Narodziny dziecka to jeden z najwspanialszych momentów w życiu każdej kobiety. Przynajmniej tak mówi większość matek… Wymaga ona znacznie więcej przygotowań niż zakup łóżeczka, pieluch, wózka czy wyprawki. Równie ważne jest pozytywne nastawienie do porodu. W jaki sposób najlepiej się do niego przygotować?
Negatywne myśli, trudne doświadczenia i opowieści z porodówki innych kobiet generują niepotrzebny stres i mogą nasilać ból. Dlatego, jeśli czujesz się niekomfortowo, gdy ktoś chce Ci odpowiedzieć o swoich wrażeniach z porodówki – ekspresowo zmień temat. Chroń swój umysł przed przerażającymi wątkami dotyczącymi tego tematu.
Przygotowanie do porodu to coś więcej niż wybór szpitala, lekarza prowadzącego czy położnej. Sposób myślenia przyszłej matki ma zasadnicze znaczenie. Właśnie dlatego tak ważna jest wizualizacja i pozytywne afirmacje. Jedną z obaw, które pojawiają się w głowie kobiety, szczególnie przed pierwszym porodem, jest myśl: „jak ja to zrobię?” Warto jednak zrozumieć, że kobiece ciało jest niezwykłe. Mantry i afirmacje wspierające sposób myślenia dotyczący ciąży i porodu pomogą się pozytywnie nastroić. A afirmacje takie jak „jestem silna i zdolna do wielkich rzeczy” z pewnością wesprą w tej niezwykłej chwili.
Jeśli tak jak w moim przypadku to twój pierwszy poród z pewnością będziesz potrzebować wsparcia psychicznego. Posiadanie odpowiedniej ilości niezbędnych informacji może dodawać pewności siebie, a ich nadmiar może się przyczyniać do niepokoju.
Zwróć uwagę na to, co czytasz, czego słuchasz i co oglądasz przed porodem. Skoncentruj się na pozytywnych i radosnych doświadczeniach. W trakcie porodu twoje ciało ma się otworzyć, a strach spowoduje napięcie i jego zamknięcie.
Jak przygotować się emocjonalnie do porodu?
Burza hormonalna w ciąży sprawia, że kobieta może doświadczać skrajnych emocji. Nie można też przewidzieć, w jaki sposób młoda mama będzie się czuła po porodzie. Powinnaś jednak praktykować bycie delikatną i życzliwą dla siebie. Traktuj swoje emocje jak emocje dziecka – z miłością i zrozumieniem. Podobnie jak niebawem będziesz uspokajać swoje płaczące maleństwo, możesz uspokajać siebie:
- Mów do siebie z miłością.
- Bądź w kontakcie z osobami, które podniosą cię na duchu w chwilach zwątpienia lub przemęczenia.
6 sposobów jak się przygotować psychicznie do porodu
1. Medytacja ułatwi poród
Korzyści płynące z medytacji znane są od wieków. Pomaga ona stworzyć bezpieczną przestrzeń do reagowania na stresujące sytuacje i wydarzenia. Jest również bezpiecznym i najskuteczniejszym sposobem na niefarmakologiczne zmniejszanie stresu i lęku, a także wzmocnienie układu odpornościowego matki i dziecka. Zmniejsza produkcję hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu – dając sygnał dziecku, że jest chronione i bezpieczne. Produkuje także hormony szczęścia – endorfiny, które pomagają przygotować się do porodu ze względu na właściwości przeciwbólowe. Dodatkowo medytacja obniża tętno i ciśnienie krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego, stanu przedrzucawkowego czy odklejania łożyska. Medytacja pozytywnie wpływa na produkcję mleka matki, co jest kluczowe dla wczesnego rozwoju dziecka, ogranicza kolki, drażliwość, infekcje i alergie, uspokaja oraz ułatwia zasypianie.
2. Zwolnij tempo życia w ostatnich tygodniach ciąży
To najlepszy prezent, jaki możesz podarować swojemu dziecku. Skoncentruj się na tworzeniu relacji z maluszkiem oraz dbaniu o zdrowie emocjonalne. Unikaj nadmiernego planowania. Ostatnie tygodnie ciąży są bardzo wyczerpujące. Warto znajdować czas na drzemkę, relaks i odprężenie oraz wspólny czas z mężem, a także nawiązywanie relacji maluszkiem, który znajduje się w twoim łonie. Cisza pozwala się odprężyć i odpocząć, a w połączeniu z optymalnie nawodnionym organizmem zmniejszy ryzyko przedwczesnych skurczów, usunie obrzęki i zapewni dziecku poczucie spokoju i bezpieczeństwa.
3. Nie przywiązuj się do planu porodu
Choć zdaniem mojej położnej środowiskowej, plan porodu jest kluczowym elementem, który należy spakować do wyprawki do szpitala, przyszła mama nie powinna się do niego zbyt bardzo przywiązywać. Bo każdy poród jest inny i wyjątkowy. Po prostu nie da się zaplanować jego długości, ilości bólu czy siły skurczy podczas porodu. To, co możemy kontrolować to radzenie sobie z tym, co nieoczekiwane.
4. Ćwicz ciało i umysł
Jeśli masz siły, to również w ostatnich miesiącach ciąży dobrze jest spacerować, uprawiać jogę lub odpowiednie ćwiczenia. Nie zapominaj o ćwiczeniu umysłu. Wykorzystaj do tego techniki wizualizacji, które wzmocnią pewność siebie i pozytywne nastawienie.
5. Pogódź się z bólem
Wiele kobiet przed zajściem w ciążę powstrzymuje ból porodowy. Warto jednak zaakceptować fakt, że ból jest niezbędną częścią niesamowitego cudu narodzin.
6. Zachowaj cierpliwość
Każdy poród jest inny. Jedne są szybkie, inne trwają wiele godzin. Porzuć wszelkie uprzedzenia dotyczące czasu trwania porodu.
Takie przygotowanie wpłynie nie tylko na doświadczenie narodzin, ale również twoje doświadczenie w roli młodej matki. Nikt nie wykona tej pracy za ciebie. Ostatecznie najważniejszą sprawą jest cud narodzin nowego członka rodziny.
Do terminu mojego porodu pozostało jeszcze 5 tygodni. Może masz jakieś sprawdzone porady, które pomogą mi się pozytywnie przygotować do tego niezwykłego wydarzenia?
Życzę szybkiego i bezproblemowego porodu 🙂
brdzo fajny wpis, ciesze sie ze powstal bo pomoze wielu kobietom 😉