Jak rozpocząć swoją przygodę ze sportem i zaprzyjaźnić się z nim na całe życie? Poznaj sposoby specjalistek.

W jaki sposób rozpocząć swoją przygodę ze sportem i zaprzyjaźnić się z nim na całe życie? To pytanie niejednokrotnie pojawiło się w mojej głowie. Jako że mój blog podjął Patronat Medialny nad konkursem Miss Fitness 2019. Postanowiłam wykorzystać ten fakt i zapytać jego finalistki o to, co najbardziej motywuje je do regularnego uprawiania sportu oraz w jaki sposób połączyć zdrową dietę ze sportem. Poznaj podpowiedzi specjalistek.

Jak rozpocząć swoją przygodę ze sportem i zaprzyjaźnić się z nim na całe życie?

Na samym początku, by zacząć uprawiać jakikolwiek sport, warto uświadomić sobie jakie pozytywne korzyści niesie za sobą aktywność fizyczna dla zdrowia, samopoczucia i oczywiście sylwetki. Sport odmienia życie o 180 stopni. Zapewnia pewność siebie, piękną, szczupłą i zdrową sylwetkę, gwarantuje fantastyczne samopoczucie, daje siłę i energię do działania w życiu codziennym. Uprawianie sportu uświadamia, że nie ma rzeczy niemożliwych, usprawnia umysł do myślenia tylko w pozytywny sposób. Weryfikuje, że czas spędzony w domu na kanapie przed TV – to czas zmarnowany, to czas, w którym warto zacząć walczyć o siebie i swoje marzenia.

Trzeba być świadomym jedynie skutku ubocznego, którym jest uzależnienie. Siła endorfin przy wykonywaniu aktywności fizycznej jest tak ogromna, że nie pozwoli Ci przestać i przyjaźń na całe życie ze sportem murowana. Teraz ja uzależniona od sportu i aktywności fizycznej jako trenerka personalna i instruktorka fitness motywuję innych, by nie tylko rozpoczęli swoją przygodę ze sportem, ale również przekonuję, że przy sporcie zmieni się ich życie na lepsze.

Co najbardziej motywuje i w jaki sposób połączyć zdrową dietę ze sportem?

Prawda jest taka, że wszystko zaczyna się od zazdrości. Tak, dokładnie. Kiedy siedzisz z chipsami na kanapie i przeglądasz portale internetowe z fit motywatorkami. Bądźmy szczerzy krew z zazdrości zalewa. Piękne i wysportowane fit ciała, wydają się nie do osiągnięcia. Chcesz być taka jak one i co robisz? W pełni zmotywowana do działania kupujesz karnet do klubu fitness, ciśniesz miesiącami na zajęciach, trochę chudniesz, ale do zdjęć fit kobiet z internetu jeszcze brakuje. Wtedy trener uświadamia Ci, że sam trening nie wystarczy i że bardzo duże znaczenie w kształtowaniu swojej sylwetki ma odpowiednia dieta. Która nie tylko pozwoli Ci uzyskać odpowiednią wagę czy idealne proporcje, ale również wpłynie odpowiednio na Twoje zdrowie i samopoczucie. Zaczynasz się wahać czy dasz radę. Ale znów oglądasz zdjęcia swoich ulubionych fitnessek i stwierdzasz, one dały radę to ja też. Tak było ze mną, to doprowadziło mnie do miejsca, gdzie teraz jestem. Motywuję poprzez portale społecznościowe FB i Instagram. Jestem trenerką fitness i teraz sama zarażam inne kobiety do sportu i do trzymania odpowiedniej diety. Moim zdaniem do aktywności fizycznej i do zdrowego odżywiania motywuje świadomość, co te dwie rzeczy mogą pięknego uczynić z sylwetką – informuje Natalia Sieg.

