Jak ratować pszczoły? Pokochaj bzykające piękności!

Pszczoły. Czasem na sam widok tych maleńkich bzyczących stworzeń ludzie mają ochotę uciekać. Niestety nie wiedzą, że są nam one niezbędne do życia. Dlaczego powinniśmy ratować pszczoły? Jak każdy z nas może pomóc im przeżyć? I jak pokochać pszczoły?

Mój śp. Ojciec Chrzestny był pszczelarzem z zamiłowania. Już kiedy byłam małą dziewczynką, czyli jakieś 20 lat temu, uczył nas szacunku do tych pracowitych owadów. Wtedy być może jeszcze nie podejmowałam, dlaczego to takie ważne. Dziś już wiem, że populacja pszczół na świecie zmniejsza się. A człowiek bez pszczoły będzie mógł przeżyć na świecie jedynie około 10 lat. Dlaczego? Ponieważ pszczoły zapylają aż 80% roślin uprawnych na całym świecie, a także lucernę – roślinę, którą karmione są zwierzęta takie jak krowy.

Jest wiele powodów, które przyczyniają się do wymierania pszczół. Są to zanieczyszczenie powietrza, gleby i wód gruntowych, zmiany klimatyczne, rolnictwo monokulturowe, zwiększenie transportu, zmniejszenie ilości łąk i nieużytków rolnych czy choroby. Niestety ludzie chcą mieć bezobsługowe ogrody. Dlatego sadzą w nich jedynie trawę i tuje. A to też niekorzystnie wpływa na pszczoły, które do przetrwania potrzebują roślin miododajnych.

Gdzie się podziały piękne łąki ukwiecone?

Coraz mniej jest nieużytków rolnych w postaci łąk, które dawniej porastało mnóstwo kwiatów. Pomiędzy kłosami traw pojawiały się wówczas maki, modraki, kończyny, mniszek lekarski czy stokrotki. A do tego mnóstwo innych kolorowych kwiatów, których nazw nie znam… Zamiast takiej wypełnionej roślinami przestrzeni powstaje coraz więcej betonowych skwerów czy parkingów dla samochodów. Nie wierzysz? Rozejrzyj się po najbliższym blokowisku. Zamiast sadzić roślinność wokół bloków, tworzy się coraz więcej parkingów. A piszę to, bo często doświadczamy z mężem problemów z miejscem parkingowym pod naszym blokiem.

Takie łąki kwiatowe można sadzić w donicach na tarasie i balkonie. Warto zmienić także trawę w ogrodzie na magiczną kwiatową łąkę, której nie trzeba kosić co tydzień! Dzięki temu taki kwitowy trawnik nie wymaga wiele pracy – staje się bez obsługowy. A piękne kwiaty od maja do października będą go doskonale dekorować i przyciągać pszczółki.

Zapomnij o chemicznych środkach ochrony roślin!

Wiele z oferowanych w sprzedaży chemicznych środków ochrony roślin zawiera substancje szkodliwe dla pszczół i innych pożytecznych owadów. Dlatego warto zamienić je na naturalne środki ochrony roślin, których jest tak wiele. Nawet te określane mianem organicznych czy ekologicznych herbicydy i pestycydy stanowią poważne zagrożenie dla pszczół. Czy naprawdę nie możesz wyrwać chwastów? Przecież to świetna forma bezpłatnego fitnessu. Tak, wiem, że łatwiej jest sięgnąć po chętnie reklamowany Roundup czy jego alternatywy. Jeśli naprawdę musisz użyć środków chemicznych w swoim ogrodzie, stosuj je bardzo oszczędnie. Używaj ich wieczorem, kiedy owady zapylające są mniej aktywne. Za wszelką cenę staraj się unikać chemikaliów, które szkodzą pszczołom, a i z pewnością niekorzystnie wpływają na Twój organizm. Choć zapewniam cię, że możliwe jest posiadanie naturalnego i ekologicznego ogrodu. Bo sama taki mam.

Rośliny, które przyciągną owady zapylające do ogrodu

Jest mnóstwo takich roślin, drzew, kwiatów i krzewów, które zaproszą pszczoły do Twojego ogrodu. Możesz zrobić taki przyjazny pszczołom zakątek w ogrodzie z kwiatami o intensywnych zapachach. Posadź w nim różne gatunki roślin o kolorowych kwiatach i intensywnych zapachach. Pszczoły uwielbiają lawendę, róże, lilie, wrzosy, nagietki, jeżówki prymulki, łubin, astry, dalie i cynie. Na taras i balkon świetnie sprawdzą się pelargonie czy surfinie.

