Jak się chronić przed smogiem?

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że ponad 90% ludności na świecie wdycha kiepskiej jakości powietrze wypełnione toksycznymi substancjami. W ten sposób niestety niekorzystnie wpływamy na pogorszenie stanu zdrowia. Jak chronić się przed smogiem? Poznaj moje sposoby.

Co to jest smog?

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza dymem i spalinami. Powstaje, ponieważ szkodliwe związki chemiczne przedostają się do atmosfery. Natomiast znajdujące się w nim pyły i toksyny niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Smog a zdrowie

Dowiedziono już, że oddychanie powietrzem z dużą ilością zanieczyszczeń jest niebezpieczne i może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Smog wpływa na układ oddechowy, układ rozrodczy, układ krwionośny oraz pracę mózgu czy serca. Efektem długotrwałego wdychania zanieczyszczonego powietrza mogą być:

  • astma i trudności z oddychaniem,
  • zawroty głowy,
  • podrażnienie oczu,
  • problemy z płodnością,
  • choroba Alzheimera,
  • depresja,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby układu oddechowego,
  • nowotwory.

Jak się chronić przed smogiem?

1. Sprawdzaj jakość powietrza w okolicy

Istnieje wiele platform i aplikacji, które na bieżąco monitorują i informują o zanieczyszczeniu powietrza. Wskazują, czy bezpiecznie można przebywać na zewnątrz. A my możemy to sprawdzić w każdej chwili. To doskonałe rozwiązanie, które wspomaga ochronę zdrowia. W ten sposób możesz bezpłatnie sprawdzać jakość powietrza w swoim regionie.

2. Ogranicz zajęcia na świeżym powietrzu

Zrezygnuj z biegania, ćwiczeń i innych zajęć na świeżym powietrzu. Jeśli zanieczyszczenie powietrza jest zbyt duże, poćwicz w domu lub wybierz się na zajęcia fitness. Nie narażaj się na niekorzystny wpływ smogu na zdrowie i organizm. Kiedy biegasz, wdychasz trujące powietrze, a twoje płuca wychwytują toksyny i zanieczyszczenia jak gąbka. Lepiej biegać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy zawartość smogu w powietrzu jest niska. W miarę możliwości najlepiej jest uprawiać sport w parku czy lesie.

3. Używaj maski antysmogowej

Jeśli zanieczyszczenie powietrza jest duże, a Ty musisz wyjść z domu na przykład do pracy, nie zapominaj założyć maski antysmogowej. Jest to świetny wynalazek, który blokuje szkodliwe gazy przed dostawaniem się do dróg oddechowych.

4. Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu i zanieczyszczeń

Czy wiesz, że rośliny wychwytują pyły i zanieczyszczenia, a w efekcie chronią nas przed ich niekorzystnym wpływem? Pochłaniają toksyny, szkodliwe substancje i zanieczyszczenia, a w efekcie również nawilżają i poprawiają jakość powietrza.

Uwielbiam otaczać się roślinami. Właśnie dlatego kupiliśmy dużą działkę budowlaną, ponieważ chcę je kolekcjonować nie tylko na domowych parapetach, ale również na tarasie i w ogrodzie. Poza warzywnikiem, szklarnią i sadem wokół nowego domu będzie mnóstwo miejsca, by zbudować miejską dżunglę i otoczyć się zielenią oraz kolorowymi kwiatami. Jeśli chodzi o ogród, miejsce wokół domu, to najskuteczniejszymi roślinami pochłaniającymi zanieczyszczenia są te z dużą ilością liści. Do tych absorbujących najwięcej zanieczyszczeń zalicza się robinię akacjową, gruszę pospolitą, jesion pensylwański, lipę drobnolistną, jodłę kalifornijską, świerk serbski, brzozę brodawkową, sosnę górską czy jarząb szwedzki.

Aktualnie w moim maleńkim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca na parapetach i podłodze. Wszystko przez moją miłość i pasję do hodowli roślin doniczkowych. Fantastycznie się składa, bo moje okazy rosną coraz większe, ale poprzez to, potrzebują więcej miejsca. Dodatkowo moja kolekcja roślin doniczkowych ciągle się poszerza. Jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza w domu, to warto wypełnić jego przestrzeń mnóstwem roślin. Doskonale sprawdzą się paprotki, skrzydłokwiaty, bluszcz pospolity, sansewieria gwinejska, dracena, figowiec Benjamina, anturium, daktylowiec niski oraz zielistka.

5. Oczyszczacz powietrza

Innym dostępnym rozwiązaniem jest przenośny oczyszczacz powietrza. Jest to takie sprytne urządzenie, które zmniejsza stężenie zanieczyszczeń powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz. Filtry powietrza usuwają również alergeny, dym, kurz, substancje toksyczne, pyłki czy sierść zwierząt domowych. Coraz częściej takie oczyszczacze powietrza zapewniają aż potrójną ochronę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt.: Ile kosztuje i jak działa oczyszczacz powietrza?

6. Uzupełniaj niedobory wody w organizmie

Optymalne nawodnienie organizmu pomaga w usuwaniu toksyn i zanieczyszczeń z krwi. W celu oczyszczenia organizmu ze szkodliwych substancji warto pijać również herbatę ziołową. Niewątpliwie zawiera ona mnóstwo antyoksydantów, które wymiatają wolne rodniki i naprawiają uszkodzenia przez nie wyrządzone.

7. Dbaj o środowisko naturalne

W jaki sposób każdy z nas może pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne i ograniczenie smogu? Kiedy tylko możesz, korzystaj z roweru, hulajnogi bądź transportu publicznego, zamiast używać samochodu. W ten sposób ograniczysz liczbę spalin, które każdego dnia pojawiają się w powietrzu.

Każdego dnia sprawdzaj alerty dotyczące jakości powietrza w Twoim mieście. Dzięki nim dowiesz się, kiedy warto uprawiać aktywność fizyczną i planować zajęcia na świeżym powietrzu, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Unikaj biegania i innych aktywności fizycznych w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Nie spalaj węgla, śmieci i drewna.

Edukuj innych ludzi, aby mogli zrozumieć konsekwencje smogu oraz zagrożenia, jakie niesie dla organizmu.

Zdrowo się odżywiaj, bo narażenie na smog może zwiększyć podatność na alergie i infekcje. Dlatego wzbogać dietę swojej rodziny o składniki, które wspomogą detoksykację. Sięgaj po żywność bogatą w witaminy, przeciwutleniacze, mikroelementy oraz kwasy tłuszczowe omeg. Wypełnij swoją dietę owocami, warzywami, orzechami, nasionami, aby chronić organizm przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczeń.

Jak się chronić przed smogiem?

Ogranicz używanie energii w Twoim domu. Wytwarzanie energii elektrycznej przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń. Ograniczając jej zużycie, możesz poprawić jakość powietrza, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych oraz zaoszczędzić pieniądze.

A może Ty masz inne, sprawdzone sposoby, by chronić organizm przed smogiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.