Jak urządzić ogród wokół domu? 13 niezbędnych elementów ogrodu

Trawnik, warzywnik, podwyższane rabaty, sad, drzewa i krzewy, łąka kwietna, kompostownik, rabaty kwiatowe i domek ogrodnika na narzędzia – to tylko kilka niezbędnych elementów wyposażenia ogrodu, o których warto pomyśleć podczas urządzania przestrzeni wokół domu. Jak zaplanować urządzanie przydomowego ogrodu i jak krok po kroku przygotować przestrzeń do wypoczynku? Poznaj elementy ogrodu, które uważam za niezbędne i które już są lub niebawem pojawią się w naszym ogrodzie.

13 niezbędnych elementów ogrodu wokół domu

 

Krok 1: Trawnik w ogrodzie

Po wysprzątaniu terenu wokół domu zamówiliśmy ziemię ogrodową, by wyrównać teren. Dopiero wówczas mogliśmy posadzić trawę. Jesteśmy posiadaczami dużego ogrodu, w związku z tym koniecznie musi być w nim trawa, by móc pospacerować po niej na boso czy pobawić się z dzieckiem. Trawnik to nie tylko wygląd. Gęsty trawnik w przeciwieństwie do twardych nawierzchni takich jak beton czy asfalt pomaga oczyszczać powietrze, zatrzymywać dwutlenek węgla, poprawiać jakość gleby, obniżać temperaturę czy erozję spowodowaną spływaniem wody deszczowej.

Działka, na której wybudowaliśmy dom, ma 1432 metry kwadratowe, dlatego zaprosiliśmy firmę ogrodniczą, by założyła nam trawnik. Jej pracownicy rozpoczęli prace od wyrwania chwastów oraz zebrania kamieni i gruzu. Następnie rozsypali żyzną ziemię ogrodową, wyrównali ją i ubili. Dopiero tak przygotowana żyzna gleba była gotowa, by przyjąć nasiona trawy. Elementem końcowym siania trawy było zastosowanie nawozu.

Trawnik w ogrodzie

Krok 2: Warzywnik w ogrodzie

Chociaż uprawa własnych warzyw może wydawać się wielu osobom pracochłonna i przytłaczająca to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Szukając działki pod budowę domu, z tyłu głowy miałam myśl, że muszę mieć swój warzywnik. Nie było innej opcji! Dlatego zaplanowałam miejsce do uprawiania warzyw. Po przekopaniu ziemi wydzieliłam miejsce na rabaty podwyższane, zrobiłam również tradycyjne rabaty i dzięki temu możemy delektować się smakiem własnych – naturalnych, ekologicznych i zdrowych owoców i warzyw – truskawek, poziomek, pomidorów, dyni, ogórków, sałaty, rzodkiewek oraz ziół. Ogrodnictwo to bardzo satysfakcjonujące hobby, o którym niebawem napiszę więcej na moim blogu. Nie ma nic lepszego niż aromatyczne i świeże warzywa z własnego ogrodu.

Warzywnik w ogrodzie

Po wykonaniu tradycyjnych grządek i rabat podwyższanych należało jedynie posadzić flance pomidorów, truskawek, poziomek oraz różnych rodzajów sałat. A następnie na bieżąco pielić i podlewać ogródek warzywny. Ot i cała filozofia. A praca w ogrodzie to możliwość przebywania i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W efekcie pozwala oszczędzać pieniądze, dbać o swoje zdrowie dzięki jedzeniu warzyw i owoców oraz łagodzi stres.

Warzywnik w ogrodzie

Krok 3: Podwyższane grządki w ogrodzie

Chcąc sprawdzić, jaka jest różnica w uprawie owoców i warzyw na tradycyjnych i podwyższanych grządkach, postanowiłam zastosować je w swoim ogrodzie. Na razie mam 3 rabaty podwyższane. Uważam, że podwyższane grządki w ogrodzie mają mnóstwo zalet – cieplejsza gleba, która dłużej utrzymuje wilgoć oraz mniej chwastów, to tylko kilka z nich. Zamówiłam na allegro drewniane grządek podwyższane.

