Odpowiednie przygotowanie gleby, na której mają zagościć przydomowe uprawy, to konieczność, aby uzyskać satysfakcjonujące plony. Czeka nas zatem sporo zabiegów do przeprowadzenia, choć rozpoczniemy od sprawdzenia, z jaką glebą mamy do czynienia. Jak wybrać miejsce pod uprawę? Jakie czynniki mają znaczenie dla wzrostu roślin i uprawy warzyw? I wreszcie – z jakich sprzętów warto skorzystać, by ułatwić sobie ogrodowe prace?
Spis treści
Wybór miejsca pod uprawę
Pod uprawę warzyw najlepiej nadają się miejsca na obrzeżach ogrodu. Dobrze jest, by były one zlokalizowane z dala od ulic, ponieważ zanieczyszczenia spowodowane m.in. ruchem pojazdów nie wpływają korzystnie na uprawy. Jeśli zaś ogród znajduje się blisko drogi, należy go odgrodzić, np. poprzez zasadzenie wyższych krzewów czy stworzenie żywopłotu. Dobrym rozwiązaniem jest również posadzenie w niedalekiej odległości roślin takich jak jarząb czy brzoza, które skutecznie pochłaniają pyły oraz metale ciężkie.
Należy również pamiętać, że do uprawy niezbędne są miejsca dobrze nasłonecznione – sprawdzą się kierunki południowe, południowo-zachodnie, a także południowo-wschodnie.
Zwrócić należy też uwagę na ukształtowanie terenu, od tego bowiem zależy m.in., czy nie będzie występował problem z przesuszaniem lub zalewaniem gleby w miejscach przeznaczonych pod uprawy. Niezbędne będzie wyrównanie terenu, jeśli pojawiają się problemy z prawidłowym odpływem wody. Gdy to nie wystarcza, niezbędny będzie drenaż – do wykonania w formie powierzchniowej bądź podziemnej.
Analiza gleby – na czym uprawy będą dobrze rosnąć?
Wybór miejsca pod uprawę nie może być przypadkowy, bo zakończy się totalnymi fiaskiem, a nie oczekiwanymi plonami. Warto zatem zdać sobie sprawę, na jakich glebach dobrze radzą sobie uprawy, a także jak pobrać próbkę i ją zbadać, co pozwala na dostosowanie działań, np. odpowiedniego nawożenia czy użyźnienia.
Dla upraw istotna jest struktura gleby, od której zależy napowietrzenie oraz zdolność do zatrzymywania wody. Wyróżnia się zatem gleby:
- kamienistą, w której ponad 80% stanowią żwir i kamienie – nie nadaje się do uprawy;
- piaszczystą, która jest sypka, lepka i mocno przepuszcza wodę do głębszych warstw, co skutkuje małą urodzajnością;
- gliniastą, która jest ciężka, słabo przepuszczalna dla wody oraz mało napowietrzona, co oznacza wolne nagrzewanie i łatwe przemarzanie roślin;
- wapienną i marglową, w których zawartość wapnia wynosi nawet 40%. Takie gleby szybko się nagrzewają i wysychają, są również ubogie w składniki pokarmowe, ale sprawdzą się jako ziemia pod uprawę, jeśli zostaną wzbogacone w próchnicę;
- lessową tworzoną przez drobne cząsteczki mineralne obfitujące w wapń. Taka gleba dobrze magazynuje wodę, jest urodzajna i sprawdza się pod większość upraw;
- torfową składającą się głównie z materii organicznej. Ma kwaśny odczyn, gromadzi dużo wody i mało w niej wartościowych dla roślin związków, więc nie nadaje się pod uprawę, ale sprawdza się za to jako dodatek do gleb, które są mocno zmineralizowane.
