Wyrzucanie jedzenia – pomyślisz, że to niedopuszczalne zachowanie. A niestety jesteśmy mistrzami, którzy każdego dnia marnują mnóstwo jedzenia. Okazuje się, że zapobieganie marnowaniu żywności jest łatwe, jeśli tylko podejmiemy trud, by zmienić codzienne nawyki. Poznaj moje sposoby na zapobieganie wyrzucaniu jedzenia, a co za tym idzie oszczędności w domowym budżecie!
Spis treści
Sklepy nieustannie po brzegi wypełnione świeżymi owocami, warzywami, nabiałem, wędlinami i pieczywem oraz mnóstwem innych produktów spożywczych sprawiły, że ludzie przestali szanować jedzenie. Podczas zakupów chętnie sięgamy nowe produkty, często zapominając o tym, co znajduje się w naszej lodówce czy spiżarni albo wręcz kupujemy za dużo lub nie potrafimy odpowiednio przechowywać zakupionych produktów spożywczych.
Wprowadź nowe porządki w swojej kuchni, lodówce i spiżarni:
- Najpierw zjadaj to, co już się w nich znajduje.
- Planuj posiłki w oparciu to, co już posiadasz.
Naucz się odpowiednio przechowywać produkty spożywcze:
- Zasady przechowywania jedzenia w domu
- Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?
- Jak przechowywać owoce i warzywa
- Jak przechowywać żywność w zamrażarce?
Kiedy tylko wrócisz do domu z zakupów, podziel mięso na porcje i zamróź je. Doskonałym pomysłem jest również mrożenie chleba, zup, ciast czy resztek pozostałych z obiadu.
Przemyślane zakupy
Przed wybraniem się do sklepu zrób inwentaryzację tego, co już posiadasz w lodówce i spiżarni, tak aby uniknąć kupowania żywności, którą już posiadasz.
Jadaj „odpady” takie jak łodyga brokuła czy kalafiora – można z nich przygotować pyszne buliony bądź sosy do makaronu.
Kupuj mniej jedzenia
- Choć porada ta brzmi zbyt prosto, to jest najważniejszą rzeczą, którą każdy z nas może zrobić podczas zakupów spożywczych. Może to oznaczać konieczność częstszego odwiedzania sklepu spożywczego i planowania posiłków oraz trzymania się listy zakupów.
- Dobrym rozwiązaniem jest także wybór lokalnych produktów i żywności oraz zakupy na pobliskim targu.
- Nie zapominaj o oszczędzaniu niezjedzonych posiłków, które możesz zamrozić lub przetworzyć na inne produkty.
- Jeśli gotujesz w domu, podawaj mniejsze porcje posiłków na mniejszych talerzach.
- Przechowuj żywność we właściwym miejscu, tak aby zachować jej świeżość na dłużej.
- Unikaj bałaganu w lodówce, spiżarni, kuchennych szafkach i zamrażarce. Nie zapominaj, co się w nich znajduje.
- Dbaj o porządek i widoczność wszystkich produktów spożywczych.
- Świetnym rozwiązaniem jest także stosowanie zasady „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”, czyli chowanie świeżo zakupionych produktów do tyłu, a przesuwanie tych starszych na przód.
Porcjowanie dań
Zaplanowanie i zakup odpowiedniej porcji produktów, takich jak chleb, ziemniaki, ryż czy makaron jest kluczowe.
Planowanie posiłków
Kolejnym sposobem, by nie marnować jedzenia i oszczędzać jest planowanie posiłków i zakup produktów spożywczych, których naprawdę potrzebujesz.
Sprawdź jakie produkty spożywcze najczęściej wyrzucasz
Zrobiłam już taki śmieciowy rachunek sumienia, który dał mi jasny obraz tego, jakie produkty spożywcze wyrzucamy. Dopiero przygotowanie miesięcznego podsumowania pozwoliło mi spojrzeć prawdzie w oczy oraz sprawiło, że zaczęłam poszukiwać sposobów na ponowne wykorzystanie jedzenia tak, aby go nie wyrzucać, a wraz z tym oszczędzać nasze pieniądze.
Naucz się wykorzystywać resztki
Sprytnym sposobem na wprowadzenie znacznych oszczędności w domowym budżecie będzie pomysłowe wykorzystywanie resztek posiłków.
Czy wiesz, jak wiele posiłków można przygotować z warzyw i mięsa po ugotowaniu rosołu lub z pozostałej porcji pieczonego kurczaka? Odrobina praktyki nauczy wykorzystywać ziemniaki, by przyrządzić z nich pyszne kluski na kolejny obiad, a z pozostałości gotowanego makaronu bądź ryżu można stworzyć zapiekanki czy kotleciki. Resztki piwa i wina można mrozić w tackach do lodu i dodawać do gulaszu.
Dobre zaopatrzenie spiżarni
Zaopatrz spiżarnię, lodówkę, zamrażarkę oraz szafki kuchni w mrożonki, kasze, ryż, makarony, suszone rośliny strączkowe oraz sosy i przetwory, które lubicie jadać. Dzięki temu wykorzystując resztki z obiadu lub to, co jest w lodówce w połączeniu z ryżem albo makaronem, w kilka chwil przyrządzisz pyszny posiłek.
Własny kompostownik
Zamiast marnować i wyrzucać jedzenie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem je ponownie wykorzystać. Wiele roślinnych odpadów kuchennych takich jak obierki od warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj, resztki warzyw i owoców możemy w prosty sposób zmienić w żyzny nawóz do roślin ogrodowych. Zachęcam do lektury artykułu pt. Kompostownik — niezbędny w ogrodzie!, w którym znajdziesz więcej informacji o przydomowym kompostowniku i zaletach jego posiadania.
A więcej o tym, jak nie marnować jedzenia przeczytasz w artykułach:
- Moje sposoby na ograniczenie marnowania żywności i recenzja książki „Na Marne”
- Jak przechowywać mięso, wędliny i sery?
- Pojemniki do przechowywania żywności w lodówce
Marnotrawstwo żywności to coraz większy problem na całym świecie. Jak widać, wystarczy wprowadzić kilka prostych kroków w codziennym stylu życia, by ograniczyć marnowanie jedzenia, a tym samym zaoszczędzić pieniądze.
Dobrej organizacji finansów możemy się nauczyć np. poprzez czytanie odpowiednich blogów czy korzystanie z porad finansowych od dobrych doradców. Dobrze zorganizowanie finanse, to przede wszystkim większy spokój o przyszłość.