Podwyższane grządki w ogrodzie

Mąż mi je skręcił, pomalowałam impregnatem. Następnie na ich dno zastosowaliśmy siatkę zabezpieczającą przed kretami, wewnątrz wyłożyliśmy folią, która zabezpieczy drewno przed wilgocią. Kolejnym krokiem przy montażu podwyższanych grządek w ogrodzie było wypełnienie ich kompostem i ziemią. Na tak przygotowanym podłożu warzywa i owoce rosną jak szalone przez cały sezon.

Podwyższane grządki w ogrodzie

Krok 4: Sad i jagodnik w ogrodzie

Pamiętam ogromny sad dziadka Kazia. Był dla mnie jak tajemniczy ogród, w którym będąc dziećmi, odkrywaliśmy pyszne smaki wielu owoców. Na pewno były w nim jabłka, gruszki, śliwki i porzeczki czerwone, czarne oraz białe. Marzyłam o tym, by mieć sad podobny do tego z mojej pamięci. I oto jest! Po zasianiu trawy posadziliśmy 9 drzew owocowych, a są to: jabłoń Oliwka Żółta, czereśnia Tamara, wiśnia Pandy, morela Ałycza Farley Orange, brzoskwinia Inka, gruszka Konferencja, jabłoń Alwa, śliwa Węgierka Zwykła, śliwa Renkloda Ulena.

Podlewamy i uczymy się je pielęgnować. Poza pysznymi owocami, które mam nadzieję, bardziej obficie pojawią się w przyszłym roku, otoczenie domu drzewami ma mnóstwo korzyści, gdyż oczyszczają i chłodzą powietrze.

Obok sadu stworzyliśmy jagodnik, w którym posadziliśmy mnóstwo krzewów owocowych. Pojawiły się tam:

 • winogrono białe Arkadia
 • winogrono Marica
 • porzeczka czerwona Detvan
 • porzeczka biała Wersalska
 • porzeczka czarna Titania
 • świdośliwa olcholistna Smoky
 • malina żółta Golden Queen
 • malina Laszka
 • malina Przehyba
 • borówka amerykańska Bluetta
 • borówka amerykańska Lateblue
 • jeżyna bezkolcowa Loch Ness
 • jeżyna bezkolcowa Black Satin
 • agrest Hinnonmaki Rot
 • agrest Puszkinskij
 • agrest Siewiernyj Kapitan
 • jagoda kamczacka Atut
 • jagoda kamczacka Strawberry Sensation PBR

Sad i jagodnik w ogrodzie

Krok 5: Szklarnia w ogrodzie

Posiadanie dużego ogrodu wokół domu pozbawionego szklarni byłoby grzechem. Moim zdaniem, szklarnia to jedno z bardzo praktycznych rozwiązań dla ogrodnika, które pozwala zarówno amatorom, jak i doświadczonym ogrodnikom zyskać lepsze plony i wydłużyć sezon wegetacyjny. Nie straszne im wówczas wahania temperatur czy warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego jeszcze tej jesieni lub w przyszłym roku szklarnia pojawi się w naszym ogrodzie warzywnym. Zalet posiadania szklarni w ogrodzie jest mnóstwo, a już niebawem również i my będziemy z nich korzystać.

 

Krok 6: Drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie

Stworzenie niezwykłej przestrzeni wokół domu z drzewami i krzewami ozdobnymi oraz mnóstwem kwiatów będzie spełnieniem moich marzeń. Myślę, że niebawem poczynimy kolejny krok w tym kierunku. Chciałabym, aby powstał tajemniczy ogród wypełniony mnóstwem drzew, w którym pojawi się katalpa, magnolia, klon czerwony oraz drzewa iglaste i wiele innych. Zastanawiam się również nad doborem krzewów ozdobnych, z pewnością w swoim ogrodzie urządzę różany zakątek – z ławeczką, na której będzie można odpocząć.

Drzewa i krzewy w ogrodzie oczyszczają powietrze i produkują tlen. Wyciszają i chronią przed wiatrem oraz kurzem, a także zapewniają chłód latem. Poza tym są siedliskiem ptaków, przyciągają pszczoły i motyle. Mogą również ukryć nieestetyczny widok.

