Jak oszczędzać pieniądze w 2022 roku, zadbać o domowy budżet i poprawić sytuację finansową?

Oszczędzanie pieniędzy dla jednych to sposób na bardziej luksusowe życie, dla innych zaś konieczność – szczególnie po kolejnych podwyżkach cen żywności, paliwa, opłat za gaz, prąd czy śmieci oraz po wprowadzeniu tzw. Polskiego Ładu. Szukasz strategii, która pozwoli Ci poprawić sytuację finansową w 2022 roku? Poznaj moje sprawdzone sposoby na oszczędzanie pieniędzy i uproszczenie stylu życia, które w efekcie zapewnią oszczędności.

 

Zastanawiasz się, na czym zaoszczędzić w prowadzeniu domu? Na najpopularniejszym blogu o finansach, prowadzeniu domowego budżetu i oszczędnościach w domu i firmie nieustannie dzielę się z czytelnikami sprawdzonymi i prostymi patentami na rozsądne zarządzanie pieniędzmi, a także oszczędzanie pieniędzy w domowym budżecie. Na najchętniej czytanym blogu o oszczędzaniu znajdziesz również mnóstwo sposobów na oszczędne życie.

 

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku: przemyśl swoje życiowe priorytety

Jednym z kroków do osiągnięcia wolności finansowej czy bezpieczeństwa finansowego dla rodziny jest przewartościowanie życia. Dla wielu osób takim punktem krytycznym, który zmienił bieg ich życia oraz poglądy na wiele istotnych spraw była pandemia, dla innych – szczególnie przedsiębiorców prowadzących małe firmy, będzie to „Polski Ład”, który niestety zostanie wprowadzony od 2022 roku i już spędza sen z powiek wielu osobom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze. Wiele lat ciężkiej pracy ponad normę i ogromny trud włożony w rozwój własnej firmy teraz przez Polski Rząd zostanie ukarany dodatkowym podatkiem. Mimo to mam odwagę mieć wiarę i nadzieję, że będzie dobrze, że ktoś tam wyżej nade mną czuwa i nadal pozwoli łączyć macierzyństwo z rozwojem zawodowym i prowadzeniem własnej firmy i zarobić godne pieniądze. Dlatego zastanów się i zapisz swoje cele i priorytety związane z finansami na najbliższy rok.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku: kontroluj wydatki i zarządzaj domowym budżetem

Czy wiesz, gdzie każdego miesiąca uciekają pieniądze, które zarabiacie oraz na co je wydajecie? Wystarczy przeprowadzić prosty test i rozpocząć zbieranie wszystkich faktur i paragonów. Następnie w programie Excel utwórz dokument domowy budżet, wpisz wszystkie wpływy i wydatki w domowym budżecie z danego miesiąca kalendarzowego. Zajrzyj na konto, przejrzyj dowody zakupu i paragony, a następnie wprowadź dane do programu, by ekspresowo obliczyć, jak wyglądają finanse Waszej rodziny. Przykładowy podział wydatków naszej rodziny znajdziesz artykułach domowy budżet.

Dzięki skrupulatnemu comiesięcznemu kontrolowaniu naszych wpływów i wydatków wiem, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Oszczędności to sedno zarządzania domowym budżetem. Warto wykształcić w sobie nawyk oszczędzania, by czuć się bezpiecznym finansowo.

Kontrola comiesięcznych wpływów i wydatków z domowego budżetu może wydawać się stresująca, ponieważ kojarzy się z opłacaniem rachunków. Co być może i nie jest przyjemne, ale konieczne. Większość ludzi nie sprawuje kontroli nad swoimi pieniędzmi z obawy przed tym, że jest to bardzo pracochłonne zajęcie. Z autopsji wiem, że te obawy są bezpodstawne. W moim przypadku mija 3,5 roku od momentu, gdy na poważnie zajęłam się dbaniem o nasz domowy budżet i finanse naszej rodziny. Całość zajmuje około 15-20 minut miesięcznie i daje jasny obraz naszej sytuacji finansowej.

Pomaga określić obszary, w których wydajesz pieniądze oraz podjąć kroki w celu ich ograniczenia i wyeliminować niezbędne i niepotrzebne wydatki. Moim zdaniem domowe wydatki wymykają się spod kontroli, jeśli nie mamy pojęcia, jakie są całkowite koszty generowane przez naszą rodzinę.

