Jak prowadzić ekologiczny ogródek?

Czy to możliwe, aby w dzisiejszych czasach prowadzić ekologiczny ogródek bez środków chemicznych? Czy można naturalnie zwalczać szkodniki, nawozić rośliny i otrzymywać z nich obfite plony? Okazuje się, że tak! Poznaj zasady prowadzenia ekologicznego ogródka!

Wkrótce nadejdzie ten niesamowity moment, gdy założę ogródek warzywny za domem. W związku z tym, że lubię żyć w zgodzie z naturą i często wybieram właśnie takie, naturalne rozwiązania, pomyślałam, że warto byłoby wcześniej poznać reguły, jakie powinny panować w takim właśnie ekologicznym ogrodzie. Ekologicznym, czyli prowadzonym bez szkody dla środowiska i z poszanowaniem dla natury. Zadbaj o regularne wzbogacanie podłoża kompostem (najlepiej z własnego kompostownika)!

Kompostownik

Własny, przydomowy kompostownik to świetny sposób, by zgodnie z filozofią zero waste ograniczyć wytwarzanie śmieci w gospodarstwie domowym i w ten sposób zaoszczędzić także na wywozie śmieci oraz na zakupie nawozu. Bo pozwala on pozbyć się odpadków kuchennych oraz skoszonej trawy i części roślin ogrodowych. A w efekcie otrzymujemy naturalny nawóz, zwany złotem ogrodnika. O tym, jak założyć własny kompostownik i co do niego wrzucasz, przeczytasz w poście pt. Kompostownik — niezbędny w ogrodzie.

Zbieraj wodę opadową

Warto zbierać deszczówkę! Jest to miękka woda, która idealnie sprawdzi się do podlewania roślin oraz pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za wodę! Nie jest to mocno czasochłonne, wystarczy ustawić odpowiednie zbiorniki na wodę i wykorzystywać ją do nawadniania roślin.

Piękny ogród bez chemicznych środków ochrony roślin!

Zamiast wszędobylskich nawozów chemicznych, wybierzmy naturalny nawóz – zwany złotem ogrodników – kompost, który przygotujemy samodzielnie, za darmo we własnym kompostowniku z odpadów ogrodowych i kuchennych. Poza tym idealnie sprawdzą się także takie nawozy organiczne jak węgiel brunatny, mielona kora czy obornik.

Czy wiesz, że wiele preparatów na szkodniki i choroby roślin w ogrodzie można przygotować samodzielnie. I tutaj warto słuchać natury, bo istnieje wiele roślin, które odstraszą szkodniki. Należą do nich skrzyp, mniszek lekarski, cebula, pokrzywa, czosnek czy wrotycz. Zamiast karmić rośliny niepotrzebną chemią lepiej przygotować własne receptury domowych, naturalnych preparatów ekologicznych dla roślin takie jak gnojówki czy wywary, które będą bezpieczne nie tylko dla roślin, ale również ludzi, zwierząt i natury.

Ściółkowanie – mniej chwastów do wyrywania

Zastosuj ściółkę wokół roślin, wówczas będzie zdecydowanie mniej chwastów do wyrywania. Na taką ściółkę, która chroni przed odparowywaniem wody z gleby, możemy przeznaczyć słomę, liście, szyszki, skoszoną trawę, trociny, korę czy żwir. Ponadto ściółka to także warstwa izolacyjna, która chłodzi w gorące dni oraz zapewnia ciepło w zimne dni i chroni przed nadmiernym słońcem.

Naturalnie zakwaś glebę!

Części drzew i krzewów iglastych naturalnie zakwaszają glebę, dlatego doskonale sprawdzą się wokół różaneczników, wrzosów, hortensji czy borówek.

Chwast też jest rośliną

Wiele roślin, powszechnie jest uważanych za chwasty i z tego względu „tępionych” w zwykłych ogrodach. Jednak w ogrodzie ekologicznym chwasty także są pięknymi ozdobami.

Zaplanuj ogródek warzywny

Warto rozmieścić warzywa na grządce w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. W ten sposób, zamiast mnóstwa miejsca dla dyni, cukinii, ogórków, groszku czy fasoli, można przygotować dla nich stabilne platformy z kratek. Dzięki temu poprawimy cyrkulację powietrza wokół roślin, uodpornimy je na choroby grzybicze oraz zwiększymy swoje plony.

Korzystne sąsiedztwo w warzywniku — uprawa współrzędna

Zadbaj o bioróżnorodność. Natura podpowiada nam, które warzywa i kwiaty warto sadzić w obrębie wspólnych grządek, aby ograniczyć szkodniki oraz zwiększyć plony. I tak marchewki warto sadzić w sąsiedztwie pomidorów, a cukinię i fasolę razem z bazylią. Pamiętaj także o uzupełnieniu warzywnika o nasturcje, aksamitki i nagietki, które ochronią warzywa przed szkodnikami. To tylko kilka tricków, które poznałam podczas prowadzenia własnego ogródka działkowego. Już wkrótce podzielę się z Tobą zasadami dotyczącymi biodynamicznej uprawy warzyw.

Warto zdobyć tę wiedzę i nie usuwać z ogrodu roślin zwanych biodynamicznymi akumulatorami czy roślin wiążących azot. I tak, zanim wyrwiesz pokrzywę, koniczynę czy mlecz z ogrodu, dwa razy się zastanów!

Pożyteczne owady i ptaki w ogrodzie

Ekologiczny ogród nie może się obyć bez gości takich jak pożyteczne owady i ptaki. Złotooki i biedronki pomogą nam walczyć ze szkodnikami. Ponadto zbudujmy domki dla ptaków czy budki lęgowe.

Naturalnie urządź ogród!

Pamiętaj, że w naturze nie ma takiego terminu jak „idealny”. Twoje grządki nie zawsze muszą być pozbawione wszystkich chwastów, a trawnik przycięty co do milimetra. Pozwól naturze działać i znajdź własną receptę na piękny ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.