Jak przygotować ogród do wiosny?

Każdy promień słońca, który ogrodnik pasjonat widzi po nowym roku, napawa go optymizmem. Bo zwiastuje nadchodzącą wiosnę oraz sezon ogrodowy. Już teraz przygotuj ogród do wiosny. Sprawdź, co zrobić, zanim rozpoczniesz wiosenne nasadzenia.

Piękny ogród wymaga troski i pracy. Sezon ogrodowy to siew nasion, uprawa i pielęgnowanie ogrodu – warzyw i pięknych roślin dekoracyjnych. Częste pielenie, usuwanie chwastów, ale także zbiór owoców i warzyw oraz ich przetwarzanie. Dla mnie miesiące, w których mogę odprężać się, wykonując prace ogrodowe (ale także wypoczywając w nim), są niezwykłe. Jeszcze przed 21 marca, czyli przed pierwszym dniem wiosny przygotowuję się do nadchodzących prac ogrodowych. W jaki sposób?

1. Zrób porządek w szopie z narzędziami

Zawsze przed rozpoczęciem prac ogrodowych przeglądam kolejno każde z narzędzi ogrodowych. Sprawdzam, czy są ostre, czyszczę sprzęt, a czasem dokupuję kolejne, ułatwiające prace w ogrodzie, narzędzia. Weryfikuję, czy posiadam odpowiednią ilość naturalnych nawozów, nasion czy podpór roślinnych. Zawsze staram się zaopatrzyć we wszystko wcześniej.

2. Usuń suche liście i chwasty

Wiosenne sprzątanie ogrodu polega na wygrabieniu suchych liści. W ten sposób ułatwiamy dotarcie promieni słonecznych do gleby. Następnie kompostujemy ziemię, aby uzupełnić liczbę substancji odżywczych i przygotować ją do nadchodzącej wiosny. Nie zapominaj o usunięciu wszelkich chwastów. Pamiętaj, by nie wrzucać chwastów do kompostownika, bo znajdujące się w nich nasiona mogą sprawić, że rozniesiesz je na spory obszar ogrodu. Chwasty są konkurencją dla roślin ogrodowych.

3. Wiosenne cięcie drzew i krzewów

Wiele drzew i krzewów warto przyciąć o tej porze roku, szczególnie tych, które zakwitną na nowych pędach. Wiosenne cięcie warto wykonać u róż, lawendy, budlei, wisterii, tui, winorośli, malin, jabłoni oraz drzew owocowych, iglastych i ozdobnych. W marcu przycinam także trawy. Dzięki temu pobudzam je do wzrostu w kolejnym sezonie. Wiosenne cięcie drzew i krzewów wykonuję, kiedy rośliny znajdują się w stanie spoczynku, zanim nastąpi ich intensywny wzrost. Zawsze, gdy przycinasz rośliny, dobrą praktyką jest dodawanie do gleby niewielkiej ilości nawozu, aby zapewnić im dostęp do składników odżywczych, które szybko goją rany.

4. Przekop ziemię

Jeśli nie ma mrozu, warto już na początku marca przekopać ziemię ogrodową w warzywniku czy na grządkach z roślinami ozdobnymi. Dzięki temu nie tylko ją rozpulchnimy, ale także napowietrzymy. Jeśli trzeba poprawić teksturę gleby oraz uzupełnić w niej zawartość składników odżywczych i poprawić jej nawilżenie, wówczas warto dodać do niej kompost podczas przekopywania. Po przekopaniu, grabimy, wybieramy resztki roślin i gotowe.

5. Nowe donice w ogrodzie, na tarasie i balkonie

Podekscytowana nadchodzącą zimą już na początku marca tego roku zadbałam o to, by zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie zagościł kolor. Oczyszczone donice wypełniłam keramzytem, żyzną ziemią ogrodową i wsadziłam do nich piękne, kolorowe bratki, zakupione na targu. A już wkrótce napiszę o najwcześniej kwitnących roślinach ogrodowych. Aktualnie zwracam uwagę na to, by dobrać do swojego ogrodu wokół nowego domu rośliny, które będą dodawać koloru i pięknie go udekorują swoim wyjątkowym wyglądem. Już wkrótce przede mną urządzanie tego nowego ogrodu. A tymczasem stworzyłam piękne kompozycje kwiatowe z kolorowych bratków i wczesnych wiosennych kwiatów cebulowych, które cieszą oko zarówno gdy patrzę na balkon przez okno, jak i gdy krzątam się po naszym małym ogródku działkowym.

6. Porządkujemy grządki i trawnik

Przesuszone i żółte części traw oraz pędy roślin usuwamy. Przeznaczamy na kompost. Ważne, aby ich nie spalać, bo mogą się w nich znajdować pożyteczne dla rośli owady. Wygrabiamy resztki roślin czy korzeni z trawnika oraz grządek.

7. Zdejmujemy osłony

Pod koniec marca, jeśli nadal będzie ciepło i prognozy pogody będą na to wskazywać, można zdjąć osłony, którymi zabezpieczyliśmy rośliny na zimę przed mrozem.

8. Przygotuj rozsadę warzyw i kwiatów

W drugiej połowie marca można wysiać do inspektu lub skrzynek (które jeszcze trzymamy w temperaturze około 10 stopni) lwie paszcze, astry, aksamitki, cynie, szarłaty, żeniszki, celozje czy werbeny. Jeśli masz szklarnię lub zamierzasz wcześnie zbierać warzywa własnej produkcji, to koniec marca jest świetnym momentem, by wysiać ich nasiona. W ten sposób pielęgnujemy warzywa do rozsady, uprawiając je w ciepłych i widnych pomieszczeniach. Młode sadzonki wkrótce można wsadzić do przydomowej szklarni a w maju do gruntu.

9. Zamów cebulki i nasiona roślin kwitnących latem

Już teraz zadbaj o rośliny, które udekorują Twój ogród swoim pięknym wyglądem i kolorami w ciepłych miesiącach lata. Śmiało można je wsadzić do ogrodu jeszcze wiosną. Roślinami, które latem dekorują ogród różnorodnymi kształtami i kolorami, są na przykład: dalie, lilie, malwy, floksy, kanny, galtonie, frezje, jaskry, lepniczki, mieczyki, begonie.

jak przygotować ogród do wiosny

10. Umyj szklarnię

Zrób porządek w szklarni. Przygotuj ją do wiosny. Umyj w środku i na zewnątrz, by usunąć brud i mech. Wynieś niepotrzebne i zagracające ją rzeczy. Przygotuj donice i odpowiedni sprzęt ogrodowy. Usuń resztki roślin ze stołu i podłogi. Wyczyść donice, przewietrz szklarnię. Sprawdź, czy nie została uszkodzona w zimie.

Rok w ogrodzie, czyli jakie prace należy wykonać w ogrodzie w poszczególnych miesiącach:

A Twój ogród jest już gotowy do wiosny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.