 

Nie ma dobrego dnia na to, by zacząć swoją przygodę ze sportem, ale z pewnością nie jest to ani „poniedziałek”, ani „pierwszy dzień miesiąca”. Wszystko zaczyna się w głowie, niewielkie zmiany ciągną za sobą te wielkie, o które wszyscy zabiegamy. Niezależnie od tego, czy naszą motywacją jest zrzucenie kilku kilogramów, czy przełamywanie własnych barier, wraz z obraniem prawidłowego kierunku kończą się wymówki i jesteśmy coraz bliżej do spełnienia tego, co wcześniej zaplanowaliśmy. Nabieranie właściwych nawyków i wyznaczanie nowych celów prowadzi nie tylko do wysportowanej sylwetki, ale przede wszystkim zdrowia oraz lepszego samopoczucia. Zaprzyjaźnienie się ze sportem to również samodoskonalenie i najlepsza inwestycja w samego siebie – opisuje Izabela Szlachetka.

 

Zdarza ci się obiecywać sobie: od jutra zacznę ćwiczyć, zapiszę się na basen, na aerobik, na siłownię? Któż tego nie zna? To jedno z najczęściej składanych obietnic obok przechodzenia na dietę od bliżej nieokreślonego poniedziałku. Moja historia rozpoczęła się bardzo niespodziewanie. Jako dziecko dowiedziałam się, że mam krzywy kręgosłup i że muszę ćwiczyć. Od tamtej pory zaczęłam od ćwiczeń w domu. Po urodzeniu dziecka mój kręgosłup nie wytrzymał. Problemy z poruszaniem się i ciągły ból. Postanowiłam wrócić do aktywności fizycznej. Musiałam się jednak do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim jak nie zrobić sobie krzywdy i czerpać z tego przyjemność.

Podstawowym błędem każdego, kto chce uprawiać sport, jest brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Przeczytałam mnóstwo porad: jak zacząć, jak się przygotować, jak się ubierać, jak stopniowo zwiększać aktywność fizyczną, jak unikać zakwasów… a następnego dnia kupiłam specjalne buty, które ustawiłam w widocznym miejscu, tak by przypomniały mi o moim postanowieniu. Właśnie drugą wskazówką, jaką mogłabym udzielić początkującym, zaraz po odpowiednim przygotowaniu merytorycznym, byłaby właśnie jakaś inwestycja, związana z realizacją planu. Wydatek pieniędzy na strój lub karnet na siłownie bywa często skuteczną motywacją do dalszych działań. Początki nie były łatwe. Po ostygnięciu pierwszego zapału miewałam chwile zwątpienia. Na pewno nie jest łatwo zwalczyć w sobie głos wewnętrznego leniucha, który nie raz podpowiadał:
„zostań dziś w domu, jesteś przecież taka zmęczona po całym dniu pracy, jest zimno, ciemno, a w domu tak przyjemnie, odpocznij sobie, nie przemęczaj się dodatkowo …” itd. Znacie ten głos? Wymówek nie ma końca…

Ilekroć to słyszałam, włożyłam buty, wkładałam strój i tym bardziej wychodziłam na trening. Rozpoczynałam od treningu adaptacyjnego. Stopniowe budowanie kondycji zapobiega nadmiernej eksploatacji organizmu, a co za tym idzie szybkiej rezygnacji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby zaczynające przygodę z aktywnością fizyczną są zbyt częste i zbyt intensywne ćwiczenia, które bardzo obciążają mięśnie, stawy i naszą wytrwałość. Częste są przypadki, kiedy codzienny trening bez odpowiedniej rozgrzewki i czasu na regenerację, przyczyniał się do ostrych stanów zapalnych mięśni. Efekt taki sam- wzmocnienie w sobie przekonania, że sport nie jest dla mnie!! Umiar i rozwaga powinna obowiązywać zawsze. Do wspólnych treningów namówiłam koleżankę, co uważam za strzał w dziesiątkę.