Mój przydomowy ogród przy nowym domu zamierzam udekorować mnóstwem kwiatów (uwielbiam się nimi otaczać). Z pewnością znajdzie się tam miejsce na warzywnik, mały sad z drzewami i krzewami owocowymi. Posadzimy w nim także mnóstwo drzew, krzewów oraz kolorowych kwiatów. Zamierzam hodować również kilka gatunków róż, katalpę oraz stworzyć własny zakątek ziołowy z aromatycznymi ziołami takimi jak melisa, mięta, oregano, bazylia czy kolendra.

Domek dla pszczół

Powieś w kilku zakątkach ogrodu domki dla owadów. Wystarczy zebrać puste łodygi po trawach i szyszki. Ułożyć je w drewnianym pojemniku. Przymocować i gotowe.

Ustaw pojemniki z wodą dla pszczół

Zawsze w filmach lub programach o ogrodach fascynowały mnie metalowe poidła dla ptaków. Okazuje się, że w bardzo prosty sposób możemy przygotować takie poidełko dla pszczół. Wystarczy ustawić miseczkę z wodą, a obok niej położyć kamyki. Ustaw na balkonie i w ogrodzie poidełko dla pszczół. Obok niego rozłóż kamienie bądź gałęzie, aby pszczoły mogły wylądować.

Własna pasieka

Posiadanie własnej pasieki to moje marzenie. Ul, czyli dom dla pszczół, to kolejny sposób, by ratować pszczoły. W ten sposób dbasz o lokalny ekosystem. A nagrodą za dobro poczynione dla natury jest dla Ciebie pyszny i zdrowy miód.

Odpowiedzialne zakupy

Na Twoim stole lądują różne owoce i warzywa. Najlepiej wybierać te lokalne. Wspieranie lokalnych rolników idzie w parze ze wspieraniem pszczół. Zatem jeśli tylko możesz, wybieraj się na zakupy warzyw i owoców na lokalny targ bądź do zaprzyjaźnionego rolnika.

Co jeszcze możemy zrobić dla pszczół:

  • Kupuj miód u lokalnych pszczelarzy.
    Podlewaj rośliny miododajne wieczorem, bo pszczoły nie zapylają mokrych kwiatów.
  • Unikaj sadzenia żywopłotów i trawników, które nie kwitną.
  • Nie odchwaszczaj ogrodu. Jedną z pożytecznych dla pszczół roślin jest na przykład mniszek lekarski.
  • Nie wypalaj trawników.
  • Nie pal śmieci i plastiku.
  • Nie zabijaj pszczółki, gdy wleci do Twojego domu. Uwolnij ją i pozwól jej żyć.

Nie bój się pszczół!

Przypominasz sobie kilkuletnie dziecko, które na widok przelatującej obok pszczoły lub innego bzyczącego owada wpada w histerię, macha rękami i skacze? W ten sposób biedne owady się stresują. Najczęściej pszczoły nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. Nie są agresywne. Zatem nie machaj rękami, kiedy widzisz pszczołę. Ona żądli jedynie w ostateczności, bo po utracie żądła umiera. Dlatego też nie powinniśmy obawiać się sadzenia roślin miododajnych na balkonie, tarasie czy w ogrodzie.

Od 5 lat posiadamy ogródek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Czy masz pojęcie, jak pięknym widowiskiem jest kwitnące drzewo owocowe, z charakterystycznym przyjemnym aromatem kwiatów, a nad nim unoszą się ciężko pracujące pszczółki? Bzycząc, jakby śpiewem umilały sobie zbieranie nektaru, przelatują z kwiatka na kwiatek. Całkiem niedawno miałam przyjemność napawać się pięknem takiego magicznego spektaklu. A było to fascynujące doświadczenie.

hotel na owadów i pszczół

Okazuje się, że możemy zrobić naprawdę wiele, by ocalić pszczoły. Ważną kwestią jest także edukacja najbliższych, co uczyniłam, tworząc i publikując ten artykuł. Wspólnie naprawdę możemy więcej. I na pewno potrafimy uczynić świat bardziej przyjazny pszczołom. Warto zacząć od siebie i zmiany swoich nawyków. A Ty jak dbasz o nasze bzyczące przyjaciółki?

Jedna odpowiedź do “Jak ratować pszczoły? Pokochaj bzykające piękności!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.