Prowadzenie domowego budżetu jest doskonałą lekcją jak przestać marnować fundusze na niepotrzebne rzeczy. I wcale nie chodzi tu o to, aby być sknerą. Dla mnie ważniejsze jest, aby dokonywać przemyślanych decyzji zakupowych. A w dzisiejszym świecie, gdzie za rogiem czai się kolejna promocja lub wyprzedaż, jest to szalenie trudne. I później wracamy do domu z torbami zakupowymi wypełnionymi bibelotami, ubraniami i przedmiotami, które nie są nam potrzebne i niezbędne. Rzucamy je w kąt lub odkładamy do tzw. pokoju graciarni i zapominamy o nich. A szkoda, bo nad takimi – często impulsywnymi i nieprzemyślanymi – zakupami można zapanować. Zaś zgromadzone oszczędności pozwalają spełniać swoje zachcianki zakupowe – kupując to, co naprawdę sprawia nam radość i nabywać wysokiej jakości produkty, również te luksusowe.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku: szukaj oszczędności w domowym budżecie

Niewątpliwą zaletą prowadzenia domowego budżetu jest fakt, że możesz i powinnaś przygotować się na różne sytuacje awaryjne. Właśnie dlatego – moim osobistym zdaniem – niezbędne są comiesięczne oszczędności w domowym budżecie. Dzięki kontroli domowych finansów zyskujesz jasny obraz pieniędzy, które każdego wpływają do budżetu domowego oraz tych, które trzeba wydać.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku: szukaj promocji online

Już niejednokrotne przekonałam się, że wiele produktów można kupić taniej online niż w sklepach stacjonarnych. Ba, przez wiele lat myślałam, że na Allegro mają najtaniej, a okazało się, że wcale tak nie jest. W rzeczywistości w wielu sklepach internetowych znalazłam niższe ceny produktów niż u tych samych sprzedawców na Allegro. Moje odkrycie i umiejętność szukania atrakcyjnych cen produktów pozwoliła mi już zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na zakupie pieluszek dla dziecka, obiadków i deserków dla dziecka czy sanek.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku:  nie korzystaj z karty kredytowej

Mimo iż posiadamy kartę kredytową prawie 10 lat, bo była niezbędna, by obniżyć oprocentowanie kredytu hipotecznego, który braliśmy zaraz po ślubie na zakup mieszkania w bloku, to ciągle leży ona zapakowana w kopercie. Choć chcieliśmy z niej zrezygnować, bo kosztuje nas ona 30 zł na rok, to okazało się, że będzie ona również potrzebna w celu obniżenia oprocentowania dla naszego obecnego kredytu hipotecznego.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku: minimalizm, zero waste i nieustanna nauka nawyków związanych z oszczędzaniem pieniędzy i ich rozsądnym wydawaniem

Poznanie filozofii minimalizmu i zero waste, a także comiesięczna kontrola domowego budżetu uczy nieustannego wprowadzania własnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Dzięki temu nauczyłam się:

  • ponownie wykorzystywać przedmioty, które posiadamy – często w niecodzienny sposób;
  • nie marnować i nie wyrzucać jedzenia – a to spore oszczędności w domowym budżecie;
  • stosować naturalne i ekologiczne środki czystości;
  • wybierać produkty wielokrotnego użytku;
  • kupować mniej i dbać o przedmioty oraz ubrania, by służyły nam jak najdłużej.

 

Styl życia zero waste pozwala poczynić znaczne oszczędności w domowym budżecie. Jest to nie tylko podejście proekologiczne, ale również bardzo ekonomiczne. A to sprawia, że jeśli już naprawdę czegoś potrzebujesz, możesz pozwolić sobie na zakup wysokiej jakości produktów w wyższej cenie, które posłużą Ci przez wiele kolejnych lat. A dodatkowo wykształcasz w sobie umiejętność niewydawania pieniędzy na zbędne zakupy. Przeczytaj więcej o tym, jak filozofia zero waste wpływa na finanse.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku: ogranicz marnowanie żywności i wrzucanie pieniędzy

Wyrzucanie żywności to również marnotrawienie pieniędzy. Poza tym jedzenie, które trafia na wysypiska śmieci, gnije i wytwarza metan – drugi najczęściej występujący gaz cieplarniany, a w efekcie przyczynia się do powstawania zmian klimatycznych. Wyrzucanie żywności wpływa również na marnowanie mnóstwa wody. Myślisz, że Ciebie ono nie dotyczy? Zastanów się jeszcze raz, jakie produkty spożywcze lub resztki z obiadu ostatnio trafiły do Twojego kosza? Sama kupuję mądrze, odpowiednio przechowuję żywność, mrożę i konserwuję jedzenie, ponownie wykorzystuję resztki z obiadu, by przyrządzić inne posiłki, zamrażam nadmiar żywności, kompostuję, planuję posiłki i kontroluję termin przydatności do spożycia. Zachęcam do lektury artykułu pt.: Moje sposoby na ograniczenie marnowania żywności i recenzja książki „Na Marne”.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku:  zabieraj drugie śniadanie do pracy