Zapewniało to przede wszystkim skuteczną motywację (mimo że czasem nie chciało mi się wyjść) Kolejną radą jest zatem znalezienie partnera, choć nie jest to absolutnie jedynym gwarantem sukcesu. Kiedy dostrzegałam efekty regularnych treningów. Wiedziałam, że będzie to przygoda na dłużej. Korzyści dla sylwetki są oczywiste. Nawet kiedy zdarzały się szaleństwa żywieniowe. Wiedziałam, że spalę dodatkowe kalorie podczas wysiłku. Poprawił się także wygląd skóry, znikał cellulit, ciało nabrało jędrności, poprawiła mi się cera, miałam więcej energii, lepiej się wysypiałam, co ciekawe znikało zmęczenie. Wiedza, że robię coś dla siebie, dla swego zdrowia, zapewniała dodatkową satysfakcję i przynosiło samozadowolenie, dumę z siebie i swojej wytrwałości.

Wiara we własne możliwości sięgała bardzo wysoko. Przekonywałam się, że nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, skoro pokonałam swoją słabość. Treningi stały się częścią naszego życia, elementem codzienności. Tego właśnie życzę wszystkim, którzy czują w sobie potrzebę dbania o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Aby aktywność fizyczna stała się dla was nawykiem na miarę mycia zębów i czystą przyjemnością. Ruszajcie się zatem na zdrowie – pisze Małgorzata Tomaszewska.

 

Aby rozpocząć swoją przygodę ze sportem, powinniśmy próbować wszystkiego, co choć trochę nas interesuje, spełnić jakieś ukryte marzenie, które od zawsze mieliśmy i bez wahania zdecydować się na pierwszy trening! Całkiem możliwe, że okaże się, iż po pierwszym treningu to jest to, czego szukaliśmy całe życie. W obecnych czasach mamy możliwość wypróbowania wielu dziedzin sportowych. Jeżeli coś nam się nie spodoba, powinniśmy szukać dalej, aż znajdziemy ta odpowiednia, idealna dla siebie – taka która nas pochłonie w 101%, która będzie sprawiała, że z uśmiechem i radością idziemy na kolejny trening. Aby pozostała z nami na dłużej musimy mieć jakiś cel, zacząć się rozwijać w danej dziedzinie.

Najlepszym sposobem na rozwój jest pokazanie wszystkim wokół, ile radości możemy czerpać z danej aktywności. Dzięki temu zdobędziemy kolejnych przyjaciół, którzy z chęcią spróbują stawić czoła wyzwaniom związanym ze sportem-sport wytwarza endorfiny i wywołuje same pozytywne emocje u ludzi. Najbardziej motywuje pokonanie samego siebie, swoich słabości. W sporcie cały czas stawiamy sobie poprzeczkę wyżej, pragniemy zdobywać więcej – właśnie to jest najpiękniejsze. Z każdym treningiem jesteśmy coraz lepsi, walczymy tam sami ze sobą. Sport uczy cierpliwości, pokory i budowania pewności siebie. Każdy, kto odnajduje szczęście w sporcie ma już wystarczający ogrom motywacji, aby moc robić to dalej.

Jeżeli zdecydujemy się zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy pamiętać o diecie. Jest to nieodłączny element, który idzie w parze wraz z treningiem. Zdrowa i zbilansowana dieta pomaga poprawić nasze zdrowie, samopoczucie oraz sylwetkę. Uważam, że każdy powinien traktować swoje ciało jak świątynie i poza tym, jak dbamy z zewnątrz, musimy pamiętać o tym, że to, co w środku jest również bardzo ważne. Jeżeli nie dostarczymy odpowiedniej ilości kalorii, makroskładników, minerałów i wody nasze zdrowie prędzej czy później zacznie szwankować. Sprawi to, że nie będziemy mogli kontynuować treningów, a nasze samopoczucie ulegnie pogorszeniu. Jestem zawodniczka bikini fitness i nie wyobrażam sobie życia bez przygotowań. Traktuje to, jak cześć swojego życia. Życzę każdemu, aby tak jak ja odnalazł swoja idealną dyscyplinę sportu i przy niej pozostał jak najdłużej wraz ze zdrową dietą – poleca Patrycja Migdał.

