogranicz wydatki

Podobnie jak ograniczenie spożywania kalorii jest świetnym sposobem na poprawę zdrowia, również ograniczenie wydatków w domowym budżecie poprawi finanse rodziny. Tak samo jak dieta, praca nad domowym budżetem wymaga dyscypliny oraz systematyczności. Sprawdź, na co wydajesz swoje pieniądze i określ, które wydatki możesz wyeliminować lub zmniejszyć.

Pozbądź się „powtarzających się” opłat

Potrzebujesz dwóch różnych abonamentów za telewizję, internet i telefon? A może istnieje oferta skrojona na miarę potrzeb twojej rodziny. Płacisz opłatę członkowską lub opłacasz usługi, które już nie są Ci potrzebne? Zrezygnuj z nich!

Podwyżki i premie przelewaj na konto oszczędnościowe

Każdy dodatek do pensji cieszy. Sama chętnie przelewam wszystkie ekstra pieniądze, które trafiają do naszego domowego budżetu na konto oszczędnościowe. A są to premie, podwyżki, pieniądze, które otrzymujemy w prezencie.

Nie czekaj, aż spłacisz kredyt, aby zacząć oszczędzać

Wiele osób popełnia ten błąd. Twierdzą, że zaczną oszczędzać kiedy spłacą wszystkie kredyty. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot, które pomogą stworzyć tak zwaną poduszkę finansową.

Oszczędzaj, spędzając czas w domowym zaciszu

Czas pandemii koronawirusa i konieczność pozostania w domu pozwolił na ograniczenie liczby niektórych wydatków. Nie trzeba płacić za dojazdy do pracy, posiłki poza domem czy wakacje. Natomiast kinomaniakom teraz musi wystarczyć telewizja i internet w domowym zaciszu. Przelewanie kwot za te wydatki – nawet jeśli są niewielkie – na konto oszczędnościowe pozwoli sprawdzić, jak wiele pieniędzy wydajesz na różne drobnostki.

Staraj się wydawać mniej niż zarabiasz

To podstawy matematyki. Mimo to wiele osób żyje ponad stan. Zadłuża się i wydaje więcej pieniędzy, niż zarabia. Najważniejszym aspektem budowania bezpieczeństwa finansowego jest dbanie o to, aby w każdym miesiącu oszczędzić, choć niewielką kwotę, ale robić to regularnie.

Sprawdź, jak wyglądają twoje oszczędności

Prawdę powiedziawszy, oszczędzanie jest ważnym aspektem życia finansowego. Daje bezpieczeństwo i komfort finansowy – dla mnie osobiście jest to szalenie istotne. Myślę, że dlatego tak wiele uwagi poświęcam oszczędzaniu na moim blogu lifestylowym.

Znajdź bank, który ma mniejsze opłaty i prowizje

Jeśli Twój bank pobiera wysokie opłaty i prowizje za transakcje, to nadszedł moment, aby go zmienić. Wystarczy znaleźć odpowiedni bank, otworzyć nowe konto i gotowe. Warto poszukać również konta oszczędnościowego z dobrym oprocentowaniem.

Naucz się zarządzać swoimi pieniędzmi

Weź odpowiedzialność za sprawy finansowe w Twojej rodzinie. Przyjrzyj się comiesięcznym zarobkom i wydatkom. Prowadź domowy budżet. Wspólnie z małżonkiem lub partnerem omówcie i zaplanujcie cele finansowe. Starajcie się zwiększyć wpływy do domowego budżetu i zmniejszyć wydatki, dzięki temu pojawią się oszczędności.

Oblicz swoją wartość netto

Twoja wartość netto to pieniądze, nieruchomości i ruchomości, które posiadasz po odjęciu kredytów i zadłużeń. Obliczenie wartości netto może dać pełny obraz kondycji finansowej i określić, gdzie należy wprowadzić zmiany w zarabianiu, oszczędzaniu, wydatkach i innych aspektach swojego życia.

Wydawaj mniej na treningi

Zamiast opłacać karnet na siłownię lub fitness możesz ćwiczyć w domu. Przesiądź się z samochodu na rower i to właśnie tym środkiem lokomocji dojeżdżaj do pracy. Pandemia koronawirusa doprowadziła do zamknięcia klubów fitness, mimo to wiele osób spaceruje lub uprawia jogging na świeżym powietrzu, czyli uprawia sport za darmo.

Zadbaj o fundusz awaryjny

Niepewny rok 2020, kiedy w wyniku pandemii koronawirusa wiele osób nieoczekiwanie straciło pracę i wynagrodzenie z dnia na dzień, sprawia, że coraz więcej osób stara się zaoszczędzić i znaleźć środki na tzw. poduszkę bezpieczeństwa. To oszczędności, które zabezpieczą twoją rodzinę przed kryzysem lub nieoczekiwanymi wydatkami. Najlepiej, aby taki fundusz awaryjny znajdował się na koncie oszczędnościowym i mógł pokryć co najmniej roczne koszty utrzymania rodziny.

