Jak stworzyć świąteczną atmosferę w domu?

Grudzień to najbardziej przytulny i długo wyczekiwany czas w roku. Wszyscy lubimy tę wyjątkową atmosferę związaną ze Świętami Bożego Narodzenia. Już teraz stwórz niezwykły świąteczny nastrój w całym domu. Przygotowałam poradnik, w którym zdradzam proste patenty na świąteczną atmosferę w domowym zaciszu. Mam nadzieję, że dzięki nim to Boże Narodzenie będzie zupełnie inne niż wszystkie poprzednie.

 

Popularny blog o Świętach Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas w roku. Po wielu miesiącach pracy i zabiegania to moment, by zwolnić, odetchnąć i spędzić czas z rodziną. Choć zdecydowanie uwielbiam wiosnę, to jednak jest coś takiego w grudniu, za co kocham zimę. Wszelkie atrakcje i rodzinne zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia rekompensują krótkie dni, długie wieczory i mróz. Słowo „przytulny” dla każdego może oznaczać coś innego. Dla mnie w kontekście sezonu świątecznego to synonim smaków, świateł, blasku, aromatów i zapachów, które powstają z połączenia świątecznych smaków, dekoracji oraz tekstyliów i ubrań.

Świąteczne dekoracje

Wśród świątecznych dekoracji prym wiedzie oczywiście dostojna choinka. Za pomocą świątecznych skrzatów, bożonarodzeniowego wianka na drzwi, świątecznych stroików, dekoracji florystycznych na Boże Narodzenie stworzysz magiczną krainę w swoim domu. Do wyboru mamy dekoracje okienne i girlandy, które dodadzą przytulności każdemu pomieszczeniu. W sezonie Świąt Bożego Narodzenia można udekorować dom również wykonanym z drewna kalendarzem adwentowym. Jedną z istotnych dla mnie dekoracji na Święta Bożego Narodzenia jest stroik na stół ze świeczką. Trzy lata temu kupiłam piękne ręcznie robione choineczki, które do dziś zdobią każde pomieszczenie w naszym domu – sypialnię, salon, kuchnię czy łazienkę. Podczas dekorowania domu na Święta Bożego Narodzenia nie można zapomnieć o drzwiach wejściowych i holu.

Jedną z kategorii ozdób są dekoracje bożonarodzeniowe na kominek czy bożonarodzeniowe dekoracje do kuchni. Wśród tych drugich wymienić możemy nie tylko bożonarodzeniowe kubki i miseczki, ale także świąteczną zastawę na stół.

Świąteczne rośliny

Tak, jest wiele roślin związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Poza jodłami, które nie tylko zdobią salon lub jadalnię, ale także dekorują je wyjątkowym zapachem, popularną rośliną, której nie może zabraknąć w tym sezonie, jest jemioła. Poza tym jedną z gustownych bożonarodzeniowych dekoracji jest poinsecja znana również jako Gwiazda Betlejemska. Jedną z roślin na Boże Narodzenie, a raczej eleganckich drzewek jest Ardizja, którą poznałam w zeszłym roku. Jako ozdoba w sezonie świątecznym doskonale sprawdza się także cyklamen.

Świąteczny blask – świece i światełka

W grudniu ciemno jest, gdy wstajemy. Bywa, że przez cały dzień jest szaroburo, co nie zachęca do pracy i aktywności. A krótkie grudniowe dni oznaczają, że w okolicach godziny 16 również jest już ciemno. Dlatego tak lubimy różnorodne ozdoby z migoczącymi światełkami na baterie. Po prostu sprawiają one, że czujemy się bardziej przytulnie. Świątecznymi girlandami można ozdobić okna, ścianę czy poręcz schodów. Zimą i w sezonie świątecznym również ogień z kominka sprawia, że w domu jest przytulnie. Są też świecące drzewka. Wyjątkowy blask w okresie Świąt Bożego Narodzenia zapewniają też świece, którymi uwielbiam się otaczać.

Świąteczna moda

Absolutnym must-have są świąteczne swetry czy świąteczne sukienki, a także świąteczna moda, czyli ubrania na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Kolejnym elementem, który w moim mniemaniu tworzy wyjątkową atmosferę w domu, są świąteczne piżamy i skarpety, które tak naprawdę stanowią również odzież domową. Świąteczne piżamy dla całej rodziny to świetny pomysł. Nie możemy też zapomnieć o pięknych i ciepłych świątecznych skarpetkach czy zakolanówkach.

Świąteczne tekstylia

Kilka prostych zmian takich jak wymiana poduszek na sofie w salonie na takie z motywem świątecznym oraz świąteczny koc sprawia, że pomieszczenie nabiera innego wyglądu. Wybierz dla swojego domu tekstylia, które ocieplą jego wnętrza. Świąteczna pościel odmieni każdą sypialnię. Do łazienki możemy wybrać świąteczne ręczniki z reniferem, bałwankiem czy mikołajem. Świąteczny termofor ogrzeje zziębnięte stopy. A świąteczne rękawice kuchenne i świąteczne ścierki kuchenne będą dekoracją każdej kuchni. Jednym z pięknych i eleganckich tekstyliów, którymi w tym roku ozdobiłam swój salon, są świąteczne skarpety na kominek. Wśród tekstyliów na świąteczny stół wyliczyć można obrusy, bieżniki czy serwetki świąteczne.

Świąteczne zapachy

Świąteczne zapachy często powiązane są ze smakami oraz świątecznymi smakołykami. Niewątpliwie ze Świętami Bożego Narodzenia kojarzy nam się zapach piernika, świerku, mandarynek czy pomarańczy. Świąteczny zapach w domu możemy stworzyć za pomocą naturalnych olejków eterycznych i świątecznych świec bożonarodzeniowych. Samo pieczenie świątecznych pierników jest najprostszym sposobem na piękny świąteczny aromat we wnętrzu. Świąteczny klimat w domu stworzymy, wybierając żywą choinkę lub tworząc świąteczne potpourri. Możemy też wybrać kominek do aromaterapii, dyfuzor zapachowy czy perfumy do pościeli.

Jak stworzyć świąteczną atmosferę w domu?

Świąteczne smaki

W grudniu mandarynki nie tylko pachną, ale i smakują zupełnie inaczej. Jakby bardziej świątecznie. Istnieje też wiele świątecznych smaków, które kojarzymy z Bożym Narodzeniem. Dla jednych będzie to smak makiełek, wigilijnej ryby czy kompotu z suszonych owoców, pijanego tylko w ten jeden dzień w roku. Dla innych będzie to smak gorącej czekolady z piankami marshmallow, która w sezonie świątecznym smakuje zupełnie inaczej. Dla jeszcze innych może to być wyjątkowy smak świątecznego grzańca na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Jednym z tradycyjnych smaków Świąt Bożego Narodzenia niewątpliwie jest smak piernika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.