Jak uprościć swoje życie? Zachowaj życiowy balans!

Czujesz się zagubiona w gąszczu niekończących się spraw to załatwienia? Jesteś przytłoczona ciągle rosnącą listą zadań do wykonania? Masz wrażenie, że życie przecieka Ci między palcami? Stop! Zatrzymaj się! Nie pędź tak! Znajdź czas dla siebie i maksymalnie uprość swoje życie.

Innowacyjne technologie, aplikacje i gadżety, do których mamy dostęp w dzisiejszych czasach, miały nam ułatwiać życie. A na przykład przeglądanie nadmiaru maili, gdzie 80% wiadomości to niechciany spam, zajmuje mnóstwo czasu, który mogłabyś wykorzystać bardziej produktywnie.

Nie komplikuj swojego życia jeszcze bardziej! Wprowadź proste zasady, które pomogą Ci zapanować nad tym chaosem w codzienności.

Okazuje się, że proste życie, może znaczyć zupełnie coś innego dla każdej osoby. Dla mnie jest to wyeliminowanie wszystkiego, co pozwoli uniknąć chaosu i bałaganu. A w efekcie sprawi, że przestanę żyć w ciągłym stresie i biegu. Zatrzymam się! Znajdę czas na to, co dla mnie naprawdę ważne. Będę żyła bliżej natury, uprawiała ogród, spotykała się z ludźmi, podróżowała i spędzała czas z rodziną.

Ograniczanie chaosu w życiu sprawia, że mam czas na robienie tego, co jest dla mnie naprawdę istotne i sprawia mi przyjemność. To proces, którego trzeba się nauczyć.

Kiedyś na przykład, jeszcze kilka miesięcy temu, byłam tak zajęta, że nie miałam czasu na regularną, codzienną aktywność fizyczną. Czułam się ciągle zmęczona i senna. Brakowało mi energii. Myślę, że było to konsekwencją stresu oraz dyscypliny. Uważałam, że moja firma upadnie, jeśli pozwolę sobie zadbać o swój relaks, odstresować się, wyciszyć i regularnie uprawiać sport. Ale szybko okazało się, że to wcale nie jest takie trudne. I o dziwo, firma działa, i ma się dobrze. A ja powoli, krok po kroku uczę się przeznaczać więcej czasu na odpoczynek oraz poświęcać się pasjom, które mnie rozwijają.

Pierwszym krokiem do uproszczenia swojego życia, jest zmiana priorytetów. Bo tylko Ty, nadajesz znaczenie temu, co pojawia się w Twoim życiu. Kiedy to zrozumiesz, dostrzeżesz, że możesz zająć się tym, co naprawdę dla Ciebie istotne. I znajdziesz na to czas!

Następnie spójrz na swoje codzienne zajęcia. Jakie masz zobowiązania, zaczynając od pracy, poprzez aktywność społeczną, czas spędzany z rodziną, rozwijanie własnego hobby oraz wszelkie inne projekty? Pomyśl, które z nich są dla Ciebie najbardziej wartościowe. Wybierz te, które naprawdę lubisz robić, a pozostałe sobie odpuść!

Przyjrzyj się temu, w jaki sposób spędzasz swój dzień od momentu pobudki, aż do czasu, kiedy kładziesz się spać! Czy to, jak zaplanowany jest Twój dzień, zgadza się z Twoimi priorytetami? Zrób listę zadań na każdy dzień, ale nie bierz na swoje barki zbyt wielu obowiązków. Znajdź czas na relaks i odpoczynek oraz rozwijanie własnych pasji. Jeśli trzeba, to przeprojektuj swój dzień.

Uprość swój dzień. Teraz, kiedy przyjrzałaś się bliżej wszystkim zadaniom, które wykonujesz każdego dnia, wykreśl te mniej istotne. Zapomnij o niekończącej się liście zadań do zrobienia. Zamiast tego rozplanuj wszystko w czasie. Skoncentruj się na tym, co naprawdę ważne.

Uprość prace domowe. Zastanów się, czy sama nie utrudniasz sobie prac domowych? Być może niektóre rzeczy można zrobić prościej, szybciej lub sprytniej? Czasami lista prac do wykonania w domu jest ogromna. Jednak może czas je uprościć? Być może warto kupić zmywarkę, bo w ten sposób zaoszczędzisz czas spędzony na codziennym zmywaniu naczyń? Jest to szczególnie istotne, gdy tak jak ja, uwielbiasz gotować lub często podejmować gości. Poza tym warto zaprosić całą rodzinę do pomocy. Rozdzielić i delegować prace domowe albo je zautomatyzować.

Naucz się mówić „nie”. Szczególnie jeśli ciągle ktoś Cię o coś prosi. A Ty pomagasz innym, a w ten sposób często brakuje Ci czasu dla siebie? Ta umiejętność sprawi, że nie weźmiesz na swoje barki zbyt wielu obowiązków.

