Czy wiesz, że w twoim domu istnieje mnóstwo niewidzialnych czynników drażniących, które mogą powodować nasilenie objawów alergii? Mimo iż odpowiednio dobrane leki łagodzą objawy alergii, to zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem jest usuwanie czynników drażniących, które mogą powodować katar, łzawienie czy duszności. Zastanawiasz się, w jaki sposób dbać o dom alergika? Przygotowałam garść porad!
Mnóstwo alergenów w naszych domach
Alergie to bardzo popularna dolegliwość w dzisiejszych czasach. Do popularnych alergenów należą pleśń, grzyby, toksyny, zanieczyszczenia, roztocza, kurz czy sierść zwierząt. Natomiast środki czyszczące, brud, tlenek węgla, spraye odświeżające powietrze, farby, dym z gotowania, kosmetyki i perfumy – to czynniki, które mogą powodować lub zaostrzać alergie. Jeśli czynniki te oraz pleśń i toksyny nie zostaną usunięte z powietrza i otoczenia, mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Narażenie na długotrwały kontakt z nimi może powodować bóle głowy czy reakcje alergiczne. Jako że mój mąż jest alergikiem, wypracowałam proste zasady dbania o czystość, które stosuję w naszym domu.
Kilka wycieraczek przed domem!
Wycieraczki to sposób, aby ograniczyć przedostawanie się czynników drażniących do domu. Warto zdejmować obuwie przed w przedpokoju, aby nie wnosić zanieczyszczeń do środka i prosić odwiedzających gości o to samo.
Zrezygnuj z dywanu!
Podłoga w domu alergika powinna być wykonana z naturalnych materiałów. W miarę możliwości dobrze byłoby zrezygnować z dywanów, gdyż spacer po nich uwalnia alergeny do powietrza.
Odkurzacz z filtrami!
Coraz więcej firm oferuje odkurzacze wyposażone w specjalne filtry, które wychwytują alergeny, a to ekspresowy sposób, by usunąć czynniki drażniące.
Pościel dla alergików
Dbaj o czystość pościeli i koców. Wymień kołdrę z wełny czy pierza na antyalergiczną i antyroztoczową kołdrę dla alergików. Regularnie pierz ją przynajmniej raz w tygodniu w 60 stopniach Celsjusza.
Posprzątaj bałagan!
Usuń bibeloty i przedmioty, które zagracają przestrzeń i zbierają kurz. Dziecięce zabawki i pluszaki przechowuj w plastikowych pojemnikach.
W sypialni stosuj filtr oczyszczający powietrze
Zadaniem oczyszczacza powietrza jest odświeżanie powietrza, usuwanie zanieczyszczeń, a w efekcie pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Usuń pleśń
Jednym z miejsc, w których może pojawić się pleśń, jest łazienka. Właśnie dlatego tak bardzo istotne jest jej regularne wietrzenie, mycie i suszenie oraz odpowiednia wentylacja domu. Również kuchnia i okolice zlewu kuchennego to miejsce idealne do rozwoju pleśni. Należy je systematycznie kontrolować i naprawiać ewentualne wycieki.
Czyszczenie kurzu mokrą ściereczką
Podczas odkurzania należy usuwać cząsteczki kurzu od góry do dołu, aby uniknąć jego spadania na wcześniej wyczyszczone powierzchnie. Dobrym rozwiązaniem jest ścieranie kurzu na mokro oraz przy otwartym oknie.
W jaki sposób możesz poprawić jakość powietrza w domu?
Najlepszym sposobem na poprawę jakości powietrza jest pozbycie się z domu źródeł alergenów oraz czynników drażniących, czyli:
- Często myj podłogę.
- Regularnie pierz zasłony, pościel, koce i firany, bo osadzają się na nich potencjalne alergeny.
- Wybierz łatwe do czyszczenia meble wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z drewna, metalu, tworzyw sztucznych czy skóry, a w miarę możliwości unikaj mebli tapicerowanych.
- Do sprzątania wybieraj łagodne domowe środki czystości zamiast silnych detergentów ze sklepów.
- Zmniejsz wilgotność powietrza.
- Utrzymuj dom w czystości.
- Odkurzaj dwa razy w tygodniu.
- Często uchylaj okna i wietrz każde z pomieszczeń.
- Nie pozostawiaj jedzenia na zewnątrz, aby ograniczyć rozwój szkodników, owadów czy myszy.