 

Zaczynając przygodę ze sportem, musimy zastanowić się, jaki rodzaj aktywności fizycznej najbardziej lubimy uprawiać, aby sprawiał on nam przyjemność. Najważniejsze jest zacząć, wypróbować swoje możliwości.
Kiedy zaczniemy ćwiczyć regularnie i zobaczymy efekty naszej pracy z jeszcze większą chęcią i motywacją zaczynamy coraz regularniej uprawiać daną aktywność fizyczną. Po pewnym czasie wchodzi nam ona w nawyk i pójście na trening na siłowni, spacer, jazda na rowerze, sporty walki, jogging czy inne formy uprawiania sportu staną się naszą codziennością. Wejdą nam one w zdrowy nawyk. Musimy zadać sobie pytanie: Co chcemy osiągnąć poprzez regularne ćwiczenia. Czy chcemy schudnąć, ujędrnić ciało czy po prostu spędzić czas aktywnie na świeżym powietrzu? Musimy wyznaczać sobie nowe cele i realizować je. Cieszyć się z najmniejszych zmian na lepsze w naszym samopoczuciu, kondycji i zmianie sylwetki. Aby osiągnąć zamierzony efekt, powinniśmy połączyć ulubiony trening, że zdrowym i zbilansowany odżywianiem, by osiągnąć zamierzone rezultaty. Jest to o wiele szybsze, bezpieczniejsze i efektywniejsze. Odżywiajmy się smacznie i zdrowo. Uprawiajmy regularnie sport, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Mnie się to udało.

Aby rozpocząć swoją przygodę ze sportem, wystarczy chcieć. Któregoś dnia trzeba po prostu podjąć tę decyzję, ponieść tyłek z kanapy i pójść na trening. Nikt inny za nas tego nie zrobi, a gwarantuję, że to będzie najlepsza decyzja w życiu.

Zaprzyjaźnić się ze sportem jest bardzo łatwo, należy zakochać się w procesie kształtowania sylwetki. Ciało zmienia się o 180 stopni, oczywiście na plus! Mnie osobiście najbardziej motywują efekty ciężkiej pracy. Kiedy widzę, jak z tygodnia na tydzień sylwetka nabiera wyrazu, to od razu motywacja wzrasta.
Jak połączyć zdrową dietę i sport? Jest na to tylko jedna odpowiedź – ORGANIZACJA. Trzymanie czystej michy nie jest dla mnie karą, najlepiej czuję się po takim jedzeniu. Ciało za kilkanaście lat mi za to podziękuje – informuje Patrycja Hefka.

 

Uważam, że pierwszym krokiem w rozpoczęciu przygody ze sportem jest wyznaczenie celu. Następnie każdego dnia podejmujemy działania, aby ten cel osiągnąć. Kiedy już osiągniemy cel, stawiamy sobie kolejny i kolejny. Ciągle chcemy więcej, bo przecież osiągane efekty sprawiają nam radość i motywują do dalszego działania. Z czasem sport staje się naszą pasją, bez której nie możemy już żyć.

Uważam, że do uprawiania sportu najbardziej motywują osiągane efekty w postaci wyrzeźbionej sylwetki, dobrej kondycji i świetnego nastroju. Przyjmuję stanowisko, że dieta jest ściśle powiązana ze sportem i to tak naprawdę wdrożenie tych dwóch elementów w życie daje pożądane efekty, Co istotne dieta musi być odpowiednio dobrana i zbilansowana do danej osoby (stanu zdrowia, rodzaju uprawianego sportu, wieku itp.) – prezentuje Olga Powałko.

Jak rozpocząć swoją przygodę ze sportem i zaprzyjaźnić się z nim na całe życie?

Zapraszam na drugą porcję wypowiedzi finalistek konkursu Miss Fitness 2019, którą znajdziesz w artykule pt. Jak rozpocząć swoją przygodę ze sportem i zaprzyjaźnić się z nim na całe życie? Poznaj odpowiedzi ekspertek.

Wspólnie z Redakcją TrustedCosmetics.pl postanowiliśmy nagrodzić wypowiedzi Mai Olszewskiej, Kingi Papińskiej, Natalii Sieg oraz Małgorzaty Tomaszewskiej. Gratulujemy i czekamy na adresy do wysyłki upominków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.