Ogranicz oglądanie TV. Telewizor jest pożeraczem czasu, który zdecydowanie możesz wykorzystać na mnóstwo innych sposobów. Nadmierne oglądanie telewizji może zdominować Twoje życie. Ogranicz zatem swój dostęp do informacji, a w ten sposób uprościsz swoje życie.

Ogranicz social media i komunikację. Każdego dnia jesteśmy bombardowani tysiącami informacji. Mnóstwo maili, telefony, Facebook, Instagram… wszystko to sprawia, że nie zajmujesz się tym, czym naprawdę powinnaś. Wyłącz wszystkie komunikatory, social media, wycisz telefon i zamknij skrzynkę mailową, kiedy pracujesz nad ważnym projektem. Ja w ten sposób szukam sobie takiej „zacisznej oazy”, w której bez przeszkód i ciągłego natłoku informacji mogę puścić wodze fantazji i pisać kolejne artykuły na zamówienie. Wyznacz sobie czas na odpowiadanie na maile. Niech to będzie 60 minut, zaraz po przyjściu do pracy oraz godzina przed wyjściem z pracy. Ustal harmonogram pracy i trzymaj się go. To pozwoli Ci wykonywać swoje zawodowe obowiązki zdecydowanie szybciej.

Pozbądź się niepotrzebnych książek, gratów i bibelotów oraz ubrań, których nie nosisz. Poświęć na to najbliższy wolny weekend. Przejrzyj swoje ubrania, dodatki, buty i usuń wszystko, co niepotrzebnie zagraca Ci mieszkanie. Posegreguj bibeloty. To, co musisz zostawić, schować do pudełek. Dobrej jakości ubrania i inne bibeloty sprzedaj, a pozostałe wyrzuć do kosza.

Zrób porządek w mieszkaniu. Po kolej zabierz się za przeglądanie każdej z szaf. Ale porządkuj każde pomieszczenie osobno. Ogranicz do minimum, usuń wszystko, co jest zbędne.

Uprość swoje pliki na komputerze. Usuń te, których już nie potrzebujesz. Pogrupuj wszystko w katalogi, tak aby szybko odnaleźć to, co potrzebujesz.

Kontroluj swoje nawyki zakupowe. Czujesz, że jesteś niewolniczą konsumpcjonizmu i materializmu, a w ten sposób zawsze kupujesz zbyt dużo? Staraj się planować swoje wydatki. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz na domowy budżet, a także zmniejszysz ilość śmieci wytwarzanych przez gospodarstwo domowe.

Zwolnij! Znajdź sposób, by mieć więcej czasu na relaks, hobby oraz wykonywanie tego, co sprawia Ci przyjemność. Rób to, co kochasz.

Spędzaj czas z ludźmi, których lubisz. Rozmawiaj, organizuj imprezy, wspólne wyjazdy i wycieczki.

Znajduj czas dla siebie. Na medytację, refleksję czy przemyślenia. Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos, wówczas dowiesz się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

Jedz powoli! Nie śpiesz się, bo nikt Cię nie goni! Staraj się dokładnie pogryźć jedzenie, zanim je połkniesz. W ten sposób ułatwisz jego przyswajanie i poprawisz trawienie.

Jeźdź powoli. Większość ludzi jest sfrustrowana, zestresowana i zdenerwowana, kiedy porusza się samochodem. Korki, różne sytuacje na drodze sprawiają, że czujemy się podenerwowani. Warto zatem jeździć wolniej, bo wówczas masz czas na wykonanie odpowiednich manewrów na drodze.

Żyj tu i teraz! Bądź świadoma tego, co dzieje się wewnątrz Ciebie i wokół Ciebie. Zdecydowanie poprawisz swoje zdrowie psychiczne.

Zadbaj o czystość na swoim biurku! Wprowadź taki wieczorny rytuał sprzątania biurka. Kiedy rano przyjdziesz do pracy, nie będziesz czuła się przytłoczona, bałaganem, jaki na nim panuje.

Naucz się żyć skromnie. Skromniejsze życie jest bardzo powiązane z upraszczaniem życia. Jest to kupowanie mniejszej ilości rzeczy.

Wprowadź minimalizm do życia. W przepełnionych dekoracjami i bibelotami wnętrzach możemy czuć się źle i niekomfortowo. Urządź swój dom zgodnie z zasadami minimalizmu i czuj się w nim doskonale! Pamiętaj, że możesz wprowadzić minimalizm do każdej dziedziny swojego życia.

Stwórz menu z posiłkami na cały tydzień. To zaoszczędzi Ci stresu i pomoże optymalnie zaplanować zakupy.