Tworzenie własnych posiłków i zabieranie ich do pracy, zamiast kupowania kawy i jedzenia na mieście, to kolejny sprawdzony patent na oszczędności w domowym budżecie. Choć pracuję zdalnie z własnego domu, to mój mąż zabiera do pracy własnoręcznie przyrządzone kanapki i na miejscu przygotowuje własną kawę. To nie tylko tańsze, ale i korzystne dla zdrowia rozwiązanie, bo zamiast fast-foodów jadasz sałatki lub kanapki.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku: sprzedawaj niepotrzebne ubrania i bibeloty

Doskonały sposób, by odgracić dom oraz zyskać oszczędności to sprzedawanie niepotrzebnych już ubrań, książek i bibelotów oraz nietrafionych prezentów. Minimalizm i usunięcie ze swojej życiowej przestrzeni niepotrzebnych sprzętów AGD, książek, kosmetyków czy nietrafionych prezentów, a także zabawek i ubrań po dziecku oczyszcza umysł i korzystnie wpływa na domowy budżet. Okazuje się, że w ten sposób można dorobić do domowego budżetu nawet kilkaset złotych miesięcznie. Ja sama w mijającym roku kalendarzowym za sprzedaż zbędnych przedmiotów, nietrafionych prezentów i różnych bibelotów zyskałam w domowym budżecie 726 zł, uważam, że to całkiem fajna kwota. W sumie to mamy w domu jeszcze mnóstwo przedmiotów, które warto wystawić na sprzedaż, być może uda mi się tym zająć w najbliższym roku kalendarzowym i na bieżąco oczyszczać z niepotrzebnych bibelotów nasz dom.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku: stwórz finansową poduszkę bezpieczeństwa

Finansowa Poduszka Bezpieczeństwa w domowym budżecie to odrębne oszczędności niezbędne na finansowe zabezpieczenie nieprzewidzianych sytuacji, wydatków i napraw, które pojawiają się niespodziewanie. Kluczem do stworzenia poduszki finansowej jest kontrolowanie wydatków. A już niebawem pokażę Ci, że każdy może znaleźć oszczędności w domowym budżecie, jeśli tylko poświęci odrobinę uwagi, by regularnie przyglądać się comiesięcznym wpływom i wydatkom w domowym budżecie. Już taka kilkumiesięczna obserwacja domowych finansów pozwoli wprowadzić proste zmiany oraz znaleźć oszczędności. Uważam, że każda rodzina powinna dążyć do posiadania finansowej poduszki bezpieczeństwa.

Oszczędzanie pieniędzy w 2022 roku: uprość swoje życie, aby zaoszczędzić pieniądze

W książce pt. „Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie” T. Harv Eker pisze, że czasem wystarczy uprościć swoje życie, by znaleźć pieniądze, które można zaoszczędzić. A że człowiek ten zna się na tym, co pisze, postanowiłam go posłuchać! Uproszczenie swojego życia pozwoli zadbać o oszczędności na przyszłość.

Niektórzy ludzie decydują się na uproszczenie swojego życia z powodu stresu finansowego. Wiele przedmiotów i usług, na które sobie pozwalają, zwiększa ich obciążenie finansowe. Pomijając wakacje, dobra luksusowe, wizyty w restauracjach czy niezbędne przedmioty, mogą oni zaoszczędzić znaczne kwoty, które można przeznaczyć na spłatę zadłużeń, wcześniejszą emeryturę czy oszczędności na przyszłość.

Jak oszczędzać pieniądze w 2022 roku najpopularniejszy blog o finansach i oszczędzaniu SposobyNaZycie.pl

Oszczędzanie pieniędzy tylko pozornie wydaje się być trudne. Często wystarczy bliżej poznać codzienne nawyki całej rodziny, by znaleźć sposoby na oszczędności. Prowadzenie domowego budżetu, uproszczenie swojego życia, zmiana pracy bądź znalezienie pracy dodatkowej to kilka prostych kroków, które pozwolą poprawić sytuację finansową rodziny. A już niebawem przygotuję imponującą listę bezbolesnych sposobów na znalezienie oszczędności.

Jedna odpowiedź do “Jak oszczędzać pieniądze w 2022 roku, zadbać o domowy budżet i poprawić sytuację finansową?”

  1. Dzięki za artykuł i cenne porady. Czeka nas trudny rok, albo najbliższe kilka lat. Myślę, że większości Polaków przydałoby się zrobić porządny kurs z oszczędzania, bo covidowe zawirowania w połączeniu z Polskim Ładem i podwyżkami cen energii doprowadzą wiele gospodarstw na skraj ubóstwa 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.