- Zrób własne domowe odświeżacze powietrza ze skórek cytrusów oraz przypraw.
- Systematycznie usuwaj z lodówki zepsutą i przeterminowaną żywność.
- Codziennie czyść blaty kuchenne oraz zlew.
- Każdego dnia opróżniaj śmieci, aby nie dopuścić do rozwoju owadów czy powstania brzydkiego zapachu.
- Dbaj o swoje rośliny doniczkowe – nie dopuść do powstania w nich pleśni, często przecieraj ich liście wilgotną i miękką szmatką.
Wietrzenie domu a poprawa powietrza w domu
Czy wiesz, że optymalna wilgotność powietrza w domu powinna wynosić 40-60%? Kiedy jest mniejsza nazywana jest „suchym powietrzem” i może powodować złe samopoczucie, bóle głowy czy kaszel? Natomiast zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu jest doskonałym środowiskiem, które ułatwia namnażanie się roztoczy i grzybów. Prostym rozwiązaniem, które pomoże zadbać o wilgotność powietrza, jest regularne wietrzenie domu bez względu na temperaturę i pogodę.
Rośliny a poprawa powietrza w domu
Okazuje się, że rośliny doniczkowe, których uprawa jest moją wielką pasją, pozytywnie wpływają na powietrze w domu. Nie tylko produkują tlen, ale również oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, a do tego regulują wilgotność. Naturalnym sposobem, by usunąć nadmiar wilgoci w domu, jest udekorowanie go roślinami doniczkowymi. Doskonale sprawdzą się w tym celu palmy, wężownice, fikus Benjamina czy paprotki.
Wystrój wnętrz i dekoracje w domu alergika
W domu alergika najlepiej już na etapie jego budowy i urządzania zwrócić uwagę na każdy szczegół! Gładkie tynki czy ekologiczne farby to świetne rozwiązanie. Lepiej zrezygnować z tapet, wykładzin oraz dywanów z długim włosiem. W trakcie urządzania naszego domu dużą uwagę przykładamy do naturalnych materiałów. Na podłogach zastosowaliśmy drewniane panele podłogowe oraz płytki, aby utrzymanie ich w czystości było proste i łatwe.
Nie lubię zagraconych pomieszczeń, dlatego poza mnóstwem roślin doniczkowych nasz dom ozdobią raczej minimalistyczne dekoracje. Zadbaliśmy o to, aby mieć mnóstwo miejsca na pochowanie bibelotów i niezbędnych przedmiotów.
Środki czystości w domu alergika
Już dawno temu zauważyłam, że stosowane do sprzątania domu komercyjne środki czystości niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, odporność organizmu i samopoczucie. Stosując silne detergenty do sprzątania, często sami narażamy siebie i najbliższych na ich działanie. Jak stosowane do sprzątania domu środki czystości wpływają na nasze zdrowie?
W moim przypadku zauważyłam największą różnicę, gdy wymieniłam wszystkie środki czystości na hipoalergiczne. Raz, że one same nie uczulają, a dwa, że w przypadku, gdy na przykład środek piorący nie będzie wypłukany do końca z materiału podczas prania, mojej skórze naprawdę nic nie grozi.
Ja polecam zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. Dzięki niemu wiele alergenów w ogóle znika lub jest ich mniej, są rozrzedzone. U nas świetnie sprawdził się. W tej cenie to geniusz i jego działanie jest niesamowite!
Jest na co uważać przy alergii na kurz… Przez alergię polubiłam się z minimalizmem i zrezygnowałam z wielu zbędnych dekoracji w domu 😀
A co powiecie na oczyszczacz powietrza? Ja mam i odmienił moje życie. Lepiej mi się oddycha i śpi. Jest bardzo designerski!
Bardzo słuszne uwagi co do utrzymania porządku i zminimalizowania negatywnych reakcji u alergika. Dodam jedynie, że istotne jest również systematyczne reagowanie na zabrudzenia. Wycieranie podłogi na mokro jak również odkurzanie dzięki temu mamy kontrolę nad kurzem i w ostatecznym rozrachunku mniej smutków ubocznych. Niestety niekiedy dwa razy w tygodniu nie wystarczy szczególnie jak się mieszka na wyższych piętrach w mieście.
Polecam oczyszczacz powietrza. U nas poprawił niesamowicie jakość snu. Działa cicho i nie budzi dzieci.