Rób duże zakupy raz w miesiącu. Nie lubię marnować czasu na częste zakupy. Szczególnie w marketach i dyskontach. Dlatego produkty spożywcze w słoikach czy makarony, kasze, mąkę, ketchup, musztardę, majonez, które mogę przechowywać dłużej, kupuję raz w miesiącu w ilościach hurtowych. To samo robię ze środkami czystości.

Zdrowo się odżywiaj. Może pomyślisz, a co wspólnego ma jedzenie z prostotą? Otóż jedząc tłuste, słodkie, smażone i słone potrawy, możesz w przyszłości mieć większe problemy medyczne. Niezdrowe jedzenie prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. A zdrowe odżywianie wszystko upraszcza na dłuższą metę. Sięgaj po jak najmniej przetworzoną żywność. A najlepiej gotuj samodzielnie. Bo wówczas wiesz, co znajduje się w Twoim posiłku.

Uprawiaj aktywność fizyczną! Regularne ćwiczenia wspomogą walkę ze stresem, poprawią ogólną kondycję organizmu oraz pomogą wysmuklić ciało. Ważne, aby wybrać sport, który naprawdę sprawia Ci przyjemność!

Jak najmniej korzystaj z samochodu! Spaceruj, korzystaj z transportu publicznego, lub tak często taj to tylko możliwe, używaj roweru, by dotrzeć do pracy bądź na zakupy.

Znajdź własne flow. Czyli pasję, która pobudzi Twoją kreatywność i pozwoli Ci wyrazić siebie. Może to być malowanie, pisanie, rysowanie, taniec, jazda na rolkach czy cokolwiek innego, co sprawia Ci frajdę. Rób to, co daje Ci satysfakcję i czerp z tego radość!

Skończ z wielozadaniowością. Jest nie tylko skomplikowana, ale także bardziej stresująca. Wykonuj jedną czynność w danej chwili.

Żyj bardziej świadomie. Wykonuj każdą czynność powoli i z rozwagą.

Stwórz poranne i wieczorne rytuały. Na przykład rano aktywność fizyczna, później praca, a wieczorem rozwijanie własnych pasji i relaks.

Żyj skromnie. Ograniczy wydatki i nie kupuj niepotrzebnych rzeczy. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wpłać na lokatę lub zainwestuj, aby na ciebie pracowały.

Znajdź zajęcie, które będzie Cię relaksować. Może to być spacer, medytacja, afirmacje czy joga. Wszystko po to, aby łagodzić stres i się odprężyć.

Zaplanuj odpoczynek, wyjazd, wakacje. Czasem trudno zrozumieć, że świat się nie zawali, jeśli weźmiesz urlop. Wyłącz komputer i telefon i zresetuj się. Odpocznij! Znajdź życiowy balans.

Pozbądź się niepotrzebnych kosztów. Niewykorzystany karnet na fitness lub siłownię, codzienna kawa lub jedzenie na mieście czy korzystanie z karty kredytowej. To tylko kilka przykładów niepotrzebnych wydatków, które łatwo ograniczyć.

jak uprościć swoje życie

Co to znaczy uprościć swoje życie? Dla mnie jest to życie na własnych zasadach. Czyli nie muszę nigdzie biec, żyć w permanentnym stresie i w ciągłym biegu jak większość ludzi. Mogę ze spokojem i rozwagą wykonywać codzienne czynności. Mam czas dla siebie. Robię to, co kocham. Żyję w zgodzie z naturą. Każdego dnia uprawiam jogging. Zachwycam się moim pięknym ogrodem wokół domu. Mam własny mini sad oraz warzywnik i szklarnię. I hoduję własne, zdrowe warzywa i owoce. A z nich przygotowuję pyszne posiłki i przetwory. W wolnych chwilach zachwycam się wschodami i zachodami słońca. Mam wyjątkową kolekcję roślin doniczkowych, balkonowych, tarasowych i ogrodowych – moją pasją jest ich codzienna pielęgnacja oraz rozmnażanie. Często wyjeżdżam, zwiedzam różne zakątki kraju i świata, chodzę po górach. I mam czas na spotkania ze znajomymi, jazdę na rolkach z rodziną oraz wszystko to, czego pragnę!

A Ty masz sprawdzony sposób, by uprościć własne życie?

2 odpowiedzi do “Jak uprościć swoje życie? Zachowaj życiowy balans!”

  1. Ja staram się upraszczać sobie życie np. nowymi technologiami – bezprzewodowy odkurzacz, ułatwił nam bardzo ten ten przykry obowiązek odkurzania; catering dietetyczny w tygodniu pomógł mi znaleźć czas dla siebie wieczorami, itp.

    1. Moniko, dziękuję za Twoje porady. Swego czasu, jeszcze 2,5 roku temu, korzystałam z pomocy lokalnego cateringu. Było to w momencie, gdy pracowałam na etacie i prowadziłam własny biznes. Ale cieszę się, że zwolniłam tempo. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.