Okres przejściowy między latem a jesienią bywa trudny dla mieszkańców bloku. Właśnie rozpoczyna się sezon grzewczy. W jaki sposób przygotować się do niego przygotować i jak sprawdzić stan kaloryferów?
Mieszkańcy starszych bloków znają ten moment. Napawa on ich strachem. Dlaczego? Bo często muszą radzić sobie ze zbyt niskimi temperaturami w czasie pomiędzy latem i jesienią oraz zimą i wiosną. Po zakończeniu lata, jako mieszkanka bloku, wiem z doświadczenia, że trzeba się przygotować na zdecydowanie zimniejsze wieczory i poranki. Dlatego z pierwszymi dniami września przygotowuję ciepły kocyk, którym można się okryć wieczorem i nocą.
Czyste kaloryfery to podstawa!
Koniec września to także doskonały moment, by wyszorować kaloryfery. Usunąć z nich kurz, aby nie unosił się w mieszkaniu.
Odpowietrz kaloryfery!
Gwizdy, bulgotanie lub szumy — oto tylko kilka odgłosów, jakie może wydawać zapowietrzony kaloryfer. Poza tym zdecydowanie słabiej lub nierównomiernie oddaje ciepło. Wystarczy użyć śrubokrętu, by go odpowietrzyć.
Rano — wietrzenie mieszkania!
Wietrzenie mieszkania — nie wyobrażam sobie żyć w niedotlenionym mieszkaniu. Jesienią i zimą, ze względu na zapach dymu, najlepiej w miarę możliwości wietrzyć mieszkanie rano. Wówczas jeszcze kopciuchy nie kopcą. Najpierw na pół godziny dziennie otwieram szeroko okna. A następnie zamykam i mieszkanie się nagrzewa. Kiedy mąż przychodzi z pracy, jest miło i przyjemnie, bo już cieplutko.
Odpowiednio przygotowane grzejniki wpływają na rachunki za ogrzewanie
Czy wiesz, jak wiele pieniędzy każdego roku wydajesz na ogrzewanie? Z moich obliczeń wynika, że my płacimy 133,18 zł miesięcznie, co w skali roku daje kwotę 1598,16 zł. Mamy ciepłe, środkowe mieszkanie w bloku. Zdaję sobie sprawę, że w naszym nowym domu na ogrzewanie wydamy zdecydowanie więcej.
W jaki sposób zadbać o oszczędności i ciepło w mieszkaniu w sezonie grzewczym?
- Za kaloryferami powieś srebrną folię, która odbije ciepło.
- Odsuń meble znajdujące się wokół kaloryferów, bo mogą one blokować emitowane przez nie ciepło.
- Nie zasłaniaj kaloryferów długimi firanami i zasłonami.
- Zamontuj regulatory, które pozwolą zmniejszyć temperaturę na kaloryferach, kiedy jesteś w pracy.
- Pamiętaj, by ustawić niższą temperaturę na noc, oraz kiedy nikogo nie ma w mieszkaniu.
- Regularnie wietrz mieszkanie.
Dobrze przygotowane kaloryfery dostarczają odpowiednią ilość ciepła do naszego mieszkania.