 

Krok 7: Rabaty kwiatowe w ogrodzie

Kolejna sprawa to rabaty z kwiatami i trawami. Kwiaty to absolutna podstawa ogrodu! Uwielbiam się nimi otaczać i mimo iż mam ogromny ogród, kwiaty dekorują również wejście do naszego domu i taras. Miejsce dla nich znalazło się również na dwóch balkonach. Czy wiesz, że kwiaty odgrywają ogromną rolę w każdym ogrodzie, zwłaszcza tam, gdzie chcemy mieć obfite zbiory owoców i warzyw? Odpowiednio dobrane kwiaty pozwolą zwiększyć zbiory, ograniczyć ilość chwastów i szkodników oraz otrzymać darmowy nawóz dla roślin. Kwitnące kwiaty warto sadzić jako rośliny towarzyszące czy przyciągające owady zapylające. Wiele kwiatów jest jadalnych lub ma właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Jeśli tak jak ja jesteś osobą kochającą otaczać się roślinami, lubiącą zdobić dom również kwiatami ciętymi, możesz używać ich do woli w ten sposób. Ponadto kwiaty i trawy zapewniają ogrodowi kolory i ciekawe faktury przez cały rok, tworząc doskonałą przestrzeń do wypoczynku i odprężenia.

kwiaty w ogrodzie

Krok 8: Kompostownik w ogrodzie

Moim zdaniem, kompostownik powinien znajdować się w każdym ogrodzie, gdyż jest ekologicznym sposobem na produkcję doskonałej jakości nawozu. Na razie mamy kompostownik w dole, z którego wykopaliśmy ziemię, by napełnić podwyższane rabaty. W przyszłości planujemy zbudować tradycyjny kompostownik. To świetny sposób, który pozwala zmieniać odpady organiczne z domu i rośliny z ogrodu (jak np. skoszona trawa czy liście, które jesienią opadają z drzew), by poprawić jakość gleby, zakwasić ją i zyskać naturalny nawóz bez konieczności stosowania tego komercyjnego.

Istnieje nieskończona lista powodów, które potwierdzają, że kompostowanie jest ważne. Każde drzewo, krzew i roślina w twoim ogrodzie wykorzystuje znajdujące się w glebie składniki odżywcze, dlatego kompost jest prostym sposobem, by mieć zdrowe i silne rośliny w ogrodzie.

 

Krok 9: Łąka kwietna w ogrodzie

Marzyłam o tym, aby posiadać łąkę kwietną w swoim ogrodzie, ponieważ kojarzy mi się z sielskim wakacyjnym klimatem na wsi i pięknymi łąkami porośniętymi kwiatami. To marzenie udało się spełnić już w tym roku, a to z tego względu, że nie miałam pomysłu na wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie warzywnym. I tak oto mąż podpowiedział mi, abym zasiała łąkę kwietną. Kupiłam kilka opakowań nasion łąki. Posiałam zgodnie z instrukcją na opakowaniu i przydeptałam. Długo czekałam i mam. Uważam, że jest piękna w swojej niedoskonałości. Choć na razie kwiatów jest niewiele, to wyrosły w niej również kłosy zbóż. Łąka kwietna zapewnia pokarm ptakom, jest siedliskiem pszczół i motyli.

Łąka kwietna w ogrodzie

Krok 10: Ogród frontowy przed domem

Kolejne zadanie, które przed nami, to urządzenie ogrodu frontowego przed domem. Niezależnie od stylu domu warto zaplanować zieloną przestrzeń przed budynkiem, która pozwala pozostać w kontakcie z naturą, a estetycznie urządzona jest również przyjemnym powitaniem dla gości.

Uważam, że ogród frontowy przed domem powinien witać bujną roślinnością – krzewami, drzewami, kwiatami i trawą. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż asfalt czy kostka. Zagospodarowanie ogrodu przed domem to wizytówka, którą zobaczą twoi goście. Zieleń i estetyka, którą tam wprowadzisz, sprawia, że dom wydaje się bardziej atrakcyjny.