Przygotuj plan spłaty długu

Opracowanie planu spłaty zadłużenia jest jedynym sposobem zmniejszenia długu. To powinno stać się twoim priorytetem. Najlepiej w pierwszej kolejności spłacać długi z najwyższą stopą procentową. Choć innym popularnym sposobem jest spłacanie najpierw najmniejszych długów, ponieważ daje poczucie spełnienia i motywuje do spłaty kolejnych zadłużeń.

Skonsoliduj swój dług

Jeśli spłacasz różne kredyty, możesz połączyć wszystkie w jeden z atrakcyjną miesięczną ratą. Pozwoli Ci to zaoszczędzić na odsetkach i zapewni dodatkowe pieniądze na spłatę zadłużenia.

Kupuj rzeczy używane

Zakup produktów z drugiej ręki pozwala zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć ilość śmieci. Podczas zakupu używanych przedmiotów warto próbować negocjować cenę.

Sprzedawaj niepotrzebne bibeloty

Masz mnóstwo ubrań, książek, przedmiotów, dekoracji czy bibelotów, które zagracają twój dom? Dodatkowo wpływają one na twoje samopoczucie – możesz czuć się przytłoczona. Sama przetestowałam, że doskonałym sposobem na podreperowanie domowego budżetu jest sprzedawanie niepotrzebnych i zagracających życie bibelotów. Sama przez cały rok wrzucam zarobione w ten sposób pieniądze do świnki skarbonki, a pod koniec roku liczę i wykorzystuję na przyjemności lub inny cel.

Ogranicz posiłki na mieście

Jedzenie na mieście zazwyczaj jest droższe niż to przygotowane w domu. Również zamawianie jedzenia na wynos może znacznie wpływać na wydatki w domowym budżecie. Jeśli tylko masz czas i możliwość, aby przygotowywać samodzielnie jedzenie w domu, będzie to doskonały sposób na poprawę domowego budżetu.

Zanim kupisz, wykorzystaj zapasy z domowej spiżarni

Wybierasz się na zakupy? Sprawdź swoje zapasy w szafkach kuchennych i domowej spiżarni, aby nie dublować produktów spożywczych, które już posiadasz. Wykorzystaj to, co masz i przygotuj z tego pyszne domowe posiłki.

Znajdź pracę dodatkową lub zbuduj źródło dochodu pasywnego

Dobrym rozwiązaniem poza pracą etatową jest posiadanie innego źródła finansowania. Może to być praca dodatkowa wykonywana wieczorami lub w weekendy. Inny sposób to zbudowanie dochodu pasywnego, czyli takiego, na który nie musisz fizycznie pracować co miesiąc. Może to być wynajmowanie mieszkania, stworzenie kursu online, zarabianie na programach partnerskich, budowanie biznesu w firmie na zasadzie MLM czy napisanie książki.

Podejmij wyzwanie i oszczędzaj pieniądze

Staraj się nieustannie szukać sposobów na oszczędności. Wcale nie chodzi tutaj o kupowanie jak najtańszych i badziewnych produktów. Kupuj mądrze, wtedy, kiedy naprawdę czegoś potrzebujesz. Oszczędzaj wodę, prąd i żywność w rozsądny sposób. Nie świeć światła tam, gdzie Cię nie ma. Wyłączaj TV i radio, gdy ich nie słuchasz. Zostało Ci odrobinę wody w butelce? Nie wylewaj do zlewu – podlej nią kwiaty. Przygotowałaś zbyt dużo jedzenia? Nie wyrzucaj – zamróź lub przygotuj z niego inny posiłek. Masz w spiżarni lub szafce kuchennej produkty, których data ważności się kończy? Wykorzystaj je, przygotowując pyszny posiłek.

Pozbądź się niepotrzebnych wydatków

W każdym miesiącu z twojego domowego budżetu i konta może uciekać mnóstwo pieniędzy. Banki naliczają coraz więcej opłat finansowych za prowadzenie konta, za wypłaty z bankomatu czy za przelewy lub wykorzystane SMSy. Sprawdź, jak to działa w twoim banku. Przyjrzyj się też comiesięcznym opłatom abonamentowym, dodatkowemu ubezpieczeniu czy prowizjom finansowym. Zanotuj swoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy i ogranicz te, których nie potrzebujesz.

Określ swoje cele finansowe

Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele finansowe, najpierw musisz je określić. Najlepiej podzielić je na krótkoterminowe np. tygodniowe lub miesięczne i długoterminowe np. kwartalne czy roczne. Następnym krokiem będzie stworzenie planu ich realizacji wspólnie z rodziną.

Nie kupuj niepotrzebnych gadżetów

Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz najnowszego smartfona? Oczywiście, będziesz mogła się nim pochwalić, ale taki zakup z pewnością odbije się na twoim domowym budżecie. Lepszym rozwiązaniem jest zakup telefonu czy laptopa o kilka modeli starszego.

Jak oszczędzać pieniądze w 2021 roku, zadbać o domowy budżet i poprawić sytuację finansową? blog o finansach osobistych sposobynazycie.pl

Życzę Ci pomyślnego roku finansowego. Mam nadzieję, że powyższe podpowiedzi pomogą Ci zadbać o domowy budżet i poprawić finanse oraz zwiększyć oszczędności w 2021 roku.

Może masz własne sprawdzone patenty na poprawę sytuacji finansowej, zwiększenie oszczędności w domowym budżecie w 2021 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.