Aby określić rodzaj gleby, należy pobrać próbkę z głębokości około 15 cm, a następnie usunąć z niej korzenie, liście itp. Kolejnym krokiem jest rozcieranie gleby w palcach na sucho, wilgotno bądź wykonanie próby wałeczkowania. Od tego, czy uda się z próbki gleby utworzyć wałeczek oraz od jego struktury zależy, z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia.
Poprawa struktury gleby – zaprzyjaźnij się z glebogryzarką
Gleba pod uprawę powinna być przepuszczalna i odpowiednio napowietrzona. Jak zatem poprawić jej strukturę, jeśli nie do końca jest taka, jakiej potrzebują uprawy? Do zbyt gliniastej i twardej ziemi wystarczy dodać piasek. Z kolei do ziemi zbyt lekkiej, piaszczystej i za szybko przepuszczającej wodę dodaje się rozdrobnioną glinę oraz kompost.
Do gleby przyda się dodatek nawozów organicznych oraz mineralnych, które wpływają na użyźnienie i dostarczanie składników mineralnych. Ziemia pod uprawę potrzebuje również odpowiedniego odczynu – tutaj sprawdzi się wapnowanie, czyli podwyższenie odczynu pH kwaśnej gleby, ponieważ większość upraw warzywnych wymaga odczynu od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.
Jeszcze jeden zabieg, o którym warto pomyśleć, to wertykulacja, czyli pionowe nacinanie darni, które pozwala usunąć obumarłe resztki czy zalegające korzenie ograniczające wzrost roślin.
Użytkowanie glebogryzarki – jak działa glebogryzarka?
Jednym z urządzeń, które przyda się na etapie przygotowania miejsca pod uprawę, jest glebogryzarka. Co robi ten sprzęt? Pozwala ona na przekopanie i wyrównanie podłoża. Podczas pracy z glebogryzarką dochodzi do spulchnienia i napowietrzenia gleby. Poza tym pozwala ona uporać się z występującymi szkodnikami, a także ułatwia mieszanie podłoża z nawozami organicznymi.
Jaka glebogryzarka sprawdzi się najlepiej? Do wyboru są sprzęty elektryczne, które sprawdzają się podczas prac w małych ogrodach. Są ciche, niedrogie i przyjazne środowisku. Modele spalinowe oferują zaś największą wydajność, radzą sobie na trudnych i dużych terenach. Wersje akumulatorowe łączą za to zalety dwóch wcześniej wymienionych. Różne rodzaje tego urządzenia można znaleźć na stronie https://renta.pl/wypozyczalnia/sprzet-ogrodniczy/glebogryzarki. Wynajem glebogryzarki to doskonałe rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą zadbać o glebę pod uprawę, lecz nie potrzebują urządzenia na własność.
Przygotowanie podłoża do uprawy glebogryzarką
Podłoże pod uprawę może wymagać przekopania, do czego przyda się glebogryzarka. Kiedy stosować ten sprzęt? W sytuacjach, gdy jest sporo ziemi do przekopania, ponieważ znacznie łatwiej i szybciej wykonać to zadanie za pomocą wspomnianego sprzętu.
Przekopywanie powinno się odbywać na głębokości około 30 cm. Następnie odwraca się wykopaną glebę i pozostawia niewyrównane podłoże. W efekcie można liczyć nie tylko na spulchnienie gleby, ale i pozbycie się z niej chwastów, które są dużą przeszkodą w uprawie.
Glebogryzarka spełnia zatem ważne role w przygotowaniu podłoża do uprawy. Samodzielnie możemy zbadać glebę, określić jej strukturę i właściwości, następnie zadecydować, jakich składników będzie potrzebowała, aby plony były okazałe. To wszystko zajmuje czas, jednak kompleksowe przygotowanie ziemi pod uprawę można sobie ułatwić właśnie za pomocą glebogryzarki. Dzięki niej przekopywanie będzie znacznie mniej kłopotliwe, ale i dokładniejsze, podobnie jak i mieszanie ziemi z rozmaitymi dodatkami mającymi poprawić jej właściwości.