Właśnie powstaje ogrodzenie, kolejnym etapem będzie wyłożenie kostką podjazdu do garażu i ścieżki do domu. Pomiędzy garażem a ścieżką chcemy zaaranżować grządkę na roślinki. Pod oknem przy schodach wejściowych na pewno pojawi się stylowa ławeczka, może również metalowy stoliczek. Po lewej prawej stronie domu zaplanowaliśmy kącik na śmieci, natomiast po lewej w ogrodzie frontowym przed domem pojawi się magnolia i brzozy. Nadal zastanawiam się jak zagospodarować to mocno nasłonecznione miejsce. Być może za jakiś czas pojawi się tam również skalniak. Zieleń przed domem poprawia nastrój, odpręża i pozytywnie nastraja, dlatego musimy dobrze wykorzystać tę przestrzeń.

Krok 11: Niezbędne elementy wyposażenia ogrodu

Każdy ogrodnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ogrodnictwo to kosztowne hobby. Poza roślinami trzeba zgromadzić narzędzia, które ułatwią pracę w ogrodzie. Wiele z nich zabraliśmy z działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Były to szpadel, łopata, grabie, grabie do liści, wąż ogrodowy, konewka, sekator i rękawice ogrodowe, jednak w przydomowym ogrodzie musieliśmy uzupełnić nasz arsenał. Kupiliśmy kosiarkę, widły, taczkę, nóż i nożyczki ogrodowe. Mamy również ozdobne doniczki ogrodowe. Choć myślę, że w naszym ogrodzie niebawem pojawią się również metalowe stoliki z krzesłami, niejedna pergola do roślin pnących czy kilka ławeczek w różnych zakątkach ogrodu, aby można było wypocząć. Swój ogród zamierzam ozdobić również biżuterią ogrodową, figurkami ogrodowymi i dekoracjami ogrodowymi.

Krok 12: Domek ogrodnika na narzędzia

W naszym ogrodzie zaplanowaliśmy również miejsce na domek ogrodnika z drewutnią, który połączy w sobie walory dekoracyjne z miejscem na narzędzia ogrodowe oraz przestrzenią do składowania drewna kominkowego. To świetne miejsce do przechowywania narzędzi i dekoracji ogrodowych, które jest nie tylko praktyczne, ale i piękne. Domek na narzędzia zwalnia miejsce w garażu i kotłowni, a uwierz mi, posiadając duży ogród, jest ich mnóstwo.

 

Krok 13: Meble ogrodowe

Niebawem zaczniemy również poszukiwania mebli ogrodowych, które posłużą do wypoczynku, relaksu i spędzania czasu z rodziną przyjaciółmi. Wprowadzą komfort i elegancję do ogrodu. Zastanawiamy się, z jakiego materiału je wybrać – z drewna, metalu, wikliny czy ratanu. Z pewnością dobierzemy najlepsze meble ogrodowe, które odzwierciedlą indywidualny styl naszego ogrodu. Mam tutaj na myśli zestaw siedzisk z poduszkami, stół z wygodnymi krzesłami, leżaki, huśtawkę kokon, kosz plażowy ogrodowy, hamak czy ławki ogrodowe.

3 odpowiedzi do “Jak urządzić ogród wokół domu? 13 niezbędnych elementów ogrodu”

 1. Bardzo pomocny wpis. Czy mogę prosić o konkretne rozplanowanie elementów ogrodu w stosunku do domu i położenia działki? Chodzi mi o konkrety czy zrobić warzywnik od razu za domem czy może łąkę? chętnie skorzystam z doświadczenia, bo to jeszcze przede mną, a nie bardzo się na tym znam. Pozdrawiam Joanna

  1. Joanno, oczywiście, nawet planuję taki artykuł, tylko dopiero jak pojawią się wszystkie elementy 🙂 Prawdę powiedziawszy, sporo zależy od rozmiarów działki i własnych upodobań 🙂 Pozdrawiam, Renata

 2. Bardzo przydatne porady dotyczące urządzania ogrodu wokół domu. Moim marzeniem jest mieć kwietną łąkę w ogrodzie. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się ją założyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.